Si të bëni tortë me portokall të gjakut

Është koha për pak pushim dhe ja një zgjidhje e ëmbël. Ka ëmbëlsira të këndshme për ëmbëlsira të thjeshta paund: ëmbëlsira figurative jo të pakuptimta që ofrojnë një zgjedhje të mirëseardhur pa u humbur në harresë të ëmbël. Në një botë të turpshëm dhe të tepërt, këto ëmbëlsira nuk janë për t’u nënvlerësuar. Thjeshtësia e tyre është joshja e tyre, pa nevojë për të ngacmuar dhe aksesuar, ndërkohë që e luan me edukatë thjesht dhe thjesht.

Një tortë paund tradicionalisht bëhej nga një kilogram gjalpë, sheqer, vezë dhe miell (prandaj emri i saj), duke bërë një tortë jashtëzakonisht të madhe. Me kalimin e kohës, raporti i përbërësve ka ndryshuar dhe është ulur sipas preferencës, duke prodhuar lehtësisht një tortë me bukë. Ndonjëherë shtohen variacione delikate dhe lulëzime të matura, të tilla si pak erëz, një spërkatje e lëkurës së agrumeve, një spërkatje e sheqerit të ëmbëlsirave ose pak shurup.

Duke lënë mënjanë rregullimet dhe shtesat, në fund, torta me kilogramë mbetet një trajtim i papërmbajtshëm dhe i këndshëm.

Kjo recetë feston fundin e sezonit të portokallit të gjakut. Çdo agrume është e shijshme në një tortë kile, e cila është një kanavacë natyrale për shkëndijën e agrumeve. Portokallet e gjakut janë më të errët dhe më pak të krisur se vëllezërit e tyre të kërthizës dhe u japin ëmbëlsirave një aromë të thellë frutash. Për të përshtatur këtë thellësi, zëvendësova një pjesë të sheqerit të grimcuar me sheqer kafe të çelur dhe kombinova miellin e bajameve (miellin) me miell të gjithanshëm, duke prodhuar një kek më të dendur dhe më të shijshëm.

Tortë me paund portokalli gjaku

rendimenti: bën një bukë

Materiali:

Tortë:

 • 1 1/4 filxhan miell për të gjitha qëllimet
 • 1/2 filxhan vakt bajame
 • 1 lugë pluhur pjekjeje
 • 1 lugë çaji kripë kosher
 • 1 filxhan gjalpë pa kripë, i zbutur
 • 1/2 filxhan sheqer
 • 1/2 filxhan sheqer kafe të lehtë të paketuar
 • 3 vezë të mëdha
 • 1/4 filxhan salcë kosi
 • lëngu i 2 portokalleve të gjakut
 • 1/2 lugë ekstrakt vanilje

Shurup:

 • 1/4 filxhan lëng portokalli gjaku
 • 1/4 filxhan sheqer
 • majë kripë kosher

Drejtimi:

1. Ngroheni furrën në 350 gradë. Lyejeni me gjalpë një tepsi dhe lyeni pjesën e poshtme me pergamenë.

2. Kombinoni miellin për të gjitha qëllimet, miellin e bajameve, pluhurin për pjekje dhe kripën në një tas dhe përzieni.

3. Në tasin e një mikseri elektrik me shtojcën e kamxhikut, rrahim gjalpin dhe sheqerin derisa të bëhen të lehta dhe me gëzof. Shtoni vezët një nga një, duke i përzier mirë pas çdo shtimi. Shtoni salcën e thartë, lëkurën e portokallit dhe vaniljen dhe përziejini që të bashkohen. Shtoni masën e miellit dhe duke përdorur një lugë druri, përzieni pa e përzier shumë.

4. Hidheni brumin në tavën e përgatitur për petë dhe lëmoni sipër. Piqeni në furrë derisa hell druri të dalë i pastër, rreth 1 orë.

5. Ndërsa ëmbëlsira është duke u pjekur, ngrohni përbërësit e shurupit në nxehtësi mesatare-të ulët, duke i trazuar që të shkrihet sheqeri.

6. Kur keku të jetë gati, hiqeni nga furra dhe vendoseni në një raft. Shponi pjesën e sipërme të tortës me një hell druri dhe lyejeni me pak shurup sheqeri. Ftoheni 10 minuta, më pas hiqeni kekun nga tava. E lyejmë kekun me shurup sheqeri nga të gjitha anët. Ftoheni plotësisht.

7. Shërbejeni me sheqer ëmbëlsirash ose krem ​​pana.

Linda Balslev është një autore ushqimore dhe vere e vlerësuar me çmime, autore librash gatimi dhe zhvilluese recetash. Ajo shkruan gjithashtu blogun TasteFood, një përmbledhje e mbi 600 recetave, fotove dhe tregimeve origjinale.

Leave a Comment

Your email address will not be published.