Si të bëni recetën e makaronave të rastës xhamajkane-italiane të Kokomo

Kur restoranti pan-karaibe Kokomo u hap në Brooklyn në verën e vitit 2020, darkuesit fillimisht u befasuan kur gjetën në meny një picë me bukë të sheshtë të mbushur me makarona kremoze. Por nuk ishin thjesht makarona. Ishte makarona rasta, një pjatë me petë që takohen në Itali me Xhamajka, e mbushur me perime të kalitura.

Pjata i atribuohet shefit të kuzhinës Lorraine Washington, e cila shërbeu për herë të parë ackee me salcë domate me disa fettuccini në restorantin e saj në Negril, Xhamajka, në 1985. Ai e bëri atë për disa punëtorë ndërtimi dhe njëri prej tyre, duke vënë në dukje se pjata përfaqëson mënyrën e ngjyrës, i dha emrin gjellës. (Siç vuri në dukje edhe shkrimtari Nataleg Whaley për Eater, pjata nuk ka asnjë lidhje me kulturën Rastafariane.)

Pjata është përhapur në diasporë që kur Uashingtoni e vendosi për herë të parë në menunë e saj, duke u futur në kuzhina edhe jashtë Xhamajkës, duke përfshirë Kokomo. Tani është përgatitur nga shefi i ri ekzekutiv i restorantit, Michel Bonhomme i lindur në Haiti, i cili e ka ripagëzuar si Pasta e Coco’s Island.

Sa i përket shpjegimit të Bonhomme, të cilin e gjeni të plotë më poshtë, ai nuk donte të bënte makarona thjesht në një mënyrë tjetër. “Ne donim t’u jepnim njerëzve më shumë opsione vegjetariane, veçanërisht në mesin e një komuniteti kaq të larmishëm në Brooklyn,” shpjegon ai. “Kështu që unë bëra një version vegjetarian të lehtë por ende kremoz me shqeme të ziera në avull.” Për të përmirësuar shijen e salcës me bazë shqeme, ai shtoi hudhër të pjekur, speca skocez dhe qepë. rezultat? “Ju merrni një salcë kremoze, vegane shqeme që është plot aromë, pup dhe erëza,” thotë Bonholm.

Receta e makaronave të ishullit të kakaos

Shërben 4-6

Komponenti:

për salcën e makaronave,

1 filxhan arra shqeme të papërpunuara
1 spec skocez (mund ta përgjysmoni ose ta lini, në varësi të nivelit të erëzave të Erëzave me gërvishtje dhe shijes tuaj për nxehtësi)
2 thelpinj hudhër, të qëruara
2 qepë, rrënjët dhe skajet e prera dhe të prera në gjysmë ku bashkohen pjesët jeshile dhe të bardha
vaj ulliri, për spërkatje
filxhan qumësht bajame pa sheqer
1 lugë gjelle Erëza e thatë (rekomandohet marka Grace Jamaica)
kripë për shije

Për makarona:

12 ons makarona të papërpunuara (pappardelle rekomandohet)
vaj me nxehtësi të lartë, si p.sh. canola, për tiganisje
1 spec zile e kuqe ose portokalli, e prerë në feta (ose gjysma e secilit, nëse dëshironi të jetë shumëngjyrësh)
kile kërpudha shiitake, kërcelli i hequr dhe kapakët e grirë trashë
paund karkaleca të qëruara (fshini nëse po e bëni këtë një pjatë vegjetariane)
parmezan i grirë, për servirje (sipas dëshirës)

Udhëzim:

Fillimisht bëni salcën e makaronave:

Hapi 1: Vëreni një tenxhere të mesme me ujë të kripur të ziejë, më pas shtoni shqeme të papërpunuara dhe ziejini për rreth 15 minuta derisa të zbuten, më pas fikeni zjarrin dhe lërini mënjanë.

Faza 2: Ndërkohë që shqemat janë duke u gatuar, ngrohni furrën në 425 gradë F dhe vendosni piper skocez (nëse përdorni), hudhrën dhe qepët në tavë për pjekje. I lyejmë me vaj ulliri dhe i hedhim derisa të lyhen. Vendoseni tavën në furrë dhe gatuajeni duke e kthyer një herë derisa perimet të marrin një ngjyrë kafe të lehtë, rreth 10 minuta në total. Hiqeni nga furra dhe lërini mënjanë.

hapi 3: Kullojini shqemet dhe vendosini në një blender së bashku me perimet e pjekura, qumështin e bajameve, erëzat e tharta dhe kripën sipas shijes. Përpunoni derisa të krijohet një pure e lëmuar, më pas shijoni dhe rregulloni erëzat. Ajo do të shpërndahet mbi makarona, kështu që ju dëshironi që ajo të jetë shumë e shijshme. Anulo. Salcën mund ta bëni disa ditë përpara; Thjesht ruajeni në një enë të mbyllur në frigorifer.

Bëni makarona:

Hapi 1: Nëse e keni përgatitur salcën paraprakisht, ngroheni në temperaturën e dhomës.

Faza 2: Gatuani makaronat sipas udhëzimeve të paketimit. Rezervoni rreth 1 filxhan ujë të zierjes, më pas kulloni makaronat dhe lërini mënjanë.

hapi 3: Nxehni një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare-të lartë. Shtoni pak vaj, aq sa të lyhet sipërfaqja. Shtoni piper dhe shiitake dhe gatuajeni për 5 deri në 10 minuta, duke i përzier herë pas here, derisa të zbuten dhe të skuqen lehtë. Hiqni perimet në një tas.

hapi 4: Nëse jeni duke përdorur karkaleca, shtoni një tjetër spërkatje vaji në tigan (nuk ka nevojë ta pastroni më parë) dhe shtoni karkalecat. Gatuani mbi nxehtësi mesatare-të lartë, duke i përzier herë pas here, derisa karkalecat të jenë gatuar, 2–3 minuta nga secila anë. Shtoni karkaleca në tasin me perime, spërkatni me kripë dhe hidhni.

Hapi 5: Kombinoni makaronat e gatuara me salcën në një tas të madh dhe i hidhni të përzihen mirë. Shtoni ujë shtesë për makarona nëse është e nevojshme për të holluar salcën në mënyrë që të përhapet dhe të ngjitet butësisht në makarona. Shtoni perimet e skuqura dhe karkalecat, përziejini deri sa të lyhen dhe më pas shërbejini me parmixhan sipas dëshirës.

Leave a Comment

Your email address will not be published.