Ushqim deti dhe opsione vegjetariane në restorantin mesdhetar Hearts

Publikuar:
11:35 paradite 13 korrik 2022Të ulesh për aromën e kuzhinës autentike mesdhetare mjafton për t’i lënguar gojën kujtdo.

Për adhuruesit e ushqimit, menyja e Grass në Welwyn Garden City përmban shumë pjata të shijshme – nga opsionet e mëngjesit deri te porcionet e lehta dhe ushqimet tradicionale nga skara.

Ne hedhim një vështrim në disa nga vaktet më të shijshme të frymëzuara nga disa nga kuzhinat më të mira mesdhetare, për vegjetarianët, veganët, entuziastët e ushqimeve të detit dhe më shumë.
Grila është një element kryesor i kuzhinës mesdhetare – duke ofruar një gamë të gjerë ushqimesh të shijshme me bazë mishi dhe peshku.
– krediti: Bari

Mëngjesi mesdhetar

Kur imagjinojmë mëngjesin e përsosur në MB, anglishtja tradicionale e plotë nuk është larg mendjes së shumicës së njerëzve. Duke i qëndruar besnik ushqimeve klasike të mëngjesit që të gjithë i njohim dhe i duam, si vezët e fërguara në bukë të thekur dhe petulla, Grasse ka prezantuar një alternativë të shijshme.

Mëngjesi mesdhetar sjell një shije të Evropës Jugore në Welwyn Garden City. Sallata e freskët e përzier, ullinjtë, viçi dhe hallumi ofrojnë një vakt të përzemërt për të nisur ditën tuaj, ndërsa mjalti dhe reçeli bëjnë një kombinim të ëmbël në tostin tuaj.

Me opsione të njohura britanike dhe pjata të stilit amerikan, mëngjesi mesdhetar ofron një shtesë unike dhe të shijshme në menunë e mëngjesit.

Biftek peshku shpatë i pjekur në skarë

Peshku është një element kryesor i preferuar i dietës mesdhetare, qoftë grek, turk, libanez apo italian. Kalamari i skuqur me një fetë limoni, levreku i freskët i plotë dhe karkaleca e detit mbret i fluturës të gatuar në shampanjë dhe gjalpë janë disa nga opsionet e shijshme në menu.

Një nga pjatat më joshëse që do të gjeni në seksionin e ushqimeve të detit është biftek peshku shpatë i pjekur në skarë. Kjo është një pjatë vërtet autentike dhe një nga pjatat më të njohura me ushqim deti – e pjekur në skarë me perime të freskëta dhe e kalitur deri në perfeksion.

Salca tartar e bërë në shtëpi rrit shijen e peshkut të shpatës. Duke kombinuar aromën e tymosur të skarës me shijen e oqeanit, kjo është një kënaqësi e vërtetë.


Shtroni tavolinë me karrige të kuqe dhe qirinj në Grass, Welwyn Garden City

Grasse ka një zonë të bollshme ndenjëse të brendshme ku mund të shijoni kuzhinën mesdhetare me cilësi të lartë në një atmosferë autentike.
– krediti: Bari

Grill i përzier mesdhetar

Nuk është vetëm peshku si një pjatë kryesore e shijshme – pula, qengji dhe viçi janë gjithashtu pjata të njohura me bazë mishi jashtë skarës. Mesdheu është i famshëm për kuzhinën e tij jo-vegjetariane, që nga qebapët dhe suvlaket e stilit grek dhe turk, deri te kofshët e pjekur në skarë të kofshëve të pulës të spërkatura me erëza aromatike.

Një skarë e përzier është pjesa qendrore e përsosur për darkë – një kotele qengji pikant, pulë e pjekur në skarë me lëng, një kofta qengji dhe një përzgjedhje e krahëve të pulës për të përfunduar të gjitha.

spageti karavidhe

E njohur botërisht për shijen e saj intensive dhe përbërësit më cilësor, kuzhina italiane krijohet mbi bazën e makaronave. Ndërsa mishi ose perimet janë ushqime të zakonshme, spageti me karavidhe në Grasse e çon këtë pjatë të pëlqyer në një nivel tjetër.

Ndoshta pjata më e mirë me ushqim deti dhe makarona, karavidhe është dëshmuar të jetë një i preferuar i vërtetë në mesin e klientëve të rregullt të Spaghetti Gras.

Pjata përbëhet nga karavidhe të freskët të përgjysmuar, të spërkatur me salcë shafrani dhe një salcë me bazë domate. Qepët dhe kërpudhat e vendosura në një shtrat me spageti të freskëta i shtojnë një thellësi të vërtetë shije kësaj pjate kryesore tashmë të jashtëzakonshme.


Dy fileto pule me sallatë dhe salcë në një pjatë blu në Grass, Hertfordshire

Pula, qengji dhe viçi janë një element kryesor i kuzhinës mesdhetare dhe Grasse ka një përzgjedhje të madhe për darkat.
– krediti: Bari

Veggie Musaka

Mishi dhe ushqimet e detit janë një element kryesor i kuzhinës mesdhetare, por kjo nuk do të thotë se vegjetarianët, veganët dhe ata me nevoja dietike specifike nuk mund të përjetojnë aromën e plotë të këtyre pjatave luksoze.

Ka shumë opsione për vegjetarianët, dhe pjatat mund të bëhen vegjetariane nëse kërkohet. Musaka e perimeve është një shembull i përsosur për këtë – patatet e grira, specat e përzier, brokoli dhe lulelakra janë gatuar të gjitha me një salcë të pasur domate dhe sipër me një salcë beshamel.

Kuzhina vegjetariane dhe vegjetariane bën po aq përpjekje sa skara dhe ushqimet e detit, për të siguruar që çdo restorant të ketë një përvojë të shkëlqyer.

Për të mësuar më shumë rreth Gras, ose për të rezervuar një tryezë, vizitoni graswgc.com ose telefononi 01707 331020.

Leave a Comment

Your email address will not be published.