Rregullat e arta të Neil Perry-t për sallatën: ‘Me kaq pak përbërës, nuk ka ku të fshihet’ | Ushqim dhe pije australiane

JuJu mund të mendoni se përgatitja e një sallate është e lehtë, por nuk është ashtu. Me kaq pak përmbajtje, nuk ka ku të fshihet. Kur bëhet fjalë për sallatën klasike jeshile, marulja duhet të zgjidhet me kujdes dhe të përgatitet në mënyrë perfekte – as në fund as sipër.

Gjëja e parë për të cilën duhet të mendoni është tekstura që dëshironi – krokante, e butë ose e kombinuar. Këtu janë disa lloje të njohura për të filluar:

  • Sepse – E freskët, me shije të ëmbël

  • fundi kaçurrelë – Gjethe të ngushta kaçurrela, me shije pak të hidhur

  • lisi jeshil dhe i kuq – Me teksturë të butë dhe me shije të ëmbël

  • Ajsbergu – E freskët, me shije neutrale

  • radicchio – gjethe të kuqe, shije të theksuar të hidhur

  • Treviso – Shumëllojshmëri e lartë e radicchios me një strukturë krokante dhe shije pak të hidhur

  • Witloaf (çikore) – Gjethe krokante të bardha ose të kuqe, me shije pak të hidhur.

Pasi të keni zgjedhur gjethet tuaja, është shumë e rëndësishme t’i lani dhe t’i thani ato tërësisht; Kjo është një sallatë e mirë për t’u përgatitur. Nëse nuk keni një rrotullues sallate, merrni një tani!

Tjetra, veshja. Nuk ka asgjë si kërcitja krokante e maruleve dhe ekuilibri i vajit dhe acidit. Në përgjithësi, raporti i tre pjesëve të vajit me një pjesë të acidit është pothuajse i duhuri, por gjithmonë shijoni pak nga të dyja për të marrë një ide mbi forcën e tyre dhe mos harroni ta shijoni me kripë deti dhe piper të zi të sapo bluar.

Dy nga vajrat e mi të preferuar për salcën e sallatës janë vaji i ullirit ekstra i virgjër dhe vaji i arrës. Shumicën e kohës, vaji i ullirit ekstra i virgjër është vaji im i preferuar. Vaji i arrës është gjithashtu i shkëlqyeshëm për sallata dhe fillestare, veçanërisht me lëng limoni. Ajo funksionon shumë mirë me ushqimet e detit – veçanërisht gaforret. Por duke qenë se është i shtrenjtë dhe prishet lehtë, duhet ta blini në sasi të vogël dhe ta ruani në frigorifer.

Tani keni nevojë për uthull, vermiçeli ose lëng agrume që do t’ju shtojë thartirën dhe aciditetin.

Uthulla balsamike është çuditërisht komplekse: Një e mirë vazhdon jashtëzakonisht intensivisht, kështu që ju nevojiten vetëm disa pika. Uthulla e verës së kuqe është një nga më të mirat e gjithanshme, por më pëlqen ta përdor edhe në kombinim me uthull sheri me shije të pasur. Aroma e ëmbël dhe e butë e uthullës së mushtit mund të jetë një element i mirëpritur, dhe thartësia natyrale e vervainit (që vjen nga aciditeti i rrushit të papërpunuar, jo nga fermentimi) i përshtatet veshjeve të të gjitha llojeve. Lëngu i agrumeve jep një aciditet të mrekullueshëm të butë dhe një aromë të freskët. Gjithmonë sigurohuni që cilësia e uthullës suaj të përputhet me cilësinë e vajit tuaj dhe përdorni lëng limoni, gëlqereje ose portokalli të shtrydhur fllad.

Këto janë blloqet ndërtuese për sallatat. Sigurisht, një sallatë mund të shkojë kudo nga këtu – më lejoni t’ju jap disa ide këtu, por bëni ato për veten tuaj dhe mund të krijoni pjata të mrekullueshme.

Nuk ka asgjë më të kënaqshme se sa një sallatë e plotësuar me pak mish pule të pjekur ose derri. Perimet e pjekura, të ziera në avull ose në skarë mund të luajnë gjithashtu një rol të madh, duke shtuar substancë dhe shije për të transformuar një sallatë të thjeshtë në bukuri të mrekullueshme. Thjesht ndiqni rregullat e arta, moti i mirë dhe vishuni me materiale cilësore dhe do të merrni rezultate të shkëlqyera çdo herë.

Sallatë Ramen Noodle me pulë, xhenxhefil dhe qepë jeshile

Ramen: Mbreti i Recetave të Petës. Foto: Patrina Tinsley

Petët Ramen janë petë gruri që nuk përmbajnë vezë, por në vend të kësaj përdoret uji i salcës për t’i lidhur, duke u dhënë atyre përtypjen e tyre të çmuar. Duke lexuar menunë, mund të mos e ndjeni, por për mua është mbreti i pjatave me petë. Më pëlqen një tas me këto për drekë – salca e gjelbër e gjallë është kaq freskuese, me shijet e bukura të pastra të qepëve të pranverës dhe xhenxhefilit. Shtoni pak salcë djegës dhe është me të vërtetë aq e mirë sa të bëhet.

