Restorantet që mbyllen në Berkeley dhe Oakland në korrik 2022


Seria Hulu Ariu, I vendosur kryesisht në pjesën e pasme të shtëpisë në një dyqan sanduiçësh të vjetër në Çikago, ofron një përshkrim të pakrahasueshëm të tensionit të kuzhinës në industri. (Ia vlen tensioni; shfaqja, siç thonë ata, është zjarr.) Ai ngjall gjithashtu nivelet binjake të zemrës dhe durimit që kërkohen për të dalë nga biznesi.

Të njëjtat karakteristika mund të thuhet se përcaktojnë çdo restorant apo bar të mbijetuar pas vitesh – por mos gaboni, ato karakterizojnë edhe ata që janë detyruar të mbyllen. Edhe me talentin, ekipin dhe mbështetjen e duhur, sfida të panumërta të paparashikuara mund të godasin një biznes të lidhur me ushqimin ose pijet në një moment. Shtoni më shumë se dy vjet të pronarëve pandemikë dhe të vendosur, dhe… këto janë mbylljet e mëdha lokale që pamë në korrik.

Si gjithmonë, ju lutemi dërgoni këshilla mbyllëse në [email protected]

Berkli

Gjatë një prej ditëve të fundit të baristit të Catahoula’s Berkeley Andy Spot. krediti: Catahoula/Facebook

Catahoula Coffee Berkeley Noshit i erdhi keq kur dëgjoi nga Timber Manhart, themeluesi i Catahoula Coffee, se kompania duhej të mbyllte Berkeley Cafegarten në Fourth Street dhe Edison pas tetë vjetësh. “Dua vetëm të falënderoj të gjithë Catahuliganët që na kanë mbështetur gjatë gjithë viteve, veçanërisht gjatë pandemisë”, tha ai përmes emailit. Ai u shpjegoi fansave në një postim në Instagram se, “Pas muajsh negociatash me menaxhimin e pronave të Essex, Catahoula Coffee e kuptoi vështirë se një kontratë e re qiraje nuk do të nënshkruhej”. Kafeneja u mbyll më 19 korrik dhe baristi besnik i Berkeley Andy – si dhe të gjitha pikat e shpeshta të blerësve të Coffee Rewards – është zhvendosur në vendndodhjen origjinale mikpritëse të Catahoula në Richmond, duke zgjeruar orët e saj të hapjes deri në orën 16:00. Kafeja dhe kokrrat janë ende të disponueshme për dorëzim, një shërbim që ndihmoi shumë miq të Nosh-it të përballojnë pandeminë. Kafeteria e Catahoula Coffee’s Berkeley ishte në 4 St. 2080.

Cezari Kur redaktori i Nosh-it, Eve Son dha lajmin në janar, ishte ndoshta historia më e madhe në Berkeley nga të gjitha historitë e mosmarrëveshjeve për pronarët e restoranteve. Në vitin 2021, menaxhmenti i Chez Panisse njoftoi (në fillim privatisht) se do të përfundonte marrëveshjen e tij të qirasë me qiramarrësin në vendin fqinj, Caesar. Kufiri midis dy restoranteve mund të duket më i ngurtë tani, por Caesar’s u hap për herë të parë (dhe u financua) nga Chez Panisse në 1998, i udhëhequr nga një treshe e alumëve Chez Panisse. Tani më shumë se 20 vjet më vonë, qëllimi i vërtetë i Restorantit Nënë ishte të mbyllte Caesar’s dhe të fillonte një sipërmarrje të re, ndoshta një lokal tjetër, ndoshta francez; Pas disa vitesh të çmendura, dukej se ishte koha për të ndryshuar, përshtatur ose vdekur. Megjithatë, Cezari kishte historinë e tij krenare, festive të suksesit. Bari dhe restoranti i tapas-it me stil spanjoll ofronte një produkt shumë të ndryshëm nga Chez Panisse dhe kafenetë e tij, dhe për vendasit, kjo ishte mirë. Ishte një vend takimi i arritshëm, simpatik – në fundin e sipërm të skenës së barit, sigurisht, por një vend i mrekullueshëm për të ngritur një karrige dhe për t’u bashkuar me një grup të rastësishëm për pije pas punës dhe për të kafshuar spanjolle. Pse të rregulloni atë që nuk u prish? Protesta filloi. Cezari u dënua me një vit me varje, por, ndërsa lajmi u përhap, bordi i Alice Waters dhe Chase Panis mbeti këmbëngulës dhe u bë një vesh i shurdhër ndaj kundërshtimit të hapur dhe zemërthyer të komunitetit të Cezarit. (Mbështetja për Cezarin ishte aq e fortë sa kishte shpresë se ai mund të mbijetonte në një vend të ri.) Ndërkohë, më 23 korrik, pas 24 vjetësh, Cezari dorëzoi sangria e tij të fundit, Manchego, në vendin e mrekullueshëm dhe mikpritës në 1515. dhe shërbeu ullinj. Shattuck Avenue.

