St. James byrek me patate dhe qiqra – GW Hatchet

Kreditë e medias: Zach Blackburn | fotograf

Buka u skuq posaçërisht dhe kapte në mënyrë të përsosur nxehtësinë e patateve dhe qiqrave, të cilat ishin yjet e vërtetë të gjellës.

Larg ngutjes dhe nxitimit të U Street, St. James’s Chefs – një restorant i zhurmshëm, por i rastësishëm që u hap në maj – përzien ekskluzivisht kuzhinën moderne të Karaibeve me kuzhinën ndërkombëtare që ndikon në kuzhinën trinidadiane.

Restoranti, i emëruar sipas një distrikti brenda kryeqytetit të Trinidadit, vjen nga e njëjta pronësi me ushqimin rrugor të rrugës së Karaibeve në H Street, Cane nën Restaurant Jeanine Prime. Restoranti është i hapur vetëm për darkë të martën deri të shtunën, por atmosfera mikpritëse, shërbimi miqësor dhe ushqimi i jashtëzakonshëm e bëjnë atë një domosdoshmëri.

Ndërsa hyra brenda, muzika tërheqëse e Karaibeve luajti në të gjithë restorantin dhe një mikpritës simpatik më shoqëroi në ndenjësen time përballë dritares përpara dhomës së ngrënies me një përzierje tavolinash dhe kabinash. Një bar i bollshëm rreshton njërën anë të restorantit dhe një kat i ndërmjetëm në katin e dytë në pjesën e pasme ofron gati një duzinë vendesh që shohin pjesën tjetër të ndërtesës, e cila është e mbjellë me florë të gjelbër e me gjethe të Karaibeve.

Çdo tavolinë mban një qiri të vogël në një kavanoz qelqi të zbukuruar dhe në çdo vend ka një pjatë të vogël jeshile me një enë argjendi ngjyrë ari.

Menuja e St. James feston kuzhinën Trinidadiane dhe Karaibe, të tilla si supë callaloo me spinaq pure, djegës dhe qumësht kokosi, të gjitha të mbushura me mish gaforre (16 dollarë). Disa pjata nderojnë gjithashtu ndikimin e kulturave dhe kuzhinave të tjera në ushqimet e Karaibeve, si p.sh. mish derri, të cilin menyja i përshkruan si simite kineze me avull të stilit Trinidadian të mbushura me mish derri pikant të bluar (14 dollarë). Një nga pijet e njohura të restorantit, Pineapple Chow, përmban rum trinidadian, ananas, piper të zi dhe gëlqere (14 dollarë) dhe sigurisht që do të kombinohej mirë me çdo vakt.

Në kohën kur serveri erdhi për porosinë time, vendosa të provoja byrekun me patate dhe qiqra (12 dollarë) me oriz kokosi (6 dollarë). Disa minuta më vonë, serveri nxori dy byrekë, të përshkruara si bukë e skuqur e mbushur me patate dhe qiqra me erëza qimnoni, një pjatë me bazë qiqrash nga nënkontinenti Indian.

Sigurisht, isha pak nervoz për të ngrënë, sepse kurrë nuk kam qenë dashamirës ndaj qiqrave, por kafsha ime e parë e mbylli menjëherë çdo shqetësim fillestar për cilësinë e ushqimit. Buka u skuq posaçërisht dhe kapte në mënyrë të përsosur nxehtësinë e patateve dhe qiqrave, të cilat ishin yjet e vërtetë të gjellës. Pureja e patateve ishte përzierja perfekte e shijes dhe pikante, dhe qiqrat sollën një strukturë të jashtëzakonshme dhe aromë të ngrohtë domateje në pjatë.

Byreku, i cili u dorëzua në një pjatë të bardhë të thjeshtë, u përshkrua gjithashtu nga serveri si një lloj salce hudhre, por shija e tij ishte më shumë si ananasi. Sidoqoftë, salca ishte e fortë dhe ishte një shtesë e mirëpritur, megjithëse e fuqishme, në pjatë.

Një anë e përbërë nga oriz kokosi, oriz jasemini, gjethe lime dhe qumësht kokosi ishte gjithashtu e ëmbël dhe ofronte një kontrast të këndshëm me erëzat e byrekut.

Nuk mund të rrija pa një ëmbëlsirë dhe të kënaqesha me një porosi me çokollatë me xhenxhefil (9 dollarë), që ishte sinqerisht një nga ëmbëlsirat më të mira që kam pasur në muaj. Musi i shijshëm kremoz u mbush me krem ​​kafeje dhe perla çokollatë – këto të fundit dhanë një kontrast të qartë me butësinë e shkumës.

James nuk e kishte idenë se çfarë të priste, por në kohën kur u ktheva në stuhinë e përditshme verore të DC-së, restoranti i ri më bëri të tërbuar për shijet e fusionit të Karaibeve.

Leave a Comment

Your email address will not be published.