Rocco Esposito nga Rosella e Melburnit ndan recetën e tij për spageti vrasëse

Përpara se të shkonte në shkollë dhe të punonte në një restorant, kuzhinieri Rocco Esposito fillimisht mësoi mikpritjen nga prindërit e tij. “Nuk ka punuar në mikpritje; Babai punonte në një fabrikë qelqi dhe mamaja ishte në shtëpi dhe në fermë, por këtu e mora insektin”, thotë ai. “Ata thjesht duan të argëtojnë dhe të gatuajnë”.

Qyteti i lindjes së familjes, Conversano, në rajonin e Pulias të Italisë juglindore, ishte i rrethuar nga fusha domate dhe ullishte, me detin Adriatik vetëm disa kilometra larg.

Kjo do të thoshte që perimet lokale, ushqimet e detit të sapokapura dhe salca e domates së bërë në shtëpi do të gjenin gjithmonë vendin e tyre në tryezë kur Esposito do të organizonte mbledhje familjare në shkallë të gjerë.

Kuzhinieri ka kujtime të bukura nga e ëma që bënte karbonara dhe calamarta një frutti di mare (makarona të gatuara me domate dhe ushqim deti në një qese letre). Të dy pjatat tani shfaqen shpesh në restorantin e tij Rosella në Fitzroy të Melburnit.

Si fëmijë, ai kujton edhe babain e tij që vinte vonë nga puna dhe gatuante makarona direkt në tigan me salcë. Por vetëm kur filloi të punonte në një restorant lokal si adoleshent, ai hasi në një pjatë të ngjashme.

Ishte spageti e gjitha assassina, një specialitet i Barit, kryeqyteti i Pulias, nga ku ai jetonte gjysmë ore larg. Shefi i kuzhinës punonte në restorantin Bari Esposito në atë kohë, duke e bërë atë për stafin në fund të natës. “Ai jepte detaje për shërbimin ndërsa gatuante, por ne mund të përqendroheshim vetëm te makaronat që po gatuante në një tigan prej gize,” kujton ai. “E pyetëm pse nuk ishte në menu, por shefi tha se u desh shumë kohë për t’u përgatitur dhe se njerëzit prisnin që makaronat të gatuheshin në një mënyrë të caktuar. Pyesja veten nëse do të kisha ndonjëherë një restorant, pastaj do të Bëje.”

Për All Assassina, spageti i prerë në kubikë kaurdiset drejtpërdrejt në tigan me hudhër dhe speca dhe një salcë me bazë domate. “Ju gatuani makarona në të njëjtën mënyrë që gatuani rizoto, kjo metodë quhet risottotura, makarona në stilin rizoto”, thotë Esposito.

Nxehtësia e lartë dhe një tigan prej gize janë thelbësore për të siguruar që makaronat të jenë gatuar siç duhet.

“Mënyra se si gatuhet është ajo që e bën gjellën magjike. Ata e quajnë vrasës sepse është si të vrasësh një pjatë që nuk është bërë kurrë më parë,” thotë Esposito. “Në vend që të humbasë në ujë, niseshteja e makaronave futet në salcë, duke i lidhur makaronat dhe duke i bërë ato të pakta”.

Pjata u shpik në vitet 1960 në një restorant Bari. Madje ka një grup të dedikuar për ruajtjen e recetës tradicionale, Accademia dell’Assina.

Esposito, e cila zotëron gjithashtu Project Forty Nine në Beechworth, fillimisht filloi të përgatisë pjatën për ushqimet e stafit në Rosella në vitin 2020, duke e shtuar atë në menu pasi restoranti u zhvendos nga Collingwood në Fitzroy në fund të vitit të kaluar. vendosi ta bëjë këtë.

“Mënyra se si gatuhet është ajo që e bën gjellën magjike. Ata e quajnë vrasës sepse është si të vrasësh gjellën, ta bësh në një mënyrë tjetër që nuk është bërë më parë.”

