Tre recetat verore të Borough Market

Ky kapës i shfaqjes me siguri do të kthejë kokën (John Holdship)

Me një histori mbi 1000 vjeçare, nuk ka dyshim se Borough Market është zemra rrahëse e skenës ushqimore të Londrës. Miliona njerëz vijnë në Southwark çdo vit për të shijuar atmosferën plot zhurmë, për të shfletuar tezgat, stendat, restorantet dhe baret e saj të shumta dhe të provojnë disa nga produktet e klasit botëror.

Duke marrë frymëzim nga rrënjët sezonale të tregut, shkrimtarët e ushqimit Jenny Chandler dhe Kathy Slack ndajnë tre receta që janë perfekte për verën.

Sallata Chandler’s Courgetini, Picacchio dhe Manaferrat e Grurit është ushqim perfekt për barbekju pasi shërbehet me peshk ose halumi po aq mirë sa edhe mish. Mban mrekullisht edhe për kutinë e drekës së ditës tjetër.

Pak më aventureske, sallata e saj me oktapod të djegur, piper Piccilo dhe fasule gjalpë është frymëzuar nga shijet spanjolle. Përgatitni gjithçka, përveç yndyrës së oktapodit, deri në minutën e fundit për një kapak ekspozimi (gatimi i gjatë dhe i ngadaltë do të sigurojë që ai të mbetet i butë).

Dhe së fundi, Slack’s Cucumber and Gin Sorbet është një ëmbëlsirë e lehtë për pastrimin e qiellzës, perfekte për një ditë të nxehtë vere.

Sallatë me courghetti, fëstëkë dhe kokrra të grurit

Shërbejeni këtë sallatë të gjithanshme në Barbecuen tuaj të radhës (John Hardship)

Shërbejeni këtë sallatë të gjithanshme në Barbecuen tuaj të radhës (John Hardship)

Nga: Jenny Chandler

punon: 4-6

material,

200 gram jamun gruri (kokrra gruri)

100 g domate të thara në diell, të prera përafërsisht

1 lugë gjelle kaperi

50 g ullinj jeshil, të prerë në copa

1 limon, lëvore dhe lëng

100 ml vaj ulliri ekstra i virgjër

2 kunguj të njomë, mundësisht 1 të verdhë, 1 jeshile

1 thelpi hudhër, e plotë por e shtypur

qepë e kuqe, e grirë hollë

50 g arra fëstëkë

një grusht i mirë mente, gjethe të grisura

Shumë piper i zi dhe kripë për shije

metodë,

Ziejini kokrrat e grurit në ujë me kripë të lehtë për rreth 45 minuta ose derisa të zbuten (njohja paraprake për disa orë do ta përshpejtojë procesin dhe thuhet se ndihmon edhe në tretje) .

Hiqeni kokrrën e grurit dhe nxirreni në një tas të madh. Shtoni domatet, kaperin, ullinjtë, lëkurën dhe lëngun e limonit dhe rreth vaj. Lërini gjithçka të trazohet mirë dhe lërini shijet të marinohen ndërsa përgatitni oborrin.

Vidhosni kungujve në spirale ose, nëse nuk ju ka rënë ende kjo tendencë, përdorni një qërues perimesh për t’i prerë në shirita.

Ngrohni vajin e mbetur në një tigan të madh dhe shtoni hudhrën dhe qepën e kuqe. Pasi hudhra të jetë e praruar dhe të ketë erë hyjnore, hiqeni nga tigani (ajo do të përmbajë vaj – gjithmonë mund ta përdorni në çdo pjatë tjetër). Shtojmë tortillat dhe i hedhim në vaj të nxehtë për disa sekonda derisa të mbulohen me vaj.

Shtoni kungull i njomë, qepë dhe vaj në sallatën me manaferrat e grurit, spërkatni me fëstëkë, nenexhik dhe i rregulloni me kujdes (duke pasur parasysh që domatet, kaperi dhe ullinjtë janë mjaft të kripur) me kripë, piper dhe lëngun dhe lëkurën e mbetur të limonit. Nëse është e mundur, shërbejeni të nxehtë.

alternativë: Zëvendësoni kokrrat e grurit me elb margaritar, freekeh, grurë bulgur ose kuskus.

