Sondazhi i ri zbuloi se 55 për qind e prindërve duan që fëmijët të hanë më shumë bimë

Darka mund të kthehet në një fushë beteje kur i kërkoni fëmijës tuaj të mbarojë perimet e tij. Prindërit kudo kanë vështirësi t’i bindin fëmijët e tyre që të hanë më shumë zarzavate, por shumë njerëz nuk janë të sigurt se si ta vënë atë në punë. Tani, një studim i ri zbulon se më shumë se gjysma e prindërve (55 përqind) gjithashtu duan që fëmijët e tyre të shijojnë proteina me bazë bimore si tofu, cilantro, bishtajore ose çdo formë proteine ​​që mund të konsumohet në moshë të re. siç shpjegohet në hulumtimin e vazhdueshëm nga. Marka e ushqimeve për fëmijë Gerber.

Sondazhi anketoi 2000 prindër të rinj për të përcaktuar vështirësitë e tyre më të mëdha me zakonet e të ngrënit të zgjedhjeve të fëmijëve të tyre dhe se si ata prisnin t’u prezantonin fëmijëve ushqime të shëndetshme. Sondazhi zbuloi se më shumë se gjysma e fëmijëve kishin zakone të të ushqyerit rezistente ndaj të provuarit të ushqimeve të reja, dhe 83 për qind e prindërve shqetësohen gjithashtu për t’u siguruar fëmijëve të tyre lëndë ushqyese të mjaftueshme. Sondazhi zbuloi gjithashtu se dy nga tre prindër presin që fëmijët e tyre të eksplorojnë një shumëllojshmëri ushqimesh, duke përfshirë proteinat me bazë bimore.

“Ne dëgjojmë nga prindërit se ata duan më shumë opsione me bazë bimore që përputhen me vlerat e tyre ushqimore,” tha presidenti dhe CEO i Gerber, Tarun Malkani në një deklaratë. “Kjo është arsyeja pse ne duam të sigurojmë prindërit se ka opsione më ushqyese, të përshtatshme për rritjen në dispozicion, në mënyrë që ata të mund të ushqejnë të vegjlit e tyre me një dietë të larmishme.”

Konfliktet kryesore të prindërimit vijnë nga mungesa e informacionit. Sondazhi zbuloi se 55 për qind e prindërve kanë vështirësi të blejnë ushqime që janë të gjitha njëkohësisht interesante, të shijshme dhe ushqyese. Gati 54 për qind e prindërve pjesëmarrës pranuan gjithashtu se nuk dinin shumë për ushqimet me bazë bimore. Sondazhi Gerber synon të kuptojë se çfarë duhet të kenë prindërit të ndihen të sigurt kur u prezantojnë fëmijëve ushqime të shëndetshme.

“Mund të duhen deri në 10 herë në ditë që një foshnjë të pranojë një ushqim të ri – kështu që mos u dorëzo”, tha Whitney Casares, PhD, këshilltare pediatrike e Gerber dhe një anëtare e Akademisë Amerikane të Pediatrisë. Deklaratë. “Për prindërit që duan të përfshijnë opsione me bazë bimore, unë rekomandoj ‘ushqyerjen e foshnjës me ylber’ nga një shumëllojshmëri ushqimesh.”

Çfarë duan të hanë fëmijët?

Studimi Gerber shqyrtoi se si prindërit dhe fëmijët reaguan ndaj ndryshimeve dietike dhe futjes së ushqimeve të shëndetshme. Prindërit u përgjigjën se mungesa e informacionit (45 përqind), preferencat e fëmijëve (28 përqind) dhe kostoja (22 përqind) ishin pengesat më urgjente për futjen e ushqimeve të reja.

Studimi i Gerber shkoi një hap më tej për të parë se cilat ishin ushqimet e preferuara të fëmijëve. Sipas prindërve, ushqimi i preferuar i fëmijës së tyre është luleshtrydhet (30 përqind) dhe bananet (29 përqind). Prindërit vunë në dukje gjithashtu se fasulet (22 përqind), bizelet (21 përqind) dhe misri (20 përqind) morën më shumë reagime nga fëmijët e tyre.

Sondazhi zbuloi se 55 për qind e prindërve presin që fëmija i tyre të ndjekë të njëjtën dietë si e tyre. Prindërit dhe fëmijët ndanë së bashku proteinat me bazë bimore (39 përqind), drithërat dhe bishtajoret (36 përqind), bukën (35 përqind), agrumet (33 përqind) dhe ushqimet (32 përqind).

Gerber shikon dietat e fëmijëve me bazë bimore

Këtë prill, Gerber njoftoi se ka zhvilluar një ushqim për fëmijë me bazë bimore, i krijuar për të siguruar lëndët ushqyese të duhura për foshnjat pa kafshë. Duke shpresuar t’u japë prindërve vegjetarianë një psherëtimë lehtësimi, Plant-Tastic Selections është krijuar për t’i bërë ushqimet me bazë bimore më të shijshme për të vegjlit. Ushqimi me bazë bimore është gjithashtu i përballueshëm, i certifikuar nga Carbon Trust dhe plotësisht neutral ndaj karbonit. Rreth 81 përqind e familjeve me fëmijë blejnë proteina me bazë bimore, duke reflektuar një kërkesë në rritje për zgjidhje vegjetariane të orientuara drejt familjes.

“Dëgjojmë nga prindërit” [that] Ata duan më shumë opsione të proteinave me bazë bimore që përputhen me vlerat e tyre ushqimore dhe klimatike,” tha presidenti dhe CEO i Gerber, Tarun Malkani në atë kohë. “Duke filluar me qese, ushqime dhe vakte organike për fëmijë Gerber Plant-Tastic Ofron ushqim të bazuar në hapa në momente historike .”

Disa prindër ndihen skeptikë për t’u mbështetur në ushqimet me bazë bimore për t’u siguruar fëmijëve të tyre lëndë ushqyese thelbësore. Por një studim i publikuar këtë maj hedh poshtë mitin se ushqimet me bazë bimore janë të pamjaftueshme. Një studim nga studiuesit në Spitalin St. Michael zbuloi se fëmijët vegjetarianë janë po aq të shëndetshëm sa ata që hanë mish. publikuar ne PediatriaStudimi tregoi se të dy grupet e fëmijëve shfaqën indeks të ngjashëm të masës trupore (BMI), gjatësi, hekur, vitaminë D dhe nivele të kolesterolit.

“Gjatë 20 viteve të fundit ne kemi parë një mjedis ushqimor në ndryshim me rritjen e popullaritetit të dietave me bazë bimore dhe akses më të madh në alternativat me bazë bimore, megjithatë, ne nuk kemi parë kërkime mbi rezultatet ushqyese për fëmijët që ndjekin një dietë vegjetariane në Kanada. Autori kryesor i studimit dhe pediatri Dr. Jonathan Maguire tha në një deklaratë.

Për më shumë ngjarje me bazë bimore, shikoni artikujt e lajmeve të Beat.

31 receta të shijshme me bazë bimore për t’i bërë në mënyrë të përsëritur

Dëshironi ide të reja për ushqime të shëndetshme, me bazë bimore dhe të shijshme? Ky buletin falas është për ju. Regjistrohu për të marrë një recetë të ditës në kutinë tuaj elektronike çdo mëngjes.

Leave a Comment

Your email address will not be published.