Shefja dhe blogerja Alexandra Stafford ndan recetat e verës

Alexandra Stafford kthehet për të na dhënë këshilla shumë të nevojshme për vegjetarian.

Nëse jeni adhurues i pjatave të freskëta verore, ne kemi një lajm të mirë për ju: Kemi përmbledhur disa receta që përdorin të gjitha shijet e gjalla dhe me diell të korrikut. Këto gurë të çmuar vijnë nga Alexandra Stafford, të cilën mund ta njihni si kuzhiniere, autore, blogere dhe instagrammere e njohur. Nëse po e njihni tani, së shpejti do të zbuloni se recetat e saj të sofistikuara theksojnë përbërësit sezonalë pa qenë tepër të ndërlikuar apo të mundimshëm. Në fakt, mund të na keni parë tashmë të deklarojmë dashurinë tonë për petët e saj të ftohta me kikirikë dhe fasulet jeshile të shpejta dhe elegante. Të dyja janë të shijshme, me shije dhe kërkojnë një minimum kohe ndërsa rri pezull mbi një sobë të nxehtë.

Nëse jeni të uritur për më shumë, ne do të donim t’ju rekomandonim spagetin veror të Stafford’s Squash. Duke përdorur deri në dy kilogramë kunguj të njomë ose kunguj të verdhë, kjo recetë është e përkryer për ata që kanë një kopsht shtëpiak shumë produktiv, ose ata që kanë marrë në shtëpi disa kunguj të tepërt nga tregu i fermerëve. Aromatikët plotësojnë aromën e ëmbël të kungujve: thekonet e specit të kuq dhe hudhra shtojnë pak kafshatë ndërsa lëkura e limonit kontribuon në shkëlqimin. Parmigiano Reggiano i kripur dhe luksoz lidh gjithçka së bashku.

Nëse keni një shumëllojshmëri edhe më të gjerë produktesh në dorë, mund të provoni edhe specat zile të mbushura me vegjetale të Stafford. Kjo recetë kërkon kunguj të njomë, misër, domate dhe barishte të freskëta. E mbushur me quinoa të fortë dhe djathë të këndshëm Monterey Jack, ky ushqim arrin të vendosë një ekuilibër midis dritës dhe shijes. Plus, është një pjatë kryesore e shijshme që është gjithashtu vegjetariane.

Të dyja këto pjata shërbejnë 4-6, dhe janë gjithashtu kandidatë të shkëlqyeshëm për përgatitjen e vakteve paraprake, kështu që janë perfekte për një mini darkë. Pasi t’i rrahni ato, gjithçka që duhet të bëni është të shikoni përreth për një frymëzim koktej veror. (Dhe ne do t’ju bëjmë një shërbim të keq nëse nuk përmendim këshillën e urtë të Stanley Tucci.)

Spageti verore me kunguj me limon dhe barishte

4. shërben

material

 • 1 1/2 deri në 2 paund. Kungull i njomë ose kungull i verdhë
 • filxhan vaj ulliri ekstra të virgjër
 • 1 qepë e vogël, e prerë hollë
 • 4 thelpinj hudhre, te grira holle
 • kripë kosher
 • lugë piper i kuq i bluar ose më pak nëse jeni të ndjeshëm ndaj nxehtësisë
 • 1/2 kile spageti ose petë tjetër të gjatë
 • piper i zi i sapo bluar, sipas shijes
 • filxhan i grirë Parmigiano Reggiano
 • lëngun e një limoni
 • 1/2 deri në 1 filxhan majdanoz të grirë hollë
 • 1/4 filxhan borzilok të grirë imët, sipas dëshirës

Udhëzimet,

Sillni një tenxhere të madhe me ujë të ziejë.

Duke përdorur mandolinë ose prerëse rrotulluese, priteni kungullin në shirita të gjatë të hollë. Opsionale,
Prisni me thikë kungujt sa më hollë të mundeni. vendosni kungujt e prerë në një
kullesë në lavamanin tuaj.

Në një tigan të madh shtoni vajin e ullirit, qepën dhe hudhrën. Sezoni me një majë kripë. kthesë
ngrohjes në të lartë. Sapo të shihni që vaji ka filluar të shkëlqejë, i jepni një valë dhe
Llokoçisni hudhrën, mbuloni me kapak dhe ulni zjarrin në minimum. gatuajeni për rreth 10 minuta ose derisa
Qepët dhe hudhrat janë shumë të buta.

Kur uji i makaronave të vlojë, shtoni 2 lugë gjelle kripë kosher. Ziejini makaronat derisa të jenë al dente
Rezervoni të paktën 1 filxhan lëng për gatimin e makaronave.

Ndërkohë hapim kapakun e tavës me qepujt dhe hudhrat. shtoni të kuqe të grimcuar
Shtoni thekon piper dhe përzieni shkurtimisht.