flavia Formula në dukje fituese e ushqimeve me makarona të shpejta, të shijshme dhe të përballueshme të Flavia-s nuk u përkthye kurrë, ndërsa u zhvendos nga Osteria e saj e madhe, origjinale e vitit 2019 në Centre Street në një banak të vogël pranë Oxford Street dhe më në fund në Epicurious Garden. Transferuar në një kioskë brenda. në vitin 2021. Nosh e përgëzoi ekipin për përpjekjen e tij trepjesëshe për të ushqyer një brez të gjerë të Berklit. Vendndodhja e kryerjes u zëvendësua muajin e kaluar nga i porsaardhuri Darband (shih hapjen e djeshme). Flavia ishte në 1511 Shattuck Avenue.

falafel fluturues Nga të gjitha bizneset e shpejta të rastësishme në qendër të Berkeley-t të goditura rëndë nga pandemia, ky, me një produkt të besueshëm të marrjes jashtë dhe menaxhim të patrembur, optimist, kishte popullaritetin dhe fuqinë e lehtë të nevojshme për të mbijetuar. Por falë një lexuesi, mësuam se vendndodhja përfundimtare e Flying Falafel u mbyll papritmas në mes të korrikut, më pas e gjeti uebsajtin jashtë funksionit dhe telefoni nuk po funksiononte më. Kërcimi i rritjes së qiqrave më vjen në mendje, por detajet janë të paqarta. Përpjekjet për të arritur tek pronari Asaf Pashat nuk kanë qenë të suksesshme deri më tani. Pashut kishte ëndrra të mëdha për biznesin e tij të shpejtë të falafel-it, i cili dikur kishte tre lokacione (duke përfshirë dy në qendër të San Franciskos dhe një të tretë të mundshëm në Castro që nuk funksionoi fare), por çfarë historie suksesi vegan në rritje. ishte toka për momentin. Flying Falafel ishte në 2114 Shattuck Ave.

Tajlandeze Noodle II Studentët e pëlqyen vendndodhjen, e cila u hap 15 vjet më parë në Telegraph Avenue (një vazhdim i një Thai Noodle origjinal në Shattuck), më pas mori flakë në ndërtesën e apartamenteve Sequoia në 2011. Kur u rihap në vitin 2012, besnikëria ndaj përzierjes së restorantit u rikthye. Uluni i këndshëm”, por rastësisht afër kampusit me tarifa të përballueshme tajlandeze, argëtim, shërbim miqësor dhe një pamje të gjallë në anë të rrugës mbi jetën studentore. Më 1 korrik, restoranti lëshoi ​​një deklaratë në Instagram duke thënë: “Mjerisht, ky Thai Noodle II është dashur të mbyllet për shkak të rrethanave jashtë kontrollit tonë, dhe na vjen keq që nuk mund t’ju shërbejmë.” nuk janë në gjendje të… Ka qenë gjithmonë një privilegj të shërbesh. Ju djema”. Ekipi pret që tifozët të vizitojnë vendndodhjen e tyre tjetër, The Noodle, një restorant tajlandez në Shattuck të vitit 1936. Thai Noodle II ishte në 2426 Telegraph Avenue.

