Salt and Stone: Cherry Almond Crisp është ylli i shfaqjes së Ditës së Pavarësisë. Eksploroni Yakima

Zakonisht deri në datën e katërt të korrikut, unë jam e gjitha për boronica dhe mjedra (epo, le të jemi të sinqertë, çdo kokrra të kuqe për këtë çështje). Gjatë viteve kam ndarë receta për ëmbëlsira me boronica, galeta me mjedër dhe të paktën një grusht ëmbëlsirash me luleshtrydhe. Gëzimi i qershive të freskëta nuk është zhdukur kurrë, por në këtë kohë të verës, ne zakonisht kemi ngrënë disa kilogramë dhe pres me padurim gjënë e re tjetër që vjen në sezon.

Mendoj se drita e shpresës këtë vit është se Cheri është ylli i spektaklit të festës së Pavarësisë. Pranvera jonë e freskët do të thotë që qershitë Bing dhe Rainier po dalin nga pemët në luginë tani.

Ky Crunchy i Bajameve Cherry është shumë i lehtë për t’u bërë dhe gjithashtu ka një shije ultra të shijshme. Qershitë e ëmbla të freskëta shpërthejnë absolutisht kur shtohen në pak nxehtësi, duke bërë shurupin më të ëmbël dhe pak të thartë ndonjëherë. Një nuancë e vogël ekstrakti bajamesh i shtuar në frutë sjell një aromë të këndshme të butë dhe arrë që është e balancuar në mënyrë të përkryer me majën e ëmbël të tërshërës. Më ka pëlqyer gjithmonë kombinimi i shijes së bajames dhe qershisë, dhe ky profil i shijes krokante e bën atë të drejtë.Çdo gjë që mund të rrihni së bashku në më pak se 30 minuta dhe sipër me akullore me vanilje është një fitore.
Receta kërkon një tigan prej gize. Nëse nuk keni një të tillë, mos u shqetësoni. Mund të përdorni një tenxhere dhe më pas ta transferoni masën në një tepsi për ëmbëlsira ose në formë byreku. Kohët e gatimit mund të kenë nevojë të rregullohen pak pasi giza në përgjithësi i gatuan gjërat pak më shpejt se një tigan i zakonshëm.

Për mua, kjo do të jetë ëmbëlsira e caktuar për javët e ardhshme. Patjetër që po planifikoj ta bëj këtë për festimet tona të Ditës së Pavarësisë, megjithëse mendoj se do të më duhet të paktën një grup i dyfishtë. Çdo gjë që mund të përziej së bashku në më pak se 30 minuta dhe sipër me akullore vanilje është një fitore në librin tim. Dhe më mirë akoma, më pëlqen një mënyrë e re dhe argëtuese për të përdorur çdo frut (ose perime) që është aktualisht në sezon.

Crisp bajame vishnje

qershi

2 kilogramë qershi të freskëta ose të ngrira Bing

2/3 filxhan sheqer të grimcuar

1/4 filxhan niseshte misri

3 lugë ujë

1 lugë gjelle gjalpë të butë

1/2 lugë ekstrakt bajame

majë kripë kosher

i freskët

3/4 filxhan miell

3/4 filxhan tërshërë të modës së vjetër

1/2 filxhan sheqer kaf të paketuar

1/2 lugë kripë

7 lugë gjalpë në temperaturë ambienti

1/4 filxhan bajame të grira

1/4 lugë kanellë

Ngroheni furrën në 375 gradë.

Lani dhe nxirrni qershitë e freskëta. Nëse përdorni qershi të ngrira, përdorni një peshore kuzhine për të matur 2 paund.

Kombinoni qershitë, sheqerin, niseshtën e misrit dhe ujin në një tigan prej gize. Shkundni butësisht për t’u kombinuar dhe mbajeni tiganin mbi nxehtësinë mesatare-të ulët. Ndërsa qershitë fillojnë të zbuten, vazhdoni t’i përzieni herë pas here. Sapo përzierja të fillojë të trashet dhe shurupi të mbulojë pjesën e pasme të një luge (rreth 6 minuta për qershitë e freskëta dhe 10 minuta për qershitë e ngrira), hiqeni tiganin nga zjarri. Shtoni gjalpin, ekstraktin e bajames dhe pak kripë. Mbajeni mënjanë ndërsa bëni patate të skuqura.

Për të bërë patate të skuqura, kombinoni miellin, tërshërën, sheqerin kaf, kripën, kanellën dhe bajamet e grira në një tas mesatar. Pritini gjalpin hollë në katrorë 1 lugë gjelle, më pas ndani çdo katror. Shtoni gjalpin në përzierjen e miellit dhe me duar ndajeni gjalpin dhe përzieni derisa copat e gjalpit të lyera me miell të mos jenë më të mëdha se sa një bizele.

Përhapeni sipër qershive. Piqni në furrë për 12 deri në 15 minuta ose derisa të jenë të freskëta dhe të lehta në kafe të artë dhe qershitë të kenë flluska. Hiqeni nga furra dhe lëreni të ftohet për të paktën 10 minuta përpara se ta shtoni me një lugë akullore vanilje dhe ta servirni individualisht. Crisp shërben 8 porcione bujare.kripë dhe gur

Cheri është ylli i emisionit Desserts Day Independence.
Kolona dhe receta e Andrea McCoy’s Salt & Stone shfaqen dy herë në muaj në Explore.

Leave a Comment

Your email address will not be published.