Si të gatuani me barishte në kopsht dhe në dritare këtë verë

Unë jam një kopshtar i tmerrshëm. Unë e urrej barërat e këqija dhe brenda disa javësh nga mbjellja e ndonjë gjëje, domatet, specat dhe bimët e tjera fillojnë të rriten nga gjelbërimi i padëshiruar, dhe kjo nuk është thjesht një pamje e bukur.

Disa bimë që duken këmbëngulëse, pavarësisht nga përpjekjet e mia të ngadalta të kopshtarisë janë barishte, dhe ato janë vërtet një fitim i mjaftueshëm për të vazhduar.

Të kesh një furnizim të vazhdueshëm me barishte të freskëta gjatë verës siguron që gatimi im të mos jetë kurrë i mërzitshëm ose i pafrymëzuar. Sekreti i sallatave të shkëlqyera të makaronave, brusketave magjepsëse dhe salcave të gjalla të makaronave vjen gjithmonë në një grusht të thjeshtë barishtesh të freskëta të copëtuara.


Nëse një kopsht – edhe një kopsht i shëmtuar – nuk është në kartat për ju, ju mund të rritni lehtësisht barishte në një tenxhere me dritare. Shumë barishte lulëzojnë në kontejnerë dhe më pas mund të korrni grumbuj të vegjël borziloku, kopër, rigon dhe rigon sipas dëshirës suaj, duke e ditur se do të ketë edhe më shumë.

Ju mund t’i filloni barishtet tuaja si farëra, ose të blini bimë më të vogla dhe t’i mbillni në enë gjithnjë e më të mëdha ndërsa rriten. Lexoni udhëzimet e paketës për mënyrën e mbjelljes dhe kujdesit për lloje të ndryshme të bimëve.

Tani, çfarë të bëni me të gjitha ato barishte të mrekullueshme, aromatike? Gjithçka!

borziloku

Për mua, më e nxehta nga të gjitha barishtet. Borziloku i përket familjes së nenexhikut dhe është një barishte thelbësore në gatimet italiane dhe mesdhetare. Është përbërësi kryesor në peston tradicionale. Por varietete të ndryshme të borzilokut (ka më shumë se 60!) përdoren gjithashtu shpesh në lloje të tjera të kuzhinës, duke përfshirë tajlandeze, vietnameze dhe indonezisht.

Unë përdor borzilok në çdo gjë që përfshin domate: brusketa, salcë makaronash, sallatë caprese. Por mos u ndalni këtu – a keni ngrënë ndonjëherë borzilok në një koktej? E mrekullueshme. Shtoni pak në sangria tuaj për një shpërthim befasues shije.

Ose bëni vaj borziloku duke përzier një filxhan gjethe borziloku të freskët me një filxhan vaj ulliri dhe kripë e piper për shije. Nëse dëshironi një vaj të gjelbër të pastër, mund t’i hiqni gjethet ose të lini të gjelbërt e bukur atje. Hidhni vaj mbi speca të pjekur, salmon të zier, domate dhe mocarela të prera në feta, ose kunguj të njomë të pjekur në skarë dhe kunguj veror, por disa opsione.

lule karamele

Edhe pse është e njohur në shumë vende dhe kuzhina, ne shpesh e lidhim trumzën me gatimin evropian, veçanërisht mesdhetar. Unë ndoshta e përdor këtë barishte në gatimin tim më shumë se çdo vit tjetër. Shija është e fuqishme dhe padyshim bimore në shije, me nota të barit të athët, drurit dhe luleve.

Trumza funksionon mirë me të gjitha llojet e mishit, peshkut, pulës, vezëve, makaronave, perimeve dhe fasuleve (e dua me thjerrëzat). Është një shtesë e shkëlqyer për sallatën me makarona dhe patate.

