Tendencat e fundit në aromën latine të mishit

CHICAGO – Shfaqja NGA 2022 e Shoqatës Kombëtare të Grocerëve, ekspozita tregtare për industrinë e pavarur të supermarketeve e mbajtur në Las Vegas nga 27 shkurt deri më 1 mars, u trajtua me demonstrime kulinare të përqendruara në kuzhinën latine të fusionit. Synimi ishte të nxiste shitësit e pavarur që të diferencoheshin nga markat kombëtare duke u fokusuar në zgjidhjet e ngrënies me vlerë të shtuar, të cilat ndërsa pandemia hyn në vitin e tretë, trajton lodhjen e gatimit në SHBA. Ofrimi i mishit dhe shpendëve me shije autentike nga jugu i kufirit amerikan është një mënyrë për t’i mbajtur klientët të kthehen për më shumë.

“Ushqimi i Amerikës Latine ka shumë ndikime të ndryshme, duke përfshirë rrugët ushqimore indigjene, spanjolle dhe afrikane,” sipas Krista Linares, një dietologe e regjistruar me origjinë kubane dhe meksikane me bazë në Los Anxhelos, e cila punon në Këshillin Ndërkombëtar të Informacionit për Ushqimin, Uashington. konsultohuni për DC. “Përveç kësaj, ka shumë diversitet dhe variacione rajonale në ushqimin e Amerikës Latine. Kuzhina e rajonit të Karaibeve do të ketë modelin e vet në krahasim me ushqimin e Mesoamerikës ose Amerikës së Jugut. Edhe një vend si Meksika ka shumë stile të ndryshme të kuzhinës dhe modelet dietike.

Alyssa Hangartner, Mintel tha, “Kuzhina meksikane është deri tani kuzhina latine më e konsumuar, duke reflektuar jo vetëm disponueshmërinë, por edhe ndikimin e saj të thellë në kulturën ushqimore amerikane. Me kuzhinën meksikane që është e pranishme kudo në rrjedhën kryesore të botës. afër, megjithatë ka ende hapësirë ​​për zhvillimin e kuzhinës latine Popullariteti i gjerë i kuzhinës meksikane tregon se ekziston një mundësi e ngjashme për kuzhinat e tjera latine, si dhe zbulimi i markave me kuzhinë rajonale meksikane, veçanërisht ushqimore Përtej menusë së shërbimit.

“Përmbushja e nevojave të tregut të përgjithshëm do të kërkojë një përzierje të opsioneve tradicionale dhe latine të frymëzuara nga markat dhe operatorët, por në çdo rast, përbërësit dhe shijet autentike do të jenë thelbësore për t’u lidhur me konsumatorët hispanikë dhe johispanikë, Hangartner tha. “Konsumatorët hispanikë presin origjinalitet nga markat, por konsumatorët johispanikë kërkojnë mënyra të përshtatshme (për shembull shërbimi ushqimor) për të përjetuar gjithashtu ushqime, shije dhe përbërës origjinalë latinë.”

Kjo paraqet një mundësi të madhe për tregtarët e mishit dhe shpendëve që të jenë krijues me ofrimin e produkteve me vlerë të shtuar në nivelin e shitjes me pakicë. Mund të vijë në formën e një ushqimi të gatuar plotësisht, me ngrohje dhe hani në frigorifer ose ndoshta një “hyrje të ditës” të përgatitur përmes departamentit të ushqimeve me shërbime të plota. Mund të jetë një komplet ushqimi, i paketuar paraprakisht ose edhe i përpiluar nga shefi i dyqanit. Ndonëse është e thjeshtë që thjesht ta lyeni proteinën në një marinadë ose ta lyeni me erëza, përdorimi i përbërësve të njohur të ushqimit të plotë shton një prekje kulinare që mund të ketë një premium.

Sipas studimit të Fuqisë së Mishit të vitit 2022, ky mish dhe shpendë me vlerë të shtuar do të jenë shumë të njohura në vitin 2021.