Sallatë me oktapod të djegur, piper Picilo dhe fasule me gjalpë

Një spektakël i guximshëm që ia vlen përpjekja (John Holdship)

Një spektakël i guximshëm që ia vlen përpjekja (John Holdship)

Nga: Jenny Chandler

punon: 6

material,

Rreth 1-1½ kg oktapod i pastruar

1-2 djegës të kuq, të përgjysmuar

4 thelpinj hudhre, te plota por te shtypura

1 tufë e madhe majdanoz kontinental

lugë kripë

150 ml vaj ulliri ekstra i virgjër

1 x 660 g kavanoz fasule gjalpë, të kulluar

6 speca piquillo (rreth 100 gram), të grira

2 limonë, të prerë në feta

metodë,

Ngrirja e oktapodit do të ndihmojë në zbutjen e mishit, por sigurohuni që të jetë shkrirë plotësisht përpara se ta gatuani. Prisni rrjetën e oktapodit pak poshtë syve dhe më pas prisni pjesën e sipërme të kokës. Hidheni pjesën e syrit dhe hiqni sqepin e vogël si gjemba duke e shtyrë gishtin tuaj të vogël përmes tentakulave.

Merrni një tenxhere të vogël dhe paketoni në kokën e oktapodit së bashku me specat, hudhrat, bishtat e majdanozit (duke i mbajtur gjethet për sallatë), kripën dhe vajin e ullirit. Oktapodi duhet të jetë pothuajse i mbuluar me vaj. Mbajeni tiganin të mbuluar mbi nxehtësi shumë të ulët për 30 minuta deri në 1 orë, derisa tuli të zbutet me një pirun.

Ndërkohë vendosim fasulet në një pjatë të madhe servirjeje dhe i spërkasim me specat e grira dhe gjethet e majdanozit.

Pasi oktapodi të jetë gati, hidhni lëngjet e mrekullueshme të nxehtë mbi sallatën me fasule. Shijoni dhe rregullojeni me kripë dhe lëng limoni nëse është e nevojshme. Tani mund të vendosni sallatën dhe oktapodin në frigorifer, por sigurohuni që ta hani në temperaturën e dhomës.

Pak përpara se ta shërbeni, ngrohni një tigan ose përdorni një Barbecue për të pjekur oktapodin për disa sekonda, derisa të fillojë të shkrihet. Vendoseni dhe gërmoni mbi sallatë me copa limoni.

alternativë: Kjo sallatë do të funksiononte shkëlqyeshëm me kallamarët ose sepjet, të cilat do të duheshin vetëm disa sekonda për t’u gatuar nga të papërpunuara në tigan ose barbie. Ziejini tubat dhe rrjetat e tejdukshme derisa të bëhen të errëta.

Kastraveci dhe Xhin Sorbet

Një ëmbëlsirë e lehtë verore që pastron qiellzën (John Hardship)

Një ëmbëlsirë e lehtë verore që pastron qiellzën (John Hardship)

Nga: Kathy Slack

punon: 8

material,

300 gram sheqer pluhur

40 g glukozë të lëngshme

lëng limoni

3 tranguj të mëdhenj (me peshë 600 gram)

140 ml xhin

metodë,

Hidhni sheqerin dhe glukozën në një tenxhere me 300 ml ujë. Mbajeni tiganin në zjarr të ulët derisa sheqeri të tretet. Mos e lini të vlojë. Hiqeni nga zjarri dhe shtoni lëng limoni.

Hiqni lëngun e kastravecit. Nëse keni një të tillë, mund ta bëni këtë në një shtrydhëse frutash e perimesh. Nëse jo, grijini ato përafërsisht, më pas përzijini në një blender për të bërë një pure të holluar me ujë. Shtroni një sitë me muslin dhe vendoseni mbi një tas, më pas derdhni purenë në sitë dhe lëreni për disa minuta në mënyrë që lëngjet të pikojnë në tasin e poshtëm. Ju mund ta mblidhni muslin në një qese dhe t’i jepni një shtrydhje të butë për të nxitur pikat e fundit. Rezultati i çdo procedure duhet të jetë rreth 500 ml lëng.

Përzieni së bashku lëngun e ëmbël dhe lëngun e kastravecit. E vendosim xhinin dhe e vendosim në frigorifer që të ftohet. Pasi të jetë ftohur, futeni në një akullore dhe vendoseni në ngrirje që të qëndrojë plotësisht.

Mund të vizitoni Borough Market në 8 Southwark Street, Londër, SE1 1TL (020 7407 1002) ose të gjeni më shumë receta në internet boroughmarket.org.uk/recipes.

Leave a Comment

Your email address will not be published.