Mund të bëni një gjalpë të shijshme të përzier të shpejtë me trumzë. Grini një lugë gjelle rigon të freskët dhe përzieni me 1/2 filxhan gjalpë të zbutur, një lugë çaji hudhër të grirë dhe kripë e piper për shije. Përdoreni këtë gjalpë me aromë trumze për të përfunduar biftekun, gjoksin e pulës dhe salmonin direkt nga grila. Ose lyeni me disa drithëra të ziera të nxehtë si patate të pjekura ose oriz.

majdanoz

Heroi i përulur, i pakënduar i botës së barishteve të freskëta. Po, majdanozi mund të përdoret si garniturë, ose si degëz, ose i grirë dhe i spërkatur në një pjatë për t’i dhënë një ngjyrë dhe shije të sofistikuar. Por mos e anashkaloni si barishte për t’u përdorur në të gjitha llojet e pjatave, të gatuara dhe të papjekura.

Aroma e freskët, e pastër, ndonjëherë paksa e mprehtë e majdanozit është e mrekullueshme. Ajo është e theksuar në pjata të tilla si tabbouleh dhe falafel të Lindjes së Mesme, dhe është gjithashtu një përbërës kryesor në garni bouillon, një pako barishtesh që përdoren për të shijuar shumë pjata mesdhetare.

Më pëlqen të shtoj një grusht bujare me majdanoz të freskët (preferoj varietetin italian me gjethe të sheshta në versionin kaçurrelë) në çdo gjë, nga supat dhe zierjet te skampi me karkaleca e deri te sallatat e drithërave dhe orzo. Është i shkëlqyer në erëza dhe salca si salsa verde dhe chimichurri. Dhe po, është gjithashtu i shkëlqyeshëm si një garniturë përfundimtare për shumë pjata.

rigon

Një tjetër barishte e lehtë për t’u rritur dhe shumë e gjithanshme. Kur mendojmë për rigonin, shumë prej nesh mendojnë për italisht, grek ose meksikan, dhe me arsye të mirë, por është gjithashtu i njohur në gatimin argjentinas dhe turk. Shija është pikante, pikante, pak e ëmbël dhe gjithashtu pak e hidhur këndshëm. Përdorni rigon në marinadat, salcat, salcat dhe sallatat, si dhe në çdo gjë me bazë domate.

Nenexhik

Nëse e keni rritur ndonjëherë, ju e dini se sapo menteja të shkojë, është e vështirë të ndalosh! Pra, gjetja e mënyrave për ta përdorur atë është e domosdoshme. E ëmbël dhe e ëmbël dhe freskuese, nenexhiku shton interes për pijet (një degëz është e këndshme në një gotë me limonadë ose kokteje), marinada, sallata, salsa, pesto dhe ëmbëlsirat. Është gjithashtu një barishte e rëndësishme në gatimin e Azisë Juglindore.

rozmarine

Një tjetër barishte pjellore (pjesë e familjes së mentes, që ka kuptim). Shija është pishe, pak limoni, e mprehtë dhe mjaft e fortë; Pak shkon shumë. Ju mund të gjeni përdorime të shkëlqyera të rozmarinës në marinadat për mish dhe shpendë, dhe është një shoqërues i shkëlqyeshëm për patatet.

Dhe mund të përdorni degë rozmarine si hell dhe të bëni qebap me to!

barishte të tjera

Tarragon, qiqra, borzilok, kopër – të gjitha zgjedhje të shkëlqyera për rritje dhe gatim. Bota e bimëve të freskëta është e madhe. Me disa tenxhere në prag, loja juaj e gatimit veror është gati të jetë e madhe.

disa ushqime:

Borziloku Limon Saketini

Sallatë e grirë me salcë pule, domate dhe trumzë limoni

Biftek Rib-Eye me gjalpë hudhre trumze

Pesto me majdanoz me spinaq

veshja e perëndeshës së gjelbër

Rozmarinë me limon kofshët e pulës

,

Katie Workman shkruan rregullisht për ushqimin për Associated Press. Ajo ka shkruar dy libra gatimi të fokusuar në gatimin familjar, “Darka e zgjidhur!” dhe “The Mom 100 Cookbook”. Ajo blogon në http://www.themom100.com/about-katie-workman. Ai mund të kontaktohet në [email protected]

Leave a Comment

Your email address will not be published.