Vini’s Italian Market në Hanover përmban abonentë dhe ëmbëlsira autentike italiane

luaj luaj

Shënim i redaktorit: Kjo seri aktuale eksploron restorantet e Pensilvanisë Qendrore, duke ndarë histori rreth ushqimit dhe njerëzve që qëndrojnë pas bizneseve.

Skunkerët e vjeshtës mbushin lëvozhgat e kanolit me krem ​​rikota të freskët me qumësht dhie, duke e dekoruar secilën me copëza çokollate dhe një qershi maraschino përpara se t’i vendosin krah për krah në një tabaka.

Pikërisht kështu, Vinny’s ishte gati të shijonte kanolitë më të shitura të tregut italian.

“Sa shumë nga këto që bëj çdo ditë, prapë nuk lodhem kurrë prej tyre”, tha Schnaar, teksa e zbukuroi mbushjen me më shumë se 50 topa cannoli.

Vitet e udhëtimit në Nju Jork dhe Filadelfia për mishrat, djathrat dhe ëmbëlsirat e tij të preferuara italiane të importuara frymëzuan pronarin Jason Eckendrod për të sjellë të gjitha mrekullitë e një ushqimi klasik italian në qytetin e tij të lindjes.

Lexoni rreth: York Fair 2022Ja çfarë duhet të dini për pranimin, parkimin, orët dhe më shumë

Lajmet ushqimore: Akullore në Central PassKy pronar biznesi 15-vjeçar po krijon ëmbëlsira novatore me akullore

Ndërsa hyni në dyqanin në qendër të Hanoverit, një flamur i madh italian ju mirëpret, ashtu si aroma e pastave dhe espressos.

Kroasanët e importuar, biskotat me gjalpë, një shumëllojshmëri makaronash dhe salcash mbushin raftet, ndërsa banaku i përparmë është i mbushur me mish dhe djathra të freskët italianë.

I lidhur fort me rrënjët e tij italiane nga ana e nënës së tij, Aikenrod i ka pëlqyer gjithmonë gatimet e tij dhe pjatat e frymëzuara nga italianët, duke përfshirë alfredo pule dhe spageti, dhe e dinte që në moshë të re se ai zhvilloi të njëjtin pasion për ushqimin.

Në moshën 14-vjeçare, ai gjeti punën e tij të parë në Picerinë Jim and Nena në Dover. Atje, Aikenrod ra në dashuri me prodhimin e picave, shërbimin ndaj klientit dhe të gjitha aspektet e drejtimit të një restoranti.

Nëna e tij, Jane Scarlato, tha: “Jasonit i pëlqen ushqimi italian. Që nga Jim dhe Nena, ai i do restorantet dhe dëshiron të hajë të tijat.”

Në vitin 2015, Eckenrod filloi Picerinë Divino’s në qendër të Hanoverit me gjyshërit e tij.

Herën e fundit që ai hapi Vinny’s Italian Market, që mban emrin e djalit të tij 2-vjeçar, ishte pikërisht pranë dyqanit të tij të picave. Scarlato tha se biznesi ka lulëzuar që atëherë, pasi në të vërtetë nuk ka një vend si ai në qytet.

Vini’s Italian Market ofron një shumëllojshmëri të kanoli, gelatos dhe biskotave të bëra në shtëpi, si dhe sanduiçe speciale të mbushura me pllaka mishi, blloqe djathi dhe ushqime me makarona të freskëta.

Para se të porosisni drekën, sigurohuni që të kaloni në treg me pije të gazuara italiane, ëmbëlsira të importuara, makarona, vajra e të tjera.

Çfarë duhet të provoni: sanduiçe, cannoli dhe më shumë

Italiano: Ky sanduiç i përzemërt italian është i mbushur me mish, duke përfshirë proshuto, sopressata dhe sallam, të shtresuar midis provolone, capicola, vaj dhe uthull, i mbushur me mocarela të freskët dhe i përfunduar me një lustër balsamike.

shok i mire: I emëruar sipas filmit tim të preferuar, Good Fella Sandwich përmban gjelin e zi të plotë me djathë piper, speca banane, marule, domate dhe qepë.

vlen: 6 dollarë për 6 inç / 9 dollarë për 12 inç

Cannoli: Një gjë që më ka tërhequr gjithmonë vëmendjen është rasti i pastave, veçanërisht shumëllojshmëria e kanolit të specialitetit. Nga ato tradicionale me patate të skuqura çokollatë dhe qershi, deri te kanolat me shije s’mores dhe fëstëk, këto topa pastiçerie të mbushura me krem, që përndryshe do t’i gjenit në ushqime, madje janë shumë të bukura për t’i ngrënë Huh. E bërë me rikota me qumësht dhie, mbushja e kremit nuk është tepër e ëmbël dhe është krejtësisht kremoze. Porositni një nga këto pjata me ekspres dhe do të keni ëmbëlsirën perfekte të pasdites.

vlen: 3,50-5 dollarë, në varësi të shijes

Palermo Panini: I quajtur sipas qytetit jugor italian, Palermo përmban pulë të pjekur në skarë, proshuto, domate të thara në diell dhe djathë provolone të thekur mes fetave të bukës Amoroso me një anë mustardë mjalti.

vlen: 9 dollarë

Vinny’s Italian Market ndodhet në 7 Center Square në Hanover. Telefononi në (717) 465-8134.

Lena Tziwekis është një reportere në Central Pa. A njihni ndonjë restorant lokal që duhet vizituar? email atij [email protected]ose dërgojeni mesazhin në Twitter @tzivekis,

Leave a Comment

Your email address will not be published.