Restorantet e reja të FYI Philly’s Nonna & Pop’s, Grandma’s dhe La Chingonita. çeqe

PHILADELPHIA (WPVI) — Alicia Vitarelli dhe Ducis Rodgers organizojnë një FYI Philly të ri më 6 gusht në orën 19:00, në aplikacionin 6abc dhe transmetim më 8 gusht në 6abc.com/fyi.

nonna Dhe Pops, La Chingonita Dhe shtimi i gjyshes në skenën e darkës së Philly

Tre lokacione të reja nga shijues të provuar dhe të vërtetë kanë ndikuar në skenën e kuzhinës së Filadelfisë.

nonna End Pops është një koncept i ri nga bashkëpronarët e brezit të tretë të Termini Brothers Bakery, Vincent Jr. dhe Joseph Termini.

Kafeja e lagjes me pasta dhe akullore nderon Vincent Termini, Sr., dhe gruan e tij Barbara, dhe u emërua nga nipërit e tyre. Dyqani kryesor i Sons at Termini Brothers ka krijuar një atmosferë shtëpiake me të gjitha produktet e pjekura të bëra nëpër rrugë.

La Chingonita është një shfaqje në bisedën meksikane, “La Chingona” – një grua që merr përsipër biznesin e saj.

Pronarët Omar Martinez dhe Rebecca Baez filluan biznesin origjinal me të njëjtin emër si një kamion ushqimor, duke e quajtur atë ‘La Chingonita’ për shkak të madhësisë së vogël të automjetit të tyre – në fakt ishte një karrocë ushqimi.

Por buggy zhvilloi një ndjekës të madh, dhe tani ata kanë tulla-llaçin e tyre të parë në Fishtown. Ata vazhdojnë të shërbejnë atë që ishte e njohur në kamionin e tyre ushqimor – taco të të gjitha varieteteve, torte gjigante (sanduiçe) dhe ushqime të tjera meksikane dhe portorikane.

Donrutai ‘Chef Locket’ Janone është e fundit e gjyshes, pronare e një ushqimi bazë në South Philly për ushqimin tajlandez dhe laos, Ratchada.

Në vendndodhjen e saj të re, shef Lockett thotë se ajo po sjell në skenë “tapas-at tajlandeze” të para të Philly-pjata të vogla për t’u ndarë, me pjata të frymëzuara nga recetat e gjyshes së saj.

Gjithçka, nga karri i rosave deri te ëmbëlsirat ekzotike, bëhen të freskëta me porosi, dhe çdo muaj të ftuarit do të marrin një dhuratë të veçantë që shoqëron vaktin e tyre si një shfaqje vlerësimi nga vetë Chef Lockett.

nonna & Pops / Termini Brothers Bakery | instagram

1514 s. 8th Street, Philadelphia, PA 19147

215-334-1816

La Chingonita | Instagram | Facebook

413 pas Krishtit. Girard Avenue, Filadelfia, PA 19125

215-337-3117

e gjyshes Facebook | instagram

1304 Walnut Street, Philadelphia, PA 19107

215-315-9050

Ka një shije të ‘jugut’ me muzikën live të Essie

Restoranti Essie End Lounge është një vend i ri luksoz në Clementon që, me receta familjare, i ka rrënjët në ushqimet amerikane Cajun-Creole.

Pjatat e vogla si Hush Puppies me Gjalpë Popcorn janë më të shiturat. Për diçka pak më ndryshe, provoni kafshimet e aligatorit ose ushqimet e detit të preferuar nga fansat.

Restoranti është krijim i Cheri Tribble dhe bashkëshortit të saj, Mike Gillespie. Djali i tij Michael është një punonjës.

Vendi, i cili u hap në qershor, mori emrin e tezes së tij të ndjerë Essie, kryefamiljarit që i pëlqente të priste.

Familja gjithashtu i ka rrënjët në Rilindjen e Harlemit përmes Dizzy Gillespie dhe muzika shkon në familje.

