Vezë – Pse nuk do të lodheni kurrë duke i ngrënë ato

Ndërsa ju mund të jeni të mbushur me varietetin e vezëve me çokollatë këtë muaj – unë do të merrja atë të mbushur me kokos, faleminderit – Prilli është gjithashtu një kohë për të festuar shkathtësinë e vezëve të freskëta.

Sipas Lisa Steele, një ruajtëse e pulave të gjeneratës së pestë, e vetë-përshkruar vezë-pert dhe autore e “The Fresh Eggs Daily Cookbook”, vezët janë një ushqim i dendur me lëndë ushqyese dhe “mënyra e përsosur për të filluar ditën tuaj”.

“Ato të ngopin, kanë pak yndyrë, janë një proteinë e plotë dhe janë kaq të gjithanshme”, tha ajo. Një vezë përmban 6 gram proteina dhe lëndë ushqyese të rëndësishme si vitamina B12, riboflavin, kolinë, biotinë dhe selen.

Nuk ka nevojë të shqetësoheni nga ideja që një bukëpjekës të përdorë një duzinë vezë të ziera fort për ata që festojnë pas Pashkëve. Në fakt, as nuk keni nevojë t’i zieni vezët përpara se t’i ngjyrosni. Kjo mund të mos jetë ideale për dikë që fsheh vezë për gjuetinë e vezëve të Pashkëve. Por për përdorim të përgjithshëm, vezët e lyera funksionojnë po aq mirë në recetat dhe recetat e mëposhtme.

Mëngjesi gjatë gjithë ditës (dhe natës)

Asnjë hetim serioz i shkathtësisë së këtij përbërësi nuk mund të fillojë pa e vlerësuar sanduiçin e mëngjesit me vezë. Qoftë në një bagel, role me kore, kifle angleze, biskota apo tortilla, një vezë e thjeshtë e fërguar ose e fërguar është një fillim klasik për shumë mëngjese.

Por ka më shumë për një vezë sesa një tigan, dhe është në rregull ta merrni edhe përtej mëngjesit. Jepini vetes carte blanche për të ngrënë pjatën tuaj të preferuar me qendër vezët në çdo kohë të ditës.

piqni vezët tuaja

Për adhuruesit e të verdhës së lëngshme, vezët e ziera në ramekins ose format e kifleve janë shumë më të lehta se sa të bëni disa vezë të ziera për familjen. Shablloni bazë është i thjeshtë: Mbusheni enën ose kallajin me një kombinim mishi, perimesh ose djathi, më pas thyeni një vezë dhe rregullojeni me erëza dhe barishte. Piqni derisa të bardhat të jenë vendosur dhe të verdhat të skuqen pak për to.
Përfitoni sa më shumë nga ajo që keni në frigorifer me këtë recetë si Spinaqi Ricotta Quick.

Për ata që preferojnë më shumë vezë të fërguara, familja e tortës së shijshme dhe quiche është aty ku është – me bonusin e gatimit të tyre në një enë ushqimi të shkrifët. Teknikisht, ndryshimi midis një torte dhe një kiche është një çështje thellësie: tortat piqen në një tigan të cekët, ndërsa quiches janë të varietetit të pjatave të thella.

Gripi vdekjeprurës i shpendëve rrit çmimet e vezëve

Por çfarëdo që të zgjidhni, një quiche ose tortë është mundësia e përsosur për të përfituar sa më shumë nga ajo që keni në frigorifer. Përsëri, zgjidhni një kombinim të mishit, perimeve dhe djathrave dhe përdorni një krem ​​vezësh të përzier me krem ​​ose qumësht për t’i mbajtur të gjitha së bashku.

