Të ushqehemi mirë me kancerin e gjirit: 15 receta për t’i provuar

shpërndajeni në pinterest
Frutat e ngrira mund të jenë një mënyrë e shijshme për të rritur marrjen e frutave. Nadine Greif/Stocksy United

Nëse jeni duke iu nënshtruar trajtimit të kancerit të gjirit, mund të jetë e vështirë të ushqeheni siç ushqeheni zakonisht.

Kjo sëmundje mund t’ju bëjë të ndiheni shumë të lodhur për të bërë blerje ushqimore, e lëre më të gatuani. Disa trajtime të kancerit të gjirit gjithashtu mund t’ju lënë me nauze, ulje të oreksit dhe dhimbje të gojës.

Megjithatë, është veçanërisht e rëndësishme të hani një dietë të ekuilibruar kur keni një gjendje serioze si kanceri i gjirit. Marrja e mjaftueshëm e lëndëve ushqyese mund të rrisë nivelet tuaja të energjisë dhe të ndihmojë trupin tuaj të rikuperohet nga trajtimi.

Kur jeni duke jetuar dhe duke u trajtuar për kancerin e gjirit, mund të mos keni gjithmonë dëshirë të kaloni shumë kohë në kuzhinë – dhe kjoMirë. Ju mund të jeni në gjendje të organizoni dërgimin e ushqimit nga një shërbim profesional ose t’u kërkoni të dashurve që të marrin pjesë.

Por kur ndiheni mjaft mirë për të gatuar, këtu janë disa receta specifike që mund t’ju ndihmojnë të përballoni disa nga sfidat e kancerit të gjirit.

Nauzea është një efekt anësor i zakonshëm i shumë ilaçeve të kimioterapisë. Mund ta keni më të lehtë të hani disa vakte të vogla gjatë ditës në vend të disa vakteve të mëdha të bëra nga përbërës të thjeshtë.

Një patate e pjekur klasike, për shembull, mund të jetë një vakt i vogël i tolerueshëm kur juVjellja po vjen.

Këtu janë disa receta të tjera për të provuar kur keni të përziera:

 • Supë me oriz pule. Kjo supë klasike është e lehtë për t’u tretur dhe ngushëlluese me një shije të butë. Kjo recetë e bën një grumbull mjaft të madh për të ngrirë mbetjet.
 • Smoothie me limon. Era dhe shija e mprehtë e limonit në këtë smoothie mund të jetë e dobishme për të përzierat. Përveç kësaj, mund të jetë më e lehtë të pini një pije të pasur me lëndë ushqyese sesa të përtypni ushqim.
 • Bollgur i pjekur. Struktura e butë dhe shija e këtij bollguri mund ta bëjnë ushqimin më të tolerueshëm kur ndiheni të sëmurë.

Të përzierat e rënda mund ta bëjnë shumë të vështirë marrjen e ushqimit të mjaftueshëm. nëse ti“Nëse e përjetoni këtë simptomë rregullisht, kontaktoni ekipin tuaj të kujdesit ndaj kancerit. Ata mund të përshkruajnë ilaçe për të reduktuar të përzierat.

Këtu janë disa këshilla të tjera për të ngrënë jashtë kur juNauze për shkak të trajtimit të kancerit

 • Provoni ushqime të buta dhe të thjeshta që nuk kanë erë të fortë.
 • Shmangni ushqimet që janë të pasura me yndyrë ose pikante.
 • Thithja e limonit të freskët, pirja e xhenxhefilit ose përtypja e ëmbëlsirave me xhenxhefil mund të ndihmojë.
 • Hani ushqim në një vend të rehatshëm që nuk është shumë i nxehtë ose i mbytur.

Shumë njerëz me kancer të gjirit kanë një ndryshim në oreksin e tyre. Mund të mos jeni të interesuar të hani ose të ndjeheni të ngopur më shpejt se zakonisht.

