Shijoni këtë recetë me rrotull sallami nga Paul Hollywood

Roli i fundit i sallamit i Paul Hollywood-it.

Kush tha që pjekja ishte vetëm për ëmbëlsira? Sigurisht, jo gjyqtari i Britanisë së Madhe të Bake Off, Paul Hollywood.

“Unë rekomandoj përdorimin e sallamit tuaj të preferuar për të bërë këtë rul suxhuk, të cilin e shërbeni të prerë me chutney dhe turshi,” thotë Paul.

Shtimi i stiltonëve i jep një goditje, por nëse preferoni, mund të përdorni më pak stilton dhe të gatuani një qepë tjetër në vend të tyre – spërkatni qepët shtesë të karamelizuara direkt mbi pastë për ëmbëlsi të shtuar përpara se ta mbështillni atë.

Recetat më të mira të sallamit të Paul Hollywood-it

(shërben 6)

Receta e salsiçes Paul Hollywood
Roli i fundit i sallamit i Paul Hollywood-it.

material

Për pastën e ashpër:

 • 225 g miell të thjeshtë, plus shtesë për pluhurosje
 • lugë kripë e imët
 • 200 g gjalpë të ftohtë pa kripë, të grirë
 • lëng limoni
 • 180-200 ml ujë të ftohtë
 • Për të mbushur:
 • 1 lugë gjelle vaj
 • 1 qepë e vogël, e grirë hollë
 • 400 g mish sallam (ose sallami juaj i preferuar, me lëkurë)
 • 125 g stilton, i grimcuar
 • 1 lugë gjelle gjethe rigon
 • një majë piper të bardhë

Te mbaroj:

 • 2 të verdha veze të rrahura për glazurë
 • 2 lugë fara kopër
 • 2 lugë susam

metodë

 1. Për të bërë pasta, vendosni miellin për të gjitha qëllimet, kripën dhe gjalpin në një tas. Përzieni lëngun e limonit me ujë dhe hidhni tre të katërtat e lëngut në një tas. Përziejeni butësisht derisa përzierja të formojë një gungë së bashku, duke shtuar lëngun e mbetur nëse është e nevojshme. Mos e përzieni ose mos e punoni shumë – dëshironi të ketë gunga gjalpë në brumë.
 2. Hidheni brumin në një sipërfaqe të lyer me miell dhe rrafshoni në një drejtkëndësh. Me anë të një okllai, rrotullojeni në një drejtkëndësh të ngushtë rreth 2,5 cm të trashë. Palosni një të tretën e brumit mbi vete, më pas një të tretën e sipër poshtë, sikur të palosni një letër biznesi. Mbështilleni brumin me film ushqimor dhe vendoseni në frigorifer për të paktën 20 minuta.
 3. Zhbllokoni brumin dhe përsërisni, rrotulloni brumin 90° në rrotullën origjinale, në një drejtkëndësh 40 cm x 15 cm, më pas paloseni si më parë. Mbështilleni dhe vendoseni në frigorifer për 20 minuta. Përsëriteni këtë proces edhe dy herë të tjera, duke e ftohur brumin të paktën
  20 minuta midis palosjeve.
 4. Shtroni një tepsi të madhe me letër pjekjeje.
 5. Për të bërë mbushjen, ngrohni vajin në një tigan të vogël mbi nxehtësinë mesatare, shtoni qepët dhe ziejini derisa të zbuten dhe të marrin ngjyrë kafe të artë, shtatë deri në 10 minuta. Lëreni të ftohet.
 6. Në një tas, hidhni mishin e salsiçes me qepë të ftohur, bishtaja të grira, trumzë dhe piper të bardhë. Me duar të lyera me miell, mbështilleni mbushjen në salsiçe 20 cm të gjata dhe mbështilleni fort me film ushqimor. Lëreni në frigorifer për 30 minuta.
 7. Rrokullisni petën në një drejtkëndësh, 30 cm x 20 cm, dhe shkurtoni skajet për t’u pastruar. Vendoseni në tepsi dhe vendoseni në frigorifer për 20 minuta. Zbërtheni salsiçen dhe vendoseni përgjatë drejtkëndëshit të pastë, 6 cm nga njëra skaj.
 8. Pastrimin e ekspozuar e lyejmë me të verdhën e vezës të rrahur duke lënë një kufi prej 6 cm. Palosni pastën e larë me vezë mbi mbushjen e sallamit që të takohet me kufirin dhe ngjitni mbushjen e sallamit. Shtypni skajet fort së bashku. Shtypni fort një pirun me krahë përgjatë gjatësisë së skajit të mbyllur. (Mund t’ju duhet të zhytni një pirun në brumë për të parandaluar ngjitjen e tij.)
 9. Lyejeni rrotullën e sallamit me më shumë vezë dhe shënoni brumin në diagonale. Lëreni në frigorifer për 15 minuta. Ngrohni furrën tuaj në 210C/Tipers 190C/410F/Gaz 6½.
 10. E lyejmë sërish pastën me vezë, më pas e spërkasim me qepe dhe farat e susamit. Piqeni për 30 minuta ose derisa pasta të jetë e artë dhe e freskët dhe mishi i sallamit të jetë gatuar.
 11. Lëreni të ftohet në një raft teli për 10 minuta përpara se ta prisni në feta. Shërbejeni me turshinë e preferuar dhe chutney

Për më shumë ide për vaktet e mesjavës të ngjashme me këtë recetë Paul Hollywood Sausage Roll, klikoni këtu.

Piqem: My Best Ever Recipes for the Classics nga Paul Hollywood botohet nga Bloomsbury Publishing, kushton 26 £. Fotografia e Harala Hamilton. I disponueshem tani.


Më shumë se vaktet e mesjavës…

Tashmë një klient? Hyni

[Savour this sausage roll recipe from Paul Hollywood,

[[text],


Leave a Comment

Your email address will not be published.