Rishikimi i shefit të shtëpisë: Një nga kompletet më të mira të vakteve që kemi testuar

Para pandemisë, nuk e konsideroja veten fare ekspert kuzhine. Sigurisht, unë isha në gjendje të ushqehesha – veçanërisht në ditët që testoja kutitë e ushqimit të përgatitur paraprakisht – por më shpesh, ose po haja jashtë ose po haja ushqimin bazë në shtëpi. Perimet po gatuanin darkën.

Hyni në pandemi dhe papritmas mbylljet e restoranteve dhe udhëtimet në dyqane ushqimore dukeshin gjithnjë e më dërrmuese. Gatua vetë për gjashtë muaj para se të bija në mur.

Më pas, në shtator 2020, u regjistrova për Home Chef, kompleti më i mirë i vakteve ndonjëherë. Që atëherë, i kam reduktuar udhëtimet e mia ushqimore në udhëtime të shkurtra për ushqime të thjeshta për mëngjes dhe drekë, duke kursyer para në darkë dhe aftësi gatimi duke ndjekur udhëzimet e Home Chef për fillestarët. ka kryer a.

Pas dy vjetësh dhe më shumë se 200 vaktesh, ndërsa restorantet vazhdojnë të lehtësojnë kufizimet, nuk kam ndërmend të heq dorë nga zakoni i kompleteve të mia të ushqimit – ja pse.

Rreth Shefit të Shtëpisë

Një kuti e hapur kuzhinieri në shtëpi dhe çanta me komplete vaktesh në një tavolinë

krediti: Shqyrtuar / Meghan Kavanaugh

Ushqimi mbërrin në një kuti të izoluar, të ndarë në thasë për të mbajtur së bashku përbërësit përkatës.

Home Chef është një shërbim i dërgesës së kompleteve të ushqimit i përbërë nga përbërës të freskët, të parapërgatitur dhe karta me udhëzime të thjeshta për t’u ndjekur. Pas krijimit të një llogarie dhe zgjedhjes së një dite javore të dorëzimit, përdoruesit thjesht hyjnë në menynë e javës së ardhshme, e zgjedhin atë dhe presin që të arrijë emaili i përcjelljes së paketës.

Zgjedh që lindjet e mia të vijnë të hënën, kështu që e di se po e nis javën me ushqime të shëndetshme dhe të gatuara në shtëpi. Dhe, për shkak se zakonisht i zgjedh vaktet e mia në aplikacion deri në gjashtë javë përpara, çdo dërgesë ndihet si një kënaqësi për mua – një darkë e mrekullueshme me fuqi minimale të trurit.

Aktualisht ekzistojnë shtatë kategori kryesore të ushqimeve për të zgjedhur:

  • Kompleti i ushqimit: Është oferta klasike absolute, me përbërës të parapërgatitur (të cilët zakonisht ju duhet ende t’i përgatisni) dhe një kohë gatimi prej rreth 30 deri në 40 minuta.
  • Kompleti i vaktit 15-minutësh: Përbërësit e parapërgatitur në këtë vakt zakonisht përgatiten gjithashtu paraprakisht. Krahasuar me kompletet standarde të vakteve, ju do të merrni perime të prera paraprakisht në vend të të plota, kështu që mund të hani darkë në tavolinë, për shembull, në 15 minuta. Këtu është rishikimi ynë i plotë i vakteve 15 minutash.
  • E shpejtë dhe e freskët: Me të gjithë përbërësit të prerë në feta dhe të copëtuara para se të mbërrijnë, thjesht përziejini në tepsi dhe futini në furrë ose mikrovalë – kjo e fundit do të hajë darkën në tavolinë në më pak se 10 minuta.
  • Gati për furrë: Shumica e përbërësve të kësaj kategorie përgatiten paraprakisht, kështu që zakonisht mund t’i futni në furrë në tepsi të siguruar për furrë për një darkë pa duar për 20 deri në 40 minuta. Këtu është rishikimi ynë i plotë i ushqimeve të gatshme për furrë.
  • Gati për Grill: Pasi përbërësit të jenë gati, vendosini në qesen e siguruar për grill për t’i gatuar në skarë.
  • Ushqimet familjare: Recetat janë të ngjashme me kategorinë e kompleteve të ushqimit, por bëni katër racione në vend të dy, gjë që është e përkryer për të ushqyer më shumë njerëz ose, në rastin tim, për të grumbulluar mbetje gjatë natës për javë të ngarkuara.
  • Koleksioni i kuzhinës: Nëse jeni në humor për më shumë përbërës premium, si biftek ose përgatitje më të avancuara gatimi, kjo gamë ofron një çmim pak më të lartë për vakt dhe një kohë gatimi afërsisht 50 ose 60 minuta.