Essie’s ka një skenë për grupet shtëpiake që shfaqin muzikë live çdo të martë mbrëma së bashku me Karaoke Jam, dhe ata kanë një seri “Live Music Artists Spotlight” që zhvillohet të shtunave të zgjedhura.

Kjo është në zonën e ndenjjes lart, ku mund të porosisni pjata të vogla si krahë me salcë borboni të bërë vetë.

Dhe shikoni menunë e tyre kreative të pijeve, e cila shoqëron pije të frymëzuara nga ngjyra e preferuar e Essie, Emerald.

Ese | Facebook

1 Garfield Avenue, Clementon, New Jersey, 08021

Ekipi baba-bijë gatuan një pamje të re të kuzhinës koreane në Crunchy’No

Korean Fried Chicken është tipari origjinal i dyshes babë-bijë pas Crunchy.

Kur John Choi u tërhoq nga akademia, ai e zhvilloi hobin e tij të gatimit në një biznes – më vonë duke bindur vajzën e tij Jennifer që t’i bashkohej sipërmarrjes.

Zinxhiri i shpejtë i rastësishëm shërben pulë të skuqur të stilit korean të marinuar, të zhytur në brumë dhe më pas të skuqur dy herë për t’u freskët.

Pula më pas marinohet në një salcë të bërë nga e para sipas zgjedhjes së klientit, me mjaltë soje, piper të ëmbël, skarë koreane dhe më shumë.

Artikuj të tjerë të menusë përfshijnë tasa me oriz, petë qelqi dhe versionin e tyre të ushqimit të rrugës koreane që ata e quajnë The Crunch Dog – një hot-dog në një shkop, i mbështjellë në brumë dhe pak sheqer, më pas i lyer me panko dhe i skuqur për një crunch crunchy. . mëngjes.

Ata kanë vendndodhje në Centre City, pranë Universitetit Temple dhe Ocean City, NJ.

Crunch’n | Facebook | instagram

212 S. 11th Street, Philadelphia, PA 19107

267-886-9373

Origjinale kremra që shërbejnë ëmbëlsira të vërteta në University City

Real Creamery njihet për dy gjëra: Floatia shumëngjyrëshe: Shërbejeni një pjesë çaj flluskë, pjesërisht akullore të butë; dhe kavanoza akulloresh që vijnë në gjashtë shije të veçanta ose bëni zgjedhjen tuaj.

Baza është kafeja vietnameze çdo ditë dhe një akullore me shërbim të butë sipas dëshirës tuaj me shije si Earl Grey.

Më pas mund të shtoni katër mbushje nga shurupi, drithërat, biskotat, krem ​​pana, boba dhe kashtë me çokollatë.

Original Creamery është një ekskluzivitet, por Claudia Nguyen dhe familja e saj bien në dashuri me konceptin e përzierjes së çajit me flluskë me akullore. Nëna e Klaudias është pronare dhe OSE infermiere. Claudia stërviti punonjësit – shumë prej tyre të afërm – dhe sapo filloi shkollën e mjekësisë.

Rrotullimet e buta të shërbimit janë një art në të cilin çdo ëmbëlsirë është zakonisht katër deri në pesë rrotullime të larta.

Menuja ishte krijuar për turmën e Instagramit, me tarot dhe matcha flotia që ishin të preferuarat e fansave.

Ata gjithashtu bëjnë milkshake, latte, slushies dhe çaj frutash.

Pavarësisht se çfarë zgjidhni, ejani të uritur dhe jini gati për t’u bërë krijues.

krem i vërtetë | Facebook | instagram

3816 Chestnut Street, Philadelphia, Pa.

* Porosit një kavanoz murator dhe mund ta ruash kavanozin dhe më pas ta kthesh për një dollar nga porosia e radhës e kavanozit

Munchie’s Ice Cream shërben mëngjes vonë dhe ëmbëlsira të ngrira

Munchies Ice Cream është një stacion ushqimi i ftohtë që është i hapur deri në mesnatë shumicën e netëve të javës.

Jo shumë larg komplekseve sportive të Filadelfias, ky vend klasik i South Philly u hap nga 23-vjeçarja Alyssa Cuculino me një fitore 50-50 lojë të fatit në një lojë Eagles në 2019.

