Shija takohet me prakticitetin: 8 erëza të shkëlqyera për të shijuar gatimin tuaj në kamp

Pavarësisht nëse jeni një adhurues i sheqerit me një ëmbëlsirë ose një entuziast që kërkon emocione të djegëseve, ka shumë mënyra për të gatuar vetë zjarrin tuaj.

Është një e vërtetë për të ardhur keq që kur bëhet fjalë për ushqimin e kampit dhe kompletet e MRE, shpesh bëhen kompromise. Këto produkte janë bërë me thjeshtësinë dhe prakticitetin në mendje, që do të thotë se shija me 5 yje, e shijshme, umami shpesh nuk është aty. Megjithatë, me vetëm pak planifikim shtesë dhe hapësirë ​​të paketimit, ju mund të përgatisni ushqime që janë praktike dhe ushqyese, si dhe të shijshme!

Qoftë duke eksploruar zonat më të largëta të natyrës ose në një udhëtim të rastësishëm kampingu me miqtë, nuk ka asnjë justifikim për të shërbyer një vakt të mërzitshëm, kështu që këtu janë tetë përbërës për ta bërë atë një përvojë të shkëlqyer kampingu të kuzhinës.

Përzierje erëzash të personalizuara

Erëzat janë një vend i mrekullueshëm për të filluar. Ato përdoren në të gjithë botën me qëllimin e vetëm për të dhënë shije intensive. Ato janë gjithashtu të lehta, të gjithanshme dhe të lehta për tu paketuar. (Po, ju mund ta blini përzierjen tashmë në treg – si kjo Përzierje fantastike e kripës Herbie — por të bësh tuajën është më e lirë dhe shumë më argëtuese.)

Ia vlen të eksperimentoni pak dhe të krijoni përzierjen tuaj të erëzave. Gjithçka që ju nevojitet është një enë hermetike dhe disa përbërës bazë që mund të gjenden në shumicën e kuzhinave.

Gëzimi i vërtetë është në përgatitjen dhe përshtatjen e përzierjes tuaj, por një vend i mrekullueshëm për të filluar është duke kombinuar kripë, piper, paprika të tymosur, kajenë, pak sheqer kaf dhe disa speca djegës (nëse kjo është gjëja juaj).

mustardë

Mustarda e fuqishme është e preferuara e shumë njerëzve dhe është shoqëruesi ideal i mishit të pjekur në skarë në zjarr kampi, qoftë si fërkim i lagësht ose si erëz e thjeshtë.

Për një sasi serioze shije-për-gram, merrni parasysh pluhurin e mustardës. Shpesh vjen në një kanaçe të qëndrueshme, miqësore me paketimin dhe mund ta përdorni për të përzier mustardën tuaj me ujë sapo të dilni nga dera.

Përndryshe, merrni parasysh Kjo Mustardë Artizanale Jalapeo, Është krejtësisht natyral, organik, vegjetarian dhe ka vlera të larta ushqyese.

mish i grirë

Mish i thatë - Country Archer Jerky Company Jerky

Për mishngrënësit mes nesh, mishi i grirë është një mënyrë e shkëlqyer për të sjellë shije dhe substancë, si dhe shumë proteina të qëndrueshme dhe të pasura me kalori, pa shtuar shumë peshë në paketën tonë.

Për shembull, shumë salsiçe të pjekura të stilit spanjoll janë të mbushura me paprika, e cila e bën punën e saj gjatë gatimit, që do të thotë se aroma e vetëm disa fetave mund të përshkojë të gjitha gatimet me zierje dhe makarona. (Shtoni pak thartirë në filxhanin tuaj të radhës me ramen gjatë kampingut dhe nuk do të zhgënjeheni.)

Shumë dyqane pajisjesh në natyrë shesin gjithashtu produkt i shkëlqyeshëm i thartëKy është një opsion i mirë për ata që duan të përfshijnë proteina dhe natrium rregullues të hidratimit në dietën e tyre.

vegjetarian i dehidratuar

Shumica prej nesh e dinë që perimet humbasin disa lëndë ushqyese kur ruhen, por ato në fakt ruajnë gjithashtu një sasi të mirë të mirë!

