Si ndryshimet klimatike kërcënojnë kultivimin e limonit në Bregun e Amalfit të Italisë

Shënimi i redaktorit – Regjistrohuni për CNN Travel’s Zhbllokimi i buletinit të Italisë Për informacion të brendshëm në destinacionet e preferuara të Italisë dhe rajonet më pak të njohura për planifikimin e udhëtimit tuaj përfundimtar. Plus, ne do t’ju bëjmë në humor përpara se të shkoni me sugjerime filmash, lista leximi dhe receta nga Stanley Tucci.

Amalfi, Itali (CNN) – Në majë të kodrave të gjelbra të bregut të Amalfit në Italinë jugore, një fermer i shkathët kërcen nga pemët e limonit me tarraca me pamje nga deti Mesdhe.

Duke balancuar mes një shtylle druri dhe tjetrit, akrobati kaq i ri që sfidon gravitetin, përkulet për të marrë lemurët dhe i ngre ato nga 25 kg (55 lb) midis kopshteve vertikale më shumë se 400 m (1312 ft) mbi tokë. Mban mbipeshë kutitë. ,

E rrethon një aromë e fortë rozmarine, e përzier me aromën unike të hidhur të jaseminit, sherebelës dhe sigurisht agrumeve. Zhurma e valëve poshtë fsheh zhurmën e trafikut të makinave dhe turistëve në sheshin kryesor të Amalfit, një qytet i mbrojtur nga UNESCO.

“Jo gjaku, por lëngu i limonit rrjedh në venat e mia,” thotë fermeri 87-vjeçar Gigino Aceto, familja e të cilit ka kultivuar limon këtu që nga vitet 1800.

Nga agimi deri në muzg, jeta e aceto-s sillet rreth limonit. Ai fle në pemët e tij me limon dhe ha ushqim me limon. Ai gjithashtu u ngjiz mes këtyre bimëve.

“Në kohët e vjetra të prindërve të mi, mungesa e hapësirës dhe e intimitetit do të thoshte që dashuria bëhej jashtë, nën agrume”, thotë ai duke buzëqeshur.

fruta gjigante

Fruta me varje të ulët: Limonët Amalfi janë të njohur për madhësinë e tyre të madhe.

Federico Angeloni

Limes janë zemra rrahëse e ekosistemit kompleks dhe biodiversitar të rajonit, i cili ka mbetur i pandryshuar për shekuj. Por Aceto është një nga kujdestarët e fundit të kësaj tradite të pambrojtur, e cila tashmë kërcënohet nga industrializimi, ndryshimet në shoqëri dhe ndryshimet klimatike.

Limoni i madh Sfusato ose Amalfi kultivohet në një zonë që shtrihet përgjatë detit Tirren midis Napolit dhe Gjirit të Salernos. Një limon mund të peshojë deri në tre kilogramë.
Sipas të dhënave lokale, rreth 2,000 tonë metrikë korrren aktualisht çdo vit rreth bregut të Amalfit, por sondazhet tregojnë se këto pemë limoni kanë qenë në rënie për 60 vitet e fundit.

“Në Amalfi, tarracat me gëlqere janë ulur nga 72 hektarë në 48 midis 1954 dhe 2015, ndërsa pyjet e egra dhe urbanizimi janë rritur ndjeshëm,” thotë Giorgia de Pasquale, një arkitekte dhe studiuese në Universitetin Roma Tre, e cila ndihmoi familjen. Duke kërkuar mënyra për të ruajtur. Biznesi i rritjes së limonit.

De Pasquale po punon për të arritur statusin “Sistemi i Trashëgimisë Bujqësore Globalisht të Rëndësishëm” për pemët e limonit të Amalfit – një përcaktim nën programin e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Ushqimin dhe Bujqësinë.

“Procesi që ndodh në Amalfi është i njëjtë në të gjithë bregdetin,” thotë ajo.

një kënaqësi për të gjithë

Me ngjyrën e verdhë të zbehtë, aromën intensive, strukturën e lëngshme dhe lëkurën e ëmbël – mund të hahet i prerë në feta si një mollë – Sfusato është bërë një përbërës kryesor në kuzhinën tradicionale të rajonit.

Përdoret në gatimet e makaronave, salcat për sallata dhe peshk të pjekur në skarë, ëmbëlsira – për të mos përmendur likerin e famshëm italian limoncello. Dhe për shkak të vetive të tij – është i pasur me vitamina C, B, E, kalium dhe magnez – banorët e bregdetit kanë gjetur përdorime të panumërta, nga pastrimi i rrobave deri te mjekësia natyrale.

“Gjëja e parë që bëjmë kur zgjohemi me dhimbje koke është të shtojmë pak lëkurë limoni në kafenë e mëngjesit”, shpjegon Aceto. “Kur presim veten, vrapojmë për të pastruar limonët. Nëse ndihemi të sëmurë, nuk ka asgjë që spageti me limon nuk mund ta shërojë.”

Limonët përdoreshin nga marinarët, veçanërisht në Evropën veriore, për të luftuar skorbutin, të sjellë këtu në mesjetën e hershme gjatë tregtisë me arabët. Ai gjithashtu luajti një rol në luftën kundër kolerës në Napoli në vitet 1950.