Tani, nëna e saj Alexis ndihmon në drejtimin e operacionit së bashku me familjen dhe miqtë e tjerë të ngushtë.

Përveç ndarjeve tradicionale, patateve dhe lugëve, ata bëjnë krijimet e tyre të snack-it – si Nutella wontons dhe s’mores agaroles.

Një gjë e rrallë për South Philly është një komoditet i shtuar – vend parkimi përpara, i rezervuar vetëm për klientët e tij.

Akullore Munchie | Facebook | instagram

2654 S. Rruga Sarton, Filadelfia, PA 19148

215-339-5837/215-336-5628

Dhurata lokale: Putrat e kripura

Rittenhouse Square është shtëpia e Salty Paws, një dyqan akulloresh për qentë dhe adhuruesit e qenve.

Ato ofrojnë një shumëllojshmëri opsionesh me shije, pa laktozë dhe qumësht dhie, duke filluar nga proshuta e panjeve deri te opsionet e ngjashme me vaniljen.

kthetra të kripura

211 South 17th Street, Philadelphia PA 19103

Ekspozita e re në Corridor Contemporary paraqet artistë me bazë në Philly

Në Korridorin Contemporary të Fishtown, mund të shihni veprat e artistëve nga e gjithë bota.

Tani, kati i dytë i galerisë është i përhershëm i dedikuar artistëve me bazë në Philly.

Ekspozita grupore e sapo zbuluar quhet Filadelfia Featured.

Është një vend i dedikuar jo vetëm për shfaqjen e artistëve vendas, por edhe për bashkimin e tyre.

Artistët Elizabeth Bergland dhe O’Neill Scott janë të dy thellësisht të përfshirë në skenën e artit të Filadelfias.

“Është e rëndësishme që galeritë si kjo të mbështesin artistët vendas, sepse sjell edhe koleksionistë vendas”, thotë Elizabeth.

“Ai bashkon artistët dhe i jep një zë komunitetit,” thotë O’Neill.

Ekziston një përzgjedhje e larmishme dhe e gjallë e artit të ekspozuar.

Gjithçka nga hiper-realizmi tek portreti dhe arti abstrakt.

“Ne krijojmë biseda dhe dialog vërtet interesant duke vendosur gjëra pranë njëri-tjetrit që normalisht nuk do t’i prisnit,” thotë drejtori i galerisë Damien Munoz.

Galeria origjinale ndodhet në Tel Aviv, Izrael dhe është në pronësi të izraelitëve.

Kjo do të thotë që ju mund të shihni punën e artistëve izraelitë në Galerinë Fishtown dhe punën e artistëve të Filadelfias në Tel Aviv.

Korridori Bashkëkohor | Facebook | instagram

1315 Frankford Avenue, Philadelphia, PA 19125

267-519-2339

Derrick Adams: Ekspozita e Sanctuary në Muzeun Afrikano-Amerikan në Filadelfia

Muzeu afrikano-amerikan në Filadelfia ka një ekspozitë udhëtuese që i çon vizitorët në një udhëtim nëpër historinë e udhëtimeve rrugore për udhëtarët me ngjyrë amerikane.

Derrick Adams: Sanctuary e kthen “The Negro Motorist Green Book” në instalime në shkallë të gjerë.

Ekspozita është frymëzuar nga Libri i Gjelbër i punonjësit të postës Victor Hugo, i botuar për herë të parë në 1936.

Botimi i parë mbuloi vetëm shtetin e Nju Jorkut, por Libri i Gjelbër u rrit për të udhëhequr udhëtarët me ngjyrë të sigurt në pjesën më të madhe të Amerikës së Veriut.

Derrick Adams: Sanctuary është në ekspozitë deri më 28 gusht.

Muzeu afrikano-amerikan në Filadelfia | Facebook | instagram

701 Arch Street Filadelfia, Pensilvani 19106

E drejta e autorit © 2022 WPVI-TV. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

Leave a Comment

Your email address will not be published.