Megjithatë, është e rëndësishme të gjesh mënyra për të akomoduar një oreks të ulët. Është e rëndësishme t’i jepni trupit tuaj lëndë ushqyese thelbësore gjatë trajtimit dhe të përballeni me stresin e një sëmundjeje.

Këtu janë disa këshilla për të ndihmuar në uljen e oreksit:

 • Vendosni një kohëmatës për t’i kujtuar vetes të hani çdo disa orë.
 • Bëjeni ushqimin më tërheqës duke shtuar salca, vajra, djathëra ose salcë. Kjo mund të ndihmojë në rritjen e shijes, kalorive dhe lëndëve ushqyese.
 • Shkoni për një shëtitje ose merrni pak ajër të pastër për të parë nëse kjo ju ndihmon në rritjen e oreksit.
 • Bëjini vaktet më të këndshme duke ngrënë me dikë ose duke parë shfaqjen tuaj të preferuar.
 • Konsideroni smoothies ose shake nëse pirja duket më e lehtë sesa të hani.

Këtu janë disa receta që janë të larta në kalori dhe proteina për t’ju ndihmuar të përfitoni sa më shumë nga çdo vakt:

 • Djathë Mac ‘n’ me proteina të larta. Djathi, qumështi dhe kosi grek e bëjnë këtë djathë mac ‘n’ një vakt të mbushur me proteina. Kjo recetë ka disa shtesa opsionale, kështu që ju mund ta personalizoni sipas dëshirës tuaj.
 • Smoothie me boronicë me shumë proteina, Provoni ta pini këtë smoothie gjatë gjithë ditës për disa ushqime shtesë.
 • Kifle me banane kokosi. Këto kifle janë të mbushura me lëndë ushqyese, të cilat e bëjnë një rostiçeri të shpejtë. Lyeni pak gjalpë kikiriku për të rritur përmbajtjen e proteinave.

Hulumtimet sugjerojnë se ngrënia e më shumë frutave dhe perimeve mund të përmirësimi i perspektivës së mbijetesës te personat me kancer gjiri.

Këtu janë disa receta që përmbajnë fruta ose perime:

Këtu janë disa këshilla të tjera për të përfshirë më shumë fruta dhe perime në dietën tuaj:

 • Lani dhe prisni perimet dhe frutat para kohe në mënyrë që të jenë gati për t’u ngrënë.
 • Shtoni perime shtesë në pjatat me makarona ose oriz.
 • Perimet dhe frutat e ngrira eliminojnë nevojën për t’i larë ose copëtuar, kështu që mund të jenë të dobishme t’i keni në dorë.

Një efekt anësor i zakonshëm i kimioterapisë është dhimbja e gojës ose fytit, gjë që e bën të vështirë për të ngrënë. Dëmtimi i qelizave në ato zona mund të shkaktojë shqetësim, por zakonisht largohet pasi të përfundoni trajtimin.

Nëse keni dhimbje në gojë, mund ta keni më të lehtë të hani ushqime të buta, me teksturë që nuk janë shumë acide ose pikante. Mund të jetë gjithashtu e dobishme të prisni ushqimin në copa të vogla dhe të përdorni salca ose lëng mishi për të zbutur ushqimet tuaja.

Këtu janë disa receta për t’i provuar nëse keni dhimbje në gojë gjatë trajtimit të kancerit të gjirit:

 • Tas smoothie. Ky është një tas i thjeshtë smoothie pa asnjë agrume, i cili mund të jetë i bezdisshëm. Nëse konsistenca është ende shumë, mund të shtoni më shumë lëng dhe ta pini me një kashtë.
 • Vezë me kallaj për kifle. Kjo recetë vjen në tre versione të ndryshme, kështu që ju mund të bëni një version me çdo shije që ju pëlqen. Në varësi të mënyrës sesi e ndjeni gojën, mund ta bëni edhe më të lehtë recetën, vetëm me vezë dhe djathë.
 • supë me kunguj me gjalpë. Kjo supë është kremoze dhe e lëmuar me një shije të butë. Ashtu si shumica e supave dhe zierjeve, ngrin mirë.