“Njëzet e gjashtë përqind e blerësve i blejnë ato shpesh,” tha Anne-Marie Roerich, presidente e 210 Analytics në San Antonio, Teksas, e cila kreu kërkime në emër të Institutit të Mishit të Amerikës së Veriut dhe FMI – Shoqata e Industrisë Ushqimore. “Kursimi i kohës është nxitësi më i madh i blerjes (28%), i ndjekur nga shija më e mirë (22%) dhe diçka ndryshe (22%).

Shumë tregtarë po e çojnë këtë koncept të mishit dhe shpendëve me vlerë të shtuar në një nivel tjetër duke ofruar hyrje të plotë në frigorifer. Për konsumatorët që duan të eksperimentojnë me pjata të ndryshme në një mënyrë autentike, të ngrira është shpesh alternativa më e mirë.

Konsumatorët e sotëm besojnë se ushqimet e ngrira kursejnë kohë. Nuk ka burime të përbërësve ekzotikë, nuk ka prerje, qërim ose përgatitje. Prodhuar siç duhet, procesi i ngrirjes me shpejtësi ngulmon në ushqim dhe freski ekstreme. Kjo i bën ushqimet të qëndrojnë më të freskëta, më gjatë, që do të thotë më pak humbje ushqimi dhe vlerë më të mirë.

Shitjet e ushqimeve të ngrira u rritën 21% në vitin 2021 dhe mbeten të forta, sipas Shoqatës Kombëtare të Ushqimeve të Ngrira dhe të Ftohtë, Harrisburg, Pa. Këto shitje të rritura i atribuohen prodhuesve që përafrojnë produktet e tyre me zakonet e sotme të ushqimit të konsumatorit dhe tendencat shëndetësore. Një oreks i pangopur për të eksploruar botën përmes sythave të shijes.

frymëzim kulinar

Hulumtimet tregojnë se konsumatorët po angazhohen gjithnjë e më shumë me kuzhinën latine si rezultat i shijeve dhe përvojave në zhvillim, sipas “Aromat dhe përbërësit rajonalë dhe ndërkombëtarë – SHBA, nëntor 2020” nga T. Hasegawa USA Inc., Cerritos, Calif. Is. Një e treta e konsumatorëve shprehën interes për të provuar kuzhinën Oaxacan, peruane, braziliane dhe argjentinase.

Siç raporton T. Hasegawa, “Shërbimi i ushqimit mbetet rruga kryesore e blerjes për shumë shije latine, por mund të jetë një shenjë e kohës që sugjeron që shitësit me pakicë dhe markat mund të kapërcejnë hendekun, veçanërisht në prasad të gatshëm”. “Zgjidhjet e shpejta të gërvishtjeve mund të ofrojnë personalizim me më pak investim në kohë dhe të përfshijnë përmbajtje më pak të njohura, veçanërisht kur konsumatorët përpiqen të kapin zakone të caktuara pandemike. Salcat dhe erëzat latine të thjeshta për t’u përdorur, të cilat reduktojnë kohën e përgatitjes së ushqimit dhe i bëjnë të aksesueshme profilet dhe përbërësit autentikë të shijes, mund t’i mbajnë konsumatorët të angazhuar kur planifikojnë dhe përgatisin vaktet në shtëpi. ,

Sipas një sondazhi Lightspeed/Mintel të kryer në prill 2021, tregtarët po dëgjojnë thirrjet e konsumatorëve për jo vetëm profile më komplekse shije dhe varietete delikate djegës që ofrojnë ngrohtësi, por edhe zgjidhje më të lehta për të ndihmuar në gatimin në shtëpi. plotësojnë kërkesat. Nga 837 konsumatorët e anketuar që ndihen rehat duke gatuar me shije latine në shtëpi, katër nga 10 preferojnë shije pikante latine, një shifër që mbetet konsistente midis brezave dhe grupeve etnike. Specat djegës që gjenerojnë interesin më të madh nuk janë shumë të nxehtë, por ofrojnë profile shije dinamike dhe komplekse. Kjo është diçka që kuzhinierët zbuluan në demonstratat e tyre të gatimit në shfaqjen NGA 2022.

Ramon Guzmán, shefi ekzekutiv i Chica Restaurant në Las Vegas, përgatit një nga pjatat më të shitura në menu: porchetta e derrit Cheshire të pjekur ngadalë.

