UOVO. Shijoni makarona autentike italiane në

Shefi i kuzhinës në UOVO rrotullon djathin mbi petë makaronash ndërsa përgatit cacio e pepe. (Foto nga Jill Wenlin)

Ndërsa darkoja në UOVO kohët e fundit, m’u kujtua një episod i shfaqjes së udhëtimeve të kuzhinës të Stanley Tucci “Searching for Italy”, në të cilin audienca u njoh me pjatat e shijshme të përgatitura nga kuzhinieri i kthyer në aktor.

Të ulur në banakun e shkëlqyeshëm të drurit të mbështjellë në uOVO të sapohapur në Studio City, ne kishim një ndenjëse në rreshtin e parë për të parë shefin e kuzhinës duke bërë cacio e pepe klasike romake, një nga pjatat e tij më të njohura me makarona.

Makaronat Tonarelli janë zier në një makinë të zbukuruar që duket e ngjashme me një shportë të skuqur. Shportat zhyten në ujë të vluar dhe ngrihen kur bie zilja, dhe petët gatuhen në një al dente të përsosur. Makaronat e nxehta të tubacioneve derdhen më pas në një rrotë gjigante Pecorino Romano dhe rrotullohen disa herë në një lëvizje rrethore për të shkrirë djathin që të shkrihet dhe të ngjitet mbi petët. Përzierja e piperit të zi të importuar nga UOVO spërkatet sipër dhe më pas rrotullohet disa herë të tjera përpara se të shërbehet dhe të paraqitet në darka. Pjata ngushëlluese dhe e nxehtë ofron një aromë të këndshme që fryn shqisat tuaja dhe jep një shije të mprehtë djathi dhe kripë të butë që qëndron në gjuhën tuaj.

Nëse Tucci nuk e ka vizituar ende UOVO-në, ai duhet të vizitojë bashkëpronarët Jerry Greenberg, Carlo Massimini dhe Lele Massimini. Ata hapën UVO-në e tyre të parë në Santa Monica, më pas nisën vendndodhjet e Wilshire në Miracle Mile dhe Marina del Rey, duke sjellë përfundimisht restorantin në Sportsman’s Lodge në Studio City në The Shops. Greenberg dhe Lee Massimi janë dy nga themeluesit e Sushi Nozawa Group Sugarfish, si dhe të kompanisë simotër Hayhoe Cheeseburger, gjithashtu me bazë në Wilshire dhe The Shops.

Historia thotë se Greenberg dhe Massimini po kërkonin të hanin petën e përsosur të makaronave dhe gjatë rrugës, vëllai i Leles, Carlo u bashkua me ta. Carlo dhe Lele kanë lindur dhe janë rritur në Romë, por kërkimi i tyre i ka çuar në kryeqytetin e gjallë e historik të Emilia-Romagna, Bolonja, qendra e prodhimit të makaronave.

“Ekipi ynë përdor teknika tradicionale dhe përbërës me cilësi të lartë në kuzhinat tona si në Itali ashtu edhe në LA. Rezultati është makarona si ajo që u rrita në Itali dhe mezi pres t’i ndaj me të ftuarit e mi të rinj në Studio City.” – tha i emocionuar. Carlo Massimini.

Menuja e UOVO përmban makarona të bëra me dorë të bëra me vezë, miell dhe kripë. Vezët janë nga pulat në Itali të cilat prodhojnë një të verdhë të verdhë më të pasur dhe më të errët se vezët në Amerikë. Makaronat dërgohen në Kaliforni në kabina të kontrolluara nga temperatura duke përdorur kohën e transportit si pjesë të kohës së pushimit.

Leximi i menusë më kujtoi një tjetër episod të “Zbulimit të Italisë”, në të cilin Tucci largohet nga Roma për të shkuar në një pauzë kulinarie në Bolonjë, duke e shpallur rajonin mbretërinë e makaronave me vezë. Makaronat bëhen me teknika të vjetra të shtrimit dhe prerjes. Kjo punë intensive e dashurisë prodhon makarona me një strukturë më të hollë për të lidhur salcën.

Menuja e UOVO detajon llojet e makaronave që ato shërbejnë. Tonarelli është i ngjashëm me spageti, ndërsa tagliatelle është një petë e sheshtë, me gjerësi mesatare, e ngjashme me fettuccine në Romë. Ata gjithashtu bëjnë një petë shumë të hollë të quajtur tagliolini.

