Richoux, Londër: ‘një klasik i menjëhershëm’ – rishikim restoranti | vakt

Richoux, 172 Piccadilly, Londër W1J 9EJ (020 3375 1000). Fillimet 6,95 £ – 12,95 £, ushqimet kryesore 8,95 £ – 19,95 £, ëmbëlsirat 6,75 £ – 7,95 £, Verërat nga 24 £

Një ditë pas darkës në Richeaux, iu drejtova Google Street View në një përpjekje për t’iu përgjigjur një pyetjeje të thjeshtë: çfarë ishte konkretisht në lidhje me vendin që më kishte shtyrë për kaq shumë vite, hundën time në ajër? I bindur se nuk ishte e denjë e vëmendjes sime? E gjeta këtë në një foto nga gushti 2014. Kishte një sanduiç jashtë në trotuar në Piccadilly, Londër, që ofronte “çdo mëngjes me pije dhe lëngje të nxehtë për 9,95 £”. Ajo u ilustrua nga një foto seriozisht anemike, shumë jo tërheqëse e Vezëve Benedikt. Nën kukullën e saj të ngjyrës holandeze të verdhë, me pamje industriale, ajo u paraqit si diçka që më mirë do ta hani sesa të trajtoheni me një antibiotik me spektër të gjerë. Gjithçka dukej mjaft e dëshpëruar dhe nevojtare.

Londra është plot me vende që mund të zgjedhim të ndjekim instinktin: shtëpitë e biftekëve “skocez” që ofrojnë anët direkt nga Deep Freeze, bufetë kineze ku festat e ushqimit me portokalli gjatë ditës nën llampat e nxehtësisë, Degët e Pizza Hut ku do t’ju gatuajnë një byrek me një kore e mbushur me kiste burgerësh djathi. Duken gjithmonë plot. Shpesh kam dashur të vrapoj dhe t’u bërtas lojtarëve për t’u mbrojtur; Për t’i bërë të ditur se mund të bëjnë shumë më mirë. Por ky do të ishte akti i një të çmenduri të nervozuar, të tërbuar dhe gjithsesi, nëse ata nuk mund të shqetësojnë të bëjnë ndonjë kërkim bazë, cila ishte puna ime?

‘Gjëja më e afërt me inovacionin këtu’: ton dhe shalqi. Fotografia: Sophia Evans / The Observer

Fakti që kam qenë gjithmonë riku në atë kategori. Nuk e dija se për çfarë ishte. Ndoshta ishte jashtëzakonisht e padrejtë. Në fund të fundit, as që kisha hyrë kurrë brenda. Marka ishte zgjeruar me kalimin e viteve. Kishte degë të tjera Ricoux në Knightsbridge, St John’s Wood, Mayfair dhe madje edhe Port Solent, por pandemia e bëri atë për ta. Në janar 2021, kompania mëmë u fut në administrim dhe u mbyllën të gjitha.

Emri Richeaux dhe ambientet në Piccadilly u blenë nga Naveen Handa, pjesë e familjes që qëndron pas Grupit të Hoteleve dhe Restoranteve Cairn. Ajo që ai ka bërë me të është fantastike. Ata kanë ndërtuar një bar me vlerë jashtëzakonisht të mirë, me stil të denjë për vendndodhjen e saj kryesore në një nga rrugët më madhështore të kryeqytetit. Ata kanë krijuar dy kuzhinierë, Jamie Butler dhe Lewis Spencer, të dy nga Moore Hall në Lancashire. Në këmbim, ata e kanë lënë mënjanë ndjenjën e kuzhinës moderne dhe në vend të kësaj kanë shkruar një meny të përsosur me persona që kënaqin turmën e ekzekutuar bukur. Pas 113 vitesh tregtimi, Ricoux është bërë një klasik i menjëhershëm.

