Shefi i kuzhinës Dave White ndan recetën e tij për sufle me pjeshkë të bardhë dhe panxhar

Siç u njoftua nga kapiteni Sandy Yawn në episodin e 25 korrikut nën kuvertë mesdhetareShefi i kuzhinës Dave White është një “artist i vërtetë” kur bëhet fjalë për aftësitë e tij në kuzhinë. Edhe pse Dave shpjegoi në premierën e sezonit 7 të shfaqjes se ai nuk “ndiqet receta”, fatmirësisht për kuzhinierët e shtëpisë kudo, ai është i lumtur të ndajë një nga recetat e tij të pabesueshme që të tjerët ta përdorin.

Më poshtë, gjeni udhëzuesin hap pas hapi të Dave për të bërë supë me pjeshkë të bardhë dhe panxhar.

Sufle me pjeshkë dhe panxhar të bardhë të shef Dave

materiali:

 • gjalpë i shkrirë, për lyerje

 • 4 pjeshkë të bardha

 • 4 lugë gjelle miell bajame

 • 4 të bardha veze me rreze të lirë

 • 1 lugë panxhari pluhur

 • 6 lugë sheqer pluhur

 • 3 lugë miell misri

 • 1 lugë gjelle miell për të gjitha qëllimet

 • 90ml/3¼ floz Krem dyshe

 • 110 ml/4 ml qumësht me yndyrë të plotë

 • sheqer pluhur, për pluhurosje (opsionale)

drejtimi:

 1. hiqni gurin e pjeshkës [and] Më pas i presim përafërsisht. Shtoni pjeshkët në një tenxhere dhe karamelizoni me një lugë sheqer kaf. Pasi të jetë zbutur, hidheni në një blender dhe lëreni derisa të jetë e qetë. Kaloni në një sitë të imët dhe më pas mbajeni mënjanë të ftohet.

 2. Lyejeni pjesën e brendshme të katër ramekinëve me gjalpë. Shtoni një sasi të vogël sheqeri në secilin dhe kthejini ato për të mbuluar anët dhe fundin, duke shkundur çdo tepricë. Mbajeni mënjanë të ftohet në frigorifer.

 3. Vezët e ndara – Thyejeni secilën vezë në gjysmë dhe vendoseni përmbajtjen midis dy lëvozhgave, duke lejuar që të bardhat të rrëshqasin në tasin e poshtëm ndërsa të verdhat mbeten në lëvozhgë.

 4. Rrihni katër të bardhat e vezëve në një tas të madh dhe dy të verdhat në një tas të vogël të veçantë (të verdhat e vezëve të mbetura mund të ruhen për vezë të fërguara ose krem).

 5. Ngrohni furrën në 180°C (160°C me ventilator)/350°F/Gaz. Vendosim tavën e pjekjes në mes të furrës.

 6. Duke përdorur një kamxhik dore ose një mikser elektrik, rrihni të bardhat e vezëve në një tas të madh. Përpara se të filloni, sigurohuni që tasi dhe rrahja të jenë plotësisht të pastra dhe pa yndyrë, dhe sigurohuni që të mos ketë të verdha me të bardhat e vezëve ose ato nuk do të rrihen me volum të plotë. Rrihni derisa të fillojnë të formohen maja të buta – të bardhat e vezëve duhet të duken si re.

 7. Kur pureja e pjeshkës në tenxhere të jetë ftohur, shtoni një lugë gjelle me të bardhat e vezëve dhe përzieni mirë për ta bërë masën më pak të ngurtë. Tani, përdorni një lugë të madhe metalike ose shpatull për të palosur butësisht të bardhat e mbetura të vezëve. Përdorni lugën për t’u rrotulluar nga jashtë dhe për të prerë në mes – qëllimi është që të përdredhni butësisht flluskat e ajrit pa i thyer ato. Në fund shtoni miellin e bajameve nga një lugë gjelle.

 8. Mbushni ramekinet me përzierjen deri në buzë dhe rrafshoni me një shpatull ose thikë palete. Vendosni një gozhdë me gishtin e madh rreth buzës së brendshme të ramekins (kjo ndihmon që suflaja të ngrihet në mënyrë të barabartë pa kapur anët). Vendosini ramekinet në një tepsi në mes të furrës për rreth 9 minuta derisa pjesa e sipërme të marrë ngjyrë kafe të artë. Mos e hapni furrën gjatë gatimit. Shikoni me kujdes orën dhe sufllaqet – nxirrni sapo të jenë ngritur dhe kanë filluar të marrin ngjyrë të artë. Nëse jeni duke përdorur ramekins më të vegjël, do t’ju duhet të zvogëloni kohën e gatimit me disa minuta (5 ose 6 sufllaqe më të vogla do t’ju duhet rreth 10 minuta).

 9. Spërkateni me pluhur sheqeri ose panxhari dhe shërbejeni menjëherë.

shikojnë poshtë kuvertës med Bravo të hënën në orën 8/7c dhe në aplikacionin Bravo. Shikoni episodet e reja një javë më parë në Peacock.

Leave a Comment

Your email address will not be published.