Sallatë lakër jeshile me kërpudha, dardha, krutona dhe djathë blu për një festë të përzemërt të vjeshtës

Sallatë lakër jeshile me kërpudha të pjekura, dardha, krutona të grisura dhe djathë blu

Koha aktive:15 min

koha totale:1 orë

Shërbimet:2 si pjatë kryesore; si 4 anë

Koha aktive:15 min

koha totale:1 orë

Shërbimet:2 si pjatë kryesore; si 4 anë

mbajtës i vendndodhjes kur ngarkohen veprimet e tekstit

Kjo recetë vjen nga ha me kënaqësi Gazete. regjistrohu këtu Për të marrë një recetë darke të javës, këshilla zëvendësimi, teknika dhe më shumë, të dorëzuara në kutinë tuaj hyrëse nga e hëna deri të enjten.

Ne priremi t’i mendojmë sallatat si punët e pranverës dhe verës, por vjeshta është kur zarzavatet e sallatës fillojnë me të vërtetë të shkëlqejnë. Kopshtarët e dinë shumë mirë këtë. Shumë marule dhe zarzavate me gjethe të errëta, duke përfshirë spinaqin, zymbylin, rukolën, lakra jeshile, romaine, bok choy dhe radicchio, lulëzojnë në muajt e ftohtë. Ftohtësia e ajrit ndihmon në zvogëlimin e hidhësisë së tyre, kështu që mprehtësia e rukolës përkthehet në një piper tërheqës, dhe qëndrueshmëria e lakra jeshile kompensohet nga një ngjyrë e fortë bimore.

Pranvera dhe vera kanë meritat e tyre, por në vjeshtë, ka shumë për të zgjedhur kur bëni një sallatë me gjethe.

Rriteni dhe merrni versionin e recetës për printer, desktop të përshtatshëm këtu.

Siç shkroi Nigel Slater në traktatin e tij të dashur “Tender”, “Pavarësisht nëse është një varietet i vetëm gjethesh të veshura lehtë, ose rregullime më komplekse gjethesh që lajkatojnë njëra-tjetrën, përgatitja e sallatës është ajo ku mjeshtëria e kuzhinës.” në perime. “Më shumë sesa të pjek bukë ose të bëj ëmbëlsira, të bëj pasta ose të pjek, jam më i lumtur në kuzhinë kur bëj sallata.”

Le të ndjekim shembullin e Slater sonte, atëherë, me një sallatë lakra jeshile me shije të thellë të frymëzuar nga stina.

Fetat e trasha të bukës piqen me kërpudha dhe qepë të kuqe të grira përafërsisht derisa buka të marrë ngjyrë të artë dhe perimet të bëhen mish dhe të karamelizohen. Ndërsa është duke ecur, masazhoni lakra jeshile me pak kripë. Kjo do t’i zbut gjethet dhe do t’i lejojë ato të thithin salcën e ëmbël dhe të lezetshme.

Si të zgjidhni, përgatisni dhe gatuani zarzavate me gjethe—Një central elektrik ushqyes (dhe i shijshëm)

Për një salcë të thjeshtë, një kavanoz me musht molle, uthull molle, mustardë drithëra integrale dhe vaj ulliri përzihen së bashku. Pasi buka të jetë e thekur në mënyrë të barabartë, ajo copëtohet për krutona të përafërt. Këto do të thithin salcën, lëngjet e kërpudhave dhe ëmbëlsinë nga fetat e dardhës për një efekt panzanella. Djathi blu i mban gjërat në anën e shijshme. Kombinimi godet shumë nga shijet që më pëlqejnë në vjeshtë: tokësore dhe e hidhur, e frikshme dhe e ëmbël.

Sallata e përgatitur shërben si 2 pjata kryesore, ose si 4 pala. (Mund të jetë gjithashtu një pjatë e këndshme anësore për Ditën e Falënderimeve.)

Sallatë lakër jeshile me kërpudha të pjekura, dardha, krutona të grisura dhe djathë blu

 • Nëse nuk ju pëlqen ideja e krutonave, gjithmonë mund të zëvendësoni qiqrat ose një kokërr më të përzemërt, si kuskusi me perla, bulgur, hikërror ose fonio.
 • Më pëlqen shijen e kërpudhave >> por në vend të tyre mund të skuqni kube të vogla kungujsh, patate të ëmbla ose patëllxhanë.
 • Kaleja është veçanërisht e mirë këtu >> edhe pse çdo jeshile ose lakër me gjethe do të funksionojë mirë gjithashtu.
 • Nëse nuk ju intereson djathi blu >> përdorni një çedër të mprehtë, një djathë qumështi dhie ose feta.