Home Chef gjithashtu disponon opsione të parapërgatitura për mëngjes, sallatë, pica, rostiçeri dhe bukë që mund t’ju ndihmojnë të mbushni qilarin tuaj dhe t’ju kursejnë një udhëtim në dyqan ushqimor. Paketa e Proteinave ka gjithashtu mundësinë e blerjes me shumicë të mishit, shpendëve dhe ushqimeve të detit që mund ta mbajnë frigoriferin tuaj të mbushur plot për javë të tëra.

çfarë më pëlqen tek kuzhinieri i shtëpisë

Një kartë me recetë shefi shtëpiak për një tas me karkaleca dhe oriz që është i rrethuar nga përbërësit e tij

krediti: Shqyrtuar / Meghan Kavanaugh

Ky tas me karkaleca me shqeme mjalti me dy shërbime vjen me sasinë e saktë të përbërësve të nevojshëm – as më shumë e as më pak.

Vaktet janë cilësore—dhe të plota

Aq sa më pëlqejnë aftësitë e mia të reja të kuzhinës, të shkoj në një restorant të këndshëm është një nga aktivitetet e mia të preferuara. Unë kam standarde të larta për mënyrën se si dua të shijojë ushqimi im dhe e kam gjetur veten të zhgënjyer në të kaluarën me atë se sa pak dalin pjatat e mia. Thënë kështu, rrallë më mungonte një me Home Chef. Përbërësit janë të cilësisë së lartë dhe shije të shkëlqyer. Unë kam pasur herë pas here qepën e gjelbër të vyshkur, por falë izolimit në pako akulli dhe transportit, nuk ka pasur kurrë një problem me produkte të kalbura ose proteina të dyshimta.

Ushqimi është gjithashtu mjaft i madh për të ushqyer të qetë mua dhe të fejuarin tim, i cili punon në këmbë gjatë gjithë ditës dhe zakonisht është i uritur në darkë. Nëse nuk zgjedhim vaktet familjare, nuk ka mbetje, por nuk ndihemi kurrë të uritur.

Çdo javë ka një shumëllojshmëri të madhe

Dy enë me perime dhe salmon në furrë.

krediti: Shqyrtuar / Meghan Kavanaugh

Pjata me salmon të pjekur gati në furrë me perime të grira me panko dhe parmixhan kërkon shumë pak kohë.

Arsyeja kryesore që u regjistrova në Home Chef në radhë të parë ishte mungesa e shumëllojshmërisë në repertorin tim ushqimor. Kisha disa pjata me pulë, por u lodhëm shpejt nga ato gjatë periudhës së bllokimit.

Home Chef ofron më shumë se 20 opsione vaktesh të personalizuara çdo javë, me përbërës që nuk i kam tashmë në qilar. Jo vetëm që mund të provoj kombinime të reja shijesh pa pasur nevojë të hap një qilar plot me erëza, por shumëllojshmëria e mban çdo javë interesante. Disa pjata janë të ngjashme – gjithmonë mund të mbështeteni në një lloj tasi orizi ose taco që shfaqet në opsionet – por unë kurrë nuk kam ngrënë të njëjtin vakt dy herë.

Si bonus, çdo kartë recete është gati për t’u shtuar në lidhësin me tre unaza menjëherë pasi të keni mbaruar. I kam ruajtur të preferuarat e mia dhe madje i kam dërguar përsëri në netët që kam gatuar vetë, duke rikrijuar vakte të plota apo edhe thjesht një gjalpë djathi të shkëlqyeshëm me hudhër-blu që kam bërë me videon time të salcës.

Shërbimi ndaj klientit është transparent dhe i dobishëm

Shumica e komunikimit të shërbimit ndaj klientit është i besueshëm, por i automatizuar. Email-et dërgohen nëse një përbërës është paksa i ndryshëm nga ajo që thotë karta e recetës. Për shembull, ndoshta kutia përmban kikirikë të tërë që duhen grimcuar kur receta supozon se keni versionin e prerë paraprakisht.

Më bëri më shumë përshtypje kur më duhej të flisja për një çështje specifike – vetëm një herë në dy vjet. Një herë në javë merrja shirita viçi në vend të salmonit për një pjatë të veçantë. Kur dërgova email, jo vetëm që mora një përgjigje të shpejtë, por një kredi në llogarinë time që ishte shumë më bujare se çmimi i salmonit, shkova në dyqan për të blerë veçmas.

ajo që nuk më pëlqen

Një kartë me recetë për kuzhinierin e shtëpisë për takos pule të rrethuar nga përbërës.

krediti: Shqyrtuar / Meghan Kavanaugh

Do të ishte mirë të shmangni mbështjelljen e një piper të vetëm në plastikë.

