Si të bëni Sahi Raspberry Jelly | ëmbëlsirë

befasojIbble wobble, wobble wobble, party në një pjatë – nuk ka asgjë si pelte për t’i bërë njerëzit të buzëqeshin dhe nuk është shumë për t’u prekur për të përfituar sa më shumë nga frutat e verës, veçanërisht kur është tashmë nxehtë, Për reçelin ngjitës, bëhu gjysma. E bukur për t’u parë dhe e lehtë si një pendë në ushqim; Një pelte si xhevahir është padyshim fundi i përsosur i festimeve të verës, veçanërisht kur ju kërkon të visheni mirë paraprakisht, duke mos ju lënë asgjë për ta kthyer atë në një fitore dhe për të marrë duartrokitje. Megjithatë, pak prej nesh e dinë se sa e lehtë është të shmangësh kubet. Provoni; Ju premtoj se asgjë që bëni këtë vit nuk do t’ju sjellë më shumë lumturi.

fruta

Pasi provova një recetë nga libri Master It i Rory O’Connell, ku frutat pezullohen në një pelte kontrast (me shije nenexhiku në rastin e saj, megjithëse Sally Clark ka një version në 30 Përbërës ku ata bëjnë vetë dhe lëng molle), vendos Unë do të preferoj pelte me shije mjedër. Por unë do të shtoj edhe disa fruta të plota përpara se të vendos për të ofruar një kontrast tekstual seksi, dhe ka shumë qasje të ndryshme për ta arritur këtë. Në librin e tij Bryan’s Kitchen, shefi i kuzhinës Brian Williams përzien mjedrat me sheqer dhe ujë, i vendos mbi një tigan me ujë të nxehtë dhe i lë të qëndrojë për një orë, derisa të bëhen të vetët. Nuk lëshon lëng, duke dhënë një pastërti të bukur. , rezultat shumë aromatik. Por, pasi hëngra frutat e mbetura, e kisha të qartë se kishte shumë më tepër për të ofruar. Libri i frutave i Jane Grigson përdor një strategji të ngjashme, por pak më të dhunshme, në të cilën ajo ngroh ujin, duke vënë në dukje se, deri në fund të procesit, frutat duhet të reduktohen në një “mbeturina gri-kuqe” të papëlqyeshme. Që tingëllon më e kënaqshme sesa Kuzhinierë në shtëpi duke shpresuar të përfitojnë sa më shumë nga përbërësit e tyre.

Të tjerët janë edhe më brutalë me frutat – Elizabeth Ayrton, e cila e bazon recetën e saj në Gatim provincial anglez në një dorëshkrim Cheshire të vitit 1600, dhe Tom Kerridge, në recetat e tij më të mira, duke bërë pure frutat, farat dhe të gjitha. Nëse po, atëherë theksojeni . Më pas Ayrton e zien me sheqer dhe Kerridge e vendos me xhelatinë. Valentin Warner zien frutat dhe sheqerin së bashku dhe e kullon përzierjen më vonë në librin e tij The Good Table, ndërsa Rosie Birkett e shtyp frutin, por nuk e kullon përpara se ta përdorë.

Më në fund më pëlqen cilësia e farave të mjedrës (me të vërtetë!) për t’i shtypur ato fara. Çelësi i suksesit, të paktën për mua, është të përfitoj sa më shumë nga frutat, duke e mbajtur gjithashtu pelten relativisht të tejdukshme, kështu që vendos të marr një qëndrim më ndërhyrës ndaj metodës së Williams, duke bërë pure disa mjedra dhe pastaj unë ngrohini ato. Vazhdimisht, siç sugjeron Grigson, për të nxjerrë më shumë lëng prej tyre. (Nëse nuk ju shqetëson një rezultat i errët, shtrydhni sa më shumë që të mundeni përmes muslinit në fund të hapit 4; më pëlqen t’i mbaj gjërat të pastra dhe të ha përmbajtjen e sitës më pas) Am.)

I tepërt

Ayrton është i vetmi që kërkon mjedra dhe sheqer – të gjitha të tjerat shtojnë një lloj shije shtesë. Edhe pse receta ime ka të bëjë me mjedrat, më pëlqen veçanërisht të përdor ujin e trëndafilit të Kerridge (i cili shfaqet në pelte shkencore të historianit Peter Brears dhe një recetë Tudor në kallëpet e tij) dhe degëzat e nenexhikut të O’Connell. , të cilat mund të jenë shtuar në tasin me mjedra në hapin 1.

Megjithatë, pelte e bërë vetëm nga lëngu i mjedrës, siç dëshmon receta e Ayrton-it, është tepër intensive – e bollshme në çdo gjë tjetër përveç një sasie shumë delikate, që do të thotë se lëngu duhet të hollohet me diçka. Birkett përdor një përzierje të verës së bardhë me fruta dhe lëng shege, e cila i jep versionit të saj një nuancë të bukur vjollce, dhe Kerridge zgjedh verën e pastër të gazuar, e cila i jep asaj një aromë shumë të rritur. Të dyja, s’ka nevojë të thuhet, janë të shijshme, por mua vetë shijet e tjera i heqin diçka mjedrës. Në fakt, nëse fruti juaj nuk është shumë i ëmbël dhe i ëmbël, nuk mendoj se keni nevojë për lëng limoni të shtuar në shumë receta – megjithëse dyshoj se nuk mund të gaboni me një liker me mjedër të O’Connell. Nëse dëshironi pelte për të shkelmuar pak.