Menuja me një faqe ofron tre opsione shijimi që u shërbejnë dy personave dhe përfshijnë një meze, tre makarona dhe një ëmbëlsirë. Çmimet variojnë nga 32 dollarë për person për Shijen Klasike dhe Shijen Rajonale dhe 37 dollarë për Menunë e Provës së Djathit dhe Tartufit. Dinerët gjithashtu mund të porosisin a la carte për të zgjedhur pjatat e tyre speciale.

Filluam me Yellowtail Crudo dhe Insalata di Cracione për antipastat tona. Bishti i verdhë duket si një lule tropikale e kuqe Heliconia. Në një pjatë të bardhë të cekët, tetë feta japoneze të bishtit të verdhë u spërkatën me vaj ulliri dhe u mbuluan me speca djegës të kuq Fresno jeshile Micro Rukola dhe Citrus Blood Orange Dots për të krijuar një pjatë joshëse.

Ragu në UoVO ushqehet 100% me bar, viçi Wagyu nga First Light Farms që është rritur në mënyrë të qëndrueshme dhe i certifikuar human. Ata përdorin gjithashtu mish derri të rritur në mënyrë të qëndrueshme dhe pa antibiotikë. Në ragun e tyre nuk shtohet djathë, qumësht apo krem. Ekipi i uOVO zbuloi recetën nga “Antica Trattoria della Gigina” në Bolonja, e cila iu dha atyre në vitin 2015. Kur ragu hidhet mbi petët e nxehta, darkuesit udhëzohen të përdorin pirunin e tyre për të përzier salcën dhe fijet e gjata të makaronave. me.

Zotëria pranë meje në barin e makaronave porositi makarona crema di parmigiano të bëra nga tortelini mishi të punuar me dorë. Ne pamë kuzhinierët që vendosnin makaronat në një tigan dhe shtonin krem ​​dhe djathë Parmigiano-Reggiano, të cilat shkrihen ndërsa shkrihen, duke dhënë një aromë të hollë.

Tucci deklaroi në një tjetër episod se pjata e tij e preferuar për të ngrënë në Itali është makarona klasike romake alla carbonara. Ai tha se nuk do ta porosiste kurrë jashtë vendit. Epo, ai duhet të shkojë në uovo. Karbonara është bërë me një përzierje të petë Tonarelli, vezë, mish derri italian Guanciale të importuar, Parmigiano-Reggiano 24 muajshe, Pecorino Romano dhe piper të zi të lartpërmendur. Është e shijshme dhe më shumë si asnjë tjetër në Los Angeles.

Nën seksionin Pasta Classica, ravioli me djathë ricotta të hollë si jastëk lahen me salcën e tyre të njohur pomodoro, me burim nga domatet nga Basilicata. Është aq i hollë dhe i butë sa çdo ravioli shkrihet në gojën tuaj.

Restoranti Pasta Intensive ofron gjithashtu tre pjata anësore të pjekura me perime – lulelakër me hudhër, vaj ulliri dhe piper kajen; Brokoli me vaj ulliri, kripë dhe piper; Dhe kërpudhave u hidhni vaj ulliri, rozmarinë, hudhër, kripë dhe piper.

Ofrohen disa pjata me makarona pa gluten dhe shefi i kuzhinës inkurajon mysafirët të përgatisin makaronat e tyre pa shtuar djathë ose piper.

I vetmi tiramisu i shijshëm që do të gjejnë të ftuarit që kërkojnë ëmbëlsirë është “al cuchiao”, i cili është i popullarizuar në Romë, por jo aq i famshëm në Amerikë. Me një shtresë çokollatë sipër.

Një pjesë e vogël e verërave të bardha italiane përfshijnë Vermentino dhe Pinot Grigio në gotë ose shishe, dhe verëra të kuqe duke përfshirë Barbara D’Alba dhe Super Toscan. Menuja përfshin gjithashtu birrë dhe pije joalkoolike.

Vizitorët nuk duhet të japin bakshish për UOVO. Në vend të kësaj, një tarifë prej 16% do t’i shtohet faturës suaj, e cila përdoret për të financuar të gjitha operacionet. Hapur për drekë dhe darkë. $$ Vizitoni uovo.la për më shumë informacion. Vendndodhja e Studio City mund të gjendet në 12833 Ventura Blvd., Suite 157, dhe duke telefonuar (747)242-269. Vendndodhje të tjera përfshijnë 6245 Wilshire Blvd. Suite 103, (323)642-6386, 1320 2nd St. Ste A, (310)425-0064, dhe 4635 Admiralty Way #105, (424)334-9336.

Leave a Comment

Your email address will not be published.