Si të hani siç duhet në orët hibride të punës… plus ide të lehta për vaktet e ditëve të javës

Shumë njerëz ose po kthehen në zyrë me kohë të plotë ose po përshtaten me një rutinë të re hibride pune. Një gjë është e sigurt, programet e shëndetit dhe mirëqenies së korporatave tani janë më të njohura se kurrë.

Tre dietologë ndajnë disa njohuri rreth mënyrës sesi programet e mirëqenies së korporatave duhet të rregullohen në këto kohë. Plus, këshilla për planifikimin, blerjet dhe përgatitjen e drekës dhe ushqimeve të ditëve të javës.

Nellile Nxumalo, një dietologe e regjistruar dhe zëdhënëse për ADSA (Shoqata për Dietetikë në Afrikën e Jugut), parashtron bazat e asaj që programet e mirëqenies së korporatave mund të ofrojnë për t’u mundësuar punonjësve të përqendrohen në zgjedhje më të shëndetshme të të ushqyerit.

“Punonjësit duhet të jenë larg nga tavolinat e tyre për pushimet e drekës dhe çajit, dhe në vende ku mund të ulen dhe të hanë me kolegët e tyre. Ai shmang të ngrënit të nxituar, i cili potencialisht mund të çojë në zakone të pashëndetshme të të ngrënit, të tilla si anashkalimi i vakteve, por konsumimi i më shumë kalorive, sepse ju jeni gjithmonë duke ngrënë rostiçeri në vend që të hani ushqime ushqyese. ,

Nelli rekomandon:

Makina shitëse ose dyqani duhet të ketë opsione të shëndetshme për mëngjes si kokoshka të bëra vetë, arra pa kripë, rrush të thatë, fruta të thata, biltong pa dhjamë dhe krakerë, si dhe ushqime perimesh dhe një shumëllojshmëri ushqimesh si humus dhe tzatziki, çokollatë në vend të ëmbëlsirave. dhe vetëm të freskët.

Pajisjet duhet të jenë të disponueshme për punonjësit për të ruajtur ushqimin ose kutinë e drekës në temperaturën e duhur për të shmangur prishjen.

Programi i mirëqenies së korporatës mund të mbrojë sjelljen e vakteve të shëndetshme nga shtëpia në punë për të shmangur blerjen e vakteve me vete. Për të mbështetur stafin, do të ndihmonte sigurimi i një mikrovalë ose pajisje tjetër kuzhine për ngrohjen e ushqimit. Vaktet e gatuara në shtëpi shpesh kanë më pak kalori dhe janë më të pasura me lëndë ushqyese sesa ushqimet e gatshme ose të përshtatshme.

Dietologia e regjistruar, Raisa Sidat, rekomandon që programet e mirëqenies së korporatave të përfshijnë edukimin e të ushqyerit në promovimin e stileve të jetesës së shëndetshme për punonjësit e tyre.

“Kërkimet tregojnë se kur punonjësit fillimisht fillojnë një program mirëqenieje me qëllime pozitive, ata kanë më shumë gjasa të mbajnë sjellje të stilit të jetesës si ushqimi i shëndetshëm, aktiviteti fizik dhe menaxhimi i stresit. Duke përdorur mjete përkatëse dhe të vërtetuara Trajnimi i rregullt mund t’i fuqizojë punonjësit për të bërë zgjedhje më të mira Për shëndetin e tyre dhe për të optimizuar rezultatet. Idealisht, një dietolog duhet të konsultohet në lidhje me përbërjen e ushqimit të shërbyer në kafenenë e stafit dhe kontrollin e porcioneve.

Pavarësisht se çfarë ofron kompania juaj përmes programit të saj të mirëqenies, ushqimi i shëndetshëm gjatë ditës së punës, në fund të fundit, ka të bëjë me zgjedhjet ushqimore që bëni çdo ditë.

Dietologu i regjistruar, Jandry Barnard, thotë: “Është e rëndësishme të shmangni grackat e marrjes së diçkaje për të ngrënë shpejt, sepse shpesh ka më shumë gjasa të jenë ushqime shumë të përpunuara ose të shpejta që janë të dendura me kalori, por të varfër me lëndë ushqyese.”

