Speciale e fundjavës: 5 receta për skuqje pule në stilin indian jugor që duhet të provoni

Nga tempujt historikë te hijeshia koloniale, stacionet magjepsëse të kodrave, ujërat e pasme mahnitëse dhe plazhet e bukura, India e Jugut ofron një mori përvojash në një pjatë të vetme. Ka shumë gjëra unike për të përjetuar, duke e bërë atë një destinacion të përsosur për udhëtarët nga e gjithë bota. Megjithatë, cila është gjëja e parë që të vjen në mendje kur dikush thotë kuzhinë indiane jugore? Dosa, Uttapam, Vada, Idli ndoshta do të ishin përgjigjet e para. Por a e dini se çfarë? Kuzhina e Indisë së Jugut është shumë më tepër se këto pjata të kudogjendura. Nëse gërmoni thellë në këtë kuzhinë, do të hasni receta të ndryshme autentike. Për shembull, Payasam, Uggani, Puliodharaya, Pulusu dhe lista nuk mbaron kurrë.

Lexoni gjithashtu: 9 recetat më të mira të pulave të Indisë së Jugut | Receta popullore e pulave

Duke i shtuar listës, këtu ju sjellim disa receta të pulës së skuqur që përgatiten në mënyrën e Indisë Jugore. Më besoni, do ta harroni pulën e skuqur të stilit të restorantit sapo të provoni këto receta. Të pasura me shije, joshëse dhe të lehta për t’u përgatitur, këto pjata mund të jenë një opsion i përsosur për një kënaqësi në fundjavë. Pra, le të fillojmë.

Këtu janë 5 receta të pulave të skuqura në stilin indian jugor që duhet të provoni:

Skuqja e pulës në stilin Andhra: Rekomandimi ynë

Andhra Pradesh është i njohur për ofertat e tij të kuzhinës. Nga bondat e vezëve të stilit të rrugës deri te përzierjet murri e të tjera, do të gjeni një mori pjatash të shijshme. Këtu ju sjellim një tjetër pjatë të shijshme që me siguri do t’ju prekë zemrën. E freskët, e shijshme dhe pikante, kjo recetë për skuqjen e pulës është pikërisht ajo që ju nevojitet për ta bërë fundjavën tuaj të veçantë. Klikoni këtu për recetën e plotë të skuqjes së pulës në stilin Andhra.

Skuqja e pulës Payyoli

Pastaj është receta që vjen direkt nga kuzhina Malabar. Kjo recetë pikante e skuqjes së pulës dominohet nga specat e gjelbër, ndërsa shtimi i vajit të kokosit i jep gjellës një aromë të veçantë dhe të butë. Shërbejeni këtë pjatë si fillim për darkën tuaj, verën e mysafirëve ose raste të tjera të veçanta. Për recetën e pulës Payyoli, klikoni këtu.

1tg3ubu8

Kozhi Porichathu

Kjo recetë e pulës së skuqur është më e freskëta. Copa pule të marinuara, të skuqura thellë në shijet e Indisë së Jugut, kriza e përsosur, kjo recetë e pulës së skuqur do të jetë fituese në tryezë. Pyes veten se si ta bëni atë? Recetën e gjeni këtu.

Pulë 65

Tani si mund ta harrojmë Chicken 65 duke renditur recetat e pulave të skuqura të Indisë së Jugut?! Kjo recetë popullore e pulës së skuqur është me të vërtetë një kënaqësi për të gjithë dashamirët e jo-perimeve. Në këtë recetë, pula skuqet një herë dhe më pas gatuhet në shijet e salcës së sojës, hudhrës pikante dhe garam masala. Recetën e plotë për Chicken 65 e gjeni këtu.

o403po2o

Kondattam pule

Po kërkoni një zgjidhje të shpejtë për të shoqëruar çajin tuaj të mbrëmjes? Ne kemi një recetë për ju. Chicken Kodattam është receta që ju duhet për t’u kënaqur në të gjitha vaktet tuaja të mërzitshme dhe monotone, është e mprehtë, e pistë dhe indiane jugore, çfarë mund të kërkojmë më shumë? Provoni dhe shikoni! Recetën e gjeni këtu.

pra çfarë po pret? Provoni këto receta të pulës së skuqur në stilin indian jugor në shtëpi dhe na tregoni se si mund t’ju pëlqejë juve, miqve dhe familjes suaj. Fundjavë të mbarë të gjithëve!

Leave a Comment

Your email address will not be published.