TË HËNËSIT: Çaji në Vim, Burger në Aptos mbyllet dhe Madsen Wines hap dhomën e shijimit në Westside

Kujdes, ushqimorë: Tani sa herë që publikoj një histori, po dërgoj një alarm. Regjistrohu për tekste në emrin tim Këtu, Faleminderit atyre prej jush që tashmë janë abonuar dhe kanë dorëzuar mendimet tuaja! Dhe mësoni punën time të fundit këtu.

Mirë se vini në fundjavë! Këtu janë pikat kryesore të kësaj jave nga skena ushqimore e Santa Cruz County.

Madson Wines po hap dhomën e parë të shijimit në Westside të Santa Cruz-it, duke iu bashkuar një lagjeje tashmë të mbushur me kantina vere, birrari, restorante, shitje me pakicë dhe bare. Prodhuesi i verës Cole Thomas e zhvendosi gjithashtu operacionin e prodhimit të verës në magazinën e tij të re, e cila më parë strehonte Bonnie Doon Vineyards. Dhe në Aptos, burgeri – i stilizuar si burger. – ka mbyllur papritur vendndodhjen e saj Soquel Drive, një vend që e kishte mbajtur për 10 vjet.

Plus, unë qaj me një çaj shumë argëtues pasdite në Vim Dining & Desserts në Santa Cruz – me pinky tim. Isha plotësisht i impresionuar dhe i mbushur plotësisht pas ngjarjes së tij të parë, dhe restoranti ka plane mujore për njerëzit. Gjithashtu, mos humbisni të shihni Festivalin Kulturor të Ukrainës në Felton këtë të diel. Është një festë edhe më e madhe se festivali i parë, i cili u mbajt pranverën e kaluar, dhe të gjitha të ardhurat përfitojnë popullin e Ukrainës.

Lajme

Lajm i keq për njohësit e burgerëve në Aptos: Vendndodhja e Burger’s Soquel Drive është mbyllur papritmas për mirë. Të mërkurën, restoranti postoi një shënim në derë dhe në Instagram duke falënderuar komunitetin për patronazhin e tij 10-vjeçar, duke thënë se ka vendosur të mos rinovojë qiranë e tij. Restoranti mbylli dyert, përpara se komuniteti të kishte cheeseburger-in e fundit, birrën artizanale për të rrëmbyer dhe shijuar pamjen e bukur nga oborri. Flisni për një dalje të papritur!

Askush me të cilin fola në vendndodhjen e Burger’s Prime në Mission Street në Santa Cruz që do të mbetet e hapur, përveç dëshirës për të mos rinovuar kontratën e qirasë, pse u mbyll lokacioni Aptos. Kjo është një surprizë për shumë njerëz. Ishte një vend i njohur dhe pamja nga një oborr me pamje nga një pyll ofronte një moment qetësie që zakonisht nuk pritej nga një hamburger. Me një hapësirë ​​kaq të dëshirueshme me shumë ndenjëse në natyrë, pyes veten se kush do ta bllokojë këtë hapësirë ​​më pas.

Ken Swegels dhe Cole Thomas nga Madsen Wines.

Ken Swegels dhe Cole Thomas nga Madsen Wines.

(përmes Facebook)

Një punishte vere dhe një dhomë e re shijimi po vjen në Westside të gjallë në Santa Cruz. Madson Wines po zhvendoset në një vendndodhje të mbajtur më parë nga Bonnie Doon Vineyards, tani në Aromas, në Suite G në 328 Ingalls St., prapa MJA Vineyards. Është një hap i madh për prodhuesit e verës cole thomasKush e filloi Madison me vreshtarinë në 2016 Ken Swegels dhe gruaja e tij, Abhay Crystali cili deri vonë po bënte verë në një hambar në një vresht në Corralitos.

Nëse nuk e keni marrë në dorë një nga verërat e Thomas – kryesisht me burime lokale Pinot Noir, Chardonnay dhe Syrah – po humbisni. Njëherazi e freskët dhe pafundësisht komplekse, çdo verë që kam provuar më vendos një “wow” në fytyrën time. Në veçanti, një shishe Pinot Noir 2019 e mbushur me manushaqe, tokë dhe luleshtrydhe tart ka lënë një kujtesë të gjatë.

Madson i është bashkuar rreth gjysmë duzine kantinash dhe birrarish rreth rrugës Ingalls dhe Swift Street Courtyard, duke përfshirë Santa Cruz Mountain Vineyards, Equinox Wines dhe Stockwell Cellars. Thomas thotë se përgatitjet duhet të jenë gati për një ndjesi depoje, megjithëse Madsen do të ketë një bar dhe një divan në formë L në mes të fuçisë. Mysafirët duhet të vishen ngrohtësisht, pasi temperaturat e ftohta ndihmojnë në ruajtjen e verërave minimale ndërhyrëse të Madson, shumica e të cilave nuk përmbajnë squfur të shtuar. Crystal, i cili ka dekada përvojë në industrinë e verës, do të udhëheqë degusimin, i cili do të organizohet nga vreshti ose Zona Amerikane Vreshtare (AVA) dhe do të kushtojë 25 deri në 35 dollarë për fluturim. Në këtë kohë, rezervimet janë vetëm të premteve, të shtunave dhe të dielave; takim madsonvines.com për të rezervuar vendin tuaj.

hani këtë

Unë kurrë nuk i anashkalova festat e çajit. Gjithmonë më ka pëlqyer gjithçka rreth tyre – filxhanët delikate të çajit dhe salcat e përshtatshme; çaj me krem ​​në një enë dhe kubikë të vegjël sheqeri; Kulla e ëmbëlsirave dhe e ëmbëlsirave. Festat e çajit janë njëherësh formale dhe krejtësisht të çuditshme – një kombinim i lezetshëm që nuk shihet shpesh në botën e ushqimit dhe që më bën gjithmonë të ndihem si një fëmijë që luan “si i rritur”.

