Supë escarole dhe qiqra me bukë të thekur me hudhër

Ky postim mund të përmbajë lidhje shoqëruese. Lexoni politikën time të zbulimit.

Nëse jeni duke kërkuar për një supë vegjetariane të shëndetshme dhe të kënaqshme që është e shpejtë, e lirë dhe e lehtë, është supa Escarole dhe Chickpea.


Supë escarole dhe qiqra

Ju po më kërkoni për një recetë të re supe, kështu që unë do të dorëzoj! Supa italiane escarole dhe qiqra me bukë të thekur me hudhër është e lehtë, ngushëlluese dhe e shëndetshme, ka vetëm 7 përbërës, nuk llogaritet për kripë dhe piper dhe është gati për më pak se 20 minuta. Pjesa ime e preferuar është buka e thekur me brumin e thartë që e fërkoj me një thelpi hudhër të papërpunuar—diçka që babi im e bënte gjithmonë, gjë që më kujton atë. Kjo supë është gjithashtu miqësore me buxhetin, sepse përdor një nga produktet e mia të preferuara në qilar – qiqrat, të cilat janë kaq të shëndetshme dhe të pasura me fibra. Më shumë receta me qiqra që mund të provoni janë supa me karkaleca dhe qiqra dhe domate me qiqra.

Dolli me hudhër

Çfarë është Escarole?

Escarole është një perime me gjethe jeshile dhe një anëtar i familjes së çikores. Është popullor në kuzhinën italiane dhe mund të shërbehet i papërpunuar ose i gatuar. Në dyqan ushqimore, mund të jetë e lehtë të humbasësh escarole sepse duket si marule. Zakonisht ndodhet pranë kokës së marules dhe tufave me lakër jeshile. Nëse jo, atëherë çdo perime jeshile me gjethe do të funksionojë.

Lëkura e djathit parmixhano i shton shije të mrekullueshme supës

Ja një këshillë: Mbani ato lëkurat e djathit parmixhano ose romano në frigorifer, ato i japin supës një aromë thellësisht të shijshme, për të bërë një supë të shijshme. Lëreni lëkurën të ziejë në tenxhere me supë dhe hidheni pak para se ta shërbeni. Nëse nuk keni një të tillë, mos u shqetësoni. Ju mund ta bëni këtë supë me Escarole dhe qiqra pa të dhe shtoni pak parmixhan në supë tuaj përpara se ta shërbeni.

Variacionet:

 • Ndryshoni qiqrat me fasulet e bardha.
 • Ndryshoni escarolën me ndonjë jeshile me gjethe, si p.sh. spinaq për fëmijë ose chard.
 • Kapërceni dolli për ta bërë atë pa gluten

Supë escarole dhe qiqra me bukë të thekur me hudhërSupë escarole dhe qiqra me bukë të thekur me hudhër

Më shumë receta supash që do t’ju pëlqejnë:

Supë escarole dhe qiqra me bukë të thekur me hudhër

222 kalorive
10.5 proteina
38 karbohidrate
4 yndyrë

koha e përgatitjes: 5 Minuta

Koha e GATIMIT: 20 Minuta

koha totale: 25 Minuta

Nëse jeni duke kërkuar për një supë vegjetariane të shëndetshme dhe të kënaqshme që është e shpejtë, e lirë dhe e lehtë, është supa Escarole dhe Chickpea.

 • 1 lugë e vogël vaj ulliri ekstra i virgjer
 • 4 karafil hudhra
 • 4 filxhan qese me perime
 • 2 filxhan qiqra të konservuara, larë dhe tharë
 • 5 filxhan gjethe escarole të copëtuara, nga 1 kokë
 • piper i zi i sapo bluar, për shije
 • 1 lëkura e djathit parmixhano, Parmigiano Reggiano i sapo grirë, për servirje plus (opsionale)
 • 4 1 ons feta të vogla bukë kosi, (ose 2 të mëdha, të prera në gjysmë)
 • spray vaj ulliri
 • Thërrmoni 3 thelpinj hudhër me thikë. Pritini karafilin e katërt në gjysmë.

 • Nxehni një tenxhere të mesme ose furrën holandeze mbi nxehtësinë mesatare; Kur të nxehet, shtoni vaj.

 • Shtoni 3 thelpinj hudhër dhe skuqini derisa të marrin ngjyrë të artë, rreth 2 minuta.

 • Shtoni lëngun e mishit, lëkurën e parmixhanit dhe qiqrat dhe lërini të ziejnë. Më pas shtoni eskarolen dhe gatuajeni për rreth 15 minuta.

 • Ndërkohë, spërkatni bukën me vaj ulliri dhe vendoseni në broiler ose toster derisa të marrë ngjyrë kafe të artë.

 • Merrni gjysmat e hudhrës dhe fërkojini mbi bukën e pjekur.

 • Për ta shërbyer, hiqni hudhrën dhe lëkurën e djathit. Hidheni në 4 tas dhe shërbejeni me parmixhan të sapo grirë. Shërbejeni me bukë të thekur me hudhër.

Shërbyer: 11/2 filxhan, Kalori: 222kcal, Karbohidratet: 38po, Proteina: 10.5po, trashë: 4po, Yndyra e ngopur: 0.5po, Natriumi: 466mg, Fibra: 8.5po, Sheqeri: 5.5po

Leave a Comment

Your email address will not be published.