Lodhja e lidhur me kancerin nuk është lodhja juaj e përditshme. Është lloji rraskapitës i të qenit plotësisht pa energji që e bën të vështirë të bësh diçka. Kur jeni kaq i lodhur, mund të jetë e vështirë të hani mjaftueshëm, e lëre më të blini dhe të përgatitni përbërës.

Këtu janë disa këshilla për të menaxhuar ushqimin kur jeni duke luftuar me lodhjen:

 • Kur miqtë pyesin se si mund të ndihmojnë, përgatituni me një listë ushqimore ose kërkesë ushqimore.
 • Organizoni një shërbim të ofrimit të ushqimeve ose ushqimeve.
 • Merrni parasysh përdorimin e një tenxhere të ngadaltë ose tenxhere të menjëhershme për gatim praktik.
 • Kur nuk ju pëlqen të gatuani, mbushni qilarin tuaj me ushqime të ngopura, të mbushura me lëndë ushqyese, si fruta ose krisur me gjalpë arrash.

Kur ndiheni të mbushur me energji, merrni parasysh përgatitjen e tufave të mëdha të ushqimit që mund t’i ngrini dhe ngrohni më vonë. Këtu janë disa receta të thara në ngrirje miqësore për kancerin e gjirit:

 • Zierje me thjerrëza. Të rekomanduara si pjesë e dietës mesdhetare, thjerrëzat janë një burim i shkëlqyer i proteinave dhe fibrave.
 • Pjekje me makarona pule, Kjo tavë me shije të lehtë është një ushqim i mrekullueshëm rehati. Nëse keni dhimbje në gojë, anashkaloni thekonet e djegës.
 • Fasule e zezë turke djegës. Kjo recetë nuk mund të ishte më e lehtë – thjesht vendosni gjithçka në tenxheren tuaj të ngadaltë dhe lëreni të jetë.

Hulumtimi mbi rolin e dietës dhe rezultateve të kancerit të gjirit ka hedhur dritë mbi disa modele të mundshme të të ngrënit që mund të jenë të dobishme, megjithëse nevojitet studim i mëtejshëm.

proteina

A Studimi i vitit 2016Studimi, i cili shqyrtoi më shumë se 6,300 gra të diagnostikuara me kancer gjiri midis 1976 dhe 2004, zbuloi se marrja më e lartë e proteinave lidhej me një shans pak më të lartë për mbijetesë.

Mund të jetë gjithashtu e dobishme të rrisni sasinë e proteinave në dietën tuaj gjatë trajtimit të kancerit, sipas Shoqëria Amerikane e Kancerit, Ushqyesit luajnë një rol të rëndësishëm në riparimin e indeve të trupit dhe në luftimin e infeksionit.

Burimet e proteinave përfshijnë:

 • viçi, pulë, dhi, qengji, gjeldeti dhe peshku
 • vezët
 • Qumësht, kos dhe djathë
 • produkte soje, duke përfshirë pijet e sojës, tofu dhe tempeh
 • Fasule, bizele dhe thjerrëza
 • Arrat, duke përfshirë bajamet, pecans, kikirikë dhe shqeme
 • Farërat duke përfshirë lirin, kungullin, kërpin dhe chia
 • gjalpë kikiriku dhe gjalpë të tjerë të arrave

dietë mesdhetare

Dieta mesdhetare mund të jetë e dobishme për njerëzit me kancer të gjirit. Dieta mesdhetare është e pasur me:

 • yndyrna të shëndetshme nga burime të tilla si arrat, farat, avokadot, ullinjtë, vaji i ullirit dhe peshku
 • Shumëllojshmëri frutash dhe perimesh
 • Mësoni proteina si mishi i pulës, gjelit të detit, peshkut
 • Fasule, bizele dhe thjerrëza
 • Drithërat integrale, duke përfshirë elbin, orizin, grurin, hikërrorin dhe tërshërën