'Plotësisht i gatuar': Biftek dhe patate të skuqura Bevette.
‘Plotësisht i gatuar’: Biftek dhe patate të skuqura Bevette. Fotografia: Sophia Evans / The Observer

Edhe pse nuk kam ngrënë kurrë atje, shikova brenda disa herë gjatë viteve, dhe gjithmonë më dukej mjaft e errët dhe e hidhur, me drurë shumë të rëndë dhe ngjyra të zymta. Tani nuk është kështu. Kthinat inteligjente në secilën anë të dhomës janë mbajtur me pajisje ndriçimi prej bronzi, por e gjithë gjëja është lehtësuar: mure pjeshke, bankete blu të zbehtë, një dysheme e re me pllaka në një dizajn guaskë fistoni. Ai e ka vendosur kabinetin e ëmbëlsirës në pjesën e brendshme të derës dhe e ka mbushur me portat e akullta të Butler-it të veshur me beze dhe reçel dhe krutona me krem, një kryqëzim midis brioshit dhe kifleve.

Gjëja më e afërt me inovacionin këtu është një pjatë me ton të papërpunuar dhe shalqi, të prerë në kube të barabarta rozë dhe vjollcë, më pas të spërkatura me një shtrydhje limoni, piper të zi, vaj ulliri dhe pak nenexhik. Përndryshe, është menuja e miqve të vjetër; Mund të imagjinoni të hani të lumtur çdo ditë të javës dhe ndoshta në çdo kohë. Pini supë me qepë franceze për 6,95 £, Gruyere të thekur të mbushur me kruton me hudhër, ose me një sallatë Cezar për të njëjtin çmim. Ka karpacio viçi, ose burrata kremoze, me aromë domate. Një koktej me karkaleca jumbo është gjithçka e mirë, e mbledhur me kujdes. Poshtë ka pak avokado të kalitur dhe të kalitur, më pas gjethe të freskëta të Baby Gem Martuce, të mbushura me karkaleca të freskëta kërcitëse nën sasinë e duhur të salcës Marie Rose dhe të përfunduara me një pluhur paprika të tymosur.

'Eat This Anytime': Supë franceze me qepë.
‘Eat This Anytime’: Supë franceze me qepë. Fotografia: Sophia Evans / The Observer

Dhe një për kryesoren? Një fileto krapi deti i pjekur në skarë me salsa verde, ose një fileto salmoni me lëkurë të thatë dhe të trashë mbi një sallatë orizi të zi, me pak kastravec turshi dhe angjinare, të dyja me 15,95 £. Ndiheni të skuqur? Ribeye kushton 19,95 £, por ka edhe një hekur të sheshtë për më pak se pesë. Më thonë se kanë mbaruar tani, por mund ta zëvendësojnë me Bevette, një nga ato prerje bifteku që e ndërron butësinë me aromën. Sillni të gjithë dhëmbët tuaj. Është gatuar në mënyrë perfekte dhe ka një sallatë me raketë dhe parmixhan, një gotë metalike me shkëlqim me patate të skuqura të imta dhe një béarnaise të patëmetë.

Ose thjesht ndaloni këtu për sanduiçin e klubit të pulave ose croque monsieur ose salmonin e tymosur me vezë të fërguara. Një nga ato, dhe një gotë verë, dhe mezi do të thyeni 15 £. Më pëlqen shumëllojshmëria dhe gjallëria e skenës së restoranteve në Londër, në fakt e dua. Por ndonjëherë leximi i atyre menuve plot risi dhe aventura, umami, tahini dhe hipi të djegur mund të jetë krejtësisht rraskapitës. Ndonjëherë dua të sjell diçka të mirë për të ngrënë. Menuja e Richeux është premtimi i gjërave të mira për të ngrënë, ekzekutuar me një font elegant, blu të errët sans-serif. Deri më tani, kjo zonë e Brasserie Zedel, vetëm në rrugë nga Piccadilly Circus, ishte shumë më vete. Ata kanë konkurrencë serioze tani.

