Shijoni një vakt vegjetarian me këto receta për Sallatën Taco, Dip Fasule

Unë u interesova shumë për shëndetin e zemrës pasi humba babanë nga një atak i papritur në zemër në vitin 2008 në moshën 77-vjeçare.

Ishte shkatërruese për familjen time të ngushtë që babai ynë qëndroi këtu një ditë dhe u largua një ditë tjetër. Të gjithë arritëm në spital të shtunën nga aktivitete të ndryshme. Për ne, morëm një telefonatë në një konkurs muzikor ku fëmijët tanë ishin në universitetin tonë lokal.

Është një ndjenjë surreale, duke ecur në ditën tuaj më të lumtur, e më pas duke e shoqëruar me një telefonatë që ndryshon gjithçka. Mbërritëm në spital për të gjetur nënën tonë të pikëlluar dhe pjesën tjetër të familjes, rreth të 18-tave, vetëm duke pritur për të parë nëse do të ringjalleshin. Ai nuk ishte dhe mësova se 50% e sulmeve në zemër rezultojnë me vdekje. Nuk ka shans të dytë për gjysmën e njerëzve që kanë një atak në zemër.

Në atë kohë fëmijët tanë ishin vetëm 12 dhe 10 vjeç. Ai nuk kishte fjetur gati sa duhet me petullat e mëngjesit të gjyshit, momente të qeshura si në prehër, apo aventura në natyrë. Patriarku ynë i dashur sapo kishte ndërruar jetë, duke lënë një vrimë të madhe në familjet dhe zemrat tona.

Menjëherë pasi ai ndërroi jetë, dhe ndërsa unë isha ende i pikëlluar, hasa në një gazetar të CNN, Sanjay Gupta, i quajtur “Infarkti i fundit në zemër”. Premisa e shfaqjes ishte se pothuajse të gjitha sëmundjet e zemrës në këtë vend mund të parandaloheshin nga stili i jetesës, duke përfshirë shumicën e stenteve, sulmeve në zemër dhe operacioneve bypass.

Të gjitha shpenzimet e kujdesit shëndetësor, humbja e jetës dhe ndikimi tek njerëzit e dashur janë të tepërta për shkak të stilit tonë të jetesës, veçanërisht dietës. Ky ishte vështrimi im i parë në dietën standarde amerikane, e pasur me mish dhe bulmet dhe të gjitha yndyrat dhe kolesterolin e saj, si një faktor përgjegjës për shumicën e sëmundjeve të zemrës.

Më goditi si tullë. Të njëjtën ditë ndryshova dietën time në mënyrë dramatike, duke hequr dorë nga produktet shtazore. Ajo speciale e CNN më prezantoi me heronjtë e të ushqyerit që i admiroj dhe i ndjek deri më sot.

Fillova të lexoja gjithçka që munda për shëndetin e zemrës. Fatkeqësisht, dy vjet më vonë vdiq edhe vjehrri im nga komplikimet e pneumonisë. Edhe ai kishte një zemër dhe mushkëri të keqe.

Katër vjet pas vdekjes së babait tim, mamasë sime u ça aorta. Kjo çoi në vdekjen e John Ritter të “Three’s Company”. Nëna ime e fortë ia doli me operacion, ndërsa shumica e njerëzve nuk ia dalin në spital.

Megjithatë, u bënë shumë dëme dhe gjymtyrët e tij nuk u shëruan kurrë. Ajo na la për dy ditë. Ajo kishte një jetë të gjatë në familjen e saj dhe ne prisnim të kalonim 10 vite të tjera me të. Ajo ishte 78 vjeç.

Në fakt, fillova të kaloj pjesën më të madhe të kohës sime të lirë duke gërmuar në studime mjekësore në revistat më prestigjioze mjekësore dhe kërkimore. Humbja e të dy prindërve të mi nga ngjarje të papritura në zemër më vendosi në rrugën e kërkimit të dietave më të shëndetshme për të parandaluar sëmundjet e zemrës. Por ajo që mësova është se ngrënia dhe mbajtja e një stili jetese për shëndetin e zemrës mbron nga shumica e sëmundjeve të tjera kronike dhe redukton në mënyrë dramatike rrezikun e të gjithave.

Gjatë 14 viteve të fundit, unë kam vazhduar edukimin tim në mjekësinë e stilit të jetesës dhe jam përfshirë më shumë. Unë kam një Certifikatë në Ushqyerjen e Bazuar në Bimë nga Qendra T. Colin Campbell për Studime të Ushqyerjes nëpërmjet e-Cornell dhe një Certifikatë Diplomimi në Mjekësinë e stilit të jetesës nga Universiteti Creighton. Unë shërbej si një instruktor i certifikuar i ushqimit për jetën përmes Komitetit të Mjekëve për Mjekësinë Përgjegjëse në Uashington, DC, dhe jam gjithashtu një anëtar i lidhur i Kolegjit Amerikan të Mjekësisë së Lifestyle, një organizatë jofitimprurëse e quajtur Lifestyle Health Alliance. Ai është Zëvendës President i organizatës fitimprurëse. Së fundi, unë jam bashkë-organizator i Plant Powered Omaha, një grup takimesh në komunitet.

