Sophie Ellis-Bextor dhe Richard Jones ndajnë recetat e tyre të thjeshta familjare

Mendoni për Sophie Ellis-Bexter dhe me siguri do të filloni të gumëzhitni hitin “Murder on the Dancefloor”, ose mbani mend gëzimin e pakrahasueshëm që ajo solli me “diskon e saj të kuzhinës” live në Instagram gjatë mbylljes. performon – duke luajtur melodi me veshje me tegela në dhomën e lojërave të familjes së saj. shpesh kalon mbi lodra, fëmijë dhe fije.

Por mund të mos e dini se talenti i tij shtrihet edhe në kuzhinë.

Në fakt, kur ajo takoi për herë të parë burrin e saj, Richard Jones (basist i grupit pop The Feeling), një dashuri e ndërsjellë për gatimin ishte një nga gjërat me të cilat u lidhën.

“Ne vërtet e joshnim njëri-tjetrin me ushqim,” thotë Ellis-Bextor – aftësia e saj për të gatuar një pjesë të madhe mishi madje e shtyu Jones nga karroca e peskatarianëve në fillim të vitit 2002 (“E lashë butësisht ta bindte të fillonte të hante mish … “).

“Më ka gatuar rosë!” Jones ndërhyn.

“Për shkak se tashmë e ka ngrënë peshkun, mendova se ndoshta mund të dilnim në sipërfaqen e ujit”, qesh këngëtarja 43-vjeçare.

Për ditën e saj të parë të Shën Valentinit, Jones bëri një tavë karavidhe. “Ne na pëlqen të gatuajmë për njëri-tjetrin, por nëse kjo po ndodh, [Sophie] Nuk më pëlqen të prek asgjë që ajo gatuan”, thotë Jones.

“Jo, është e bezdisshme,” thotë Ellis-Bexter.

“Pak si nëse ne DJ së bashku dhe ajo është duke bërë një miks dhe unë i afrohem dhe i jap një kthesë të vogël – ajo është sikur, ndaloje,” vazhdon Jones.

Megjithatë, të qenit një kuzhinier i mirë nuk ndryshon nga të qenit një muzikant i mirë, këmbëngul Jones.

“Kur jeni duke prodhuar një këngë, duke mbajtur elementë të ndryshëm si bateri, bas, perkusion dhe vokal, një ushqim është pothuajse e njëjta gjë, ju po ndërtoni nga fundi rreth qiellzës dhe basit. Notat janë në krye. fundi, ku tonet janë në erëza, acid dhe uthull dhe lëng limoni.” “Po thoni se zëri im është si uthull?” Alice Jones ndërhyn duke qeshur.

“Si një verë e mirë,” thotë Jones me një buzëqeshje.

Natyrisht, muzika është gjithmonë duke luajtur në kuzhinën e tyre. Edhe pse sigurisht jo e tyre: “Do të ishte sikur të kishit një pasqyrë përpara jush ndërsa gatuani”, thotë Ellis-Bexter. Por libri i tij i parë i gatimit – Dashuria. vakt. familjare. – Vjen me lista për luajtje që u pëlqen të gatuajnë.

Festat familjare të mëdha, eklektike dhe të lehta për t’u bërë janë një temë e vazhdueshme në librin e gatimit. Imazhi: Issie Crocker / PA

Ata u martuan në Itali në vitin 2005 dhe pak më vonë u bënë prindër. Tani ata kanë pesë – Sonny, 18, Kit, 13, Ray, 10, Jessie, gjashtë dhe Mickey tre vjeç – kështu që ka shumë gojë për të ushqyer.

“Ndërsa gjithçka u zhvillua dhe ne kishim gjithnjë e më shumë fëmijë, [cooking] U bë pjesë e familjes sonë, si ta ushqejmë këtë familje të madhe çdo ditë?” Ata “e shohin se si gatimi është relaksues dhe terapeutik”, thotë Jones.

Festat familjare të mëdha, eklektike dhe të lehta për t’u bërë janë një temë e vazhdueshme në librin e gatimit.

“Unë mendoj se sa më shumë të ushqeheni me gojën, aq më pak kafene mund të drejtoni – nuk po bëj gjëra të ndryshme për njerëz të ndryshëm,” thotë Ellis-Bexter. “Ne kemi një vegjetarian, kështu që gjithmonë duhet ta bëjmë atë ndryshim. Jashtë kësaj, ne duhet të bëjmë diçka që mendojmë se do të hamë sa më shumë njerëz që të mundemi.”

Ata gjithashtu kanë pjesën e tyre të budallenjve. “Për ne, një vakt i suksesshëm është kur shumica e njerëzve hanë pjesën më të madhe të ushqimit. Është krejt e pazakontë të kesh diçka që hanë absolutisht të gjithë. Fëmijët mund të duan diçka një javë dhe pastaj të vendosin të nesërmen që është e tyre. Nuk është çështje.