Nëse dëshironi të bëni pulë të bardhë të grirë para kohe, do të ruhet në frigorifer deri në një javë.

punon Si pjesë e 4 vakteve të përbashkëta, ose 2 si vakte me një pjatë

Për pulën e bardhë të grirë
100 ml verë Shaoxing
1 lugë gjelle kripë deti
2 x 200 gr fileto gjoksi pule

Për vajin e qepës së pranverës
200 ml vaj vegjetal
Një grusht i vogël me majë qepë jeshile jeshile
, të prera përafërsisht

Për salcën me xhenxhefil dhe qepë
2 lugë gjelle vaj qepë jeshile
60 ml salcë soje me kërpudha (ose salcë soje e lehtë)
Xhenxhefil me pullë 2 cm, të prera përafërsisht
1 lugë gjelle sheqer kastor
2 lugë vaj susami

për petë
200 gr petë ramen
30 gram qepë të pranverës, prerë hollë në diagonale
Salcë djegës, Për të shërbyer – Unë e dua Sriracha

Për pulën e bardhë të grirë, vendosni në një tenxhere ujë në thellësi 10 cm dhe lëreni të ziejë. Shtoni verën Shaoxing, kripën dhe pulën, më pas ulni nxehtësinë në mënyrë që sipërfaqja e ujit mezi të lëvizë. Lëreni për 12 minuta, më pas hiqeni nga zjarri dhe lëreni edhe 18 minuta të tjera. Hiqeni pulën e zier nga lëngu dhe vendoseni në frigorifer derisa të ftohet, më pas priteni në shirita të gjatë e të hollë (mishi do të copëtohet natyrshëm në këtë mënyrë) dhe vendoseni në një tas të madh.

Për të bërë vajin e qepës së pranverës, kombinoni vajin vegjetal dhe majat e qepëve të pranverës në një tigan të vogël e të rëndë. Mbajeni në zjarr të ulët dhe ngrohni vajin derisa të bëhet 80 gradë. Hiqeni vajin e injektuar nga zjarri dhe lëreni të ftohet pak. Transferoni në një blender dhe përziejeni derisa të jetë e qetë, më pas kullojeni përmes një sitë muslin. Vaji që nuk e përdorni drejtpërdrejt mund të ruhet në frigorifer deri në një muaj, megjithëse është më mirë të jetë i freskët.

Për salcën e xhenxhefilit dhe qepëve të pranverës, kombinoni dy lugë gjelle vaj qepë të freskët me përbërësit e mbetur të salcës në një blender ose procesor të vogël ushqimi derisa xhenxhefili të bëhet pure imët.

Gatuajini petët në ujë të vluar me kripë të bollshme derisa të përtypen.

Kullojeni dhe freskojeni në ujë me akull, më pas shpëlajeni dhe shtoni në enë me salcë dhe qepë të njoma.

Hidhni gjithçka së bashku, më pas grumbullojeni në një pjatë, duke i dhënë pak lartësi.

Shërbejeni me salcë djegës.

zhvendosje

Karkalecat mbretërore të gatuara të grira janë të mira me këtë sallatë petë – dhe, më quani të çmendur, por kombinimi i karkalecave të gatuara dhe pulës është gjithashtu i shkëlqyeshëm.

Sipër mund të shtoni edhe kikirikë të pjekur të grimcuar. Ata shtojnë kompleksitetin, por i mbajnë gjërat të lehta.

Pulë e bardhë e grirë dhe salcë, plus disa qepë të copëtuara, bëjnë një sallatë të mrekullueshme pa petë – thjesht shërbejeni me disa turshi.

Sallatë me karkaleca, domate, nektarinë dhe lajthi

Sallatë me karkaleca, domate, nektarinë dhe lajthi
Cos dhe Witloff kontribuojnë në freski dhe krisje në këtë sallatë me karkaleca, domate, nektarinë dhe lajthi. Foto: Patrina Tinsley

Domatet e pjekura dhe nektarinat bëjnë një kombinim vrasës në verë: në kulmin e sezonit të tyre, të dyja janë jashtëzakonisht të ëmbla, veçanërisht kur përputhen me ëmbëlsinë natyrale të karkalecave.

Thithësia e gëlqeres kompenson të gjithë ëmbëlsinë dhe është e vështirë të mposhtni pasurimin e butë të lajthive të grimcuara dhe vajit të lajthisë, megjithëse sigurisht që mund të përdorni vetëm vaj ulliri. cos dhe witlof kontribuojnë në freski dhe krisje.

punon 4

16 karkaleca të mëdha të ziera, të qëruara dhe të grira
2 koka Witloaf (çikore) – e kuqe, e bardhë ose një kombinim
Gjethet ndahen, lahen dhe thahen
2 koka marule per bebe,
Gjethet ndahen, lahen dhe thahen
2 lugë vaj lajthie
2 limonë,
me lëng
2 nektarina me mish të verdhë
2 domate të pjekura hardhi,
farë
75 gr lajthi,
të prera përafërsisht
1 grusht gjethe majdanozi me gjethe të sheshta,
i grirë imët
kripë deti dhe piper i zi i sapo bluar

Vendosni karkalecat në një tas të madh. Prisni përafërsisht bukën e tharë dhe gjethet e foshnjës dhe vendosini në tas. I rregullojmë sipas shijes me kripë dhe piper.

Spërkateni me vaj lajthie dhe lëng gëlqereje, duke i shtuar nga pak dhe duke shijuar për të marrë ekuilibrin e duhur.

Prisni faqet nga nektarina dhe prisni hollë secilën faqe. Pritini domatet në copa.

kopertina e librit të gatimit neil Perry

Rregulloni nektarinat dhe domatet në katër pjata. Ndani gjethet e marules dhe karkalecat në pjata, duke i vendosur ato butësisht rreth frutave. Spërkateni me lajthi dhe majdanoz dhe shërbejeni.

zhvendosje

Çdo krustace do të funksiononte mirë këtu – mishi i gaforres, karavidheve ose insekteve do të ishte i mrekullueshëm.

Provojeni me pjeshkë të bardha aromatike ose nektarina. Kur është sezoni i frutave me gurë, mund të jetë e vështirë për t’u zgjedhur!

Leave a Comment

Your email address will not be published.