Për shkak të kësaj, perimet e dehidratuara (mendoni se i gjeni në petët e menjëhershme) mund të përfaqësojnë një komponent të vlefshëm të një diete të shëndetshme. Qepët e dehidratuara janë një nga të preferuarat tona personale.

Lehtësisht të disponueshme, lehtësisht të shtuara në zierje dhe supa, jashtëzakonisht të lehta dhe me një jetëgjatësi të mundshme prej disa vitesh, perimet e dehidratuara janë një opsion i shkëlqyeshëm për aventura të gjata.

salcë nxehtë

Salcë e nxehtë organike Yellowbird

Shumica prej nesh janë të njohur me salcën Sriracha dhe Tabasco, por për shumë, salca e nxehtë nuk është asgjë më pak se një mënyrë jetese.

Me një botë të tërë salcash pikante për t’u eksploruar, mund të jetë e vështirë për fillestarët të dinë se ku të fillojnë. Konsideroni Salca organike e YellowbirdTë cilat janë të dobishme për shishet me madhësi udhëtimi.

Ose, nëse tashmë keni një të preferuar, hidhini një sy Rimbushjes zinxhir çelësash me salcë të nxehtë Për transportueshmëri të pakrahasueshme. Ultralight-Udhëtimi i miratuar!

Sheqeri

Sheqeri prishet herë pas here, por na jep po aq energji sa na nevojitet për të vazhduar.

Ju mund të keni tashmë sheqer dhe vetëm një majë e vogël mund t’i shtojë shije pothuajse çdo pjate, të ëmbël apo të shijshme. Në moderim, sheqeri është një erëz e denjë dhe një burim i rëndësishëm energjie.

Ne ju rekomandojmë që të rezervoni paketa me sheqer të lehtë, të cilat mund t’i blini në internet. Ose, merrni disa falas në kafenenë tuaj lokale!

aksioneve

Kubet dhe pluhurat e stokut të builonit janë vetë përkufizimi i aromës së koncentruar. Ato janë të vogla, por intensive, praktikisht nuk peshojnë dhe shpesh mbështillen individualisht për freski dhe komoditet maksimal.

Si mishi ashtu edhe shufra vegjetariane është në gjendje të mbushë një grusht të fuqishëm umami. Thjesht përzieni në ujë të nxehtë për lëngje mishi, përdorni për të përmirësuar supat dhe zierjet, apo edhe shtoni në përzierjet tuaja personale të erëzave!

pluhur kokteji

Cocktail Box Company Kuti Cocktail Box

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, kur të vijë koha e prillit, kjo kuti kokteji Mënyra perfekte për të veshur disa majat me stil, pavarësisht se ku jeni.

Këto teneqe me madhësi xhepi që mbahen fort, mbajnë përbërës interesantë, garnitura unike, salcë dhe mikser. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të zgjidhni koktejin tuaj të preferuar dhe të lini vend në çantën tuaj për një shishe! Nëse varietetet e paketave të kallajit janë shumë të rënda për udhëtimin tuaj të zgjedhur (p.sh., kthimi në çanta shpine), ka të tjera në treg si p.sh. Ultralight 21g Koktej Xhepi.


Është e drejtë të thuhet se jo të gjitha ushqimet e kampingut janë të mërzitshme – ne kemi hedhur një vështrim në disa nga më të mirat sigurimi i kampit Dhe mëngjes i përhershëm e fundit. Por nëse doni të shtoni një dozë shtesë shije në vaktet tuaja, kjo listë është një vend i shkëlqyeshëm për të filluar!

Dy vakte WriteOne Trek në paketimin e tyre, një mëngjes me tërshërë dhe një ushqim orizi në paketimin e tyre
Dialed in Delicious Meals: WriteOne Trek Backpacking Meal Planner Review
RightOn Trek nuk është vetëm gatimi i ushqimit për zonat e prapambetura. Ai po rinovon përvojën e plotë të ngrënies dhe planifikimit të udhëtimit. Lexo më shumë…
Koktej kampi
3 kokteje kampi të preferuar: Shihni zgjedhjet e redaktorëve të GearJunkie
Nuk ka asgjë si një kohë e mirë duke pirë rreth zjarrit. Ngrini pijen tuaj standarde të kampit me këto tre receta të zgjedhura me kujdes nga redaktorët e GearJunkie. Lexo më shumë…

Leave a Comment

Your email address will not be published.