Si të bëni supë: Receta dhe këshilla gatimi

Mirë se vini në Shkollën e Supës!

Supa është me të vërtetë një kanavacë e zbrazët e botës së gatimit. Është komod, komod, sentimental – si petë e pulës së gjyshes kur të jepet mundësia ta nuhasësh atë. Është po aq elegante sa një gazpaço e butë dhe e freskët në një restorant me një kod veshjeje. E shëndetshme, sepse mund ta ngarkoni me perime (ose, përndryshe, aspak të shëndetshme, por për shpirtin e mirë). Lehtë dhe e lirë, si supa Ramen Noodle që ju zhgënjen gjatë viteve të kolegjit, ose e komplikuar dhe e mbushur me maja të shijshme, si tasi tradicional Ramen.

Ne kemi krijuar Shkollën e Supave për të zgjeruar kufijtë e aftësive tuaja për supë (dhe tbh tonë) në vetëm disa orë çdo javë. Ka një mbikëqyrje supë për të gjitha shijet, dietat, buxhetet, stilin e jetesës dhe nivelet e aftësive – lloji “Unë zakonisht hap një kanaçe” (holla, Campbell!).

Në këtë seminar, do të mësoni gjithçka rreth llojeve të supave, furnizimeve dhe pajisjeve që do t’ju nevojiten, si dhe hakerave për përgatitjen e supave. Dhe besoni dhe besoni, do të ketë pjata. Shumë receta.

Do të jetë shumë argëtuese dhe deri në fund të shkollës supë do të dini të gjitha bazat e përgatitjes së supës—kështu që mund ta bëni vetë darkën tuaj, pa kërkuar recetë.

A është supa vërtet e shëndetshme?

Epo, sepse është bërë me dashuri, dhe sipas një studimi të vitit 2021 që sapo bëmë, dashuria anulon të gjitha kaloritë e kremit të rëndë në supën tonë të preferuar.

Por seriozisht, supa është kryesisht mjaft e shëndetshme. Dhe gjëja më e mirë për ta bërë atë në shtëpi është se mund ta bëni edhe më të shëndetshëm nëse dëshironi. Përdorni lëngun e pulës me përmbajtje të ulët natriumi ose mos shtoni kripë në lëngun tuaj të bërë në shtëpi. Zëvendësoni kremin e rëndë me gjysmën ose qumështin. Shtoni shumë perime shtesë. (Udhëzim: Zarzavatet shtesë funksionojnë mirë në pothuajse çdo lloj supe.)

Për më shumë informacion mbi supat dhe shëndetin, shihni: A është supa e shëndetshme? Po, është më së shumti super mashtrues.

Ka shumë mënyra për të klasifikuar supën. Për të gjithë ju që ushqehemi atje (ne ju ndjejmë), klasifikimi i shkollave të vjetra të llojeve të supave bazohet në fakt në supë Trashësia,

Përndryshe, ju mund t’i klasifikoni supat sipas karakteristikave të tyre më të njohura, siç bëjmë ne për qëllimet e shkollës së supave:

 • Supë me perime: Lakra, Minestrone, Qepë
 • Supë me djathë: Supë birrë-djathë, brokoli dhe supë çedar
 • Supë me petë: Petë pule, Pho, Ramen, Makarona dhe Fagioli
 • Supë me mish: Supë hamburger, zierje viçi, supë me tortilje pule
 • supë e ftohtë: Gazpacho, Kastravec, Borscht
 • Supë kremoze: Krem me supë me patate të pjekura, krem ​​me supë me patate të pjekura
 • Supë me fasule: djegës, supë me bizele jeshile, supë me thjerrëza, supë taco

etiketo veten. Ne po pjekim supë me patate sepse jemi të trashë dhe të pjekur!

Dhe duke folur për të pjekur, ka edhe bukë-maja I shkëlqyerSuper supa që na bën të duam të gjitha karbohidratet.

Pavarësisht se shpesh është një nisje për vjeshtë ose dimër, supa është me të vërtetë një trajtim gjatë gjithë vitit. Nuk na besoni? Prezantimi i supës së çastit të Seasoned Primer’s.

 • Pranvera. Supat e lehta me një nuancë kremi ose përzemërsie janë perfekte për pranverën, si supa me asparagu ose supë elbi.
 • Nxehtësia, Shijoni supat e ftohta si gazpaço për drekë në ditët e nxehta dhe vini në pah perimet e stinës së verës (si supa me marule, supë me borzilok me domate ose supë me speca të mbushur).
 • bien, Festoni freskinë me kungull, pagur dhe kungull Provoni Oh My – supë me kungull me butternut, supë me kungull dhe misër, ose supë me kunguj kabocha.
 • dimrit, Dimër i rëndë, me mish (ose fasule për miqtë tanë vegjetarianë), supa që ngjiten në brinjë, si zierje viçi, supë me patate të pjekura dhe gocë goce – të gjitha me një pjesë të madhe buke misri ose bukë kosi, sigurisht.

