Rishikimi: Lamington Sweets në Australinë Tregu na bën të duam më shumë në Festivalin Ndërkombëtar të Ushqimit dhe Verës EPCOT 2022

Australia pati një rikthim të shkëlqyeshëm në Festivalin Ndërkombëtar të Ushqimit dhe Verës EPCOT vitin e kaluar dhe ne u larguam duke u ndjerë mirë për kabinën e ushqimit. Tani, me dy pjata të kthyera dhe një ëmbëlsirë të re në menu, le të shohim se si ndihemi për të këtë vit!

Menuja për Festivalin Ndërkombëtar të Ushqimit dhe Verës EPCOT në tregun e Australisë

Vakti:

  • Karkalecat e ëmbla dhe pikante të pjekura në skarë me ananas, piper, qepë dhe bizele – 6,50 dollarë
  • Copat e qengjit të pjekur me Pesto me nenexhik dhe Crunchies me patate – 8,25 dollarë
  • Lamington: Tortë e verdhë me mbushje me mjedër të zhytur në çokollatë dhe kokos – 4,50 dollarë

pije:

Copat e qengjit të pjekur rikthehen këtë vit me shoqërimin e Mint Pestos dhe Potato Crunchy, të cilat u panë së bashku për herë të fundit në Festivalin e preferuar të verës dhe darkës 2020. Lamington po kthehet nga një mungesë edhe më e gjatë, pasi është shfaqur për herë të fundit në vitin 2018. Edicioni i këtij viti ka një të tillë. Mbushje me mjedër.

Fotografitë e artikujve të menusë nga tregu i Australisë në Festivalin Ndërkombëtar të Ushqimit dhe Verës EPCOT

Karkalecat e ëmbla dhe pikante të pjekura në skarë me ananas, piper, qepë dhe bizele – 6,50 dollarë

Kjo përzierje e perimeve dhe ushqimeve të detit ka disa karkaleca të trashë dhe pikante. Karkalecat gatuhen mirë për t’i dhënë një strukturë të këndshme. Të gjitha perimet kanë të njëjtat erëza me shije, duke e bërë atë një pjatë mjaft interesante për të blerë. Karkalecat në vitet e kaluara varionin nga të vogla në të mëdha, kështu që pjesa juaj mund të ndryshojë.

Copat e qengjit të pjekur me Pesto me nenexhik dhe Crunchies me patate – 8,25 dollarë

festivali-favorite-sheep-cut-14

Ne zbuluam se mishi ishte i pakët. Ishte i butë, i zhdërvjellët dhe u copëtua kur e premë.

festivali-favorite-sheep-cut-18
festivali-i preferuar-prerja e deleve-19

Kishte shije të shkëlqyeshme, me një notë të këndshme qengji, megjithëse pestoja e nenexhikut ishte e fortë (dhe e shijshme).

*E RE* Lamington: Tortë e verdhë me mbushje me mjedër të zhytur në çokollatë dhe kokos – 4,50 dollarë

Nëse dëshironi një tortë gjatë vizitës në festival, ju rekomandojmë shumë! Çokollata e mbuluar nga jashtë ka shije si çokollatë e zezë. Pjesa e sipërme e çokollatës është një arrë kokosi krokante, e cila sigurisht që bie në sy, por jo mbresëlënëse. Reçeli i mjedrës në mes ka një aromë pak më delikate, por megjithatë shton pak ëmbëlsi.

E gjithë torta ishte e lagur dhe fjalë për fjalë u shkri në gojën tuaj. Ne e donim atë.

Për më shumë informacion mbi rezervimin e udhëtimit tuaj të ardhshëm me Vacationer, sponsori ynë zyrtar i agjentit të udhëtimit, vizitoni wdwnt.travel.

*E RE* Coopers Brewery Pacific Pale Ale (4,2% ABV) – 5,00 dollarë për 6 oz, 9,00 dollarë për 12 oz.

Sipas Coopers Brewery, “Coopers Pacific Pale Ale është një bimë e freskët, e ngrënshme dhe me shije frutash me një karakter të veçantë hop të thatë dhe hidhërim të butë. Duke shfaqur aromat e agrumeve, nuancat delikate të frutave dhe shijet Essie të Coopers Ale Yeast, Pacific Pale Ale është bërë duke përdorur të njëjtin proces të fermentimit dytësor si të gjitha alet tona.”

*E RE* Yalumba ‘Y’ Viognier, Australia e Jugut (11 dollarë/shishe) – 6,00 dollarë

Ylumba përshkruan ‘y’ Viognier-in e tyre: “Kafja e mbushur me jeshile. Aroma e luleve të portokallit me nuanca të xhenxhefilit të freskët, dorëzonjës dhe luleve të bardha. Kajsitë e freskëta, çaji i bardhë, fiqtë e thatë dhe kopër kanë një pamje të mëndafshtë dhe me teksturë.” një qiellzë kremoze me qiellzën e mesme me një fund të lëmuar.”

Robert Otley Chardonnay, Margaret River, Australi (17 dollarë/shishe) – 6,00 dollarë

Robert Oatley e përshkruan Chardonnay-n e tij si “një verë e ndritshme, me peshë mesatare, me theks të bardhë pjeshke dhe butësisht lisi”.

Château Tanunda Grand Barossa Cabernet Sauvignon, Barossa Valley, Australi (17 dollarë/shishe) – 6,00 dollarë

Nga Château Tanunda: “Aromat e ngritura të rrushit të zi, manaferrës dhe vaniljes shoqërojnë frutat e gjalla dhe të thella të manaferrave në shije. Përfundimi është i gjatë me tanine me kokrra të imta nga maturimi 18 muajsh në një kombinim të kokës së derrit francez të ri dhe të vjetër.”

*E RE* Janz Premium Rosé, Tasmania (26$/shishe) – 8,50$

Nga Jansz, është “një trëndafil i gjallë me gaz që tregon aroma dhe shije luleshtrydhesh, petale trëndafili dhe brioshe të freskëta, të pasura dhe kremoze në shije me ndikime si nga grejpfruti ashtu edhe nga trëndafili tart. Një nuancë roze e gjallë por delikate. Me një rruazë të këndshme të qëndrueshme. aromat e luleve të kënaqësisë turke dhe petaleve të trëndafilit, Mousse me teksturë lë një gjallëri dhe freski elegante në shije me krem ​​dhe luleshtrydhe.”

Vendi i Australisë së Tregut në Festivalin Ndërkombëtar të Ushqimit dhe Verës EPCOT

Tregu i Australisë ndodhet në World Showcase Plaza, pikërisht përballë dyqanit Port of Entry ndërsa shkoni në Pavijonin e Kanadasë. ju mund të gjeni në numri 32 në hartën e mëposhtme.

Nëse ndonjë nga artikujt e mësipërm ju tërheq, sigurohuni që të vizitoni EPCOT në çdo kohë nga 14 korriku deri më 19 nëntor 2022.

Për lajmet dhe informacionet më të fundit të parkut Disney, ndiqni WDW News Today CicërojFacebook dhe Instagram.

Leave a Comment

Your email address will not be published.