dhoma e silurëve Ne e urrejmë ta ndajmë atë për adhuruesit e birrës artizanale, por dhoma e bukur e shijimit të Sierra Nevada në West Berkeley, e hapur me shumë bujë në vitin 2013, fatkeqësisht është torpeduar nga të gjitha sfidat e fundit, duke përfshirë personelin Përmban trafik të ulët dhe të ngadaltë. Siç vërehet në një shënim miqësor lamtumire në faqen e internetit të vendndodhjes. “Ishte një vrapim i shkëlqyeshëm, pothuajse 10 vjet! Ne i hipëm ato 16 çezmat si të çmendur, pritëm të famshëm të birrës si Papa i Foam’s, organizuam festa të javës së birrës në San Francisko, morëm të gjitha sekretet me Alpha Hop Society – Madje pimë birrë në parking. Është e qartë se do të na mungojë argëtimi. Ejani në një nga fabrikat tona të birrës dhe do të shijojmë. vërehet në çdo shishe, dy fabrikat e birrës të kompanisë mund të gjenden në Chico’s and Mills River, Karolina e Veriut. Dhoma e Torpedo ishte në 2031 Fourth St.

oakland

Pronari i Tokës së Shenjtë, Miri Levi ishte një udhëheqës i komunitetit gjatë pandemisë, duke ndërmarrë hapa për të siguruar që ushqimi të ushqehej për ata në nevojë. krediti: Toka e Shenjtë/Facebook

Restorant Toka e Shenjtë Një informator i veçantë në Oakland i tha Noshit se restoranti i çmuar i Tokës së Shenjtë në breg të liqenit ishte mbyllur. Unë kam qenë në kapuç për gati 25 vjet”, ka shkruar Pathak. “Dhe jam i sigurt se ka qenë këtu gjatë gjithë kohës.” Ata kanë të drejtë. Pronarja Miri Levy, nëna e së cilës Haya Mizrachi hapi restorantin e dashur të vogël kosher, të shënuar nga një tendë blu e thellë në qiell në vitin 1989, postoi letrën e mëposhtme në Facebook më 2 korrik: “Të dashur miq, vura kokën në rërë. Nuk mund ta përballoja apo të flisja për të, por është koha: Pasi isha pjesë e rëndësishme e komunitetit tonë për kaq shumë vite, më duhej të merrja vendimin e pamundur për të mbyllur restorantin. Kemi pasur shumë momente të mrekullueshme, të gjalla. Lidhjet dhe marrëdhëniet u krijuan në këtë vend, shumë prej të cilave u kthyen në miqësi të përjetshme. Duke vazhduar ëndrrën dhe pasionin e mamasë sime, kam 33 (!) vite që jam e hapur dhe jam shumë krenare. Faleminderit, mami, që më dhatë këtë dhuratë të mrekullueshme për të ditur se si të gatuaj pjatat e mia të mrekullueshme. ,

Tifozët mund të kujtojnë gjithashtu vendndodhjen e dytë të familjes së Tokës së Shenjtë në lagjen Elmwood të Berkeley, e cila u mbyll në 2014 pas 17 vitesh. Mizrachi vdiq në gusht të 2020; Levi’s ishte një forcë gjatë pandemisë, duke mbajtur restorantin në breg të liqenit dhe duke i shërbyer komunitetit sa më mirë që mundej. Lexuesit duhet të kenë parasysh se Levi’s mbetet i hapur për biznesin si furnizues ushqimi dhe është instruktor për klasa private ose grupore gatimi. Kushdo që ka shijuar recetat e saj familjare (Falafel! Limonadë mente!) e di se çfarë rasti do të jetë. Restoranti i Tokës së Shenjtë ishte në 677 Rand Ave.