'Pastiçeri e karamelizuar krokante': Tarte Tatin.
‘Pastiçeri e karamelizuar krokante’: Tarte Tatin. Fotografia: Sophia Evans / The Observer

Partneri im ishte vonë për darkë. Të them të drejtën ai është gjithmonë vonë, gjë që është e çuditshme sepse ai është një muzikant i talentuar xhaz me kohë të jashtëzakonshme. Sonte, ajo ishte aq vonë saqë na u desh të hiqnim dorë nga ëmbëlsirat ose të humbnim koncertin që po merrnim pjesë. Kështu, u ktheva pas disa ditësh dhe mësyva sportelin e ëmbël, pasi është detyra ime ta bëj këtë. I solla gjërat e mira në shtëpi. Ylli është tatini individual i tartit me mollë, me pastë të freskët të karamelizuar dhe fruta të ëmbël e kafshe. Është 4,95 £ për të marrë ose 7,95 £ për të ngrënë aty ku vjen me akullore ose crme anglaise.

Ose ndoshta një pykë prej atij gotu me një sfungjer të lehtë dhe shtresa kremi mascarpone, të përfunduara me një beze të butë zvicerane, sipërfaqja e saj është fryrë në një kafe karamel. Mos e humbisni mrekullinë e mbushur me sheqer, të mbushur me reçel që është Cruffin. Oh, thjesht bëji të gjitha. Rregullisht, më kërkohet të rekomandoj diku “të mirë” për të ngrënë në Londrën qendrore, me të cilën supozoj se nënkuptojnë diku të stilit të lartë dhe të denjë dhe sfidues dhe jo të shtrenjtë. Richoux është përgjigja ime e re më e mirë.

kafshimet e lajmeve

Hoteli i nderuar Castle në Taunton, i cili ka qenë në pronësi dhe operuar nga familja Chapman për tre breza, ka emëruar një kryekuzhinier të ri, i cili ndodh të jetë një i vjetër. Andrew Swan filloi si një kuzhinier komisar në The Castle në 2000. Që atëherë ai ka punuar për Zafrano dhe L’Escargot në Londër. “Kur fillova për herë të parë karrierën time këtu, rashë në dashuri me gatimin”, tha ai. “Dhe të jem në gjendje të kthehem pas kaq shumë vitesh për të vazhduar atë rrugëtim është vërtet e veçantë për mua.” Kuzhina e Kalasë së fundmi iu nënshtrua një rinovimi prej 150,000 £. Shiko the-castle-hotel.com,

Maestroja e sanduiçëve Max Healy është bashkuar me konglomeratin e restoranteve Burger & Lobster për të krijuar dy rrotulla karavidhesh në botim të kufizuar që do të jenë të disponueshme deri më 6 qershor. Roll-koktej karavidhe kushton 26 £ dhe përfshin karavidhe, salcë Mary Rose dhe të gjithë përbërësit. Roll Fish and Chip Lobster, për të njëjtin çmim, sjell salcë të freskët tartar, një pure bizele dhe nenexhik dhe kripë të grimcuar dhe uthull. Pendë burgerandlobster.com,

Ardhja e këtij muaji të numërimit të detyrueshëm të kalorive në menutë për operatorët e restoranteve me 250 ose më shumë punonjës u prit me padurim. Shumë pronarë restorantesh u ankuan se kjo do të shkaktonte kosto të mëdha si për llogaritjen ashtu edhe për ribotimet e menusë. Zgjidhja për këtë të fundit qëndron në afrimin e Nationwide Ivy Collection Group. Ata kanë mbajtur një meny jo të numërimit të kalorive, por po ofrojnë një kartë me një kod QR për informacionin si për ushqimin ashtu edhe për alergjinë.

Dërgo email Jay në [email protected] ose ndiqni atë në Twitter @jayrayner1

Leave a Comment

Your email address will not be published.