Si të bëni sallatën perfekte me makarona çdo herë: receta dhe këshilla


Për kuzhinierët me përvojë dhe fillestarët e kuzhinës, autori i librave të kuzhinës dhe nutricionisti Robin Miller e çon në bazat me receta të shkëlqyera, miqësore për familjen që ia vlen të përgatiten vazhdimisht.

Çfarë mund të jetë më mirë se një makarona shumëngjyrëshe tapashje e hedhur me sallam, djathë, ullinj, perime dhe një salcë me hudhër, barishte, limoni? jo shume. Kjo është ndoshta sallata më e mirë me makarona që do të hani ndonjëherë. Dhe është gjithashtu shumë e bukur për t’u parë.

Sallatat me makarona janë të shkëlqyera për të gjitha llojet e mbledhjeve, nga drekat e javës deri te piknikët e rastësishëm dhe dushet elegante të nusërisë. Brenda dhe jashtë, është gjithmonë një shtesë e mirëpritur në tryezë. Por, a e keni vënë re se disa sallata me makarona janë dukshëm më të mira se të tjerat?

Një sallatë zhgënjyese me makarona mund të jetë e butë ose tepër e kripur, me petë të yndyrshme dhe perime mediokre. Por, me disa këshilla dhe truke, do të jeni në gjendje të bëni sallatë të përsosur makarona çdo herë.

Cili është sekreti për të bërë sallatën perfekte me makarona?

Dy çelësat për një sallatë të shkëlqyer me makarona janë proporcioni i duhur i veshjes për petë dhe ekuilibri i duhur i shtesave.

Para së gjithash, veshja duhet të jetë luksoze. Në vend të një martese të shpejtë të vajit të ullirit dhe uthullit, krijoni një salcë me shije që mund të qëndrojë më vete me nuanca të ëmbla, të ëmbla dhe të shijshme.

Në recetën e mëposhtme, unë ndaj salcën time ideale të sallatës me makarona, një vinegrette me bazë limoni që përfshin mjaltë, Dijon, hudhër dhe barishte në përmasa që kombinohen jashtëzakonisht mirë me gjalpin dhe përbërësit e kripur në sallata. punë nga.

Së dyti, mos kurseni në veshjen. Unë bëj thirrje për dymbëdhjetë ons salcë filxhani makaronash, që mund të tingëllojë si shumë, por petët thithin çdo pikë.

Së fundi, kur bëhet fjalë për çiftimin, makaronat zënë vendin e pasmë falë shijeve intensive të dy llojeve të djathit, sallamit, specit zile, qepës së kuqe, domateve, ullinjve të zinj, majdanozit dhe borzilokut.

Rezultati është shumëngjyrësh, i trashë, i kripur, me gjalpë, i ëmbël dhe i mahnitshëm.

Receta bazë për sallatën me makarona

Për të bërë sallatë me makarona italiane, gatuajini makaronat sipas udhëzimeve të paketimit. E shpërndajmë në një tepsi të ftohet për 15 minuta. Ndërsa makaronat janë ftohur, përgatisni dressing dhe përbërës të tjerë. Përziejini gjithçka, shtoni kripë dhe piper dhe shërbejeni. dhe kjo është e gjitha!

Sa makarona duhet të përdor në sallatën me makarona?

Sallata klasike e makaronave është bërë me rotinë ose makarona spirale, një formë që funksionon shumë në salcë.

Kur bëni pazar, do të zbuloni se rotinat e zakonshme zakonisht shiten në pako 16 ons, ndërsa shumë të tjera, duke përfshirë trengjyrësh, pa gluten dhe të bëra nga orizi kafe, qiqrat ose bizelet e verdha, shiten në pako 12 ons.

Meqenëse Spiral Pasta Prime shitet në pako 12 ons, kjo është ajo që kërkon receta ime.

Nëse zgjidhni paketën 16 ons, lista e përbërësve nuk ndryshon dhe ka të ngjarë të keni ende mjaft salcë dhe gjithmonë mund të shtoni pak më shumë vaj ulliri dhe lëng limoni për shije.

Cilat janë gjërat më të mira për t’u përdorur në sallatën me makarona?

Ka dy lloje djathi në sallatën time me makarona – kremoze, mocarela e freskët dhe parmixhan i kripur.

Për mocarelën, mund të përdorni rruaza mocarela, ose mund të bëni kubik një bllok mocarela të freskët.

