Rochelle Cooper prodhon kënaqësi të ëmbël në një dyqan akulloresh

Tavolina është e mbuluar me akullore. Ka enë të hapura, tasa të pastër të frymëzuar nga s’mores dhe byrekë me beze limoni me lugë të freskëta, një shpërndarje lugësh, disa peceta thelbësore. Nëse do të më pyesnit se si dukej parajsa kur isha fëmijë, ky do të ishte.

Po shijoj shijet më të fundit nga Ice Cream Shoppe-Up, një nismë e ëmbël nga pastiçeri Rochelle Cooper. Një e nominuar për RAMMY për pastiçeri të vitit, ajo mbikëqyr një triptik të Capitol Hill nga restoranti Hollis Wells Silverman: restoranti i ri amerikan The Duck and the Peach, bari i mrekullueshëm i xhinave The Wells dhe restoranti i lezetshëm italian La Colina, ku këto akull kremrat janë në dispozicion për marrjen dhe shpërndarjen.

Më parë në karrierën e tij, Cooper kaloi gati dy vjet në ekipin e kërkimit dhe zhvillimit të ThinkFood Group, duke u fokusuar në prodhimin e pastave për konceptet në portofolin e tij. Ajo situatë ishte një lloj kthimi në shtëpi; Ajo ka punuar më parë si kuzhiniere në një minibar.

Cooper’s Ice Cream Shoppe-Up është një strumbullar i pandemisë së teksteve shkollore. Ndërsa Omicron u rrit në fillim të vitit, Duck and the Peach pushuan së funksionuari, duke u bërë një operacion me më pak orë. Ai porositi një tufë me enë supë, duke parashikuar që të gjithë do të dëshironin të porosisnin petë pule për një rehati të nevojshme. Fatkeqësisht, kontejnerët e kartonit nuk e mbanin mirë lëngun e nxehtë, kështu që rrezikoheshin të ishin një blerje e kotë. Kjo nuk i pëlqeu Cooper-it.

Ndërsa mendonte se si mund t’i përdorte ato, ajo filloi një listë të gjithçkaje tjetër. Shëtitja ishte plot me qumësht, i cili tani ishte menduar për kafenenë e mëngjesit. Dhe kishte të gjitha llojet e mbetjeve të ëmbla nga ëmbëlsirat e Krishtlindjeve dhe të Vitit të Ri: gjizë limoni, thërrime graham cracker, copëza biskotash krokante, pure nenexhiku, puding me çokollatë.

Container Plus Milk Plus Mix-In ishte qartazi ekuivalenti i akullores, kështu që ai filloi të prodhonte tufa. Në disa mënyra, ishte një aventurë krejtësisht e re. Edhe pse ajo kishte bërë akullore disa herë më parë, ajo ishte gjithmonë si një plotësues për një ëmbëlsirë kryesore ose si pjesë e një përzgjedhjeje me lugë të thjeshta.

Ai kishte ndjenja të forta për pintën e përsosur.

“Unë jam një vajzë e Ben & Jerry,” thotë ajo. “Më jep të gjitha ushqimet e padëshiruara në një litër. Unë mendoj se duhet të ketë shumë mbushje. Ju nuk duhet të gërmoni për ta; Ata janë kudo.”

Disa nga shijet e tij të mëparshme përfshinin Miell Seriozisht, Brumë biskotash dhe Copa Cookie; Gimme S’more, akullore graham cracker e stolisur me rrotullime fudge dhe shirita marshmallow; dhe Pie me Meringue Lemon, e cila përmban akullore limoni me grimca graham dhe xhepa me beze marshmallow-y. Ajo i paketoi ato në kontejnerë supë të ripërdorur dhe i quajti “pint plus”, sepse ato mbanin 26 ons, që është afërsisht 14 ons në gjysmë pinte Hagen-Dazs.

Megjithëse ai dhe stafi i tij e donin atë që po bënin, Cooper nuk ishte i sigurt se sa mirë do të shitej akullorja në mes të dimrit.

“Unë thjesht mund të mendoj, ‘Shpresoj që njerëzit ta blejnë këtë’,” thotë ajo.

Stresi dhe vetëdyshimi i saj ishin të panevojshëm. Një ose dy javë pasi debutoi në një dyqan akulloresh, pincat e tij të mëdha shpesh përbëjnë gjysmën e biznesit të tij me ushqime.

Të gjithë të lidhur. Klientët filluan t’i dërgojnë mesazhe Cooper-it në Instagram, duke iu lutur që të ruante enën e fundit me shijen e tij të dashur. Miqtë fillojnë të vijnë nga restorantet në fillim për të mbështetur sipërmarrjen e saj të re, por më pas vetëm për të marrë zgjidhjen e tyre. Edhe anëtarët e stafit filluan ta blejnë atë nga disa prej shijeve përpara se të renditej në internet.

