Supë verore? Pse jo! Këtu janë 4 receta që përfitojnë sa më shumë nga perimet e freskëta

Kur prodhimet janë në kulmin e tyre në dyqanin tuaj lokal, tregun e fermerëve ose kopshtin tuaj, është koha për t’i bërë perimet e freskëta yllin e vaktit tuaj.

Është koha për të bërë supë verore.

Në verë, ju dëshironi të përfitoni sa më shumë nga prodhimet tuaja duke i sjellë shijen në mënyrën më të pastër dhe natyrale. Sa më pak zbukurim, sa më pak kompleksitet, aq më mirë. Shijet e tjera nuk duhet t’ju shpërqendrojnë nga kopshti – mirësia e freskët e bujarisë suaj.

Si një përfitim shtesë, shijet e thjeshta zakonisht vijnë nga teknikat e thjeshta të gatimit.

Me fjalë të tjera, supat e verës janë të shijshme dhe të lehta për t’u përgatitur. Win-fitore

Kohët e fundit kam bërë katër supa të verës. Vetëm njëra prej tyre ishte e ftohtë, por secila ishte e paharrueshme në mënyrën e vet.

Fillimisht do të fillojmë me supë të ftohtë. Quhet supë panxhar-kopër-xhinxher dhe bëhet gjithashtu nga lëngu i lakrës dhe perimeve me panxhar, kopër dhe xhenxhefil.

“Ky është Borsch,” tha një koleg. “Sapo bëre borscht” në mars.

“Nuk është Borsch,” thashë. “Nuk është vetëm supë panxhari, por ka edhe lakër dhe lëng perimesh”

OK, ky është Borsch. Por ky version është bërë pa mish, kështu që është një vakt i përzemërt vegjetarian – ose vegjetarian, nëse lini një kukull me kos sipër.

Është më i lehtë në ton dhe cilësi se Borsch që kam bërë më parë. Ndërsa ka ende tonin e ëmbël të dheut që vjen nga panxhari, ai është gjithashtu i gjallë me shijet ekzotike, anise të anise dhe kafshatën e fundit të ngrohtë të xhenxhefilit.

Kur bëhen pure së bashku – dhe këto receta kërkojnë shumë pure – përbërësit bashkohen më mirë se pjesët e tyre të veçanta. Supa është gjithashtu e lehtë dhe e lëmuar, e përkryer për mbrëmjet e nxehta të verës.

Unë shkova rrugën elegante për përpjekjen time të radhës, supë me kërpudha me Asparagus dhe Shiitake. Kjo recetë vjen nga restoranti tashmë i mbyllur tragjikisht Trellis, i cili ishte një nga restorantet më të mira në Virxhinia në kulmin e tij.

Unë kam bërë supë me asparagu shumë herë dhe më pëlqeu shumë. Unë kam bërë supë me kërpudha shumë herë dhe më pëlqen. Por kurrë nuk kam menduar t’i kombinoj këto të dyja në një pjatë të pabesueshme. Marcel Deslaniers, kuzhinieri origjinal pionier i Trellis, e ka atë lloj talenti në kuzhinë.

Supa në të cilën rezulton është jashtëzakonisht delikate, me aromën delikate, të freskët të pranverës të shpargut nga gjëmimi i kënaqshëm umami i kërpudhave shiitake.

Sa i përket një restoranti që bën një ëmbëlsirë të quajtur Death by Chocolate, kjo supë nuk është për ata që numërojnë pikët e tyre Weight Watchers. Një roux e pasur e kthen strukturën e supës në kadife dhe të gjitha shijet lidhen së bashku me një filxhan kremi të trashë.

Kam përdorur gjysmë e gjysmë për të kursyer disa kalori. Në këtë mënyrë, ndihesha e virtytshme dhe e shëndetshme, edhe pse nuk isha.

Supa ime e radhës erdhi gjithashtu nga një restorant i famshëm. Kremi i supës me kungull i njomë dhe bajame ishte një pjatë e shërbyer në dhomën e Walnut Room në vendndodhjen kryesore të State Street të dyqanit të Marshall Field në Çikago.

Dhe përsëri jam i mahnitur nga krijimtaria e kuzhinierëve.

Kujt do t’i shkonte mendja të përziejë barin e kungujve me kërpudhat e ngrohta dhe të shijshme të bajameve? Dhe atëherë kujt do ta mendonte t’i bashkonte të gjitha në një supë kremi?

Por nuk përfundon këtu shkëlqimi i kësaj pjate. Supa dallohet për shkak të përfshirjes së saj delikate të erëzave të ëmbla: një përzierje e përmbajtur e sheqerit kaf, kanellës dhe arrëmyshkut.

Nëse nuk keni qenë në dhomën e arrave, është ndryshe nga çdo supë që keni provuar më parë.