Këshillat kryesore të Jandrit për planifikimin, blerjet dhe përgatitjen e drekës dhe ushqimeve të ditës së javës:

Planifiko, plano, plano! – Planifikoni vaktet për javën para se të bëni pazar dhe blini vetëm përbërësit që ju nevojiten

Ju mund të konsideroni të bëni një pjesë shtesë të vaktit tuaj të mbrëmjes si mbetje për drekën tuaj të punës të nesërmen. Mos harroni të mbani ushqimin e përgatitur paraprakisht në temperaturën e duhur për të parandaluar prishjen

Gatimet e gatuara më herët në mbrëmje, si qulli i mëngjesit, supat, sallatat me drithëra dhe thjerrëza, sallatat me makarona ose mbetjet, duhet të ftohen siç duhet dhe të paketohen në enë, të cilat mund të ringrohen nëse është e nevojshme.

Përgatitni paraprakisht drekat dhe madje edhe mëngjesin në fundjavë ose në mbrëmje

Smoothies mund të bëhen në mëngjes para punës, por përbërësit përgatitini në mbrëmje

Paketoni paraprakisht ushqimet si krisur me grurë të plotë, kifle me krunde, arra të pakripura, fara, biltong pa dhjamë dhe fruta të thata për t’i vendosur në çantën tuaj për punë

Brutat e perimeve ose feta frutash të freskëta mund të jenë gjithashtu pjesë e kutisë suaj të ushqimit të punës

Mbani shishet e ujit plot dhe bëni gati qese shtesë çaji bimor ose frutash për ditën tuaj të punës

Sanduiçët dhe mbështjelljet mund të përgatiten në mëngjes ose në mbrëmje nëse keni kohë në mëngjes – por në vend të kësaj paketoni produktet e freskëta si domate dhe tranguj veç e veç dhe vendosini më vonë, pasi ato mund ta bëjnë bukën ose mbështjellin të thahet. dhe jo qesharake

Përdorni bukë me grurë të plotë ose me GI të ulët, role ose mbështjellje në vend të produkteve të rafinuar të miellit të bardhë, gjë që do t’ju bëjë të ndiheni të uritur herët gjatë ditës.

Mos harroni se avokadot bëhen kafe kur ekspozohen ndaj oksigjenit për shkak të procesit të oksidimit. Për ta parandaluar këtë, spërkatni vaj ulliri ose shtrydhni pak lëng limoni mbi avokadon tuaj të prerë në feta ose pure. Megjithatë ju keni ende një avokado jeshile për të shtuar në sallatën ose sanduiçin tuaj gjatë drekës.

Tre receta të lehta, të miratuara nga dietologët, të cilat janë ideale për vaktet/snacket e ditëve të javës:

Granola/Bar me erëza me gjalpë kikiriku

Në formë bari, ky është një rostiçeri pikante, i pasur me fibra që mund të shijohet në lëvizje ose ndërmjet takimeve. Versioni granola mund të kombinohet me kos ose kos të pijshëm për një opsion mëngjesi ose drekë gjatë ditës së javës. Ky meze ose vakt ka një indeks të ulët glicemik, i cili parandalon rritjen e nivelit të sheqerit në gjak dhe ju bën të ndiheni të përgjumur pasdite.

Black Forest Smoothie Tas

Një përforcues antioksidant i mëngjesit, i cili mund të përdoret si një opsion mëngjesi vegjetarian ose pa qumësht kur përjashtohet paneer. Është i pasur me fibra të pasura me tërshërë dhe fara chia të cilat reduktojnë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës.

Sallatë marokene me thjerrëza pikante me kajsi të thata dhe thekon bajame

Një sallatë e lehtë, ushqyese për t’u përgatitur për punë ose si një vakt që zvogëlon ngarkesën pas punës. Kjo sallatë e shijshme është e mbushur me vitamina, proteina me pak yndyrë dhe fibra për zmadhimin dhe rehati të shtuar, së bashku me fruta të thata, arra dhe erëza.

Vizitoni NutritionConfidence.wordpress.com për më shumë ide recetash.

Leave a Comment

Your email address will not be published.