“Barku i derrit mbahet gjatë natës për të zbërthyer proteinat,” tha Guzman. “Më pas piqet për 45 minuta deri në një orë. Shija autentike vjen nga salca, e cila është një pure banane e kalitur”.

Guzman shpjegoi se shumë njerëz mendojnë se kuzhina e Amerikës Latine ka të bëjë me erëzat dhe specat, ndërsa në realitet, ajo që e bën një pjatë autentike është përzgjedhja e kujdesshme e perimeve. Në këtë rast, është shija e ëmbël e delli të pjekur. Erëzat që ai i shton puresë së delli i japin një shije kuzhinës kubane dhe portorikane dhe përfshijnë cilantro, trumzë, hudhër, qepe dhe “shumë shafran të Indisë”, tha ai.

Pjata njihet si “escabeche”, duke sugjeruar një salcë acide që anon drejt agrumeve ose shijeve të fermentuara. Kështu, ai dekoron sallën e hyrjes me qepë turshi. Nxehtësia e specit nuk është pjesë e profilit të shijes.

Sipas Linares, disa nga përbërësit më bazë në Amerikën Latine janë fasulet, misri, orizi, kungulli, domatet dhe specat. Bima është një element kryesor në vendet e Karaibeve si Puerto Riko dhe Kuba, si dhe në Meksikën jugore. Nga ana tjetër, patatet janë një element kryesor në Peru dhe pjesë të tjera të Amerikës së Jugut.

Të gjithë këta përbërës ushqimorë i kontribuojnë shijes mishit dhe mishit të shpendëve, së bashku me shtimin e ushqimit në formën e fibrave, vitaminave dhe mineraleve. Ato janë po aq të rëndësishme sa erëzat për të korrigjuar një recetë.

Salcat janë një nga përbërësit më të rëndësishëm në gatimin latin dhe zakonisht bëhen nga produkte të tilla si specat, domatet dhe qepët, ose avokado, sipas Linares. Perimet përdoren gjithashtu si një garniturë e shijshme dhe krokante. Për shembull, curtido është një lakër e fermentuar që është e njohur në Amerikën Qendrore, ndërsa qepët turshi janë të njohura në Republikën Domenikane.

Sipas Linares, shumë pjata gatuhen me një bazë vegjetale të quajtur sofrito ose ricotta. Një version i kësaj baze përfshin piper, domate, qepë dhe hudhër.

Kuzhinieri me bazë në Minneapolis, Amalia Moreno-Damgard, një autore dhe kuzhiniere e lindur në Guatemala, fituese e çmimeve, e cila ka zhvilluar receta për Departamentin e Bujqësisë në Minesota/Minnesota Beef Council, Michael’s Foods dhe një listë të gjatë markash dhe shitësish, u tha të pranishmëve në NGA se si për të bërë një nga pjatat e saj të preferuara nga Guatemala, pipian.

“Papien është një nga pesë zierjet kryesore të Maya,” tha Moreno-Damgard. “Salca duhet të përmbajë fara kungulli dhe susami, ndërsa proteina zakonisht është e pulës ose e rosës”.

Ai tha se përzien trashëgiminë majane dhe spanjolle të vendit në një pjatë të gjallë që ka një salcë shumë tërheqëse. Të gjitha perimet (domatet, hudhrat dhe qepët) dhe farat duhet të skuqen për të përmirësuar shijen e salcës. Më pas përzihen me lëngun e pulës.

“Shto pak achiote në ngjyrë,” tha Moreno-Damgard. “Vjen në një bishtajë ose si pastë dhe siguron një ngjyrë të dëshirueshme të kuqe/portokalli.”

Achiote nxirret nga farat e shkurreve me gjelbërim të përhershëm Bixa orellana. Përdoret zakonisht në prodhimin e chorizo ​​dhe mishit të tymosur. Qëllimi kryesor i shtimit të achiote është ngjyra, pasi nuk ka shije. Kur përdoret në sasi të mëdha, mund të japë një aromë prej dheu, piper me një nuancë hidhësie. Vetë farat e achiote kanë një erë të lehtë lulesh ose menteje. Pak shkon shumë, dhe për shijet diskriminuese, është çelësi për të ofruar aromë autentike në shumë pjata të Amerikës Latine.

