Tortë tradicionale armene Chorg dhe Mahlab nga TheArmenianKitchen.com

1 pako maja aktive e thatë

1/4 filxhan sheqer

1/2 lugë kripë

1 lugë gjelle mahlab të bluar, fara kopër, fara kopër (preferohet bluarja e freskët).

1/2 lugë xhenxhefil të grirë

2 lugë gjelle pluhur pjekjeje të aktivizuar (Shih shënimin më poshtë për pluhurin për pjekje.)

5 deri në 5 1/2 gota miell për të gjitha qëllimet

1 ose 2 vezë të mëdha (të rrahura) për larjen e vezëve

Susam i pjekur (sipas dëshirës) për zbukurim

Përgatitja:

Shkrini gjalpin në një tigan. Shtojmë qumështin dhe e ngrohim në zjarr të ulët (mos ziejmë). Ftohtë.

Rrihni vezën dhe derdhni në qumësht të ftohtë.

Në një tas të vogël, shpërndani majanë në 1/4 filxhani ujë të ngrohtë (rreth 105-110°F). Mund ta kontrolloni temperaturën me një termometër ushqimi ose duke vendosur një pikë në kyçin e dorës. Nëse ndiheni rehat për kyçin tuaj, temperatura është e mirë për të shkuar. Anulo.

Rrihni së bashku sheqerin, kripën, erëzat dhe pluhurin për pjekje. Anulo.

Në një tas të madh përzierjeje shtoni 5 gota miell për të gjitha qëllimet. Përzieni përzierjen e përzier të erëzave në miell. Hidhni përzierjen qumësht-vezë në përbërësit e thatë. Përzieni majanë e tretur dhe përzieni mirë.

Vendoseni brumin në një sipërfaqe pune të lyer pak me miell dhe gatuajeni derisa brumi të jetë i qetë dhe elastik, rreth 10 minuta. (Kjo mund të bëhet edhe në një mikser elektrik duke përdorur grepin e brumit, por përziejeni vetëm për rreth 2 minuta.) Nëse brumi duket pak ngjitës, shtoni 1/2 filxhan miell shtesë që nuk është përdorur më parë. .

Vendoseni brumin në një tas të madh e të pastër, mbulojeni me mbështjellës plastik dhe më pas mbulojeni me një peshqir. Lëreni 2 orë që brumi të vijë.

Thyejeni një copë brumi në madhësinë e një topi golfi (rreth 2 ons për secilën pjesë). Rrokullisni atë në një litar të gjatë dhe të hollë rreth 15 inç të gjatë. Prisni rreth një të tretën (5 inç) të brumit. Formoni pjesën e gjatë të brumit në një formë patkua ose “U”. Vendoseni copën e vogël të brumit në qendër të “U” dhe filloni të gërshetoni 3 shiritat e brumit.

Vendoseni brumin e bukës në një tepsi të palyer me yndyrë. Vazhdoni të gatuani brumin derisa tabaka të mbushet. (Mos i vendosni hajdutët shumë afër njëri-tjetrit.

Jepuni atyre hapësirë ​​për t’u zgjeruar ndërsa piqen.)

Corizon e pazier e mbulojmë me mbështjellës plastik dhe e lëmë brumin të ngrihet në tepsi për 1 orë përpara se ta pjekim. Hiqni mbështjellësin dhe lyejeni sipër me vezë. Nëse dëshironi, sipër chorg spërkateni me farat e susamit të pjekur.

Piqeni në 375°F. Filloni duke vendosur 1 tepsi në raftin e poshtëm të furrës, derisa fundi i chorizo-s të marrë ngjyrë të artë (rreth 15 minuta). Më pas vendoseni tabakanë në raftin e sipërm derisa pjesa e sipërme e chorizit të marrë ngjyrë të artë (rreth 5 minuta të tjera). Ftoheni plotësisht në raft teli. Vazhdoni këtë proces derisa i gjithë brumi të jetë formuar dhe pjekur.

Ruani chorizo-n plotësisht të ftohur në një enë me kapak të ngushtë. Nëse planifikoni t’i ngrini, shtrojini ato në një enë plastike për ruajtjen e tyre me letër pergamene ose mbështjellës plastik të vendosur midis shtresave për të parandaluar ngjitjen e tyre me njëra-tjetrën. Në mënyrë alternative, chorizo ​​mund të ngrihet në qese ngrirëse. Akordet mund të shkrihen gjithashtu në mikrovalë duke e mbështjellë çdo akor me peshqir letre pak të lagur dhe me fuqi të ulët, ose në mikrovalë për rreth 20-30 sekonda derisa të shkrihet. Shërbejini në çdo kohë me kafe, çaj, djathë me fije armene ose djathëra dhe fruta.

Shënim: Përpara se të filloni, provoni pluhurin për pjekje për t’u siguruar që është “aktiv”. Për ta bërë këtë, thjesht spërkatni pak pluhur pjekjeje në një sasi të vogël uji nga rubineti. Nëse është aktiv, pluhuri për pjekje do të shkumëzojë dhe do të shkumëzojë.