A ia vlen mocarela e freskët?: sigurisht. Këtu janë recetat për ta vërtetuar atë

Nëse dëshironi të përdorni mocarela të zakonshme (qumësht të plotë ose pjesërisht të skremuar) në vend të të freskëtës, kjo është mirë, por mocarela e përpunuar nuk është aq kremoze apo me gjalpë sa varietetet e freskëta.

Për parmixhanin preferohet i freskët i grirë në rende, pasi aroma e tij është më arra dhe më e fortë. Thënë kështu, nëse tashmë keni djathë parmixhano të grirë, do të funksionojë mirë.

Alternativa të thjeshta të sallatës së makaronave

Është e lehtë ta personalizoni këtë sallatë me makarona italiane për t’iu përshtatur nevojave tuaja.

Nëse dëshironi të hiqni sallamin ose të zëvendësoni specin ose proshutën, ju lutemi bëni.

Për një sallatë vegjetariane, hiqni mishin dhe djathin dhe shtoni më shumë perime.

Për sallatat pa gluten, përdorni vetëm makarona pa gluten.

Merrni recetën: Sallatë perfekte me makarona

Kjo sallatë është e mrekullueshme për t’u argëtuar, sepse është e lehtë të dyfishohet ose të trefishohet për t’i shërbyer një turme dhe është e përshtatshme për përgatitjen. Sallatën e makaronave mund ta bëni deri në dy ditë përpara (më mirë ditën e dytë). Thjesht ruajeni sallatën në një enë hermetike në frigorifer.

bën: 12 gota

Komponenti:

 • 12 oz makarona spirale, të rregullta, pa gluten ose trengjyrësh (shih shënimin më lart)
 • 2 gota piper me fara dhe të grira, çdo ngjyrë, ose rreth 10 mini speca të ëmbla të copëtuara
 • 8 ons mocarela të freskëta, ose perla mocarela ose një bllok mocarela të freskët, të prerë në kubikë
 • 6 ons sallam i fortë, si genoa, felino ose sopressata, i prerë në copa të vogla, mund të përdorni gjithashtu peperoni ose proshutë
 • 10 ons (rreth 1 filxhan) domate rrushi, të përgjysmuara për së gjati
 • filxhan ullinj të zinj të copëtuar
 • filxhan qepë të kuqe të grirë imët
 • filxhan djathë parmixhano i grirë, mundësisht i freskët i grirë në rende
 • filxhan majdanoz të freskët të copëtuar
 • filxhan borzilok të freskët të copëtuar (nëse jeni duke përdorur të thatë, shtoni 1/2 lugë çaji në salcë)

Për veshjen italiane:

 • filxhan vaj ulliri
 • 2 lugë gjelle lëng limoni të freskët
 • 1 lugë çaji mustardë Dijon
 • 1 lugë çaji mjaltë
 • 1 lugë hudhër të freskët të grirë, ose 1/2 lugë hudhër të grirë të grirë
 • lugë fara të thata karamele
 • lugë borzilok të thatë (nëse nuk përdoret i freskët)
 • kripë dhe piper i zi i sapo bluar
 • Fruta me spec të kuq të grimcuar, për servirje, sipas dëshirës

Përgatitja:

 1. Gatuani makaronat në ujë të kripur sipas udhëzimeve të paketimit. Kullojeni, kurseni gjysmë filxhani ujë për gatimin e makaronave.
 2. Transferoni makaronat në një tepsi të madhe me buzë për t’u ftohur për 15 minuta.
 3. Për të bërë salcë, rrihni së bashku vajin e ullirit, lëngun e limonit, mustardën Dijon, mjaltin, hudhrën, rigonin dhe borzilokun (nëse përdorni të thatë). Shtoni kripë dhe piper sipas shijes.
 4. Vendosni makaronat e ftohura në një tas të madh dhe shtoni specat zile, mocarelën, sallamin, domatet, ullinjtë e zinj, qepën e kuqe, parmixhanin, majdanozin dhe borzilokun (nëse përdorni të freskët).
 5. Shtoni 1/4 filxhan ujë të rezervuar për gatimin e makaronave në salcë dhe rrihni për t’u kombinuar. Hidheni dressing në përzierjen e makaronave dhe hidheni të lyhet. Nëse dëshironi, shtoni më shumë ujë për gatimin e makaronave në sallatë. Shtoni kripë dhe piper sipas shijes.
 6. Shërbejeni menjëherë ose vendoseni në frigorifer derisa të jeni gati për t’u shërbyer (deri në 2 ditë).

Pyetje apo komente? Dërgo email ekipit të gatimit në [email protected]

Leave a Comment

Your email address will not be published.