Shtimi i fasuleve në vaktet e familjes suaj Kuzhina dhe Kuzhina Vendi

Cili ushqim është i disponueshëm gjatë gjithë vitit dhe është një burim i shkëlqyer i fibrave, hekurit dhe proteinave? Përgjigja është fasulet.

Si një burim i shkëlqyer i fibrave dietike dhe lëndëve ushqyese si folati dhe kaliumi, fasulet janë pjesë e Grupit të Perimeve të MyPlate të USDA. Ashtu si mishi, shpendët dhe peshku në përmbajtjen e tyre të proteinave dhe lëndëve ushqyese si hekuri dhe zinku, fasulet janë gjithashtu pjesë e grupit të ushqimeve proteinike. Mund të zgjidhni t’i numëroni fasulet si pjesë e çdo grupi ushqimor, në varësi të asaj që ju nevojiten më shumë.

Përveç përmbajtjes së tyre të pasur me lëndë ushqyese, fasulet janë gjithashtu të lira. Ka shumë varietete të ndryshme të fasuleve të thata, të konservuara ose të ngrira për lehtësinë tuaj. Nuk jeni i sigurt nëse duhet të blini fasule të konservuara apo të thata? Ju mund të vendosni në bazë të komoditetit ose kostos. Zgjidhni fasule të thata nëse dëshironi të kurseni para shtesë ose zgjidhni fasule të konservuara për të kursyer kohë.

Llojet e shumta të fasuleve, vlera, shkathtësia, ushqimi dhe shija e shkëlqyer që janë të pakrahasueshme. Faqja e internetit e Institutit Bean në beaninstitute.com lexon “Çfarë lloj fasulesh duhet të përdor?” Në artikullin me titull. Këtu mund të gjeni përshkrime të disa prej llojeve më të njohura të fasuleve.

 • Fasulet e zeza kanë një shije të ëmbël me një strukturë të butë.
 • Fasulet e Madhe Veriore janë fasule me lëkurë të bardhë me një aromë të butë dhe delikate.
 • Fasulet e boronicës janë një bishtajore e nxirë dhe me lëkurë të kuqe, me një strukturë kremoze.
 • Fasulet e veshkave kanë ngjyrë të kuqe të çelur ose të errët, në formë veshkash dhe ruajnë një strukturë të fortë kur gatuhen.
 • Fasulet marine janë të vogla, me aromë të butë dhe me ngjyrë të bardhë kremoze.
 • Fasulet pinto kanë ngjyrë bezhë dhe janë një nga fasulet më të njohura në Amerikë.

Mendoni në mënyrë kreative se si mund t’i shtoni fasulet në pjatat tuaja të preferuara. Eksperimentoni me varietete të ndryshme fasule për të gjetur të preferuarin tuaj. Përziejini fasulet për t’u zhytur ose përhapur, shtoni ato në supa ose sallata ose hidhini në një pjatë me makarona. Sillni sallatë fasule ose humus në një piknik veror. Fasulet janë një shtesë e përzemërt e supave, zierjeve dhe djegësve në dimër. Fasulet janë të disponueshme gjatë gjithë vitit, në sezon dhe janë një shtesë e shijshme për pothuajse çdo pjatë.

Nëse preferoni më pak mish në dietën tuaj, shtoni fasulet si pjatën tuaj kryesore në vaktet javore, siç është receta e Burgerit të Fasules së Zezë më poshtë.

burger me fasule të zezë

Burgerët e fasules së zezë janë të përzemërt dhe të gjithanshëm. Vishni këtë Burger Fasule të Zezë me avokado pure për një vakt të shijshëm.

Kjo recetë bën 6 burgera.

Kur bëni këtë recetë, filloni me tavane dhe vegla të pastra. Lani duart me sapun dhe ujë.

Lani piperin e plotë, të freskët, qepën dhe hudhrën duke i fërkuar butësisht në ujë të ftohtë dhe të rrjedhshëm. Artikujt e paketuar të larë paraprakisht nuk kërkojnë larje të mëtejshme.

 • 3 filxhanë fasule të zeza të ziera ose 2 kanaçe fasule të zeza të pakripura, të kulluara dhe të shpëlarë
 • 1 luge vaj ulliri
 • 3/4 filxhan piper jeshil të grirë imët
 • 1 filxhan qepë të grirë hollë
 • 3 thelpinj hudhre, te grira
 • 2 vezë të mëdha
 • 1-1/2 lugë qimnon i bluar
 • 1 lugë spec djegës pluhur
 • 1/2 lugë paprika
 • 1/2 filxhan thërrime buke panko gruri të plotë
 • 1 lugë gjelle salcë Worcestershire
 • llak gatimi që nuk ngjit

Ngrohni furrën në 325 F. Shtroni fasulet e zeza në një tepsi dhe piqini për 15 minuta derisa të thahen pak.

Ngrohni vajin e ullirit në një tigan dhe shtoni piper dhe qepën. Ziejini derisa perimet të jenë të buta, shtoni hudhrën dhe ziejini derisa të marrin aromë. Anulo.

Hiqini fasulet e zeza nga furra dhe rrisni temperaturën në 375 F.

Vendosni vezët në procesorin e ushqimit, më pas lani duart me sapun dhe ujë. Shtoni qimnonin e bluar, pluhur djegës, paprikën, thërrimet e bukës, salcën Worcestershire dhe perimet në përpunuesin e ushqimit dhe përzieni. Shtoni fasulet e zeza në përzierje dhe pulsoni për pak, duke lënë disa copa të mëdha fasule. (Nëse një përpunues ushqimi nuk është i disponueshëm, përzierja mund të përzihet së bashku dhe më pas të bëhet pure me një pirun.)

Formoni përzierjen në 6 peta me madhësi të barabartë. Lyejeni një fletë pjekjeje me llak gatimi që nuk ngjit.

Piqni burgerët e fasules së zezë për rreth 10 minuta nga secila anë, rreth 20 minuta në total, derisa temperatura e brendshme të arrijë 160 F në një termometër ushqimi. Burgerët me fasule të zeza gjithashtu mund të piqen në skarë. Vendosini petat në letër alumini të lyer me yndyrë dhe grijini për rreth 8 minuta nga secila anë derisa temperatura e brendshme të arrijë 160 F në një termometër ushqimi.

Shërbejeni me mbushjet tuaja të preferuara.

Informacion ushqyes për 1 racion (1 burger fasule): Kalori 180, Yndyrë 3 g, Yndyrë e Ngopur 0 g, Karbohidrate 30 g, Proteina 11 g, Natrium 70 mg, Fibra 9 g, Kalcium 43 mg.

April Miller është një mësuese e Penn State Extension në Beaver County.

Leave a Comment

Your email address will not be published.