Për këtë recetë dhe videon se si duhet të bëni, vizitoni: https://thearmeniankitchen.com/savory-or-sweet-its-still-chorag/

Shiko me shume:

https://mirrorspectator.com/2018/12/06/recipe-corner-guest-recipe-by-the-lat e-anne-marootian-adapted-by-robyn-kalajian/

https://www.facebook.com/armenianinternationalcuisinesandmore/photos/savory-choring-with-ground-mahlab-fennel-seed-anise-seed-ginger-freshly-ground-is/23 95474490482787/

https://www.cookingchanneltv.com/recipes/anne-marootians-chorag-2111748

https://www.seriouseats.com/choreg-armenian-easter-bread

https://www.diningindiaspora.com/food/2018/3/30/choreg-for-armenian-american s-identity-is-braided-into-this-bread

Torta Mahlab e Robin Kalajian

Torte Mahlab me mirësjellje Robin Kalajian

Komponenti:

1 shkop (1/2 filxhan) gjalpë pa kripë

2 gota sheqer

2 vezë të mëdha

1 filxhan qumësht të ngrohtë

3 gota miell

1/2 lugë kripë

2 lugë mahlab të bluar

1 lugë pluhur pjekjeje

farat e susamit, sipas dëshirës

Përgatitja:

Në një tas të madh përzierjeje, duke përdorur një blender pastiçerie ose dy thika, prisni gjalpin në sheqer. Përzierja duhet të jetë krokante dhe të ngjajë me bizele të vogla. Më pas përzieni grimcat e gjalpit dhe sheqerit derisa të përzihen. Rrihni vezët deri sa të kombinohen. Anulo.

Shënim: Mund të përdoret gjithashtu një përpunues ushqimi i pajisur me një teh metalik “S”. Pulsoni përzierjen gjalpë-sheqer për disa sekonda për të copëtuar gjalpin. Kthejeni në një tas për të vazhduar përzierjen derisa të bëhet krokant.

Në një tas të veçantë, përzieni miellin për të gjitha qëllimet, kripën, mahlab dhe pluhurin për pjekje. Për të bërë brumin, shtoni përzierjen e miellit dhe qumështin e nxehtë në mënyrë alternative në përzierjen e gjalpit.

Ngrohni furrën në 350°F. Lyejeni pak me vaj një tepsi pjekjeje ose një tepsi të madhe mjaftueshëm për të mbajtur brumin, si për shembull dy tepsi 8″ x 8″ ose tepsi 9″ x 13″.

Derdhni brumin në tigan duke e shpërndarë në mënyrë të barabartë. Nëse dëshironi, sipër spërkatni farat e susamit të pjekur. Piqni për 35 minuta ose derisa një kruese dhëmbësh e futur në qendër të dalë e pastër. Ftoheni plotësisht në një raft teli. Presim tortën në katrorë dhe e shërbejmë me kafe ose çaj.

Serbimet: 12-16 racione në varësi të madhësisë së kremit të kekut.

Për këtë recetë, vizitoni: https://tearmeniankitchen.com/a-lesson-in-mahlab-mahleb/

Shihni gjithashtu: 32 receta të bëra nga Mahlab:https://cookpad.com/us/search/mahlab

Shiko:

https://tearmeniankitchen.com/savory-or-sweet-its-still-chorag/

https://tearmeniankitchen.com/a-lesson-in-mahlab-mahleb/

https://www.theperfectpantry.com/2009/09/mahlab-recipe-armenian-brioche.html

https://www.latimes.com/recipe/armenian-shortbread-with-cardamom-and-mahleb

https://www.facebook.com/armenianinternationalcuisinesandmore/photos/mahleb
mahlab-mahlepu-can-find-mahlab-in- any- Middle-eastern-markets-used-in-MA/11
29743030389279/

http://www.ianyanmag.com/the-great-armenian-lent-dining-out-and-deconstructi
ng-kopshti-e-eden/

https://www.196flavors.com/mahlab/#:~:text=Mahlab%20(or%20mahlepi)%20is%20an
Iran %20 dhe %20 tradicionalisht %20në%20 Greqi.

https://www.amazon.com/Anatoli-Ground-Mahlep-Mahlepi-Mahaleb-Mahlab-8g/dp/B0
0cfm6j3i)

Robin Kalajian është një mësues i kuzhinës në pension me pasion gatimin e kuzhinës armene dhe të Lindjes së Mesme. Burri i saj Douglas është një shkrimtar dhe gazetar në pension, i cili ka shkruar gjerësisht për ushqimin dhe kulturën armene. Ju lutemi vizitoni faqen e tyre të internetit për më shumë receta dhe si të bëni video.

Vizitoni: https://tearmeniankitchen.com/

https://www.pinterest.com/TheArmenianKitchen/_saved/

https://www.facebook.com/pg/TheArmenianKitchen/posts/

https://www.instagram.com/cookeatkef/

Për videot si duhet dhe më shumë, vizitoni:

https://www.youtube.com/c/dkalajianTAK/videos

E drejta e autorit 2022 @ thearmeniankitchen

Leave a Comment

Your email address will not be published.