Ylli i pjekjes Paul Hollywood i kthehet recetave klasike – Herald Demokrat

nga Mark Kennedy ap shkrimtar argëtimi

NEW YORK (AP) – Nëse Paul Hollywood ka nevojë për ndonjë provë se ai dhe “The Great British Bake Off” janë bërë ikona të kulturës pop, ata thjesht duhet t’i drejtohen Netflix.

Vitin e kaluar, filmi me grabitje me yje “Red Notice”, me Dwayne “The Rock” Johnson, Ryan Reynolds dhe Gal Gadot, shfaqi një fragment të një shfaqjeje hollivudiane që ishte një hit i papritur në të dy anët e Atlantikut.

Në një skenë, Gadot, pas një kryqi të dyfishtë ose të trefishtë, shfaqet duke pushuar para një televizori ndërsa pret që një rrjetë të ngrihet në një nga rrotat e saj. “Ajo ulet dhe më shikon në “Bake Off” dhe unë do të shkoj “Çfarë? Kjo është Wonder Woman!”, thotë Hollywood, ende i hutuar.

Hollivudi mund të ketë shkuar gjithë Hollivudin, por nuk harron se ku ndodh magjia. Specialisti anglez i pjekjes është rikthyer në bazat këtë verë, duke ofruar vëllimet më të fundit të recetave të rregulluara dhe përditësuara për botën moderne në librin e ri të gatimit të Bloomsbury Publishing “Bake”.

“Kishte disa gjëra që mendova se ishin kaq të ëmbla dhe nuk kishe nevojë të hidhje kaq shumë sheqer në to. Mendoj se qiellza jonë ka ndryshuar në 20, 30, 40, 50 vitet e fundit,” thotë ai. “Mendova “Epo, nëse mund të ulni sheqerin dhe të shijoni një tortë të mrekullueshme, kjo është padyshim një gjë e mirë.

Libri është i ndarë në gjashtë pjesë – ëmbëlsira, biskota dhe biskota, bukë dhe bukë të sheshtë, Pica dhe donuts, Ëmbëlsira dhe byrekë, dhe ëmbëlsira. Ka versione të akorduara të gjithçkaje, nga buka dhe djathi me banane me portokall me çokollatë dhe bukë me sodë qepë deri te Pica Quattro Formaggi dhe byreku me tenxhere me peshk.

Çdo recetë synon të kapë thelbin e pjatës dhe Hollivudi shpreson se kuzhinierët e shtëpisë do të mësojnë bazat. “Sapo ta zotëroni, mund ta ndryshoni dhe ta ndryshoni, ta ndryshoni dhe ta bëni tuajin. Së pari duhet ta zotëroni – ecni para se të vraponi, thonë ata.

Përveç shtimit të më pak sheqer – dhe më pak kripë, gjithashtu – Hollivudi ka vendosur ndryshimin e vet në disa receta, të tilla si thirrja e miellit të bukës – i njohur gjithashtu si miell i fortë – në kupat e tij dhe shtimi i limonit në anën e byrekut me beze me limon.

Një ish-bukëpjekës profesionist, Hollivudi ka ndërtuar një perandori mediatike duke shkruar libra gatimi dhe gjykime televizive. Ai njihet po aq për shpërblimin e konkurrentëve me një shtrëngim duarsh të çmuar, aq edhe për vlerësimin e tij të prerë të pjatave, “Unë mendoj se janë pak të çrregullta” dhe “duhet të qëndrojnë në furrë më gjatë.” Nevojitet. Është bërë shumë pak dreqin.”

Ai dhe kolegu i tij gjyqtar Pru ​​Leith janë bërë yje botërorë falë “The Great British Bake Off”, që transmetohet në Shtetet e Bashkuara me titullin “The Great British Baking Show”. Hollywood ka mbyllur shfaqje të tilla si “Paul Hollywood Eats Mexico”, “The American Baking Competition” dhe “Junior Bake Off”.