“Vërtet duhet t’i lini të rrotullohen shumë shpatullat, por kur gatuaj për fëmijët, nëse nuk u pëlqen ajo që bëj unë, e marr si një kamë të vogël në zemër”, shton ajo. Qesh me “Richard është shumë më i mirë për të thënë: “Më thuaj pse nuk të pëlqeu kjo” dhe “Po sikur ta bëja atë?”

“Ne thjesht përpiqemi dhe përpiqemi t’i bindim ata se nuk duhet të jetë gjithmonë në pesë vaktet e tyre më të mira të të gjitha kohërave. Ndonjëherë do të jetë, ‘Funksionoi dhe ishte e shijshme’.

Libri i gatimit është një pasqyrim i vërtetë i mënyrës sesi ha familja në shtëpi (mendoni suxhuk të lehtë, pulë të skuqur, llastik). Disa pjata janë të thjeshta nga anëtarët e familjes (pudingu i Yorkshire i Nanny Claire dhe pula e gjyshes Janet), dhe shumë janë frymëzuar nga pushimet familjare jashtë vendit (bakllava me fëstëkë me mjaltë dhe shurup portokalli, ose borsch).

Jones i quan udhëtimet me pesë fëmijë “një makth” dhe pushimet nuk janë pa fatkeqësi të vogla. “Në udhëtimin tonë të fundit, kuptuam se nuk i lamë të gjitha garderobat e një prej fëmijëve në aeroport kur zbritëm,” kujton Ellis-Bextor.

“Kur familja bëhet më e madhe, duhet të mësosh të relaksohesh”, shton ajo. “Duhet të heqësh dorë nga gjithçka, sepse kjo nuk është realisht e mundur fizikisht.

Motoja ime është “Diçka do të ndodhë” – kështu që për sa kohë që titulli i madh i gjithçkaje është i lumtur dhe i shëndetshëm, nuk ka rëndësi.”

E njëjta gjë vlen edhe në kuzhinë, veçanërisht kur përfshihen pesë fëmijë. Sangeet Maa beson se pasioni për gatimin mund të rrënjoset që në moshë të re – “Nëse gatuani dhe merrni ushqimin para tyre dhe ua tregoni, ju u jepni atyre alkiminë e përgatitjes së gjërave.” duke u interesuar.

“Nëse ka një shkëndijë më të vogël pasioni, thjesht ndërto mbi këtë. Edhe fëmija im tre vjeçar, nuk mund të filloj të ndërtoj diçka pa thënë: “Unë do të ndihmoj”. Nuk do të jetë shumë e dobishme, por unë i jap asaj tasin tim të vogël të përzierjes, miellin tim, vezën time për të çarë dhe [let him] bej qejf.”

Libri i saj i gatimit ka një seksion kushtuar recetave që fëmijët i pëlqejnë (dhe mund t’i gatuajnë edhe vetë) – sanduiçi i fundit me gishtin e peshkut dhe tosti me domate ‘ju duhet të jeni në shtrat’. Netët e picave të bëra në shtëpi janë gjithashtu një element kryesor në familjen e tyre. “Në vend që t’i përzieni paraprakisht, është shumë më e lehtë të hapni brumin dhe t’i përfshini ato, duke zgjedhur mbushjet e tyre,” thotë Jones.

Fëmijët gjithashtu bëjnë rrotullat e tyre maki të frymëzuara nga japonezët. “Maki-ja jonë duket vërtet e çuditshme dhe e çuditshme, por fëmijët argëtohen shumë duke u rrotulluar dhe ka shije të tillë”, thotë Jones. “Çdo gjë e tillë, ku ata mund të nxjerrin një tas dhe të luajnë përreth, bëhet si koha e lojës.”

Dhe gabimi? Është e pashmangshme, thonë ata. “Sushi Rajs Kudo!”

Sophie Ellis-Bexter dhe Mac and Cheese e Richard Jones

Receta nga:Sophie Ellis-Bexter dhe Richard Jones

Një familje e preferuar me një majë të shijshme sherebele dhe buke.

