Shijoni ëmbëlsirat për mëngjes me këto 10 receta unike të tërshërës së pjekur

Për sa i përket botës së mëngjesit, tërshëra bëhet e padobishme brenda natës. Në vend të kësaj, kaloni te ëmbëlsirat e pjekura. Nga tiramisuja dekadente te byreku me mollë me fruta, kjo recetë e veçantë e tërshërës së pjekur do t’ju kthejë në një person të mëngjesit.

Nëse keni marrë pjesë në ritualin e zakonshëm të lëvizjes së pamend nëpër bobinat e Instagramit, ka shumë mundësi që të keni hasur në një recetë tërshëre të pjekur. starring për të shkuar i padiskutueshëm të shëndetshme Mëngjesi – Tërshëra – Këto krijime unike përmbajnë përbërës kryesisht të shëndetshëm, të cilët bashkohen për të prodhuar ushqimin më të keq.

Po flasim për gjithçka që do të shihni në menunë e ëmbëlsirave të një restoranti, duke përfshirë brownies dhe cheesecake, me një kthesë tërshërës. Këto nuk janë vetëm një mënyrë e shkëlqyer për të ndryshuar rutinën tuaj të mëngjesit, por ofrojnë një ekuilibër të shijshëm midis shëndetit dhe kënaqësisë, që do t’i kënaqë të rriturit dhe fëmijët njësoj. pjesa më e mirë? Nëse jeni vazhdimisht të shqetësuar nga shkëlqimi i tërshërës, do të habiteni këndshëm kur të dini se pjekja është një opsion më i mirë.

Përmirësoni lojën tuaj të mëngjesit me këto receta të tërshërës së pjekur si ëmbëlsirë

Byrek me mollë

Nëse ju pëlqen përgatitja e vakteve, kjo recetë do t’ju ndihmojë të shijoni aromën e ëmbël, pikante dhe frutat e një byreku klasik me mollë çdo ditë të javës. Ai është gjithashtu i lartë në proteina, duke ju ndihmuar të përmbushni qëllimet tuaja të fitnesit. Mollët e prera reduktohen në sheqer kaf dhe kanellë përpara se të shtrohen me një përzierje tërshërë dhe vezë për të krijuar një krijesë të pjekur kremoze. Hidhni mbi të kos grek me vanilje për të përmirësuar shijen e tij.

Tortë me djathë boronicë

Kënaqja e një ëmbëlsirë mëkatare plotëson përfitimet ushqyese të përbërësve të shëndetshëm në këtë recetë që nuk tërheq asnjë goditje për sa i përket shijes. Një recetë popullore, virale, ajo përfshin boronica të freskëta, banane, tërshërë të mbështjellë, kanellë, krem ​​djathi, qumësht, shurup panje, vanilje dhe mjaltë.

Rrihni një reçel me manaferrat, përzieni djathin me mjaltë dhe përzieni të gjithë përbërësit e tërshërës përpara se t’i grumbulloni në ramekins për pjekje. Dhe voila! Ju i keni përgatitur vetes një mëngjes të shijshëm për ditën. Mos ngurroni të eksperimentoni me vetitë sipas shijes tuaj. Mund të zëvendësoni kremin e djathit me pak yndyrë dhe qumështin ta zëvendësoni me diçka me bazë bimore.

brownie me çokollatë

Një brownie e përtypur nuk e ka shijuar kurrë këtë shije të shëndetshme. Për ta bërë atë, merrni tërshërë të mbështjellë, hurma medjool, shqeme, kakao të papërpunuar, pluhur pjekjeje, banane, ekstrakt vanilje dhe çokollatë të zezë në garën tuaj të ardhshme ushqimore. Përziejini përbërësit, hidhini në një ramekin, shtoni çokollatën e zezë të grirë dhe piqni. Ju gjithashtu mund të rregulloni pjesën e çokollatës së zezë dhe hurmave Medjool sipas shijes.

kek me karrota

Vegjetarian, kjo është për ju! Duke shfaqur të gjitha shijet e ngrohta dhe pikante të ëmbëlsirës klasike, kjo recetë prodhon tërshërë të butë si keku me karrota me një majë krokante. Përbërësit përfshijnë karrota, arra, shurup panje, kanellë, qumësht bajame, arrëmyshk, xhenxhefil dhe fara liri. Ashtu si me recetat tradicionale, do t’ju duhet të grisni karotat dhe të copëtoni arrat përpara se të grumbulloni përbërësit. Sipër shtoni krem ​​pana me kokos për një krem ​​të shijshëm dhe të shëndetshëm.

