Si të gatuani për veten tuaj ndërsa jeni jashtë kampusit

Pasi u futa në botën e banesave jashtë kampusit një vit më herët nga sa prisja, kam pasur mjaft kohë për të mësuar se si të balancoj gatimin për veten time me ngarkesën e jetës në kolegj. Me këtë në mendje, dua t’ju jap disa këshilla dhe truke se si të reduktoni stresin e gatimit duke shijuar vakte të shijshme dhe ushqyese. Si mohim, unë do të jap sugjerime jashtë kontekstit të çdo shërbimi të abonimit të vakteve si HelloFresh ose Blue Apron sepse nuk kam përvojë në përdorimin e tyre.

Nëse është e mundur, gatuaj me të tjerët. Nëse keni shokë dhome, koordinimi i vakteve me ta është jashtëzakonisht i dobishëm. Ju ose mund të ndani pjesën e gatimit të një vakti, ose mund të merrni me radhë për të përcaktuar se kush do të gatuajë në çdo natë të caktuar. Nëse jetoni vetëm, mund të planifikoni të ftoni miqtë ose të shkoni në shtëpinë e tyre për të gatuar për disa netë.

Përpiloni një listë të pjatave që duhet të shkoni. Dokumentimi i repertorit të pjatave që keni besim se mund t’i gatuani dhe shijoni, mund ta bëjë idenë e të ngrënit të ushqimit tuaj shumë më pak mistik. Për shembull, unë e di që mund të gatuaj mirë pulën me shumë erëza, si salcë bualli, erëza me erëza, erëza italiane ose erëza koreane. Secila nga këto opsione mund të kombinohet mirë me një pjatë makaronash – si pesto, alfredo ose aglio e olio – ose me një anë të thjeshtë orizi të bardhë. Përzierja dhe përzierja e pjatave që doni mund të thyejë monotoninë e gatimit të përditshëm.

Merrni shkurtore kur është e nevojshme. Ka një bollëk ushqimesh ose pjatash të parapaketuara të besueshme që ende shijojnë shumë dhe vijnë me një çmim të lirë. Nëse e dini se prerja e ushqimit do të jetë një pengesë e madhe mendore për ju, çanta perimesh SteamFresh janë miku juaj më i mirë. Nëse nuk jeni të prirur për të bërë salcë djathi nga e para, nuk ka turp në mac dhe djathë në kuti! Ju mund të konsideroni përgatitjen e një pjese ose të gjithë vaktit tuaj gjatë fundjavës me copëtim, përzierje, e kështu me radhë, dhe të ruani pjesën tjetër në Tupperware.

Njihni dyqanet tuaja ushqimore. Disa dyqane ushqimore të ndryshme, duke përfshirë Blue Jay Shuttle Us Streets Market, Giant (si në Rrugën 33 dhe në Rrugën 41, zakonisht më i përshtatshëm në varësi të kampusit ku jetoni), Safeway, Save a Lot ofron qasje. Të nënës Miqtë e mi vegjetarianë dhe veganë e vlerësojnë veçanërisht mamin për bollëkun e ushqimeve me bazë bimore dhe vegane. Streets Market vlerësohet gjithmonë shumë kur keni nevojë për disa përbërës, por unë bëj shumicën e blerjeve në Giant. Nëse regjistroheni për një kartë shpërblimi të madhe fleksibël, do të keni akses në zbritje dhe kuponë, të cilët më kanë kursyer shumë para me kalimin e kohës. Sigurohem gjithashtu që të ndërtoj në kohë një mbrëmje në javë për të shkuar në dyqan ushqimor. Mund të jetë e vështirë për të buxhetuar atë kohë, por do të jeni mirënjohës që e bëtë sepse do t’ju ndihmojë të shmangni mbarimin e ushqimit dhe të ndiheni të stresuar për të mos ditur se çfarë të bëni. Nëse nuk keni kohë për të udhëtuar me siguri, mund të planifikoni shpërndarjen e ushqimeve përmes Instacart.

Përfitoni nga librat e gatimit ose recetat në internet. Kjo mund të duket e qartë, por zbulimi i ideve të reja të recetave mund t’ju entuziazmojë për gatimin në mënyra që nuk mund të bënit më parë. Ndërsa unë jam një adhurues i librave të recetave të modës së vjetër, të gjithë jemi me fat që kemi akses në receta të pafundme në internet. Kur kërkoni për një recetë, mund të besoni mjaft mirë në algoritmin e Google, sepse kurrë nuk jam zhgënjyer me rezultatet kryesore për recetat që dua të provoj. Nëse nuk jeni nga ata që kërkojnë receta para kohe, mund të përdorni faqet e internetit si Supercook për të gjetur receta që mund të bëni me atë që keni aktualisht në kuzhinën tuaj.

Hani çfarëdo ushqimi që dëshironi. Nuk jam i panjohur të ndihem sikur nuk po hani mjaftueshëm shëndetshëm ose thjesht ndiheni shumë të djegur për të gatuar disa vakte në mbrëmje. Nëse po ndiheni ashtu, atëherë nuk duhet të hezitoni të hani diçka jashtë rrugës St. Paul. Nëse dëshironi të përpiqeni të kufizoni sasinë e ushqimit të restorantit që merrni për çfarëdo arsye, ju rekomandoj të vendosni parametrat se ku do të përpiqeni të merrni ushqimin tuaj në fillim të javës. Për shembull, nëse e dini se do të jeni vonë në shtëpi disa ditë në javë, mund të vendosni të ndani për tre darka në restorant dhe katër vakte të gatuara në shtëpi. Të qenit realist për pritshmëritë tuaja për veten mund t’ju ndihmojë të vlerësoni se sa ushqim duhet të blini në dyqan ushqimor, gjë që do të parandalojë gjithashtu humbjen e ushqimit.

Leave a Comment

Your email address will not be published.