Ka një shtesë për çdo recetë në “Beck”, një reflektim i personalitetit të hapur, por të drejtë të Hollivudit. Shpesh, hyrja përbëhet nga disa fjali që shpjegojnë ndryshimet e tyre dhe më pas një grup drejtimesh ekonomike, disa jo më shumë se disa qindra fjalë.

“Kur jeni duke ngrënë me shokun tuaj, mund të bëni fruffin dhe komentet tuaja të turpshme”, thotë ai duke qeshur. “Unë thashë, “Le të ndalemi, të bëjmë një gjë të përgjakshme dhe pastaj mund të uleni dhe të flisni”.

Gjithçka që ju duhet vërtet për të pjekur si profesionist, thotë ai, është të keni një peshore kuzhine, duart tuaja dhe një furrë të mirë. Bukëpjekësit nuk duhet të tremben duke punuar me lagështi ose maja.

“Unë mendoj se në fund të fundit vetë pjatat janë shumë të arritshme,” thotë ai. “Nëse e peshoni saktë recetën dhe furra juaj është servisuar – ose është pastruar dhe mirëmbajtur mirë dhe po arrin temperaturën që thotë se do të arrijë – duke e bërë atë – ju jeni 90% duke i peshuar gjërat siç duhet. Pas kësaj, mbetet vetëm ta hedhim në mikser dhe ta përziejmë”.

Pasioni i Hollivudit për pjekjen është ngjitës dhe njohuritë e saj janë të thella. Nëse mendoni se brumi i thartë – i cili u bë më i popullarizuar gjatë pandemisë – e kishte origjinën në San Francisko, kthehet në Hollywood. Ai e gjurmon te egjiptianët e lashtë që e gatuan atë për perëndinë e diellit Ra, më pas te romakët dhe më pas te evropianët, të cilët e sollën atë kur emigruan në Kaliforni.

“Çfarë është një brumë kosi? Epo, për mua, nëse nuk jeni duke përdorur maja të blerë, ju po e bëni majanë tuaj në ujë me miell dhe po përdorni bakteret e ajrit, kështu që ajo që po bëni është e thartë,” thotë ai. .

Duke folur për pandeminë, Hollivudi inkurajohet nga më shumë furrtarë që kthehen në kuzhinat e tyre dhe shesin kifle, biskota ose produkte të pjekura.

“Njerëzit kanë një pasion për pjekjen, gjë që po, ishte edhe më parë. Por ajo që ka ndodhur është se ata e kanë ushqyer atë pasion përmes pandemisë. Dhe tani është bërë një hobi i plotë, dhuratë, tregti apo biznes në të cilin duan të investojnë”, thotë ai.

Ai thotë se sheh gjithashtu një ndërgjegjësim, sofistikim dhe pasion të lartë mes konkurrentëve në “The Great British Bake Off”, i cili ka filmuar 12 sezone pa vizion.

“Ka qenë gjithmonë, por duket sikur është në rritje tani. Ata janë aq të ditur për pjekjen saqë thjesht nuk ishin aty në sezonin e parë dhe të dytë,” thotë ai. “Ai kishte një interes dhe ishte i mirë, por ai thjesht duket se ishte shumë i ditur. Dhe kjo më lë pa mend.”

Hollivudi ka vënë re gjithashtu se meshkujt po merren më shumë me pjekjen, gjë që e inkurajon. Ai gjithashtu dëshiron që fëmijët të marrin në dorë brumin në vend që të kalojnë kohë në Playstations ose Switch.

“E gjithë gjëja ka të bëjë me atë se sa delikate je me një sfungjer dhe sa i zgjuar je me prekjen që duket dhe shijon mahnitëse – kjo është ajo për të cilën është pjekja. Unë gjithmonë mendoj se është një gjë shumë përfshirëse.”

Leave a Comment

Your email address will not be published.