Relaksohuni me këto 12 receta supash për dimër nga Arkivi i Star Tribune

Supë me oriz të egër në Minesota

Në vitin 2019, Rick Nelson shkruan, “Supa e orizit të egër sigurisht që ka fituar vendin e saj si pjata jozyrtare, por që duhet të ketë-zyrtare të Minesotës”. Recetën e gjeni këtu.

Supë polake me turshi dhe patate

Ndërsa “ylli i supës” Pam Knutson përgatitet të tërhiqet nga supa e saj e njohur me këngët e shpendëve në shkurt, ajo ndan supën e saj të preferuar të gatimit në shtëpi me shkrimtarin Rick Nelson. “Mamaja ime ishte polake dhe çeke dhe megjithëse nuk ishte receta e saj, kjo mund të shpjegojë pse e dua, sepse është në ADN-në time,” tha ajo. Recetën e gjeni këtu.

Supë Miso

Pas një jave indulgjencash, ndonjëherë është në rregull një tarifë më e lehtë. “Kur më ka ngopur ky mot i ngarkuar, i errët dhe i ftohtë, i rivendos ndjenjat me supë miso”, shkruan Beth Dooley në nëntor. “Është ngrohës, ngushëllues, i lehtë dhe gati në pak minuta.” Recetën e gjeni këtu.

Supë afrikane me kikirikë

“Kushdo që shijon salcën tajlandeze të kikirikut do ta pëlqejë këtë supë të mirë që shkakton varësi”, shkruan Meredith Deeds në 2013. “Për një version vegjetarian, zëvendësoni lëngun e perimeve me lëngun e pulës dhe hiqni gjelin e detit ose zëvendësojeni me fasule garbanzo të gatuara”. Recetën e gjeni këtu.

Supë marokene Harira me thjerrëza të kuqe

“Unë shpesh e bëj këtë supë në vigjilje të Krishtlindjeve, ose sigurisht gjatë festave,” tha Lynn Rossetto Casper, ish-prezantuesja e Radios Publike Splendid Table në 2016. “Por ndonjëherë është pikërisht kur më merr shpirti. Unë do ta nxjerr nga ngrirja në një natë kur nuk dua të gatuaj. Ti e shuaje me erëza dhe disa bukë interesante dhe hani darkë.” ushqimi.” Gjeni recetën këtu.

Supë kremoze me petë pule

“E rehatshme, ngrohëse dhe ultra e kënaqshme, kjo supë kremoze arrin të jetë e përzemërt pa u dërrmuar”, shkruan Meredith Deeds në 2019. “Është gjithçka që ju nevojitet në një natë të ftohtë.” Recetën e gjeni këtu.

Supë me patate të ëmbla

“Këtu është një ngrohje [vegan] Supë që, edhe pse kremoze, është pa qumësht”, shkruan Beth Dooley në vitin 2020. “Bëhet në pak minuta me patate të ëmbla të pjekura të mbetura.” Gjeni recetën këtu.

supë me djathë birre

“Mënyra tradicionale për të dekoruar këtë supë gjermane nga Wisconsin është me kokoshka,” shkruan Lee Switek Dean në 2020. Por njerëzit në revistën Saveur e kanë përgatitur atë për një përfundim edhe më të mirë: Gorgonzola.” Gjeni recetën këtu.

Supë me bizele

“Nëse preferoni të bëni supë me fasule dhe proshutë në vend të bizeleve të ndara (me proshutë), thjesht hiqni fasulet e gatuara për bizelet e ndara,” shkruan Lee Switek Dean në 2020. Recetën e gjeni këtu.

Supë me kërpudha dhe farro

“Kjo [vegan] Supa ka një shije italiane, me farro dhe pak verë të kuqe, ndaj mos ngurroni të hidhni pak trumzë ose rozmarinë nëse ju merr shpirti”, shkruan Robin Asbel në 2019-ën. Tamari mund të duket jashtë karakterit për italishten, por shton aromë të shijshme umami që rrit mishin e kërpudhave.” Gjeni recetën këtu.

Supë e dasmës italiane të ditës së pasme

“E përzemërt, e shijshme dhe e nxehtë, kjo supë italiane është një mënyrë e shijshme për të përdorur disa nga mbetjet tuaja të gjelit të detit”, shkruan Meredith Deeds në 2020. “Nuk ka gjeldeti? Nuk ka rëndësi. Pula punon gjithashtu.” Recetën e gjeni këtu.

Supë me kungulleshka, sallam dhe fasule të bardhë

Këtë vjeshtë, Meredith Deeds rishikoi supën me kunguj, e cila shpesh është e ëmbël dhe shpesh jo ngopëse: “Në përpjekje për të gjetur një version vëllazëror dhe më të shijshëm që mund të jetë mjaftueshëm i kënaqshëm për një vakt, provoj supë me gjalpë.” kungujt, salsiçet dhe fasulet e bardha”. Recetën e gjeni këtu.

Leave a Comment

Your email address will not be published.