Sallatë tajlandeze me pulë – Crme de la Crumb

Ky postim mund të përmbajë lidhje shoqëruese. Lexoni politikën tonë të zbulimit.

Thuaj lamtumirë sallatave të mërzitshme! Kjo sallatë pule tajlandeze është plot me lakër krokante, lakër jeshile, karrota, qepë jeshile, edamame dhe pulë me lëng, të gjitha të mbushura me një salcë të shijshme, të lehtë për t’u përgatitur me kikirikë/sojë/bli.,

Përgatitni një nga ato sallatat e gjitha, por vetëm me lavaman, por jepini pak zbavitje dhe bëjeni të frymëzuar nga Thai. Është e drejtë, ky ishte në thelb i gjithë procesi im i mendimit pas kësaj sallate aziatike me pulë. Merrni të gjithë marulen krokante, të shëndetshme, dy lloje lakër, lakër jeshile, edamame, qepë të njoma, karota dhe më shumë dhe bëjeni gati për të ngrënë me pulë të grirë dhe një salcë të thjeshtë kikiriku. Mos flini me këtë recetë të shijshme! Disi të lehta dhe të përzemërta në të njëjtën kohë, ju do të dëshironi ta bëni këtë përsëri dhe përsëri!

Ja si e bëni

Përbërësit për sallatën tajlandeze në një tas
 1. Së pari, Marrë Nxirrni një tas të madh dhe vendoseni brenda shtoni Marule, lakër jeshile, lakër jeshile, qepë jeshile, edamame, cilantro, karrota, speca zile, pulë dhe shirita wonton.
 2. Më pas, në një përpunues ushqimi ose blender, Shtoni të gjithë përbërësit e veshjes dhe pulsimi Për rreth 20-30 sekonda. Pastaj, shtoni Ujë për veshjen e kikirikut sipas nevojës për të holluar vetëm 1 lugë gjelle në të njëjtën kohë (duke valëvitur në mes). Rrjedha Ky salcë mund të përdoret direkt në sallatë dhe hedh pak para se të shërbeni.
Hapi i dytë për të përgatitur salcën tajlandeze të kikirikut

pse funksionon kjo recetë

të gjitha zarzavatet – Jo vetëm marule në këtë sallatë aziatike, jo zotëri. Po vjen tek ju me një gjethe jeshile të qëndrueshme (ose romaine), lakër jeshile dhe të kuqe (sasia e duhur e kërcitjes) dhe lakra jeshile. Të gjitha teksturat janë të mrekullueshme dhe kthimi i ngjyrës së gjelbër është i shkëlqyeshëm edhe për trupin tuaj.

Salcë me kikirikë Për të marrë thellësinë e duhur të shijes në këtë salcë kikiriku, do t’ju duhet të shtoni disa përbërës. Por mos u largoni nga lista e gjatë e nevojave për tu veshur. Me të vërtetë nuk kërkon pak kohë, vetëm pak nga ajo dhe përziejeni ose përzieni për ta kombinuar. Përgatiteni një herë dhe do të dëshironi ta bëni këtë salcë për sallatat tajlandeze përsëri dhe përsëri.

plot ngjyra – Hani ylberin, thonë ata. Epo, njerëz, ylberi është vetëm disa feta dhe kube perimesh me këtë sallatë aziatike me pulë.

aq e lehte — Në të vërtetë duhen vetëm 15 minuta për ta bërë këtë përzierje të shijshme dhe ushqyese

Sallatë tajlandeze me salcë kikiriku. Është kaq e thjeshtë, ju e dëshironi të paktën një rotacion gjysmë mujor!

dorë që mban një tas të madh me sallatë sipër tryezës me lino dhe kavanoz me salcë

Ide për përshtatjen e kësaj recete

Pjesa më e mirë e kësaj sallate Thai është se është shumë lehtë e personalizueshme. Shikoni këto këshilla:

 • Përdorni çfarëdo marule që keni në dorë ose kënaquni duke ngrënë. Ose përdorni marule në thes – varet nga ju!
 • Nëse nuk jeni adhurues i kale, mos shtoni kale ose zëvendësoni spinaqin.
 • Ju gjithashtu mund të blini karota dhe speca të grira paraprakisht për të marrë sa më shumë kohë nga kjo recetë që përgatitet shpejt.
 • Nëse nuk e keni, hiqni edamamin dhe përdorni një perime tjetër sipas dëshirës tuaj ose një fasule të qëndrueshme si qiqrat.
 • Për të gatuar më shumë, sipër sallatës me kikirikë të copëtuar në vend të shiritave wonton.
 • Nuk ka strips wonton? Lërini jashtë ose shtoni një krisje nga shiritat/patate të skuqura tortilla.
 • Salcë në shishe është gjithashtu e mirë për këtë sallatë. Më pëlqen të përdor një vinegrette aziatike ose ndonjë salcë tjetër me shije aziatike sipër kësaj sallate aziatike pule.
 • Duke folur për pulën, nëse nuk dëshironi të shtoni mish pule, mund ta lini atë ose të shtoni një proteinë tjetër (edhe salmoni i pjekur do të ishte i mrekullueshëm!).
Veshje tajlandeze me kikirikë në kavanoz të vogël me kikirikë në sfond

A është i mirë salca e peshkut në sallata?

