Si të bëni një tartë kopshti veggie perime për verën


Tortat e kopshtit vegjetal janë kaq të thjeshta, por të shijshme. Me koren e tyre krokante dhe mbushjen umami, nuk mund të gaboni. Tortat mund të vijnë në shumë forma dhe shije emocionuese dhe janë plotësisht të personalizueshme. ata. Mënyra e përsosur për të përdorur prodhimet tuaja të freskëta në një darkë të shpejtë dhe të lehtë ose në Barbecue verore. Ato zakonisht mbulohen me domate, kunguj të njomë, shparg, speca zile dhe barishte të tymosura. Ne duam t’ju tundojmë me disa pjata të shijshme që do të jenë hit në tryezën e darkës gjatë gjithë verës!

çfarë do t’ju duhet:

 • petë e gatshme
 • Thelbet e hudhres
 • domate trashëgimi
 • kërpudha
 • Kungull
 • Specat zile
 • Vaj ulliri
 • kripë
 • piper
 • kopër e freskët
 • gjethet dhe lulet e naturtiumit
 • Mbushjet (opsionale): Sriracha, salsa, tahini

përgatitja:

1. Filloni duke e ngrohur furrën në 400 gradë. Ndërsa prisni që furra të nxehet, mbuloni një tepsi me letër furre dhe vendosni petën e sfumuar në tepsi. Shpërndani pak hudhër mbi petë.
2. Me një tepsi të veçantë vendosim perimet dhe i spërkasim lehtë me vaj ulliri. I vendosim të dyja tavat në furrë për rreth 15-20 minuta. Ëmbëlsira duhet të jetë kafe e artë.
3. Hiqni tavat nga furra dhe lërini të ftohen. Shtoni kopër, gjethe dhe lule nazturciumi, pak kripë dhe piper dhe shërbejeni me Sriracha, salsa ose tahini.

Tortë me perime kopshti vegjetariane dhe pa gluten

Burimi: Disa vegjetariane/YouTube

Kjo recetë është një mënyrë e shkëlqyer për të përdorur të gjitha perimet e verës nga kopshti juaj!

Torta me kërpudha dhe hudhër

Torta me kërpudha dhe hudhër

Burimi: Torta me kërpudha dhe hudhër

Kush tha që tortat duhet të jenë të ëmbla? Kjo tortë e shijshme me kërpudha me hudhër është plot me shije umami, qepë dhe barishte. Nëse mendonit se një kore e harlisur dhe pa qumësht ishte një arritje e pamundur, do t’ju pëlqejë kjo recetë nga Lenia dhe Dimitra. lotim i gojës!

Tart me perime me tym Harisa

Tart me perime me tym Harisa

Burimi: Tarte perimesh me Smoky Harisa

Kjo tortë me perime krokante dhe e tymosur nga Katy Besco është mënyra e përsosur për të përdorur produktet tuaja të freskëta në një darkë të shpejtë dhe të lehtë. Mbushet me harissa, një pastë afrikano-veriore, me domate, kunguj të njomë, asparagus, piper zile dhe arra pishe krokante. Harissa sjell një thellësi shije të tymosur, të pyllëzuar me një nuancë delikate nxehtësie – e përkryer për një Barbecue.

Tortë me domate verore

Tortë me domate verore

Burimi: Tortë me domate verore

E mbështjellë në një kore me vaj ulliri, kjo tortë domate nga Cassia Prints është e mbushur me yndyrë, lyerje trumze, mustardë kokrra dhe domate të pjekura. Edhe pasi të ketë mbaruar darka, pjesa e mbetur e kësaj torte domate do t’ju magjepsë me thirrjen e tyre të mprehtë të sirenës. Kjo eshte mire.

Përmbajtje të ngjashme:

Mësoni si të bëni ushqime me bazë bimore në shtëpi

Reduktimi i marrjes së mishit dhe ngrënia e më shumë ushqimeve me bazë bimore ka qenë e njohur për të ndihmuar me inflamacionin kronik, shëndetin e zemrës, mirëqenien mendore, objektivat e fitnesit, nevojat ushqyese, alergjitë, shëndetin e zorrëve dhe më shumë! Fatkeqësisht, konsumi i qumështit është lidhur gjithashtu me një sërë problemesh shëndetësore, duke përfshirë aknet, çekuilibrat hormonalë, kancerin dhe kancerin e prostatës, dhe ka shumë efekte anësore.

Për ata që janë të interesuar të hanë më shumë me bazë bimore, ne rekomandojmë shumë të blejnë një nga shumë librat tanë të gatimit me bazë bimore ose të shkarkojnë aplikacionin Food Monster, i cili përmban mijëra receta të shijshme që e ndihmojnë atë të zvogëlojë gjurmën tuaj mjedisore, të bëjë burimin më të madh të recetave vegjetariane për ndihmoni në shpëtimin e kafshëve. Dhe bëhu i shëndetshëm! Dhe, ndërsa jeni në të, ne ju inkurajojmë të mësoni për përfitimet mjedisore dhe shëndetësore të një diete me bazë bimore.

Këtu janë disa burime për të filluar:

Për më shumë përmbajtje të Kafshëve, Tokës, Jetës, Ushqimit Vegjetarian, Shëndetit dhe Recetave të publikuara çdo ditë, abonohuni Buletini i One Green Planet, Së fundi, financimi publik na jep një shans më të madh për të vazhduar ofrimin e përmbajtjes me cilësi të lartë. ju lutem mbani parasysh na mbështetni Duke dhuruar!Leave a Comment

Your email address will not be published.