Udhëzuesi i një entuziastësh të makaronave për ushqimet në Miami

Kur shumica e turistëve mendojnë për Floridan e Jugut, ata mendojnë për plazhet, palmat dhe një skenë të lulëzuar të kuzhinës. Nga nyjet lokale të vendosura në lagje të çuditshme deri te restorantet e përpunuara në qytetin plot zhurmë, Miami ka shumë për t’u ofruar adhuruesve të makaronave.

Në tre javë të shkurtra, studentët që vizitojnë Universitetin e Majamit do të jenë në gjendje të fillojnë të eksplorojnë skenën ushqimore të Majamit. Ky artikull ofron një udhëzues për restorantet kryesore dhe pjatat e preferuara të makaronave të studentëve që duhet t’i provoni në semestrin e parë.

1. Havana Harry

,
Makarona me ushqim deti Havana Harry më 18 gusht 2020. krediti i fotos: vinçi amanda

Havana Harry është krenaria lokale e Coral Gables. Me kuzhinë autentike dhe të përballueshme kubane dhe një menu që është mjaft e gjerë për t’u ofruar një zgjedhje edhe njerëzve më të përpiktë – Havana Harry është një “që duhet shkuar”.

Junior, Peyton Wynn, përshkroi se si studentët dynden drejt kësaj kënaqësie lokale për porcione të mëdha ushqimesh të shijshme me çmime të arsyeshme.

“Havana Harry’s është një restorant kaq i mrekullueshëm sa që ka gjithmonë një rresht jashtë derës,” tha Wynn. “Ushqimi i tyre është kaq autentik dhe unë kurrë nuk kam ngrënë atje diçka që nuk më ka pëlqyer.”

2. Greenstreet Cafe

,Karkaleca Linguini në Greenstreet Cafe më 16 Mars 2022.
Karkaleca Linguini në Greenstreet Cafe më 16 Mars. krediti i fotos: vinçi amanda

Në zemër të Coconut Grove është Greenstreet Cafe, një restorant i preferuar i Majamit që shërben nga petullat deri te hamburgerët me ulëse tërheqëse të brendshme dhe në oborr. E hapur nga mëngjesi deri në orët e vona të mbrëmjes, menuja ofron larmi të madhe dhe shërbim gjatë gjithë kohës. Të dalluarit e tyre të makaronave përfshijnë ravioli karavidhe dhe karkaleca linguini.

Alyssa Miller, duke vizituar një të moshuar, tha se sa herë që i afrohet Greenstreet dhe kap fërshëllimën e parë të salcës së tartufit dhe salmonit të shijuar në mënyrë perfekte, ajo e di se është për një vakt të mirë.

“Më pëlqen që GreenStreet ofron diçka për të gjithë në çdo kohë të ditës,” tha Miller. “Pavarësisht nëse është paradrekë apo darkë, ajo gjithmonë bie në vend.”

3. Strada në Korije

Për një restorant cilësor italian me ndenjëse të çuditshme në natyrë, Strada in the Grove është vendi ku duhet të shkoni.

Megan Schaffner, një 20-vjeçare, banore lokale e Majamit, ka darkuar disa herë në Coconut Grove. E preferuara e saj përfundimtare është Strada in the Grove. Ai shpjegoi se si është bërë vendi i tij i rregullt për shkak të brendësisë së tij të rehatshme dhe ulëses estetikisht të këndshme në natyrë.

“Strada është si një perlë e fshehur në mes të një korije të mbushur me njerëz”, tha Schöfner. “Është gjithmonë një hit me ushqime të shijshme dhe atmosfera të shkëlqyera.”

Strada ofron ushqim dhe shërbim me cilësi të lartë që studentët mund të shijojnë në një atmosferë të relaksuar dhe artistike. Ajo ofron një ambient të shkëlqyeshëm dhe funksionon ose për një darkë të zbukuruar ose një drekë të çuditshme.

4. Casa Tua Cucina

Tagliolini Casio e Pepe në Casa Tua Cucina më 5 mars.
Tagliolini Casio a Pepe në Casa Tua Cucina më 5 mars. Kredia e fotos: vinçi amanda

Casa Tua Brickell është një restorant italian elegant dhe i freskët i vendosur në zemër të qendrës së qytetit. Me një treg për përbërës të freskët dhe lule, ky është vendi i përsosur për të komplimentuar një ditë apo natë duke eksploruar ofertat e qytetit.

Junior Andy Ungaro mendon për dashurinë e tij për makaronat e bëra në shtëpi të Casa Tua-s, bukën e sapopjekur dhe tregun për të sjellë në shtëpi një pjesë të parajsës.

“Unë thjesht i dua makaronat dhe origjinalitetin e pjatave në Casa Tua,” tha Ungaro. “Atmosfera i jep restorantit ndjesinë e një tregu të vërtetë italian!”

5. Sappor Di Mare

Për studentët që kërkojnë një përvojë unike dhe të nivelit të lartë të ngrënies, Sapore di Mare ofron makarona të servirura në një rrotë djathi parmixhano. Annalize Skorzzari, 20 vjeçe, e gjen vendin e përsosur për një natë të mrekullueshme duke shijuar në maksimum kuzhinën lokale.

“Sappor di Mare është një personazh i fshehur në korijen e arrës së arrës së arrës së kokosit”, tha Skorzzari. “Gjyshi im italian i dha vulën e tij të plotë të miratimit, gjë që është e rrallë.”

Opsionet për të ngrënë jashtë në Miami janë të pafundme. Megjithëse mund të duket dërrmuese të analizosh opsionet e pafundme, studentët e universitetit do të jenë të sigurt që do të gjejnë vendet e tyre të reja të preferuara. Përdorimi i këtyre restoranteve si rekomandime bazë do t’i ndihmojë të sapoardhurit të hyjnë në skenën e restoranteve në Florida të Jugut me një anë të besimit dhe makaronave të shijshme.

Leave a Comment

Your email address will not be published.