Ka nivele për këtë supë. Këtu janë avantazhet dhe disavantazhet e llojeve të ndryshme të supave që mund të blini ose bëni:

Tani, ky është kompleti juaj i domosdoshëm fillestar i supës me TË GJITHA informacionin që ju nevojitet për të filluar zierjen.

pajisje supe

Një pjesë e bukurisë së përgatitjes së supës është se ju duhen fjalë për fjalë 2 pajisje: një tenxhere të madhe dhe një thikë. Megjithatë, bazat e tjera të kuzhinës do të jenë të dobishme: një dërrasë prerëse, lugë, lugë nxitëse dhe gota dhe lugë matëse. Gjithashtu, në varësi të llojit të supës që po bëni, mund t’ju duhet të hiqni një blender dhe/ose një sitë.

Bazat e supës

Një supë e mirë është thelbësore për një supë të mirë, kështu që është diçka që vërtet dëshironi të dini brenda dhe jashtë – edhe nëse përfundoni duke blerë supë të përgatitur paraprakisht – dhe nuk ka asgjë të keqe me këtë. Në fakt, ju mund të shikoni përmbledhjen tonë të kubeve më të mira të supës dhe fillestarëve të supës. Plus, Jessica Gavin, shkencëtare e certifikuar e ushqimit, ofron një përmbledhje të madhe të opsioneve të supës së blerë në dyqan, duke përfshirë:

 • Kube ose kokrriza bujoni
 • baza e aksioneve
 • Stoqet dhe lëngjet me një forcë të vetme

Përndryshe, ju mund të zgjidhni të bëni stokun tuaj, gjë që nuk është e vështirë. Këto këshilla janë të dobishme nëse jeni i ri.

Dhe tani për pjesën më të mirë: recetat! Këtu keni një koleksion bazë supash nga disa prej blogerëve tanë të preferuar të ushqimit, por mos ngurroni të hiqni pluhurin nga librat e vjetër të gatimit në raftet tuaja ose drejtohuni në internet për receta që i përshtaten shijeve tuaja.

Koleksioni i Recetave Greatist

lloji . Receta nga

 • Supë me perime: supë me oriz të egër, supë me perime
 • Supë vegjetariane: Supë me marule, Minestrone
 • Supë kremoze: Supë me patate të pjekura, gocë molusqe
 • Supë me fasule: 15 Supë me fasule, proshutë dhe supë fasule
 • supë me petë: Supë me petë pule, Ramen
 • Supë me djathë: Supë me djathë birre, supë me brokoli me çedër
 • Supë me mish: Zierje viçi, djegës, supë me tortilje pule
 • supë e ftohtë: gazpaço, borschto
 • Supë Paleo: Supë me role lakër, supë byreku me tenxhere pule
 • Supë Keto: Supë me speca të mbushur, supë me tortilje pule
 • Supë ndërkombëtare: Harira, më fal

OK: Ne kemi pajisjet tona, jemi deri në gushë në lëng mishi dhe të gjithë jemi të pajisur me receta. Është koha për të gatuar!

Për ta bërë më të lehtë, punoni në gatimin e supës tuaj gjatë fundjavës dhe më pas do të keni diçka të shijshme për të pirë gjatë gjithë javës.

Dita e parë ka të bëjë vetëm me ta bërë procesin e gatimit sa më të lehtë dhe të thjeshtë. Këtu janë disa gjëra që do të dëshironit të arrini në ditën e përgatitjes.

