Rujuta Diwekar i tha Sattu-së superushqimin e musonit, tha- duhet ta përfshini në dietën tuaj

Kërkesat ushqyese të trupit tonë ndryshojnë me stinët. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të shijoni disa ushqime në periudha të ndryshme të vitit. Një superushqim i tillë që pëlqehet shumë në verë dhe madje edhe në musonë është Sattu. Është një artikull ushqimor desi që konsumohet kryesisht nga njerëzit e shteteve si Bihar, Jharkhand, Bengali Perëndimor dhe Uttar Pradesh. Sattu është një superushqim dhe i sjell dobi trupit tuaj në shumë mënyra. Nutricionistja Rujuta Diwekar nisi një serial në Instagram me titullin “7 Superushqime Monsoon”. Sipas kësaj, postimi i tij i parë i kushtohet Sattu. Ai e quajti atë superushqimi i musonit dhe diskutoi përfitimet e tij shëndetësore.

(Lexo gjithashtu: Shikoni: Gabimet e zakonshme të humbjes së peshës të ndara nga nutricionistja e Celeb Rujuta Diwekar)

Rujuta fillimisht tha se çfarë është sattu?

Sipas postimit të tij, është një përzierje e shijshme, diskrete e chana dal, gehu (gruri) dhe miell orizi (në varësi të rajonit nga vini). Ajo tha se këto janë gjërat nga të cilat përbëhen histori dashurie. “#Dietat me bazë bimore Siç duan ta quajnë SHBA-ja, sattu i siguron trupit minerale si kalciumi, vitamina si acidi folik dhe aminoacide thelbësore si lizina”, thotë Rujuta.

Këtu janë tre arsye kryesore pse mund të dëshironi sattu:

1) Redukton dhimbjet menstruale dhe mpiksjen

2) Çuditërisht, ky artikull ushqimor gjithashtu ndihmon në largimin e rrathëve të zinj poshtë syve

3) Sattu gjithashtu ndihmon në reduktimin e pigmentimit dhe rënies së flokëve

Rujuta ka shtuar edhe një shënim të veçantë postimit

Ai tha se Teej, një festival i festuar gjatë Shravan, i ka rrënjët në konceptin e stabilitetit. Është koha e musonit kur shumë komunitete nuk hanë perime me gjethe jeshile si spinaqi, etj. dhe gjithashtu peshk apo mish. Pra, kjo është arsyeja pse sattu u shpik për të përmbushur kërkesat e acidit folik, aminoacideve dhe mineraleve në trup.

Ajo shkroi, “Diversiteti është një sistem i natyrshëm në shoqërinë dhe kulturën tonë dhe ka ardhur koha që ne ta përqafojmë atë me krenari.”

për të mbajtur gjurmët:

Tani, që e dini se si sattu mund t’i sjellë dobi trupit tuaj, shpresojmë që ta përfshini vullnetarisht në dietën tuaj. Dhe nëse po pyesni për mënyra të ndryshme për të ngrënë sattu, ne ju kemi mbuluar. Hidhini një sy pesë recetave të ndryshme sattu.

1) Pije e thjeshtë Sattu

Një pije e thjeshtë por e shijshme sattu ju ndihmon të qëndroni të shëndetshëm. Kjo pije është një ftohës bazë, i cili njihet gjithashtu se ndihmon në procesin e detoksifikimit dhe humbjes së peshës. Merrni një gotë ujë dhe pini një lugë gjelle sattu dhe lëng limoni të përzier në të.

2) Sattu paratha

Ekziston një mënyrë tjetër interesante për të përfshirë sattu në dietën tuaj. Bëni disa Sattu Parathas të shijshme në shtëpi dhe mos harroni ta shijoni me ghee, disa turshi dhe chutney.

(Lexo gjithashtu: Këto 3 ushqime që duhet të hani Shravan muaj sipas dietologes së famshme Rujuta Diwekar)

3) Litti

Kjo është një recetë popullore e shtetit Bihar. Litti është një vakt i shijshëm i përgatitur nga mielli i grurit, megjithatë, është i mbushur me një përzierje të shijshme sattu dhe erëzash të tjera. Ka shije fantastike dhe jemi të sigurt që do t’ju pëlqejë.

4) Sattu laddus

Dëshira për ëmbëlsirat? Nëse po, atëherë përgatitini këto laddus super të shëndetshme në shtëpi në vetëm pesëmbëdhjetë minuta. Është gjithmonë më mirë të mbështeteni në disa receta shtëpiake dhe të shëndetshme në vend që të fiksoheni pas ëmbëlsirave jo të shëndetshme, apo jo? Pra, keni këto laddoos dhe kënaqeni dhëmbin tuaj të ëmbël.

5) Sattu Cheela

Nëse jeni duke kërkuar për disa receta interesante për mëngjes, atëherë kjo duhet të jetë opsioni juaj i preferuar për të gjitha gjërat e shëndetshme. Sattu cheela bën një ushqim të fuqishëm për mëngjes. Këto petulla desi shijojnë mirë dhe ju mbushin.

Pa shumë zhurmë, thjesht bëni këto receta të shijshme në shtëpi dhe kaloni një kohë të mrekullueshme me anëtarët e familjes tuaj këtë muson.

Leave a Comment

Your email address will not be published.