Për shtimin e faktorit wow, ose nëse keni një kallëp pak më të madh se sa kërkon kjo, mund të vendosni një shtresë mousse me çokollatë të bardhë mbi pelte me mjedër kur të jetë mjaft e fortë për ta marrë atë, si në Birkett në librin e tij A Lot on. Pjata e tij. Duket shumë mbresëlënëse, dhe shijon edhe më shumë. (Shërbejeni peltenë me akullore me çokollatë të bardhë për të njëjtin efekt me më pak përpjekje.)

agjent fiksues dhe myk

Me një përjashtim, unë provoj vetëm receta duke përdorur xhelatinë, kryesisht sepse nuk gjej një zëvendësues, ndaj do të isha i interesuar të dëgjoja nga vegjetarianët se me çfarë mund të përballen agarët e agarit në mjedise acidike. Efektive me pelte frutash. (Ayrton mbështetet në pektinën natyrale të frutave në vend që të prezantojë një agjent ngjitës, por unë mendoj se fjala “pelte” mund të ketë pasur një interpretim të ndryshëm nga i yni në shekullin e 17-të, pasi rezultati është më shumë si djathi i frutave. Mirëpo me kos. )

Thënë kështu, pelte ka dalë qartë nga moda në shekullin e 21-të; Është e pamundur të gjesh një kallëp 600 ml që nuk është në formën e një kafshe, diçka që mund të jetë ose jo e dëshirueshme në festën tuaj. Unë përdora një lepur – por nëse nuk keni një të tillë, mund ta ndani në katër gota, siç rekomandon Williams, dhe ta servirni si pelte individuale, ose ta vendosni në një formë tortash ose gotë të lyer mirë me yndyrë. lugina. (Dhe, nëse jeni në treg, jam i informuar me siguri se dyqanet e bamirësisë janë një burim i mirë i kallëpeve pelte të dorës së dytë – diçka që duhet mbajtur parasysh pasi ta keni provuar dhe ta keni marrë një ndjenjë për të. Kështu e mirë mund të jetë një pelte e duhur.)

pelte perfekte me mjedra

bën 600 ml (4 shërbime)
të paraqesësh Dhjete minuta plus ftohjen dhe kullimin
gatuaj 1 orëR
3 orë +. vendosur mbi

100 gram sheqer pluhur
1.1 kg mjedra
(1 kg mund të ngrihet por të shkrihet para përdorimit)
VajPër të lyer kallëpin (opsionale)
5 gjethe xhelatine

Kombinoni sheqerin me 300 ml ujë të ftohtë në një tas të madh rezistent ndaj nxehtësisë, më pas shtoni 1 kg mjedra dhe përzieni derisa të kombinohen mirë – mos u shqetësoni nëse disa shtypen.

Grini mjedrat dhe i përzieni me sheqer.

Vendoseni filxhanin mbi tenxheren me ujë të vluar, duke u kujdesur që tasi të mos prekë ujin, mbulojeni dhe zvogëloni zjarrin sa më të ulët të jetë e mundur.

Ziejeni reçelin në një tigan.

Lëreni për një orë, duke u kujdesur që të mos ziejë të thahet.

Hiqeni filxhanin nga tigani dhe lëreni të ftohet për të paktën një orë.

Vendosni muslin në një sitë dhe vendoseni në një tas;  Hidhni manaferrat dhe lëngun dhe lërini për një orë.

Rreshtoni një sitë me muslin të pastër ose një material tjetër të hollë dhe vendoseni mbi një tas të gjatë, më pas hidhni frutat dhe lëngun. Lëreni të thahet për rreth një orë, duke e përzier një ose dy herë pa shtypur frutat.

Duhet të keni rreth 500 ml lëng të mbetur. Shijoni dhe shtoni pak sheqer, ose vërtet lëng limoni, nëse është e nevojshme. Vaj bujarisht një kallëp 600 ml (nëse nuk po planifikoni ta nxirrni jashtë, nuk ka nevojë ta bëni këtë).

Shkrini xhelatinën në ujë të ftohtë.

Vendosni gjethet e xhelatinës në ujë të ftohtë që të zbuten. Pasi të jetë zbutur, ngrohni rreth 200 ml lëng mjedër në një tigan të vogël dhe përzieni derisa xhelatina të tretet plotësisht.

Hidhni 200 ml lëng në një tas me xhelatinë.

Përzieni pjesën tjetër të lëngut dhe më pas hidheni në kallëp.

Përziejeni përsëri përzierjen e xhelatinës në lëngun e mbetur dhe më pas derdheni në kallëp.

Shtoni frutat e mbetura, më pas lëreni në frigorifer për t’u vendosur – kjo do të marrë disa orë. Për të dalë, zhytni kallepin për një kohë të shkurtër në ujë të nxehtë por jo të vluar, më pas vendosni pjatën tuaj për servirje sipër. Kthejeni përmbys dhe jepni një goditje të fortë për ta ndihmuar gjatë rrugës.

Jelly – vetëm për fëmijët, apo një traditë e lashtë që ia vlen të ringjallet? Cilat janë shijet tuaja të preferuara dhe ku e gjeni mykun?

Leave a Comment

Your email address will not be published.