Supa ime e fundit është më e lehta nga të gjitha. Supa e ëmbël me bizele ka gjithashtu shije më të freskët – edhe nëse përdor bizele të ngrira.

Mund të përdorni bizele të freskëta nëse i gjeni.

Gjithçka që duhet të bëni është të zieni bizele, pak piper të kuq të ëmbël, një qepë dhe një karotë, lëng perimesh ose proshutë së bashku në lëng pule. Kur perimet janë gatuar plotësisht, por mezi, i bëni pure në një strukturë të lëmuar të mëndafshtë.

Kriposeni me bollëk dhe shërbejeni me krutona ose proshutë të grimcuar, nëse dëshironi.

I përdora të dyja. Dukej sikur ishte një gjë vere.

Supë panxhar-kopër-xhinxher

rendimenti: 8 racione

2 1/2 gota panxhar të kuq, të qëruar dhe të copëtuar

4 gota lakër të copëtuar

2 gota kopër të grirë

1 thelpi hudhër, e prerë

3 lugë xhenxhefil të copëtuar

8 gota lëng perimesh, të ndara

1/2 lugë kripë

1/4 lugë piper i zi

1/2 filxhan kos pa yndyrë

2 lugë gjelle degë kopër të copëtuara

Sillni panxharin, lakrën, kopër, hudhrën, xhenxhefilin dhe 6 filxhanë lëngje në një tenxhere të madhe supe. Mbulojeni, ulni nxehtësinë në mesatare të ulët dhe ziejini derisa perimet të zbuten, rreth 25 minuta.

Kullojeni supën përmes një sitë të madhe rrjetë. Pure perimet në 1 filxhan lëng mishi të nxehtë në një përpunues ushqimi ose blender derisa të jenë të lëmuara (mund t’ju duhet ta bëni këtë në tufa). Shtoni lëngun e mbetur të nxehtë dhe përzieni. Nëse supa nuk është e konsistencës që mund të derdhet, shtoni disa nga 2 gotat e mbetura lëng mishi derisa të arrijë strukturën tuaj të dëshiruar.

Vendoseni në frigorifer të paktën 2 orë para se ta shërbeni. I rregullojmë me kripë dhe piper. Shërbejeni në një tas të ftohtë me gjizë dhe degëza kopër sipas dëshirës.

për shërbim: 60 kalori; 1 g yndyrë; 1 g yndyrë të ngopur; 1 g kolesterol; 3 gram proteina; 13 gram karbohidrate; 8 gram sheqer; 3 gram fibra; 756 mg natrium; 51 mg kalcium.

—Përshtatur nga “Gatim i shëndetshëm” nga At Home with Culinary Institute of America

Supë me kërpudha me Asparagu dhe Shiitake

rendimenti: 8 racione

1 kile asparagus të freskët

1/2 paund kërpudha shiitake

1 lugë gjelle vaj vegjetal

1 lugë gjelle ujë

4 kërcell selino, të grira

2 presh mesatarë, vetëm pjesa e bardhë, e grirë

1 qepë mesatare, e grirë

kripë dhe piper

6 gota lëng pule

7 lugë gjelle gjalpë

3/4 filxhan miell

1 filxhan krem ​​të rëndë ose gjysmë e gjysmë

Mbushni një tas të madh me akull dhe ujë dhe lëreni mënjanë. Zieni 3 litra ujë me kripë.

Hiqni kërcellin prej druri nga çdo kërcell shpargu dhe rezervoni. Qëroni lehtë gjysmën e numrit të kërcellit. Pritini skajet e rezervuara dhe asparagun e mbetur të paqëruar në copa 1/4 inç. Mbulojeni me mbështjellës plastik dhe vendoseni në frigorifer derisa të nevojitet. Zieni shpargujt e qëruar në ujë të valë. mos e teproni; Shpargu duhet të gatuhet, por mbetet i freskët. Transferoni asparagun e zbardhur në ujë me akull.

Kur asparagu i zbardhur është ftohur, priteni në copa 3/4 inç. Mbulojeni me mbështjellës plastik dhe vendoseni në frigorifer derisa të nevojitet.

Hiqni kërcellet e kërpudhave dhe prisni ato. Prisni kapakun dhe sigurojeni.

Ngrohni vajin vegjetal dhe ujin në një tenxhere të madhe mbi nxehtësinë mesatare. Kur të nxehet, shtoni asparagus të copëtuar (1/4 inç), kërcellin e kërpudhave, selinon, preshin dhe qepët. Spërkateni me kripë dhe piper dhe skuqeni derisa qepa të jetë e tejdukshme, 5 deri në 7 minuta. Shtoni lëngun e pulës dhe lëreni të ziejë.