Provoni një tortë chorizo ​​dhe djegës jeshil ose një tortë me patate, lakër jeshile dhe mango për të filluar.

bukë me vezë

ju pëlqen të piqni? Tani është koha të provoni dorën tuaj në përgatitjen e bukës së pasuruar me vezë. Brioche franceze, challah hebreje, zoff zviceran, italiane penne di pasqua – shumë kultura kanë versionin e tyre të një buke të ëmbël dhe shpesh të pjekur me bukë. Qumështi si qumështi ose gjalpi gjithashtu u shtohen shpesh këtyre brumërave, duke i bërë ato dukshëm të buta.
Challah, një bukë hebreje e bërë për të shtunën dhe festat, është një nga bukët e pasura me vezë.
Për të dyfishuar kënaqësinë tuaj të këndshme, priteni bukën në feta ose në kubikë dhe lëreni të qëndrojë për një ditë që të bëhet pak e ndenjur. Më pas e kthejmë në tost francez ose një tavë të hollë puding buke.

vezët

“Pothuajse ndihem sikur e verdha e vezës dhe e bardha e vezës janë dy ushqime të ndryshme”, tha Steele. E verdha dhe e bardha mund të përdoren veçmas për t’i shtuar pasuri dhe strukturë një sërë pjatave, me shije dhe tekstura të ndryshme.

(Nga pikëpamja ushqyese, e bardha e vezës është kryesisht proteina, ndërsa e verdha përmban lëndë ushqyese thelbësore, kështu që është ideale për t’i ngrënë të dyja në një formë.)

Me një të verdhë veze për makarona, spageti karbonara bën një ushqim komod për një ose dy.

Është më e lehtë të ndash të verdhat nga të bardhat kur vezët janë të ftohta dhe mënyra më e lehtë është ta bësh me duar. Thyejeni vezën në një tas, më pas hiqni të verdhën dhe lëreni të bardhën e tepërt të rrjedhë me gishta.

Për këtë shkrimtar, përdorimi më i përsosur dhe më i përshtatshëm i të verdhës së vezës është te spageti karbonara. Me një raport prej një të verdhë veze për racion makarona, është një mënyrë ideale për të bërë ushqim komod për një ose dy persona në një majë.
Të verdhat e vezëve janë baza e kremit për kremin e brlée, i cili mund të bëhet në furrë ose në tenxhere të ngadaltë.
Të verdhat e vezëve janë gjithashtu baza për një krem ​​të pasur të pasur për crme brlée, i cili mund të bëhet në furrë ose në tenxhere të ngadaltë. “Është kaq e bukur, por është kaq e thjeshtë,” tha Steele, dhe “nëse keni njerëz, mund t’ia dilni paraprakisht.”

të bardhat e vezëve

Pasi të keni pakësuar karbonarën dhe të keni hedhur me lugë brlée për ëmbëlsirë, do t’ju mbeten disa të bardha veze. Lëreni omëletën e mirë të të bardhës së vezës për një ditë tjetër dhe shkoni për diçka më emocionuese.

Përbërja e proteinave dhe ujit e të bardhëve të vezëve është ajo që e kthen atë në një shkumë të lehtë dhe me gëzof, kështu që përdorni këtë shkencë në avantazhin tuaj dhe bëni një marshmallow të bërë në shtëpi vetëm me të bardha veze, sheqer dhe krem ​​tartar. Ose piqni ëmbëlsira me ushqime me engjëj—mund të dyfishoni kënaqësinë tuaj dhe t’i përhapni me marshmallow të lyer si krem, nëse keni shumë të bardha veze në dorë.
A ia vlejnë petkat suedeze?  sigurisht.  Ja pse (nënvizoi me mirësjellje CNN)

“Ju mund të ngrini të bardhat e vezëve ose t’i mbani në frigorifer nëse do t’i përdorni brenda një dite apo më shumë,” tha Steele. Strategjia ime për të bardhat e vezëve të mbetura është t’i ngrij ato në tabaka individuale me kuba akulli derisa të jetë e nevojshme, kështu që unë do të kem gjithmonë sasinë e saktë të treguar në një recetë.

Kejsi Barber është shkrimtare, ilustruese dhe fotografe ushqimore; autori i “Pierogi Love: New Takes on an Old-World Comfort Food” dhe “Snacks Classic Made From Scratch: 70 Versions Homemade of Your Favorite Brand-Emra Treats”; dhe redaktori i faqes së internetit Good. Hani tregime.

Leave a Comment

Your email address will not be published.