 • Planifikoni. Vendosni për supën që dëshironi të gatuani. kontrolloni!
 • dyqan. Shkoni në dyqanin ushqimor, tregun e fermerëve ose Instacart dhe merrni gjërat që ju nevojiten.
 • Përgatitja Këtu është përgatitja që do të mund ta përfundoni një ditë përpara.
  • aksioneve. Nëse nuk mund të gjeni lëng mishi të blerë në dyqan, sot është dita për të rrahur një grumbull ose për të gërmuar në frigorifer për të nxjerrë lëngun e bërë vetë që keni kursyer për raste si këto. Nuk ka supë? Nuk ka problem. Edhe pse aroma nuk do të jetë aq komplekse, mund të përdorni një kub shufra ari ose aroma, bazë lëngu ose edhe ujë të kalitur mirë.
  • Perimet. shkojme humb n vend, Kjo është frëngjisht për të përgatitur gjërat tuaja. E dini se si shfaqjet e gatimit i ndajnë të gjithë përbërësit në tasa të vegjël dhe ramekins në sasitë e duhura? ai eshte humb n vend, dhe kjo është fantastike—ndonëse ka disa mënyra më efikase për ta bërë këtë. Ndërsa barishtet e thata, erëzat dhe erëzat nuk janë të rëndësishme për t’u matur në ditën e madhe, pjesët më të vështira të përgatitjes së supës janë ato që lidhen me përgatitjen e perimeve. Kështu që lani atë produkt dhe qëroni, prisni, prisni në feta dhe grijeni sipas dëshirës suaj. Më pas mund ta vendosni në frigorifer në mënyrë që të jetë gati për të shkuar të nesërmen. Shënim: Patatet e prera të papërpunuara skuqen shpejt, kështu që ruajeni përgatitjen e patates për ditën kur bëni supën.
  • Mish. Biggie po sigurohet që mishi juaj të jetë jashtë ngrirësit dhe të shkrihet. Ju do të dëshironi të hiqni çdo yndyrë të tepërt (megjithëse ju rekomandojmë ta lini atë në shije) dhe ta prisni mishin në copa të madhësisë së kafshatës nëse është ende në formën e një tufë të madhe mishi.
  • proteina bimore. Ashtu si mishrat, ju do të dëshironi të siguroheni që të jenë jashtë ngrirësit dhe të shkrihen një natë më parë në rastin e mishit me bazë bimore. Nëse përdorni fasule të thata në recetën tuaj, filloni duke i njomur një natë para gatimit. Dhe nëse jeni duke përdorur fasule të konservuara, mos u shqetësoni – ne jemi gjithashtu.

Është koha për të gatuar! Ndiqni udhëzimet e recetës për të bërë supën tuaj. Pa një recetë, hapat për të bërë supë zakonisht shkojnë diçka si kjo për një supë shumë elementare me mish dhe perime:

 • gjeni mish
 • Gatuani aromat (hudhrat, qepët, qepjet)
 • Shtoni perime dhe mish të tjerë së bashku me barishte dhe erëza
 • Mbulojini të gjithë përbërësit me lëng mishi dhe ziejini derisa të jenë gati për t’u ngrënë

Ju mund të ndiqni këtë kornizë të përgjithshme për të bërë supë tuaj pasi të keni mbaruar shkollën e supave, megjithëse është mirë ta ndiqni recetën disa herë në fillim për të kuptuar se si funksionon.

Supa mund të ruhet në frigorifer për 5-7 ditë nëse ruhet në një enë hermetike, por shumica e supave gjithashtu ngrijnë jashtëzakonisht mirë.

Ne rekomandojmë ngrirjen e supës në thasë për ruajtjen e ushqimit me madhësi gallon (ka shumë opsione silikoni të ripërdorshme dhe miqësore me mjedisin në dispozicion këto ditë) të vendosura horizontalisht. Pasi të jetë ngrirë plotësisht, ju keni një fletë të fortë supë që ruhet lehtë në frigorifer pa zënë shumë hapësirë. Supën mund ta ruani në frigorifer për 3-6 muaj.

Bëni supë shtesë FUN. Këtu janë të preferuarat tona, por vetëm dijeni se nëse ju pëlqen një ushqim, ndoshta mund ta shtoni në supa ose zierje me rezultate të shkëlqyera.

 • Mos harroni të zhyteni. Crackers, bukë me kore, patate të skuqura tortilla, patate të skuqura, patate të skuqura, shkopinj selino…. Uljet janë të pafundme.
 • Dekoroni me bollëk. Mbushjet dhe garniturat janë padyshim një nga pjesët më të mira të një tasi të mirë supë. Pini disa barishte të freskëta, djathë të grirë, qepë të copëtuara, arra të pjekura, avo, salcë kosi, salcë të nxehtë, proshutë të thërrmuar, qepë të njoma, jalapenos dhe limon të freskët dhe lime për të nxitur shumicën e erëzave të supave.
 • Kthejini kanaçet tuaja në “as unë nuk mundem”. Supat e konservuara janë pak të trishtueshme edhe në ditët e tyre më të mira. Barishtet e freskëta mund të përmirësojnë shijen e tyre, dhe supat me krem ​​nga një kanaçe freskohen duke shtuar lëng limoni ose gëlqereje të freskët, ose pak acid si uthull.
 • Bëjeni supën yllin në shiringën tuaj të ardhshme. Supat që janë shumë të mira për t’u mos i ndarë shërbejnë si pjesë të shkëlqyera qendrore për një dërrasë ushqimesh, të rrethuara nga të gjitha llojet e artikujve të shijshëm, si sanduiçe me djathë të pjekur në skarë dhe bukë për zhytje, si dhe një ëmbëlsirë të këndshme. Fruta të freskëta për të ofruar kontrast.

Faleminderit që u bashkuat me ne për Shkollën e Supës! Shpresojmë t’ju kemi frymëzuar të kapni një tenxhere dhe të gatuani—dhe shpresojmë që ta kemi bërë më të lehtë lojën tuaj me supë. Tani: gati, vendosur, sluuuuuurp…

Leave a Comment

Your email address will not be published.