“Në drekë nuk ka asnjë tavolinë që të mos e ketë atë pjatë në tavolinë”, thotë ai. “Aktualisht jemi duke ridizajnuar menunë, por kjo pjatë nuk është duke u nisur!

Versioni i tij është i spërkatur me ullinj të zinj të dehidratuar për t’i dhënë një tjetër dimension gjellës.

Me Esposito që përshkruan roselën si me një theks të fortë italiano-jugor, spageti all’asina është si në shtëpi në menunë me pjata si oktapod salmoriglio, frisella me sardele dhe fave e sicoria (pure fasule me çikore).

Ai madje shërben të njëjtën Strasciatella që u rrit duke ngrënë në qytetin e tij të lindjes në Conversano (me piper rozë dhe vincotta), pasi zbuloi se familja që e bën atë është zhvendosur në Australi (herën tjetër). Pyete atë për historinë e plotë kur të darkosh në Rosella ) )

histori dashurie? Ndiqni autorin në: Instagram @audreybourget dhe Twitter @audreybourget


spageti të stilit vrasës (Spaghetti All Assassina)

4. shërben

Pjata Spaghetti All Assassina nuk është thjesht një makarona e thjeshtë domate, por është gjithashtu pikante, krokante dhe pak e djegur. Është gatuar me metodën e risotturës e cila kërkon shumë vëmendje në kohën e gatimit. Për rezultate më të mira, përdorni një tigan të rëndë prej gize dhe të paktën 36 cm në diametër – në mënyrë që makaronat të futen brenda pa u thyer.

material

 • 2 lugë gjelle paste domate
 • 400 ml Makarona
 • 2 lugë gjelle kripë (opsionale
 • 2 djegës i kuq i mesëm, i grirë
 • 1 thelpinj hudhre, te plota
 • 1 thelpi hudhër, i grirë imët
 • 150 ml vaj ulliri ekstra i pastër
 • 320 gram Spageti të thata

metodë

 1. Për të përgatitur lëngun për gatimin e spagetit, kombinoni 200 ml ujë, paste domate dhe 300 ml pasata në një tenxhere inox 4 litra. Nëse lëngu ka nevojë për më shumë erëza, shtoni kripë për shije. Vendoseni tenxheren mbi nxehtësinë mesatare-të lartë dhe gatuajeni derisa lëngu të skuqet dhe të nxehet (rreth 5-8 minuta).
 2. Në një tigan prej gize, shtoni specat, hudhrat dhe vajin dhe vendoseni në zjarr mesatar.
 3. Kur hudhra të marrë ngjyrë të artë të lehtë, hiqni të gjithë thelpin e hudhrës dhe rrisni flakën. Shtoni 100 ml të mbetura Domate Passata – kini kujdes, pasi do të fillojë të pështyjë kudo (që duhet). Për këtë hap rekomandohet shumë një përparëse.
 4. Pasi pastata të jetë ulur, shpërndani spageti në mënyrë të barabartë rreth tepsisë. Spageti do të fillojë të ngjitet në tigan pas 5 minutash, ndaj hiqni me kujdes spagetit me një lugë druri – duke i lënë fijet të karamelizohen pak nga njëra anë. Vendosni spageti në qendër të tavës, duke u kujdesur që të mos thyhen fijet.
 5. Hidhni ngadalë lëngun rreth buzës së tiganit, duke shmangur spagetit. Lërini spagetit të karamelizohen pasi stoku pakësohet. Është në rregull nëse disa fije ngjiten në tigan – në thelb, ju po i “vuani” ato, dhe ju jeni vrasësi që ngadalë po “vrasni” makaronat. Vazhdoni për 8-10 minuta – disa pjesë të spagetit do të jenë al dente ndërsa të tjerat do të jenë krokante, hiqini nga tigani dhe shërbejeni.

Leave a Comment

Your email address will not be published.