Tortë krokante me luleshtrydhe

Ashtu si origjinali, kjo recetë e shkrirjes kap freskinë e luleshtrydheve në një bazë kremoze. Gjithçka që ju nevojitet është tërshërë, qumësht, banane, shurup panje, copëza çokollatë të bardhë dhe përbërësi juaj yll, luleshtrydhet. Ju gjithashtu mund të eksperimentoni me kos për t’i dhënë krem ​​tërshërës. Plus, është një alternativë e shkëlqyeshme me kalori të ulët ndaj numrave të zakonshëm të tërshërës.

churros

Kjo ëmbëlsirë popullore meksikane shijohet më së miri e zhytur në çokollatë të nxehtë dhe është krokante, e ëmbël dhe dekadente. Versioni i tërshërës i kap të gjitha këto duke qëndruar i shëndetshëm. Gjithçka që ju nevojitet është kos, tërshërë, kanellë, qumësht, sheqer kaf, kanellë, shurup panje dhe copëza çokollate. Përziejini përbërësit dhe shtrojini me copa çokollate në një ramekin. Hidhni mbi të përzierjen e sheqerit dhe shurupit të panjës dhe piqni për një masë krokante. Deliciosa!

Këpucër pjeshke

Kur jeni në humor për diçka të përpunuar dhe të lehtë për t’u bërë, provojeni këtë. Këpucari i pjeshkës është mënyra e përsosur për të kënaqur dëshirën për ëmbëlsirat gjatë verës dhe shpesh bëhet me miell të rafinuar ose të plotë. Zëvendësojini ato me tërshërë dhe do të keni mëngjesin perfekt për ju. Përbërësit e specializuar përfshijnë pjeshkë të konservuara ose të freskëta, niseshte tapioke, salcë molle të papjekur, kanellë, shurup panje dhe pluhur pjekjeje dhe do t’ju duhen rreth 10 minuta për t’i bashkuar. Nuk ka gjalpë në recetë, gjë që e bën atë mjaft të shëndetshëm.

biskota me gjalpë kikiriku

Të kujton një biskotë me gjalpë kikiriku, kjo recetë është e mrekullueshme për kuzhinierët amatorë dhe ata që e konsiderojnë veten të rrezikshëm nga zjarri i kuzhinës. Gjithçka që ju nevojitet është një banane e pjekur, tërshërë, vezë, gjalpë kikiriku, pluhur pjekjeje dhe disa minuta për t’i bashkuar të gjitha. Mos harroni patate të skuqura çokollatë për të marrë me të vërtetë atë aromë biskota në shtëpi.

triamisu

Një mënyrë argëtuese për të pirë kafe në mëngjes, kjo recetë tiramisu përfshin banane, kafe të menjëhershme, kos vanilje, pluhur kakao dhe ekstrakt vanilje. Këta përbërës kapin shijen e ëmbëlsirës klasike italiane, megjithëse në një notë më të shëndetshme. Bananet e ëmbëlsojnë marrëveshjen, ndërsa kosi dhe pluhuri i kakaos formojnë një kore të shijshme mascarpone në fund. Ajo që është edhe më e mirë është se një porcion ju kthen rreth 274 kalori! Ju lehtë mund ta zëvendësoni kosin me alternativa me bazë bimore dhe të shtoni mjaltë ose shurup panje sipas shijes. Është kënaqësia më e mirë pa faj.

Tortë me llavë me çokollatë

Ne po e përfundojmë këtë përmbledhje të këndshme me një recetë dekadente që është pak më pak se 400 kalori! Gjithçka që ju nevojitet është pluhur kakao pa sheqer, tërshërë të mbështjellë, salcë molle ose kos, qumësht, Nutella, pluhur për pjekje dhe copa çokollatë gjysmë të ëmbla. Bashkojini këta përbërës dhe luani me përmasat që i përshtaten shijes tuaj përpara se të gatuani dhe do të mbeteni me ushqimin më të mrekullueshëm të mëngjesit.

Cilat nga këto receta unike të tërshërës do të përgatisni për mëngjes?

Imazhi i Heroit: Me mirësjellje Kuzhina Vegjetariane e Karissës; Imazhi i veçuar: Me mirësjellje @thekitchendoctorandmum/Instagram

Leave a Comment

Your email address will not be published.