Por nuk janë vetëm vetitë ushqyese dhe medicinale ato që e kanë bërë Sfusati kaq themelor për rajonin. Sistemet bujqësore tradicionale – një shembull i mrekullueshëm i shekullit të 15-të i njeriut dhe natyrës që punojnë në harmoni – janë dëshmuar elastike ndaj paqëndrueshmërisë së ndryshimeve klimatike.

Skulptura shkëmbore e egër me pamje nga oqeani, arkitektura sistematike e pemëve të limonit frenon disa nga problemet më të këqija të rajonit, duke përfshirë rrëshqitjet e dheut të shkaktuara nga shiu dhe zjarret.

“Fermerët ofrojnë një shërbim sistematik për të gjithë rajonin, duke mbrojtur vijën bregdetare nga rrëshqitjet e dheut dhe fatkeqësitë e tjera mjedisore”, thotë de Pasquale. Pa këtë aktivitet bujqësor, shton ajo, peizazhi i Amalfit dhe i gjithë vija bregdetare do të zhdukej, duke u përkeqësuar vit pas viti.

‘një fatkeqësi’

Pemët e limonit mbushin shpatet e pjerrëta.

Pemët e limonit mbushin shpatet e pjerrëta.

Federico Angeloni

Të vendosura vertikalisht në shtresa, pemët e limonit ndahen me mure prej tre deri në shtatë metra, të bëra nga macarea – një gur gëlqeror lokal që është rezistent ndaj presionit të tokës dhe i papërshkueshëm nga shiu. Edhe sot në korije mund të arrihet në këmbë ose me mushka.

Sistemet e tarracimit përdorin forcën e gravitetit për të drejtuar ujërat e shiut për të ujitur bimët.

Shkopinjtë lokalë të drurit të gështenjës përdoren për të formuar një skelë rreth pemëve të limonit dhe për të lejuar “fermerët fluturues” – siç quhen nga shkrimtarja italiane Flavia Amabile – për krasitje, korrje dhe mirëmbajtje. Të ecin mbi pemë. Fletët e plastikës mbrojnë gëlqeren nga erërat në det të hapur dhe krijojnë një mikroklimë ideale.

“Gjithçka funksionon në sinkron me tokën,” thotë Salvatore, 57, djali i Aceto.

“Me zjarret e shpeshta në verë, është një fatkeqësi”, thotë ai.

“Mirëmbajtja e tokës duhet të jetë një akt kolektiv. Çatitë janë ngjitur me njëra-tjetrën. Por sot ose janë braktisur ose janë kthyer në shtëpi pushimi dhe ndërtime pa leje.”

Rentabiliteti i ulët dhe kostoja e lartë e sistemit tradicional të bujqësisë ka larguar gjithnjë e më shumë amalfitanë nga toka, duke bërë që muret të shemben. Turizmi po rritet në nivele problematike në pjesë të Amalfit, duke u dhënë atyre një burim tjetër, ndoshta më të lehtë, të ardhurash.

“Puna është e vështirë këtu, jo si në luginë, por askush nuk dëshiron të punojë më shumë,” thotë Salvatore Aceto, citati i tij i destinuar fort. “Plus, ata përdorin metoda më të lira si çimentoja. [or] Gëlqerja, e cila dëmton peizazhin, bllokon kullimin dhe shkakton rrëshqitje të dheut”.

një art që vdes

Në Minori, një qytet përgjatë bregut të Amalfit të Italisë, Stanley Tucci provon limonët që ai i quan më të mirët në botë.

Ekziston rreziku, thotë ai, që kur brezi i tij të ndalojë së kultivuari tokën, njohuritë që komunitetet lokale kanë grumbulluar gjatë shekujve mund të zhduken fare.

“Shumica e turistëve që vizitojnë Amalfin nuk janë në dijeni të këtij sistemi përgjatë rrugës kryesore,” shpjegon De Pasquale, duke u ndërprerë kështu fermerëve nga dollarët e turizmit që vijnë në rajon.

Në përpjekje për të zgjidhur këtë problem, Salvatore dhe vëllai i tij Marco, 56 vjeç, krijuan Lemon Tours, një sipërmarrje agro-turizmi, për të rritur ndërgjegjësimin për Sfusato dhe për të ringjallur traditat e përdorura për kultivimin e tij.

Ata udhëheqin grupe me deri në pesë persona, duke kaluar orë të tëra mes tarracave të ndërtuara mbi një mijë vjet më parë, duke u mësuar atyre aftësi të kuzhinës, si p.sh. të bëjnë një delikatesë me limon ose të përpunojnë mjaltin vendas.

“Është e përshtatshme të kesh një imazh të caktuar të Bregut të Amalfit, por ne nuk përkulemi para turistëve dhe nuk shtrembërojmë biznesin tonë”, tha Salvatore. “Ne jemi fermerë dhe këtë e tregojmë”.

“Në 5.30 të mëngjesit, rrobat e mia janë të pista dhe gjunjët e mi janë të lodhur. Është një punë që të shkatërron. Këto janë dy fytyrat e Amalfit – ajo që dëshironi që turistët të shohin,” thotë ai për qytetin. duke treguar poshtë drejt shpat. “Dhe ajo e vërteta, jeta reale e fermerëve”.

“Diçka tjetër ka zbritur poshtë.”

Leave a Comment

Your email address will not be published.