Ndërsa lëngu i pulës po nxehet, shkrini gjalpin në një tenxhere të madhe të veçantë mbi nxehtësinë e ulët. Shtoni miellin për të bërë roux dhe gatuajeni, duke e përzier vazhdimisht, derisa roux të flluska, 6 deri në 8 minuta. Shosh 4 gota lëng të vluar në roux dhe përziejeni fuqishëm derisa të jetë e qetë. Shtoni lëngun e mbetur dhe perimet. Rrihni derisa të përzihet mirë. Ulni nxehtësinë dhe ziejini për 10 minuta.

Pure në një blender ose procesor ushqimi. Kullojeni në një tenxhere prej 5 litrash dhe kthejeni në zjarr të ulët. Vazhdoni të zieni për disa minuta derisa të përfundoni recetën (Shënim: nëse nuk e servirni supën brenda 1 ore, mos e përfundoni hapin tjetër derisa të jeni gati për t’u servirur; përndryshe, shija dhe ngjyra delikate e shpargut do të prishen. të jetë i zhytur).

Ngroheni kremin, shiitake-n e prerë në feta dhe copa shpargu 3/4 inç në një tigan të skuqur që nuk ngjit mbi nxehtësinë mesatare. Kur të nxehet, shtoni në supë dhe rregulloni erëzat. shërbejeni menjëherë. (Kjo supë mund të mbahet e ngrohtë në një kazan të dyfishtë deri në 1 orë.)

për porcion: 250 kalori; 18 gram yndyrë; 11 gram yndyrë të ngopur; 45 gram kolesterol; 6 gram proteina; 19 gram karbohidrate; 4 gram sheqer; 3 gram fibra; 389 mg natrium; 58 mg kalcium.

– Recetë nga “The Trellis Cookbook” nga Marcel Dessaulniers

Krem supë me kungull i njomë dhe bajame

rendimenti: 8 racione

6 lugë qepë, të grirë

1 lugë gjelle gjalpë

1 1/3 filxhan kungull i njomë, i prerë në feta hollë

2 lugë gjelle bajame të grira

5 gota lëng pule

2 1/2 lugë gjelle bajame të bluara, shihni shënimin

2/3 filxhan krem ​​gjysmë e gjysmë ose të rëndë

1 lugë gjelle sheqer kaf

1/8 lugë kanellë

1/8 lugë arrëmyshk

Koment: Ju mund të përdorni gjalpë bajame për bajamet e bluara. Nëse nuk keni, grijini bajamet e grira në një mulli erëzash ose i grini në copa të vogla dhe i grini me llaç dhe shtypës.

Skuqni qepën në gjalpë derisa të zbutet. Shtoni kungull i njomë dhe bajame të grira. Gatuani, duke e trazuar, për 3 minuta (kungull i njomë duhet të jetë mezi i butë, jo i çalë). Shtoni lëngun e pulës dhe ziejini për 15 minuta. Shtoni bajame të grimcuara. Ziejeni 10 minuta. Përzieni kremin, sheqerin kaf, kanellën dhe arrëmyshkun. Ngroheni mirë.

për porcion: 134 kalori; 8 gram yndyrë; 4 gram yndyrë të ngopur; 20 gram kolesterol; 5 gram proteina; 8 gram karbohidrate; 4 gram sheqer; 1 g fibër; 218 mg natrium; 21 mg kalcium.

– Përshtatur nga “Marshall Fields Gourmet: A Test of Tradite”

supë me bizele të ëmbël

rendimenti: 4 porcione

1/2 lugë vaj ulliri

1 filxhan qepë të grirë

4 (1-inç) feta paprika e ëmbël

1 karotë e qëruar dhe e prerë hollë

4 gota lëng pule, proshutë ose perime

2 gota bizele të ngrira ose të freskëta

kripë për shije

copa buke të skuqura

proshutë krokante, sipas dëshirës

Ngrohni vajin në një tigan me salcë mesatare mbi nxehtësinë mesatare-të lartë. Shtoni qepën, piperin e kuq dhe karotën. Gatuani, duke e përzier shpesh, derisa qepa të jetë e tejdukshme, 3 deri në 5 minuta. Shtoni lëngun dhe ziejini për 5 minuta. Shtoni bizelet dhe ziejini derisa bizelet të jenë të nxehta, 1 minutë për të ngrirë dhe 3 deri në 5 minuta për të freskëta. Shtoni kripë sipas shijes. Bëjeni pure në blender derisa të jetë homogjene. Shërbejeni me krutona dhe proshutë të grirë sipas dëshirës.

për porcion: 198 kalori; 7 gram yndyrë; 2 gram yndyrë të ngopur; 5 gram kolesterol; 7 gram proteina; 29 gram karbohidrate; 13 gram sheqer; 7 gram fibra; 1,355 mg natrium; 49 mg kalcium.

— Përshtatur nga “Vita-Mix Receta për një jetë më të mirë”

Leave a Comment

Your email address will not be published.