Unë sinqerisht besoj se një dietë e plotë ushqimore me bazë bimore është mënyra më e lehtë, më e shpejtë dhe më pak e kushtueshme për të transformuar shëndetin. Ne të gjithë hamë ushqim çdo ditë, por ajo që hamë bën ndryshimin.

Unë dua të ndihmoj Amerikën të ndryshojë gjendjen e kujdesit shëndetësor me ushqim një person në një kohë. Çfarëdo që bëj, e bëj në kujtim të prindërve dhe fëmijëve të mi. Uroj të jetoj një jetë të gjatë të plotë, por vetëm kur trupi dhe mendja ime janë të shëndetshme. Ngrënia e një diete të shijshme me bazë bimore më ndihmon të mbaj peshën time në moshën 61 vjeçare me lehtësi dhe të gjithë shënuesit e mi biometrikë mbeten në gamën e madhe pa ilaçe.

Ju inkurajoj që të filloni ngadalë të zëvendësoni produktet me bazë shtazore me fruta, perime, bishtajore, drithëra dhe kërpudha. Ju jeni borxhli ndaj vetes dhe njerëzve tuaj të dashur për të jetuar jetën që meritoni.

Unë jam një kuzhinier i shkëlqyeshëm me bazë bimore, por shumica e vakteve të mia janë super të lehta dhe mund të përzihen së bashku në pak minuta pa një recetë të vërtetë. Provoni sallatën time Easy Taco me salcë pa vaj dhe ndonjë nga këto shtesa. Ose provoni zhytjen time të ngjashme Jugperëndimore të Shtresave për Partitë.

Sallatë Taco e Melissa

bën 4 sallata

material

 • 4 koka marule rome
 • Nëse dëshironi, shtoni lakrën e kuqe të grirë, spinaqin baby dhe/ose lakrën e grirë imët
 • 1 kanaçe fasule të zeza dhe/ose fasule veshkash ose pinto, të kulluara dhe të shpëlarë
 • 8 oz. domate rrushi ose qershi, ose një domate rome e prerë në feta për sallatë
 • qepë e kuqe, e prerë hollë
 • paprika
 • ullinj të zinj, të prerë në feta
 • 1-2 avokado, të prera ose të prera në feta
 • 8 oz. misër i ngrirë, i shkrirë
 • Opsionale: disa patate të skuqura tortilla të grimcuara për krisje
 • Salsa: Salsa e zgjedhur, erëza tako, qumësht jo qumështor

Vendosni të gjithë përbërësit shumëngjyrësh të sallatës në një tas. Hidhni rreth gjysmë filxhani qumësht jo-bulmetor në një kavanoz dhe shtoni erëza taco derisa të marrë një ngjyrë të ngrohtë dhe të ndryshkur. Hidhni në filxhan salsa që të trashet. Hidheni salcën mbi sallatë dhe zhyteni.

Ulja e shtresës jugperëndimore të Melissa-s

Zbrazni një kanaçe me fasule të skuqura pa yndyrë në një tas dhe përzieni me një spërkatje qumështi jo qumështor dhe shumë erëza taco. Përhapeni fasulet në një pjatë ose pjatë (më pëlqen të përdor një pjatë byreku qelqi). Shtoni një shtresë avokadoje të grirë. Më pas vjen një salsa e trashë për të mbuluar avokadon dhe për ta mbajtur atë të mos marrë ngjyrë kafe. Shtoni marulen e grirë imët, domatet e grira, qepën e kuqe, paprikën, ullinjtë e zinj dhe ndoshta pak misër. Shërbejeni me patate të skuqura ose vegjetale. Më pëlqen kjo zhytje me feta kastraveci si dip!

Është kaq e thjeshtë, e freskët dhe e shijshme, saqë do të zhduket pa e ditur askush se nuk përmban mish dhe djathë. Nëse keni mbetje (kjo vetëm nëse ka shumë ushqime të tjera), vendoseni me lugë në një tortilla të ngrohtë për një vakt të shpejtë dhe vendoseni në frigorifer.

Melissa Sherlock është një instruktore e certifikuar e ushqimit për jetën, folëse publike dhe trajnere shëndetësore që jeton në Omaha, Nebraska, e cila ka qenë me bazë bimore për gati 14 vjet.

Leave a Comment

Your email address will not be published.