Nama Kuzhina Japoneze Faleminderit pronarit John Kim që i tha drejtpërdrejt Noshit se 29 korriku do të jetë dita e fundit e shërbimit të Nama Sushit dhe Ramen në distriktin Dimond pas 14 vitesh. “Shpresojmë që brenda pak muajsh, restoranti të rihapet sërish me një emër dhe pronësi të re”, i shkroi Kim komunitetit. “Ju lutemi, vazhdoni të mbështesni pronësinë e re për të mbajtur gjallë rrethin e madh Dimond.” Respekt dhe faleminderit ekipit NAMA për 14 vjet ushqim japonez dhe shërbim të sjellshëm. Nama Japanese Cuisine ishte në 3400 Fruitvale Ave.

tajvan bento Eater ishte i pari që raportoi se Taiwan Bento do të mbyllej në korrik. Restoranti mikpritës u hap në vitin 2014 me komente entuziaste për menunë e saj të freskët dhe të shijshme me bao, supa tajvaneze, ushqime të paraqitura me dashuri, petë dhe ushqime të tjera të shëndetshme dhe shpesh shërbehet dhe shërbehet me specialitete tajvaneze. Spotlight u krijua për të popullarizuar atë që ishte përndryshe i ri për darkuesit vendas. , Në fakt, Luke Tsai i KQED u jep kredi pronarëve të rinj dhe partnerëve të martuar, kuzhinierët Stacy Tang dhe Willie Wang, që kanë ndihmuar në nxitjen e interesit mbizotërues të Zonës së Gjirit për ushqimin tajvanez. Njoftimi i përzemërt përmbyllës i çiftit përmendi sfidat aktuale të industrisë, por humbjen më të fundit të njerëzve të dashur, si inkurajim për të kapërcyer; Koha është e shkurtër, drejtimi i një restoranti kërkon një jetë. I urojmë Tang dhe familjes së tij një ribashkim të butë në Tajvan dhe një moment për të marrë frymë. Taiwan Bento 412 ishte në 22 St.

ksiklo Nosh u pikëllua kur dëgjoi se restoranti elegant vietnamez dhe sallë pritjeje Xyclo i Chef Vi Liu po mbyllej, siç thuhet për shkak të rritjes së qirasë. (Fenomeni që vazhdon të na godasë fort në Piemonte Avenue, ku shpesh konsiderohet shumë jetëgjatësia e restorantit). dhoma e ngrënies ishte ajo lagje. Cilësia dhe shërbimi ishin në mënyrë të besueshme mbi mesataren; Ishte një vend i njohur për dreka të nivelit të lartë, net takimesh dhe mbledhje me miqtë. Të rregulltt mund ta dinë tashmë se bashkë-sipërmarrja e Leo’s Oakland ka tërhequr vëmendjen e tyre; Ata që u mungon kuzhina e shijshme vietnameze e Xyclo mund të shkojnë në Telegraph Avenue dhe të provojnë menunë e tyre. Ndërkohë, detajet janë të pakta deri më tani për Vietnamese Monsoon, i cili i sapoardhuri Xyclo po lëviz në hapësirë, duke hapur TBD. Xyclo ishte në 4218 Piedmont Ave.

përpara

Piceri Sheshi i qytetit Nosh në fakt po bënte favore për këtë piceri të re nga ish-pronari i Bierhaus, Mike Finlay dhe ndihmësi i tij legjendar Ollie, por ajo është mbyllur pas vetëm dy muajsh. Piceria City Square ishte në 1360 Locust St. në Walnut Creek.

Mbyllur përkohësisht

brigada e shijes Përplasja dhe vjedhja tronditëse e makinës në dyqanin e akullores së Dimond District Flavor Brigade (vjedhja e katërt e dyqanit në 12 vjet) e la atë të shkatërruar plotësisht dhe të mbyllur për një kohë të pacaktuar, duke thyer zemrat e vendasve. A nuk duhet të ketë ndonjë kod? Lini të qetë akulloret e njerëzve? Brigada Flavor është në 3540 Fruitwell Avenue në Oakland.

Leave a Comment

Your email address will not be published.