Sophie Ellis-Bexter dhe Mac and Cheese e Richard Jones

koha e përgatitjes

I 9 minuta

material

 • 150 gram gjalpë të kripur
 • 5 thelpinj hudhre, te grira holle

 • 6 lugë gjelle miell

 • 11/2 lugë gjelle pluhur mustardë angleze

 • 1 lugë paprika e tymosur

 • 6 gjethe dafine

 • 2 litra qumësht gjysëm i skremuar

 • 600 gram makarona të thata

 • 300 gr djathë çedër, i grirë

 • 100 gram djathë parmixhano, i grirë në rende

 • 200 gram bukë panko

 • 15 gjethe sherebele

 • 150 g topth mocarela

 • vaj ulliri, për spërkatje

 • kripë dhe piper

 • Përmbajtja (një për rresht)

metodë

 1. Ngrohni furrën në 200°C (425°F), shenjën e gazit 7. Vendosni gjalpin dhe hudhrën në një tenxhere të madhe dhe shkrini në zjarr mesatar, më pas shtoni miellin dhe përzieni. Shtoni pluhurin e mustardës, paprikën dhe gjethet e dafinës, zvogëloni zjarrin dhe gatuajeni për pesë minuta, duke i përzier vazhdimisht.
 2. 2. Hidhni ngadalë qumështin, duke e trazuar sa më shpejt që të mos bëhen gunga. Lëreni salcën të vlojë dhe më pas lëreni të ziejë në zjarr të ulët, duke u kujdesur që ta përzieni shpesh.

 3. Ndërkohë, vendosni një tigan të madh me ujë të kripur të ziejë shpejt në zjarr të fortë. Shtoni makaronat dhe gatuajeni për gjashtë minuta.

 4. Hiqni gjethet e dafinës nga salca, më pas kulloni makaronat dhe shtoni në salcë. E heqim nga zjarri, e përziejmë mirë dhe i shtojmë dy të tretat e panelit të grirë. I rregullojmë mirë duke shtuar kripë dhe piper sipas shijes.

 5. Masën e derdhim në një enë pjekjeje 30 × 20 cm, e shpërndajmë sipër thërrimet e bukës dhe sipër i vendosim gjethet e sherebelës. Përhapeni djathin e mbetur të grirë dhe grisni mocarelën sipër. Spërkateni me vaj ulliri.

 6. Piqni për 30 minuta ose derisa pjesa e sipërme të jetë e artë dhe e freskët.

Sophie Ellis Bextor dhe Richard Jones Dasma Tiramisu

Receta nga:Sophie Ellis-Bexter dhe Richard Jones

Çifti muzikor Sophie Ellis-Bexter dhe Richard Jones u martuan në Itali – dhe ata besojnë se 90% e vendimit të tyre për t’u martuar atje ishte bazuar në ushqimin italian.

Sophie Ellis Bextor dhe Richard Jones Dasma Tiramisu

koha e përgatitjes

I Tridhjetë minuta

material

 • 2 vezë me rreze të lirë, të ndara
 • 100 gram sheqer pluhur

 • 450 g djathë mascarpone

 • 1 lugë pastë fasule vanilje

 • 150 ml krem ​​dopio

 • një shtrydhje me lëng limoni të freskët

 • 300 ml kafe e sapokrijuar (e nxehtë, jo e nxehtë)

 • 100 ml verë të ëmbël

 • 200 gr biskota Savoyardi ose gishta sfungjer

 • 50 g çokollatë lajthie e grirë hollë

 • thumba kakao (opsionale)

metodë

 1. Ndani të bardhat dhe të verdhat e vezëve në dy enë të mëdha përzierjeje.
 2. Shtoni gjysmën e sheqerit në të verdhën e vezës dhe rrihni derisa të jetë e qetë dhe pak më e lehtë në ngjyrë. Shtoni mascarponen dhe pastën e fasules së vaniljes dhe përzieni derisa të jetë e qetë. Hidhni kremin dhe vazhdoni ta përzieni derisa të bashkohet plotësisht.

 3. Shtrydhni pak lëng limoni në të bardhat e vezëve dhe rrihni derisa të keni maja të buta. Ju mund ta bëni këtë me dorë ose përdorni një kamxhik elektrike. Palosni të bardhat e vezëve në masën e mascarpones dhe përzieni derisa të kombinohen mirë.

 4. Hidhni kafenë e nxehtë me verë ëmbëlsirë dhe sheqerin e mbetur në një pjatë të cekët. Vendosni dy kukulla të përzierjes së mascarpones në një enë 25 × 15 cm dhe rrotullojeni përreth për të mbuluar bazën e enës.

 5. Zhytni disa gishta sfungjer në përzierjen e kafesë për 10 sekonda, ose derisa të zbuten pak, por të mos copëtohen. Shtroni gishtat e njomur sipër shtresës së mascarpone-it dhe vazhdoni me këtë proces të njomjes dhe shtresimit derisa të përdoren të gjithë përbërësit, duke përfunduar me një shtresë të përzierjes së mascarpones.

 6. Për ta përfunduar me çokollatë lajthie të grirë dhe kakao. Ftoheni në frigorifer për një orë përpara se ta shërbeni. Mund ta bëni përpara dhe ta mbani në frigorifer gjatë natës.

 • dashuri. vakt. Familja: Receta nga Kitchen Disco nga Sophie Ellis-Bexter dhe Richard Jones është botuar nga Hamlin. Fotografia e ushqimit nga Issy Crocker.

Leave a Comment

Your email address will not be published.