Kulloni makaronat mbi një kullesë që përmban kungujt, më pas kaloni makaronat dhe
Kungull për tigan. Shtoni 1 filxhan lëng për gatimin e makaronave dhe përziejini që të kombinohen. moti
Me piper të zi. Shtoni Parmigiano. Hedhje. Shije. sezonin me kripë dhe piper kosher
Shije.

Hiqeni nga zjarri dhe shtoni barishte dhe lëkurën e limonit. Hidheni përsëri për t’u kombinuar. Shije.
Rregulloni erëzat sipas shijes.

Speca zile të mbushura me perime

shërben 6

material,

 • 6 speca zile të mëdha, të përgjysmuara dhe të prera, duke i lënë bishtat të paprekur (nëse dëshironi)
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri plus më shumë për spërkatje
 • kripë kosher
 • 1/2 filxhan quinoa
 • 1 qepë, e grirë hollë
 • 1 spec djegës, sipas dëshirës, ​​i grirë imët
 • kripë kosher
 • 1 ose 2 kunguj të njomë, të grira të vogla, për të dhënë rreth 2 gota
 • 2 kallinj misri, kokrrat e hequra
 • 1 filxhan domate qershi, të prera në katër pjesë
 • 6 qepë, të grira hollë
 • 1 tufë cilantro, e grirë imët për të marrë rreth një filxhan
 • 12 oz djathë Monterey Jack, i prerë në kubikë
 • borzilok ose qiqra, të grira imët, për zbukurim, sipas dëshirës
 • limon për zbukurim, sipas dëshirës

Udhëzimet,

Ngrohni furrën në pjekje me konvekcion 475ºF. Vendosni specat e prerë në një fletë
Tavë me letër pergamene. Spërkateni me vaj. Sezoni me kripë. transferojeni tiganin në
në furrë dhe gatuajeni për 15 deri në 20 minuta ose derisa specat të fillojnë të marrin flluska. hiqni nga
Furra. Kthejeni specin djegës. Anulo.

Ndërkohë mbushni një tenxhere mesatare me ujë dhe lëreni të vlojë. shtoni një majë të madhe
kripë kosher. Gatuani kuinoan për 9-12 minuta ose derisa quinoa të jetë gatuar. Kullohet përmes gjobave-
Sitë rrjetë. Anulo.

Ndërkohë ngrohni 2 lugë vaj ulliri në një tigan të madh në zjarr të fortë. kur kjo
Shtoni qepët, qepët e grira dhe specat, uleni menjëherë zjarrin në mesatare të ulët, rregulloni
me një majë kripë dhe përziejeni. Gatuani për rreth 5 minuta, duke i përzier herë pas here, derisa
Qepa bëhet e butë dhe bëhet e tejdukshme.

Shtoni kungull i njomë i grirë dhe gatuajeni për 2 minuta, derisa kungull i njomë të humbasë brumërinë e tij –
Ju nuk dëshironi që kungull i njomë të kthehet në tul; Është mirë kur ka pak teksturë këtu.
Shtoni misrin dhe gatuajeni edhe një minutë. Fikni flakën. shtoni domate,
qepë dhe cilantro.

Shtoni quinoan dhe përzieni për t’u kombinuar. Shije. Shtoni kripë dhe piper derisa të shijojë mirë.
Me eksperiencë. Paloseni në kubikë Monterey Jack.

Hidhni mbushjen me lugë në zgavrat e djegës. Me të vërtetë mos kini frikë, me të vërtetë paketojini ato
Mbushur – Është në rregull nëse mbushja është grumbulluar në një grumbull në çdo spec. këto janë djegës
Do të thotë të ndihesh mjaftueshëm. Mund të keni pak mbushje shtesë në dorë; është e shijshme
E imja. Ruajeni për një ditë tjetër ose hajeni.

Transferoni specin djegës në furrë dhe gatuajeni derisa të bjerë djathë, rreth 10 minuta.
Shkrihet dhe perimet marrin ngjyrë kafe.

Hiqeni nga furra. Nëse dëshironi, zbukurojeni me borzilok të freskët. Shërbejeni me një shtrydhje limoni
nese ju deshironi.


Alexandra Stafford jeton në Nju Jork me burrin dhe katër fëmijët e saj. libri i saj i gatimit, Thërrima të bukës së thekur, u nominua për çmimin IACP Julia Child First Book Award 2017. Udhëtimi ushqimor i Alexandra filloi në vitin 2003 kur ajo u diplomua në Yale dhe u transferua në Filadelfia, ku ndoqi shkollën e gatimit dhe punoi në një kuzhinë profesionale. Pasi kaloi dy vjet në Fork, fillimisht si kuzhiniere përgatitore, më në fund si kuzhiniere, ajo u largua nga bota e restoranteve dhe filloi blogun e saj, Alexandra Kitchen.

Leave a Comment

Your email address will not be published.