Koha e dorëzimit mund të ndryshojë nga java në javë

Në dy vitet që kam marrë dërgesa javore nga Home Chef, mund të llogaris në njërën anë sa herë e kanë humbur plotësisht datën e dorëzimit. Në ato raste, ajo lidhej me incidente të mëdha të lidhura me motin ose zinxhirin e furnizimit dhe iu komunikua mirë ekipit të shërbimit ndaj klientit.

Megjithatë, ndonjëherë kutitë mund të mbërrijnë pasdite ose deri në 8 ose 9 në datën e dorëzimit. Ekziston gjurmimi i përditësuar, por nuk është i dobishëm pasi kutia të ngarkohet në kamion. Nëse ndoshta jeni duke ngrënë darkë vonë në datën e dorëzimit, nuk do të keni problem, veçanërisht pasi rrallëherë është vonë. Por, ka disa ditë që stomaku fillon të më gjëmojë në orën 5 të mëngjesit dhe jam duke debatuar mes pritjes apo porosisë së marrjes.

Ka shumë ambalazhe (të riciklueshme).

Thyerja e kutive është një nga gjërat më pak të preferuara për të bërë. Pra, edhe pse Home Chef përdor paketim të riciklueshëm dhe të ripërdorshëm, mund të jetë një dhimbje për t’u hequr qafe.

Plus, me të gjithë përbërësit e paketuar individualisht (madje edhe ato që prodhojnë herë pas here, si një spec zile i mbështjellë në plastikë), e di se sa mbeturina po gjeneroj. Home Chef tashmë supozon se keni vaj ulliri, sprej gatimi dhe kripë e piper në shtëpi, por nuk do të kisha problem të shtoja më shumë artikuj në atë listë. Salca e sojës dhe Sriracha, për shembull, shfaqen mjaft shpesh në ushqimin që porosis, kështu që do të doja të kishte një mënyrë për të zgjedhur dhe përdorur shishet që i kisha tashmë, në vend të disa pakove më të vogla.

Sa kushton Home Chef?

Çmimi i Home Chef varet nga vakti specifik dhe numri i porcioneve që zgjidhni për një vakt të caktuar. Kompletet e vakteve mund të kushtojnë rreth 8,99 dollarë për shërbim, ushqimet familjare me 6,99 dollarë për shërbim dhe një vakt i koleksionit të kuzhinës mund të kushtojë 13,95 dollarë ose më shumë për shërbim. Transporti zakonisht fiksohet me 6,99 dollarë për porosi, por ajo luhatet me raste.

Çdo javë, zakonisht porosis katër darka me nga dy racione secila. Në varësi të vaktit të zgjedhur, kushton diku nga 55 dollarë në 94 dollarë, ku shumica bien në intervalin 75 dollarë. Duke përdorur 75 dollarë si shembull, kjo është 9,38 dollarë për person për vakt.

Për ne, është shumë më lirë sesa të marrim jashtë ose të hamë në restorant. Sigurisht, mund të na ushqeja më lirë darka të shumta thjesht përmes blerjeve ushqimore, por pa sakrifikuar një shumëllojshmëri përbërësish dhe kohë, duke mos bërë një listë dhe duke shkuar në dyqan.

A ja vlen shefi i shtëpisë?

Një tas me karkaleca dhe oriz pranë një karte me recetë Home Chef.

krediti: Shqyrtuar / Meghan Kavanaugh

Home Chef vlen çdo qindarkë.

sigurisht

Nuk mund të isha shëruar nga pandemia pa Home Chef – dhe kjo nuk është ekzagjerim. U regjistrova në një kohë kur mërzitesha me të njëjtat tre vakte në kabinën time të timonit, kur dilja nga shtëpia ime ishte ende e frikshme dhe kur kisha pak kohë për të mësuar një aftësi të re. Në vend të një vizite, Home Chef u bë një mundësi për t’u larguar nga kompjuteri juaj dhe për t’u çlodhur në fund të ditës.

Plus, ushqimi është i shijshëm, dhe unë ende i lë përshtypje vetes me pjatat me cilësi të restorantit që do të gatuaj të martën. Plus, unë mund të planifikoj gjashtë javë vakte në divanin tim ndërsa shikoj TV dhe më pas të mos mendoj për darkën për muajin e ardhshëm. Është kthyer një detyrë stresuese në një aktivitet që e pres me padurim çdo ditë—dhe ia vlen peshën e saj në ar.

Regjistrohu për Home Chef

Specialist i produkteve Rishikuar Plotësoni të gjitha nevojat tuaja për blerje. Ndiqni Rishikuar Facebook, Cicëroj, instagram, TIC Tocqoftë menu Për ofertat më të fundit, rishikimet e produkteve dhe më shumë.

Çmimet ishin të sakta në kohën kur u publikua ky artikull, por mund të ndryshojnë me kalimin e kohës.

Leave a Comment

Your email address will not be published.