“Ishte vërtet prekëse,” thotë Cooper. “Sidomos në një kohë kur gjërat ndiheshin vërtet të pafuqishme.”

Ndërsa baza e saj e fansave u zgjerua, Cooper u zhyt më thellë në përsosjen e pinteve të saj në madhësi plus.

“Në fillim nuk kishte shumë receta me receta akulloresh, ato vetëm unë i komandoja me krahë, në stilin e shijshëm të kuzhinierit”, pranon ajo. “Por unë jam një budalla, kështu që u futa në shkencën e të gjithave.”

Ajo krijoi një bazë akulloreje pa soje dhe xhelatinë dhe stabilizues të bërë nga qumështi, niseshteja e patates, sheqeri dhe një ëmbëlsues tjetër, çamçakëz guar, çamçakëz xanthan dhe carrageenan, një ekstrakt alga deti. Ajo po punon gjithashtu për receta me alternativa ndaj qumështit të lopës, duke përfshirë qumështin e dhisë. Çdo gjë është e përpunuar e nxehtë, kështu që akullorja e saj ka të gjithë qumështin e gatuar në të, pasi akullorja e përpunuar në të ftohtë mund të jetë sfiduese për stomakun e disa njerëzve.

“Ka të bëjë vetëm me t’i kushtuar më shumë vëmendje gjërave të vogla, duke krijuar ende një strukturë të bukur dhe duke mos ju rënduar aq shumë,” thotë ajo. “Shumica e njerëzve janë të lumtur të ulin një pintë, por mund të jetë shumë për trupin tuaj.”

Tani arsenali i saj i recetave përfshin më shumë se 30 shije, si gjurmët “Mousse” të kokosit me karamel (nëse nuk e keni kuptuar tashmë, Cooper është një adhurues i madh i lojërave të fjalës), Apple of My Pie, Horchata, Strawberry Rhubarb dhe kanellë Roll .

Zakonisht ka gjysmë duzinë opsionesh gjithnjë e rrotulluese të disponueshme, megjithëse ky numër rritet me kalimin e javëve.
Kur Cooper është veçanërisht i frymëzuar. Flitet për mbylljen e Sweet Startup dhe kthimin e tij në një dyqan të pavarur.

“Por tani për tani, ne thjesht po e shikojmë fëmijën të rritet,” thotë Cooper.

Vizitoni Ice Cream Shoppe-Up brenda La Collina, ose porositni online në lacollinadc.com.

Dyqan akulloresh në La Colina: 747 C St SE, DC; lacollinadc.com // @lacollina_dc

Të pëlqen kjo pjesë? Konsideroni të bëheni një anëtar për qasje në përmbajtjen tonë dixhitale premium. Mbështetni gazetarinë lokale dhe filloni anëtarësimin tuaj sot.

nevin martel

Nevin Martel është një shkrimtar ushqimesh dhe udhëtimesh në zonën DC, eseist i Guardian, zhvillues recetash dhe fotograf, botuar nga The Washington Post, The New York Times, USA Today, Saveur, Men’s Journal, National Geographic, Fortune, Travel +. Leisure, Runner’s World, Michelin Guide, Plate, DCist, Washington City Paper dhe shumë botime të tjera. Ai është autor i tetë librave, duke përfshirë The Red Truck Bakery Cookbook: Gold-Standard Recipes from America’s Favorite Rural Bakery, The Founding Farmers Cookbook: 100 Recipes for True Food and Drink, It’s So Good: 100 Recipes Real Food for Kids, the udhëtime, dhe më shumë. -Memory Freak Show pa tendë: Notimi me Piranhas, Gjuajtja me gurë në Fixhi dhe pushime të tjera familjare, dhe përplasja e shtypit të vogël Duke kërkuar për Calvin dhe Hobbes: Historia jokonvencionale e Bill Watterson dhe stripit të tij revolucionar komik. Ai është shfaqur në The Frommer’s Travel Show, The Kojo Nnamdi Show, The Chatter on Books podcast dhe gjetkë. Për më tepër, ai është bashkëthemeluesi i serisë shumë të suksesshme të ngjarjeve New Kitchen on the Block dhe iniciativës së njohur ndërkombëtarisht Pay It Furloughed. E fundit, por sigurisht jo më e rëndësishmja, ai është një papë dhe bashkëshort krenar. Gjeni atë në Instagram dhe Twitter @nevinmartell.

Leave a Comment

Your email address will not be published.