Roll-up Lasagna Angjinarja me Spinaq – Shije e hollë

Ky postim mund të përmbajë lidhje shoqëruese. Lexoni politikën time të zbulimit.

Shkoni pa mish me këto Roll-Ups të shijshëm me lasagna me Angjinarja me Spinaq! Ato bëhen dhe piqen shumë më shpejt sesa lazanjat tradicionale. Ato janë gjithashtu të shkëlqyera për përgatitjen dhe ngrirjen e ushqimit.


Roll-up me lasagna me angjinare me spinaq

Ne i duam pjatat e makaronave komforte si Ziti në tenxhere të menjëhershme dhe spageti karbonara, dhe Roll-Ups me Lasagna janë disa nga të preferuarat tona. Kam aq shumë versione të tyre sa janë gjithmonë në çështjet tona familjare. Këto Roll-ups me lasagna me spinaq dhe angjinar janë përshtatur nga receta ime për llazanja me spinaq. Këto role të reja lasagna vegjetariane kanë më shumë mbushje, si dhe angjinare, duke i bërë ato perfekte për pranverë. Shikoni më shumë ide për darkën këtu.

Spinaq Angjinarja Roll Up Lasagna

Si të bëni Roll Ups Lasagna

Rrotullimi i lazanjave është shumë më i lehtë dhe më i shpejtë sesa bërja e tabakave me lazanja dhe meqenëse ato janë të ndara, kontrolli i porcioneve është gjithashtu i lehtë. Këto Roll-Ups të shëndetshëm me lasagna me spinaq përmbajnë të njëjtët përbërës që do të gjeni në një lazanje tradicionale me spinaq dhe angjinare.

 1. Filloni duke gatuar petë sipas udhëzimeve të paketimit për al dente, më pas kullojini.
 2. Përzieni spinaqin, angjinaret, rikotën, parmixhanin, vezën, hudhrën, kripën dhe piperin.
 3. Vendosni petë me lazanja në sipërfaqen e punës. Merrni 1/3 filxhan mbushje me angjinar me spinaq dhe shpërndajeni në mënyrë të barabartë mbi petë. Rrotulloni me kujdes dhe vendoseni anën e tepjes poshtë në një enë pjekjeje. Përsëriteni me petët e mbetura.
 4. Hidhni salcën e mbetur mbi petët dhe sipër secilit me 1 lugë gjelle djathë mocarela. Vendosni fletë metalike mbi enë për pjekje dhe piqni për 40 minuta ose derisa djathi të shkrihet. Bën 9 rrotulla.
 5. Për ta servirur, hidhni pak salcë në një pjatë dhe sipër lyeni me një role lazanja.

Çfarë duhet të shërbejmë me përmbledhjet e lazanjave?

Këto llazanja të purpurta shkojnë shkëlqyeshëm me sallatën rukole ose hudhra.

Si të përgatisni dhe ngrini ushqimin

Këto përbëra lazanja janë të shkëlqyera për t’u bërë përpara. Pasi të jenë gati, mbulojeni enën me fletë metalike, vendoseni në frigorifer për një ditë dhe më pas piqeni kur të jenë gati. Ju gjithashtu mund ta ngrini të gjithë enën para pjekjes. Për të gatuar, shkrijeni në frigorifer gjatë natës dhe më pas ndiqni udhëzimet e pjekjes.

Ngrohni mirë petët e lazanjave, duke i bërë ato të shkëlqyera për mbetjet. Ato do të ruhen në frigorifer deri në 4 ditë, ose mund t’i ngrini rrotullat e gatuara deri në tre muaj.

Mbushje me Lazanja me Angjinare dhe SpinaqPetë lasagna me mbushje angjinare dhe spinaqRolls lasagna me spinaq dhe angjinareSpinaq Angjinarja Roll Up Lasagna

Më shumë receta lasagna që do t’ju pëlqejnë:

Roll-up me lasagna me angjinare me spinaq

250 kalorive
15 proteina
48 karbohidrate
9 yndyrë

koha e përgatitjes: 15 Minuta

Koha e GATIMIT: 45 Minuta

koha totale: 1 burime Njerzore 15 Minuta

Shkoni pa mish me këto Roll-Ups të shijshëm me lasagna me Angjinarja me Spinaq! Ato bëhen dhe piqen shumë më shpejt sesa lazanjat tradicionale.

 • 2 filxhan Salcë Marinara e bërë në shtëpi, (ose në kavanoz) plus më shumë për servirje
 • 8 petë lazanja të papërpunuara, pa grurë ose gluten
 • 5 oz paketoni spinaqin e grirë të grirë, I shkrirë dhe i shtrydhur mirë (1/2 filxhan i shtrydhur)
 • 5 ons zemrat e konservuara të artiçokut, kullohen dhe grihen imët
 • 15 oz pjesë djathë ricotta i skremuar, më pëlqen polly-o
 • 1/2 filxhan djathë parmixhano i grirë
 • 1 karafil hudhra të grira
 • 1 vezë e madhe
 • Kripë Kosher dhe piper i zi i freskët
 • 1/2 filxhan djathë mocarela e skremuar pjesërisht, i copëtuar
 • majdanoz opsional për zbukurim
 • Ngrohni furrën në 350°F. Hidhni rreth 1 filxhan salcë mbi fundin e një enë pjekjeje 9 x 12.

 • Gatuani petët sipas udhëzimeve të paketimit, më pas kullojini.

 • Ndërkohë bashkojmë spinaqin, angjinaret, rikotën, parmixhanin, vezën, hudhrën, 1/2 lugë çaji kripë dhe piper në një tas mesatar dhe i përziejmë.

 • Vendosni petë me lazanja në sipërfaqen e punës. Merrni 1/3 filxhan mbushje me angjinar me spinaq dhe shpërndajeni në mënyrë të barabartë mbi petë. Rrotulloni me kujdes dhe vendoseni anën e tepjes poshtë në një enë pjekjeje. Përsëriteni me petët e mbetura.

 • Hidhni salcën e mbetur mbi petët dhe sipër secilit me 1 lugë gjelle djathë mocarela.

 • Hidhni fletë metalike mbi enë për pjekje dhe piqni për 40 minuta ose derisa djathi të shkrihet dhe rrotullat të jenë ngrohur. Bën 8 rrotulla.

 • Për ta servirur, hidhni në një pjatë pak salcë marinara dhe sipër i hidhni një role lazanja.

Si të përgatisni dhe ngrini ushqimin
Këto përbëra lazanja janë të shkëlqyera për t’u bërë përpara. Pasi të jenë gati, mbulojeni enën me fletë metalike, vendoseni në frigorifer për një ditë dhe më pas piqeni kur të jenë gati. Ju gjithashtu mund ta ngrini të gjithë enën para pjekjes. Për të gatuar, shkrijeni në frigorifer gjatë natës dhe më pas ndiqni udhëzimet e pjekjes.
Ngrohni mirë Roll-up-et e lazanjave. Ato do të ruhen në frigorifer deri në 4 ditë, ose mund t’i ngrini rrotullat e gatuara deri në 3 muaj.

Shërbyer: 1rrotulloj, Kalori: 250kcal, Karbohidratet: 48po, Proteina: 15po, trashë: 9po, Yndyra e ngopur: 4.5po, Kolesteroli: 48mg, Natriumi: 376.5mg, Fibra: 3po, Sheqeri: 5po

Fjalë kyçe: Receta e lazanjave, llazanja me rrotullim, spinaq dhe angjinar

Leave a Comment

Your email address will not be published.