Ju mund të keni parë salcën e peshkut si një përbërës në salcë për këtë sallatë aziatike dhe idenë – bruto, salcë peshku? Në salcë sallate? Por mos u shqetësoni, salca e peshkut është një përbërës i shkëlqyer në këtë salcë kikiriku. Pse? Epo, sepse është shumë e shijshme. Shija e saj është po aq e kripur dhe e ngjashme me peshkun. Balancon shijen e salcave dhe salcave kur përdoret me përbërës të tjerë si salca e sojës, lëngu i limonit, etj.

Nëse jeni ende në gardh për këtë, këshilla ime është që fillimisht ta bëni dressing-un pa salcën e peshkut, ta provoni, më pas shtoni salcën e peshkut dhe provoni salcën dhe shikoni se cili version ju pëlqen më shumë.

këshilla të ekspertëve

 • Mos Përgatiteni këtë sallatë menjëherë më parë Do ta hani ose rrezikon të laget shumë shpejt.
 • do të vazhdojë të vishet Deri në një javë në kavanoza murature. Sigurohuni që ta tundni ose përzieni përpara se ta përdorni për të përzier përbërësit që zbuten.
 • Pritini lakrën Në copa shumë të holla në mënyrë që ta hani pa e prerë sallatën.
 • Shkopi i karotës Këto funksionojnë mirë në sallatën tajlandeze, por mund të përdorni edhe zare karrote ose copa të hollë.
Hedhja e sallatës me dorë me lugë servirjeje

Më shumë receta si kjo

Për më shumë receta të shëndetshme aziatike, shikoni postimet e mia të njohura në blog për sallatën aziatike të copëtuar, pulën më të mirë të pjekur ndonjëherë dhe sallatën aziatike lakër jeshile me salcë kremoze me kikirikë.

nëse tiKjo sallatë e shijshme tajlandezeju lutem kthehuni dhe më tregoni se çfarë mendoni duke lënë një koment Dhe vlerësoni recetën, Dhe sigurohuni që të bëni një foto dhe ta dërgoni me email ose të më etiketoni në mediat sociale, më pëlqen të lidhem me ju dhe të shoh krijimet tuaja CDLC!

Sallatë Thai pule me lugë shërbimi

Sallatë tajlandeze me pulë

Kjo sallatë pule tajlandeze është plot me lakër krokante, lakër jeshile, karrota, qepë jeshile, edamame dhe pulë me lëng, të gjitha të mbushura me një salcë të shijshme, të lehtë për t’u përgatitur me kikirikë/sojë/bli.,

koha e përgatitjes: 15 minuta

Koha e GATIMIT: 0 minuta

koha totale: 15 minuta

Shërbimet: 4 porcionet

Udhëzimet

 • Kombinoni marule, lakër jeshile, lakër, qepë jeshile, edamame, cilantro, karrota, piper zile, pulë dhe shirita wonton në një tas të madh.

 • Kombinoni të gjithë përbërësit e salcës në një përpunues ushqimi ose blender dhe pulsoni 20-30 sekonda. Shtoni ujë 1 lugë gjelle për t’u holluar sipas nevojës. Hidheni mbi sallatë dhe hidheni pak para se ta shërbeni.

shënime

 • Mos Përgatiteni këtë sallatë menjëherë më parë Do ta hani ose rrezikon të laget shumë shpejt.
 • do të vazhdojë të vishet Deri në një javë në kavanoza murature. Sigurohuni që ta tundni ose përzieni përpara se ta përdorni për të përzier përbërësit që zbuten.
 • Pritini lakrën Në copa shumë të holla në mënyrë që ta hani pa e prerë sallatën.
 • Shkopi i karotës Këto funksionojnë mirë në sallatën tajlandeze, por mund të përdorni edhe zare karrote ose copa të hollë.

të ushqyerit

Kaloritë: 476 kcal, Karbohidratet: 26 po, Proteina: 22 po, trashë: 34 po, Yndyra e ngopur: 6 po, Yndyra e poliunsaturuara: 1 1 po, yndyra mono të pangopura: 15 po, Yndyrnat trans: 1 po, Kolesteroli: 26 mg, Natriumi: 1307 mg, Kaliumi: 743 mg, Fibra: 6 po, Sheqeri: 15 po, Vitamina A: 7099 IU, vitaminë C: 118 mg, Kalciumi: 113 mg, Hekuri: 3 mg

Leave a Comment

Your email address will not be published.