Si të bëni vinaigrette me musht molle

Kjo faqe interneti mund të përfshijë lidhje shoqëruese dhe reklama në mënyrë që ne t’ju ofrojmë receta. Lexoni politikën time të privatësisë.

Vinegrette i mushtit të mollës është një salcë kryesore për t’i shtuar aromë të ndritshme, piper sallatës tuaj të preferuar. Ndërtojeni nga e para dhe nuk do ta dëshironi në asnjë mënyrë tjetër!

Kohët e fundit kam qenë goxha e fiksuar pas salcave të bëra vetë. Ata janë thjesht kaq të mirë! Pavarësisht se çfarë u shtoni atyre, ajo e çon shijen në një nivel tjetër! Plus, ju e dini saktësisht se çfarë po ndodh me to, kështu që nuk duhet të shqetësoheni për konservantët apo aromat artificiale! Duhet të provoni të bëni një fermë të bërë vetë, salcë kopshti me ullinj dhe vinegrette limoni.

Vinaigrette me musht molle në një kavanoz qelqi.

Receta shtëpi për vinaigrette me musht molle

Kur bëhet fjalë për salcën e sallatës, vinaigrette me musht molle është një nga më të mirat. Është e lëmuar si mëndafsh dhe ka një aromë të mprehtë që funksionon si me sallatat e ëmbla ashtu edhe me ato të shijshme! Konsistenca është gjithashtu e preferuara ime. Ai shton sasinë e duhur të shijes pa qenë shumë i trashë dhe i rëndë.

Dhe nëse nuk jeni tashmë të bindur, uthulla e mollës bën mrekulli për trupin. çdo gjë që është edhe e shëndetshme Dhe Delicious është një fitore në librin tim! Uthulla e mollës është e mbushur me probiotikë për tretje të shëndetshme dhe mund të ndihmojë në humbjen e peshës dhe uljen e kolesterolit! Do t’ju pëlqejë ta keni në dorë këtë veshje të bërë në shtëpi dhe do të dëshironi ta aplikoni në çdo gjë. E di që kam!

Materialet që ju nevojiten

Asgjë e zbukuruar këtu! Gjithçka që ju nevojitet është pak uthull molle dhe disa përbërës të tjerë të thjeshtë nga qilarja juaj. Matjet për secilin përbërës mund të gjenden në kartën e recetës më poshtë!

 • Uthull molle: Kjo i jep vinaigrette-s aromën e saj të ëmbël dhe frutash.
 • I dashur: Shton ëmbëlsi dhe ndihmon që vinaigreta juaj të bëhet e këndshme dhe e lëmuar.
 • mustardë Dijon: Ndihmon për të trashur pak veshjen tuaj dhe shton aromën më të mirë të shijshme!
 • hudhraShija e këndshme e hudhrës balancon në mënyrë të përkryer ëmbëlsinë e uthullës së mollës.
 • kripë kosher: Unë gjithmonë shkoj për kripë kosher në vend të kripës së tryezës pasi nuk ka një shije të hidhur. Kripa e detit funksionon gjithashtu!
 • piper i zi i plasaritur: Për një nuancë të shtuar shije!
 • vaj ulliri: Ndihmon të lyeni zarzavatet tuaja me të gjitha barishtet dhe shijet e shijshme në salcë. Kam përdorur vaj ulliri ekstra të virgjër!

Si të bëni vinaigrette me musht molle

Kjo vinegrette bashkohet brenda pak minutash, gjë që është e mrekullueshme gjatë orarit tuaj të ngjeshur. Unë bëj një grumbull për veten time në fillim të çdo jave për një drekë të shpejtë dhe të lehtë. Ju nuk do të dëshironi një sallatë me vete kur keni këtë salcë të shijshme!

 1. I ngadalshëm: Në një tas ose kavanoz, përzieni uthullën e mollës, mjaltin, mustardën, hudhrën, kripën dhe piperin.
 2. shtoni vaj ulliri: Në një rrjedhë të qëndrueshme, derdhni vajin e ullirit ndërsa derdhet. Rrihni derisa të jetë e qetë dhe e inkorporuar.
 3. taksa e shërbimit: Ftoheni në frigorifer në një enë të mbyllur derisa të jeni gati për ta shërbyer me sallatën tuaj!
Po kombinohet një kolazh me 2 fotografi materialesh veshjeje.

Këshilla dhe variacione

Shijen e kësaj vinegrette me musht molle mund ta rregulloni lehtësisht sipas dëshirës tuaj! Këtu janë disa këshilla për të filluar.

 • Rregulloni shijen: Nëse veshja juaj ka shije shumë të fortë, mund të shtoni më shumë vaj ulliri për ta bërë atë më të lehtë.
 • alternativat e vajit të ulliritMund ta ndërroni vajin e ullirit me ndonjë vaj sallatë të butë. Vetëm kini parasysh se vaji që po përdorni mund të ndryshojë pak shijen e vinegrette-it tuaj. Vajrat e sojës, avokados dhe arrës janë vetëm disa nga llojet e shumta që mund të përdorni!
 • Shtoni barishte: Përfshirja e bimëve në veshjen tuaj të bërë në shtëpi është një mënyrë e shkëlqyeshme për të shtuar aromë shtesë! Më pëlqen gjithmonë të shtoj pak erëza italiane.

Vinegrette musht molle duke u derdhur mbi një sallatë.

Sa kohë zgjat Vinaigrette Sider Apple e bërë në shtëpi?

Vinegrette juaj i bërë në shtëpi do të ruhet deri në një javë në një enë hermetike si një kavanoz murature. Përbërësit mund të shpërbëhen ndërsa qëndrojnë, kështu që tundeni ose tundeni para përdorimit!

Pamje nga lart-poshtë e një luge vinegrette musht molle.


 • Në një tas ose kavanoz, përzieni uthullën e mollës, mjaltin, mustardën, hudhrën, kripën dhe piperin.

 • Në një rrjedhë të qëndrueshme, derdhni vajin e ullirit ndërsa e derdhni. Rrihni derisa të jetë e qetë dhe e inkorporuar.

 • Ftoheni në frigorifer në një enë të mbyllur derisa të jeni gati për ta shërbyer me sallatën tuaj!punon: 4

servisuar2lugëkalorive195kcal (10%)Karbohidratet9po (3%)proteina0.1potrashë18po (28%)Yndyra e ngopur2po (10%)yndyrë të pangopura2poyndyra mono të pangopura13ponatriumi161mg (7%)kaliumi20mg (1%)fibra0.1poSheqeri9po (10%)Vitamina A2IUvitaminë C0.1mgkalciumit3mgHekuri0.2mg (1%)

I gjithë informacioni ushqyes bazohet në llogaritjet e palëve të treta dhe është vetëm një vlerësim. Vlera ushqyese dhe vlera ushqyese e secilës recetë do të ndryshojnë në bazë të markave që përdorni, metodave të matjes dhe madhësisë së porcioneve për familje.

planprogrami veshja

vakt amerikane

Leave a Comment

Your email address will not be published.