Kështu që kur vura re se Vim Dining & Desserts, i cili zakonisht ofron darkë, tani pret çaj mujor pasdite në restorantet Westside, mezi e godita butonin “rezervë” mjaft shpejt. Çaji i pasdites është një përvojë e re në zonë – veçanërisht pasi dhoma e çajit të thajthit dhe gjembakut në Capitola u mbyll. Meqenëse ngjarja përfshinte një kombinim të pjatave të ëmbla dhe të shijshme, mendova se do të ishte një mundësi e mirë për të parë kuzhinierin Jessicah StolaroffShkëlqejnë aftësitë e pastiçerisë.

Gjithçka në përvojën time ishte një kënaqësi, nga fakti që të gjithë të ftuarit e tjerë ishin gjithashtu të veshur qartë – mendoj se pashë edhe dikë që kishte veshur një të tillë. joshëse britanike – për një grup të lezetshëm kafshimesh që vijnë në një tabaka gjigante me nivele. Menuja me çmim fiks prej 58 dollarësh për person përfshinte pesë ëmbëlsira të shijshme, pesë ëmbëlsira dhe një tenxhere me çaj nga Monterey Bay Herb Company. Ne morëm gjithashtu copëza të vogla livando me krem ​​të mpiksur dhe feta të vogla të mbuluara me luleshtrydhe të pjekura dhe bajame bostock Ndërsa ne prisnim ushqimin tonë.

Çdo ëmbëlsirë ishte përgatitur në mënyrë të mrekullueshme dhe më pëlqeu tortja e pasur me kërpudha me qepë të karamelizuara, salmon i tymosur krokant. Pommes Dauphine dhe pjesë e shkretë KROQUE zot, Ne e përfunduam vaktin tonë me feta torte klasike me bajame me pjeshkë dhe krem ​​pana, rozmarinë dhe makarona portokalli, pudra të shijshme me krem ​​pasioni dhe shumë artikuj të tjerë të ëmbël. Edhe pse çdo artikull ofronte vetëm një ose dy kafshatë, ne e lamë të gjithë të mbushur – por jo përpara se nikoqiri ynë të na jepte qese të vogla me kokoshka të mbuluara me karamel për t’i marrë në shtëpi.

pronar Eric Scugo, burri i Stolaroff më tha se planifikojnë të bëjnë çaj pasdite një herë në muaj dhe të ofrojnë një temë të frikshme si çaji i Halloween në tetor. binden @vimsantacruz Na ndiqni në Instagram për përditësime mbi ngjarjen tuaj të radhës. bëni një rezervim këtu vimsantacruz.com,

planifikimi

Tatiana Burdyk (majtas) dhe partneri i kërcimit Billy Persinovsky

Tatiana Burdyak (majtas) dhe partneri i kërcimit Billy Persinovsky do të performojnë vallëzim tradicional ukrainas në Festivalin Ukrainas në Felton të dielën.

(nëpërmjet Blair Davis Photography)

Tani gjashtë muaj pas pushtimit rus, lufta në Ukrainë vazhdon. Cikli i lajmeve dhe vëmendja e publikut mund të jenë kthyer në histori të tjera, por për një grup ukrainassh që jetojnë në vend, lufta është realiteti i tyre i përditshëm. Ju mund të mbani mend se si, marsin e kaluar, ai organizoi një festival kulturor ukrainas në Felton për të mbledhur fonde për miqtë, familjen dhe bashkatdhetarët e tij jashtë vendit. Tani festivali është kthyer – dhe premton të jetë edhe më i madh dhe më festiv se më parë.

Ejani në Hallcrest Vineyard në Felton këtë të diel nga mesdita deri në orën 17:00 dhe zhytuni në kulturën ukrainase përmes vallëzimit popullor tradicional, muzikës live dhe ushqimit ukrainas nga Pierogi Peddler dhe Chicken Foot. Do të ketë shumë artizanë ukrainas që ofrojnë punë me dorë winox, veshje, aksesorë dhe mallra sllave, si dhe një muze arti dhe punëtori kukullash Motanka. Shijoni pikturat e drejtpërdrejta të artistit vendas Aaron Adamski, shkruani letra mbështetëse për popullin ukrainas dhe lyeni një bluzë blu dhe të verdhë – ngjyrat e flamurit ukrainas.

Veprimtaria është falas, por donacionet inkurajohen. Të gjitha të ardhurat do të përfitojnë nga Këshilli Koordinues Ukrainas Amerikan, i cili ofron ndihmë për refugjatët, mbrojtje rajonale dhe ndihmë të tjera drejtpërdrejt në Ukrainë. Merrni më shumë informacion këtu.

Leave a Comment

Your email address will not be published.