Në vitin 2020, a Studimi shikoi rezultatet e gati 1500 grave në Itali që u diagnostikuan me kancer gjiri në fillim të viteve 1990. Ai zbuloi se ata që ndiqnin nga afër dietën mesdhetare kishin një shans 63 për qind për të mbijetuar për 15 vjet pas marrjes së diagnozës. Ata që nuk e ndoqën nga afër atë model të të ngrënit kishin 54 për qind shanse për të mbijetuar 15 vjet.

nje me shume Studimi 2020 Në 309 gra që ishin diagnostikuar me kancer gjiri në 12 muajt e fundit, ata zbuluan se gratë që ndiqnin një dietë mesdhetare kishin një cilësi më të lartë të jetës në lidhje me shëndetin. Kjo përfshinte nivele më të larta të funksionimit fizik, më pak simptoma dhimbjeje dhe përmirësim të mirëqenies së përgjithshme.

Ushqimet më të mira për kancerin e gjirit

Nuk është e qartë nëse ngrënia e një diete specifike mund të përmirësojë rezultatet për të gjithë njerëzit me kancer gjiri. Megjithatë, sipas Shoqatës Amerikane të Kancerit, një dietë e ekuilibruar, e pasur me lëndë ushqyese në përgjithësi shoqërohet me rezultate më të mira sesa modelet e të ngrënit që përfshijnë shumë sheqerna të rafinuar, mish të kuq dhe mish të përpunuar.

Një dietë e ekuilibruar mund të përfshijë:

 • Drithëra. Kjo përfshin orizin, makaronat, quinoa, teff, bulgur, hikërror, tërshërë dhe grurë.
 • proteinat e ligët. Kjo përfshin pulën, peshkun, produktet e sojës, arrat, farat, fasulet, thjerrëzat dhe vezët.
 • Alternativa qumështore dhe jo qumështore. Këtu përfshihet kosi, djathi dhe qumështi, si dhe qumështi alternativ me bazë bimore të bërë nga bajame, soje ose tërshërë.
 • fruta. Zgjidhni një shumëllojshmëri frutash, duke përfshirë lloje të freskëta, të ngrira, të thata ose të konservuara.
 • perime. Hani një ylber ngjyrash nga ky grup, qofshin ato të freskëta, të ngrira apo të konservuara.

Që një dietë të funksionojë mirë, ajo nuk duhet të fokusohet vetëm në lëndët ushqyese thelbësore, por duhet të përfshijë edhe ushqimet që ju pëlqejnë. Pra, sigurohuni që të përfshini ushqimet tuaja të preferuara që i hani vetëm sepse ato shijojnë mirë dhe ndjehen të ushqyeshme edhe në trupin tuaj.

Mund të jetë e vështirë për të ngrënë kur keni kancer të gjirit. Lodhja e lidhur me kancerin mund t’ju lërë pa energji të mjaftueshme për të bërë blerje ushqimore ose gatim. Trajtimi i kancerit gjithashtu mund të shkaktojë dhimbje në gojë dhe vjellje, të cilat të dyja mund ta bëjnë një sfidë kohën e ngrënies.

disa pjata, si p.sh Smoothie tasat, supat e thara në ngrirje dhe ushqimet e lehta komode mund t’ju ndihmojnë ta bëni ushqimin pak më të lehtë kur jetoni me kancer të gjirit.

Mbani në mend se asnjë dietë nuk është më e mira për njerëzit me kancer gjiri. Konsideroni të fokusoheni në një dietë të ekuilibruar me shumë fruta dhe perime, si dhe ushqime të tjera që i hani vetëm për kënaqësi.

Nëse keni nevojë për më shumë ndihmë, kontaktoni një dietolog të regjistruar ose ekipin tuaj të kujdesit për kancerin, ose të dyja, për rekomandime më të personalizuara.

Leave a Comment

Your email address will not be published.