Këtu është një tjetër truk për të shtuar atë shtresë shije për autenticitetin. Për të trashur salcën, Moreno-Damgard përzien tortillat e grira që janë njomur në ujë dhe më pas e zvogëlon salcën mbi nxehtësinë në konsistencën e dëshiruar. Shtesa e fundit për Moreno-Damgard është një prekje canella (kanellë meksikane).

Papiani i Moreno-Damgrd përdor rosë të zier si proteinë dhe shërbehet me patate të artë Yukon, të cilat gjithashtu kontribuojnë në profilin e përgjithshëm të shijes së pjatës. Megjithatë, shija e nënshkrimit vjen nga salca komplekse.

ji i sinqertë

Ndërsa profilet e shijes dhe përbërësit shpesh ndahen në kuzhinën latine, ato nuk janë të këmbyeshme. Por një përvojë pozitive me një përbërës ose shije mund të nxisë testimin dhe eksplorimin e recetave të reja, dhe kjo është ajo për të cilën shitësit me pakicë duhet të përpiqen në një treg gjithnjë e më konkurrues të gjithë kanaleve.

Për të përshpejtuar përfshirjen e shumë kuzhinave latine dhe për të ndihmuar konsumatorët të përqendrohen më shpesh tek këto ushqime, markave duhet t’i mbajnë artikujt ushqimorë në linjë me tendencat bashkëkohore që po përqafojnë të rinjtë. Përfshirë përfitimet shëndetësore që rrjedhin nga dendësia e lëndëve ushqyese dhe alternativat me bazë bimore sipas hulumtimit të Mintel.

Është ky lloj inovacioni në nivel dyqani që i mban blerësit besnikë. Shitësit me pakicë që kanë mundësi të punësojnë kuzhinierë për të gatuar ushqime të përgatitura në baza ditore, u inkurajuan ta bëjnë këtë nga Shoqata Kombëtare e Grocerëve (NGA), Arlington, VA.

“Shitësit me pakicë po operojnë në një treg ku përvoja e blerjeve po evoluon me shpejtësi bazuar në shoqërinë, teknologjinë, ekonominë, mjedisin dhe ndikimet e politikave,” tha Greg Ferrara, President dhe CEO i NGA. “Ky material i ri sfidon shitësit me pakicë të shohin se si inovacioni mund t’i ndihmojë ata të përmirësohen vazhdimisht për sot dhe të krijojnë aftësi të reja që do t’u duhen nesër.”

Në vitin 2019, 27% e blerësve ishin besnikë ndaj shitësve ushqimorë të pavarur, tha Thom Blischok, kryetar dhe CEO i Dialog Group me bazë në Phoenix. Në vitin 2021, ky numër u rrit në 33%. Blisschoke ia vlerëson këtë marrëdhënie një besimi të ndërtuar gjatë pandemisë kur shitësit ushqimorë siguruan që klientët të mund të ushqenin familjet e tyre.

“Të pavarurit kanë konsumatorët më besnikë në treg, por ata gjithashtu përballen me sfidën më të madhe të humbjes së këtyre klientëve nëse nuk bëjnë gjënë e duhur,” tha Blischok.

Një pjesë e të bërit gjënë e duhur sipas T. Hasegawa është futja e autenticitetit në inovacion. Kjo mund të marrë shumë forma: theksimi i përbërësve vendas, përdorimi i kuzhinës së imët rajonale, lidhja e kuzhinave, recetave dhe përbërësve në zhvillim me kuzhinat e zakonshme të ngjashme dhe përdorimi i ushqimit aktual të rrugës në inovacionin e produkteve të paketuara ose zhvillimin e menusë. Ekranet e tregtimit që shfaqin këto ushqime – qofshin ato të përgatitura të freskëta në shtëpi, ose të parapaketuara të frigoriferit ose të ngrira – janë çelësi për tërheqjen e blerësve.

Leave a Comment

Your email address will not be published.