Dëshironi ta ruani këtë recetë? Klikoni ikonën e faqerojtësit më poshtë Serving Size në krye të kësaj faqeje, më pas shkoni te Lista ime e leximit në profilin tuaj të përdoruesit të Washingtonpost.com,

Rriteni dhe merrni versionin e recetës për printer, desktop të përshtatshëm këtu.

 • 3 ose 4 feta bukë me kore, secila sa madhësia e dorës suaj
 • 6 lugë vaj ulliri, të ndara
 • 6 deri në 8 ons kërpudha të freskëta, të tilla si butona, portobello, porcini ose iriq, të prera në feta
 • 1 qepë e vogël e kuqe (4 oz), e copëtuar përafërsisht (opsionale)
 • 1/2 lugë çaji kripë deti të imët ose kripë gjelle, e ndarë
 • piper i zi i sapo bluar, sipas shijes
 • 1 tufë e vogël lakër jeshile, mundësisht kaçurrelë (4 deri në 6 ons), kërcelli dhe brinjë të trashë të hequr dhe të copëtuar
 • 3 lugë musht molle ose lëng
 • 2 lugë mustardë, mundësisht kokërr të plotë
 • 2 lugë gjelle uthull molle
 • 1 dardhë ose mollë e madhe (çdo lloj, rreth 5 ons), e prerë në feta
 • 3 oz djathë blu, i grimcuar

Vendosni një raft në mes të furrës dhe ngroheni paraprakisht në 400 gradë. Duke përdorur një furçë pastiçerie ose furçë, lyeni bukën me pak vaj ulliri dhe vendosini fetat në njërën anë të një tepsie të madhe me buzë. Në anën tjetër të fletës së pjekjes, hidhni kërpudhat dhe qepët me 2 lugë vaj ulliri, nëse përdorni. Përhapeni perimet në një shtresë të barabartë dhe rregulloni me 1/4 lugë kripë dhe disa grira piper të zi. Pjekim për 20 deri në 25 minuta, ose derisa buka të jetë e thekur dhe perimet të jenë të buta dhe të karamelizuara.

Ndërkohë, në një tas të madh servirje, bashkoni lakër jeshile të grirë dhe pak kripë. Duke përdorur duart, masazhoni lakrën për disa minuta ose derisa të thahet pak.

Në një kavanoz me kapak fort, përzieni mushtin, mustardën, uthullën dhe vajin e mbetur. Shijoni dhe rregulloni me pak kripë dhe pak grirë piper të zi, nëse dëshironi.

Kur perimet dhe buka të jenë zier, hiqini nga furra dhe lërini mënjanë derisa buka të ftohet mjaftueshëm për t’u mbajtur. Duke përdorur duart tuaja, grijeni secilën pjesë në krutona të përafërt dhe hidhini në lakër jeshile së bashku me kërpudhat, qepët dhe dardhën ose mollën. Spërkateni pjesën më të madhe të veshjes mbi gjithçka dhe hidheni në shtresë. Sipër spërkatni djathin blu dhe shërbejeni në stilin familjar me salcë shtesë anash.

Për racion (1 deri në 2 gota marule), 4. në bazë të

Kalori: 438; Yndyra totale: 27 gram; Yndyra e ngopur: 7 gram; Kolesteroli: 16 mg; Natriumi: 875 mg; Karbohidratet: 38 gram; Fibra dietike: 4 gram; Sheqerna: 8 gram; Proteina: 11 gram.

Kjo analizë është një vlerësim i bazuar në materialet në dispozicion dhe këtë përgatitje. Nuk duhet të zërë vendin e këshillës së një dietologu apo dietologu.

Testuar nga Kara Plaku; pyetje me email [email protected],

Rriteni dhe merrni versionin e recetës për printer, desktop të përshtatshëm këtu.

Shfletoni Gjetësin tonë të Recetave për mbi 9,500 receta të testuara.

E keni bërë këtë recetë? bëni një foto dhe na etiketo ne instagram #me ushqim.

të arrijë për këtë javë hani buletinin me entuziazëm recetë:

E hënë: Fasule të kuqe dhe oriz

E mërkurë: Supë aromatike me petë pule

Hani arkivat e recetave të buletinit VoraSili

Leave a Comment

Your email address will not be published.