Shef pa këmishë – aq i lehtë sa një kanaçe me kimikate

I apasionuari vendas i fitnesit, Jason Murphy, i ribërë vaktet e preferuara të rinisë së tij në receta më të shëndetshme. Shikoni listën e plotë të recetave të tyre në www.mysaline.com/shirtless.


aq e lehtë sa një kanaçe me kimikate

Pjesa vërtet e vështirë për të mos u mbështetur në kutitë e darkës të para-paketuara “Box ‘O Mystery Chemicals” është koha që duhet për të përgatitur një vakt nga e para. Mendoj se ky është ndoshta faktori më i madh që i largon njerëzit nga ushqimi i pastër dhe i kthen në krahët e korporatave të mëdha për të humbur kohën dhe shëndetin tuaj për lehtësi.

Ndonjëherë e gjej veten duke vënë në dyshim sasinë e kohës që kaloj në ditët e përgatitjes së ushqimit në kuzhinë. Mund të ndihet si një stërvitje shtesë ndërsa fluturoj nëpër kuzhinë duke punuar fort dhe shpejt, me perime të copëtuara që fryjnë në ajër në stilin suedez të kuzhinierit.

E provova këtë recetë duke u përpjekur të gjeja ekuilibrin më të mirë midis kohës dhe lehtësisë së një vakti në kuti, por me të gjitha përfitimet e shëndetshme të përgatitjes së tij pa artikujt e ruajtur dhe të përpunuar shumë. Shumë prej këtyre artikujve, si qofte pule dhe bukë me hudhër me lulelakër, mund të përgatiten një ose dy ditë përpara, në mënyrë që të shpërndani ngarkesën e punës.

Gatimi i vërtetë i ushqimit me një kombinim pa kimikate të salcës jashtë raftit dhe petëve me pak karbohidrate e bën ditën një fillim të shkëlqyeshëm dhe pothuajse do të duket sikur sapo keni hapur një kuti me pluhura dhe shije të dyshimta.

Buka me hudhër është paraqitur në një artikull të mëparshëm, dhe megjithëse sigurisht nuk është një proces i shpejtë, është aq i mirë sa ia vlen të mundoheni për ta përgatitur atë me makaronat tuaja një ditë më parë. Unë do të përfshij një lidhje me atë artikull më poshtë nëse jeni kaq të prirur.

Më pëlqejnë “Heart of Palm Noodles” për pjatat me makarona në furrë. Zakonisht përpiqem të gjej petë për këtë, por nëse ato kanë stil lazanja në mega mart, nuk ka rëndësi, thjesht pritini në shirita me një thikë kuzhine siç bëra për këtë vakt.

Zakonisht e bëj salcën time, por e gjeta këtë salcë Alfredo Primal Kitchen dhe përbërësit janë të pastër. Është gjithashtu pa qumësht për ata prej jush që marrin zorrët me flluska nga Moo Juice. Kjo chutney është bërë nga farat e kungullit të të gjitha gjërave. Gjëra të mrekullueshme.

Përgatitni qofte dhe bukë me hudhër një ose dy ditë përpara dhe më pas hidhni “petët” dhe salcën në tenxhere të ngadaltë për t’u ngrohur dhe do të shkurtojë kohën e kuzhinës tuaj pa cenuar shijen apo shëndetin. Kuti ndihmëse e pulës? Nuk kemi nevojë për kuti ndihmëse me erë pule.

Bukë me hudhër me lulelakër:

Makarona me qofte pule:

2 kg pulë të bluar

2 pako Heart of Palm Noodles, të kulluara dhe të shpëlarë

1 kavanoz Primal Kitchen Salce Alfredo

1 qepë e verdhë, e grirë

1 pako kërpudha bella bella

1/2 lugë kripë, piper, qepë dhe hudhër pluhur

1/4 lugë çaji të thata djegës të kuq

Udhëzim:

Përziejmë pulën e bluar me erëza dhe e rrotullojmë në qofte. Unë zakonisht gjuaj për rreth 0,75 oz për qofte. E vendosim në një tepsi që nuk ngjit dhe e pjekim në 400 gradë për 17 minuta. Hiqni tiganin dhe ktheni qoftet dhe gatuajeni edhe për 10 deri në 12 minuta të tjera.

Kullojini dhe shpëlajeni zemrën e petëve të palmës dhe vendosini në një tenxhere të ngadaltë ose në tenxhere me makarona në sobë mbi nxehtësi të ulët. Vendosni kavanozët me salcën Alfredo dhe qoftet të ngrohen dhe lërini të ziejnë. Ngroheni një tigan me gjalpë dhe ziejini qepët dhe kërpudhat me pak kripë dhe piper derisa të zbuten. Kulloni çdo lagështi të tepërt dhe derdhni në tenxhere me makarona:

Shërbejeni me brokoli të pjekur dhe bukë me hudhër shefi pa këmishë:


Shikoni një listë të të gjitha recetave të Chefless Chef në www.mysaline.com/shirtless.

mysaline prill 2022

Leave a Comment

Your email address will not be published.